Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2009 - I dekada  (Pročitano 80168 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #40 poslato: 01. Oktobar 2009. u 23:55 »
na Zvezdari je bio sam slab pljusak dok je sevalo prema severu... trenutno T=20 C

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #41 poslato: 02. Oktobar 2009. u 00:18 »
U Paracunu je izmedju 20:50- 21:10 bilo nekoliko kratkotrajnih pljuskova toliko da pokvase beton.U vazduhu se oseca neka toplota kao da je leto.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #42 poslato: 02. Oktobar 2009. u 01:10 »
Interesantna radarska slika sa ovim ,,prsticima" uperenim ka Srbiji



Trenutno pretezno oblacno 16C

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #43 poslato: 02. Oktobar 2009. u 01:43 »
Nesto nenajavljeno, obzirom da nijedan model nije davao padavine u Srbiji veceras...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #44 poslato: 02. Oktobar 2009. u 02:14 »
Od 01.30h povremena grmljavina, ali bez padavina. Do sada je palo 9mm kiše.
Temperatura 20.7°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #45 poslato: 02. Oktobar 2009. u 02:31 »
Kakva oluja u Baru, ovo je strašno !  :-[ Ovako nešto nije bilo odavno... Već 10-ak minuta potop uz grad i veoma jaku grmljavinu...

EDIT: Smiruje se, nije trajalo predugo, 20-ak minuta... Ali sam se raželio oluja za narednih godinu dana.  ;D


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #46 poslato: 02. Oktobar 2009. u 03:02 »
Lepo da je su u Bar stigle letnjo/jesenje oluje kod nas u Beogradu pretežno oblačno temperatura 17 stepeni!

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #47 poslato: 02. Oktobar 2009. u 07:30 »
Posle noćašnje slabe kiše i pljuska praćeni kratkotrajnom grmljavinom,palo je 2.0mm umereno oblačno jutro.
T=14.9C.

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #48 poslato: 02. Oktobar 2009. u 07:32 »
Miloše, u Baru pada kiša i grmi a ti još spavaš.

Van mreže Sneško_Belić

  • **
  • Poruke: 816
  • Starost: 55
  • Lokacija: Čačak
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #49 poslato: 02. Oktobar 2009. u 07:36 »
U Čačku jutros oblačno i toplije u odnosu na prethodna jutra!
Temperatura 14 stepeni!
Volim i sneg, ali ipak više volim mooooreeeee :D

Van mreže BranislavV

  • *
  • Poruke: 34
  • Lokacija: Bor
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #50 poslato: 02. Oktobar 2009. u 07:43 »
Bor, bez kise! mirno i  tiho, oblaco   :oboze:
tko hoda taj ne trci

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #51 poslato: 02. Oktobar 2009. u 08:32 »
I u Knjaževcu oblačno
Tmin=10.3°C iz prve polovine noći
Takt=13.6°C

Minimalne temperature

KOPAONIK  4.4
SJENICA 4.7
POZEGA  7.6
DIMITROVGRAD 8.6
LESKOVAC 9.0
KURSUMLIJA 9.1
VRANJE 9.7
KNJAZEVAC 10.3
ZAJECAR 10.4
ZLATIBOR 10.6
NIS 10.6
KRUSEVAC 11.2
NEGOTIN  11.6
KRALJEVO 12.1
CRNI VRH  12.2
S.PALANKA 12.4
CUPRIJA 12.6
V.GRADISTE 13.0
B.KARLOVAC 13.5
KRAGUJEVAC 13.8
VRSAC 13.9
NOVI SAD  14.2
ZRENJANIN 14.3
SOMBOR 14.6
KIKINDA 14.7
PALIC  14.9
INDJIJA 14.9
S.MITROVICA 15.2
SURCIN  15.8
VALJEVO 16.1
LOZNICA 16.3
BEOGRAD 16.3

padavine do 8h

NOVI SAD  8
KIKINDA 5
ZRENJANIN 4
VRSAC 2
S.MITROVICA 2
SOMBOR 0.8
PALIC  0.2
B.KARLOVAC 0.2
CRNI VRH  0.1


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #52 poslato: 02. Oktobar 2009. u 08:38 »
Eto nije bilo ipak nista tokom noci...jos danas pre podne i posle podne ako bude nesto onda ce biti dobro!Trenutno oblacno tmurno temp:15c

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #53 poslato: 02. Oktobar 2009. u 09:26 »
Delimično oblačno i suvo...T=18.2°C

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #54 poslato: 02. Oktobar 2009. u 09:31 »
U Novom Sadu je u toku noći bilo pljuskova sa grmljavinom, sada je suvo. Palo čak 8mm, već 2 više nego što je GFS predvideo ukupno da će pasti u jučerašnjim izlazima. Trenutna temperatura 15 stepeni.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #55 poslato: 02. Oktobar 2009. u 09:57 »
U Novom Sadu je u toku noći bilo pljuskova sa grmljavinom, sada je suvo. Palo čak 8mm, već 2 više nego što je GFS predvideo ukupno da će pasti u jučerašnjim izlazima.

Kao što znamo, modeli imaju različite prostorne rezolucije. Na primer, GFS ima rezoluciju od oko 190 km. Naši modeli za ograničenu oblast, kao što je NMM (kao i ostali modeli za ograničenu oblast sa početnim i bočnim uslovima iz ECMWF) imaju finiju prostornu rezoluciju od 40km pa na finije, čak do 18km. Postoji i verzija NMM (u eksperimentalnoj fazi) sa rezolucijom od par kilometara i koja za sada ide lepo (biće dostupan javnosti kad prođe i formalnu verifikaciju, što će reći da tek treba da se pokaže).
Prognostički modeli, dakle, predviđaju stanja fizičkih veličina u atmosferi na prilično udaljenim tačkama. Te tačke ustvari aproksimiraju vrednosti nad jednom 'ćelijom' modela (između tačaka mreže, tj. grida). Imajući u vidu da je GFS globalni model sa vrlo robusnom rezolucijom, srednja vrednost (prosek, 'sarma', kako hoćete), GFS ne može predvideti koliko će kiše pasti u Novom Sadu a koliko u Futogu. Meteogrami su samo bilinearna interpolacija izlaza iz modela, zadovoljavajući tako masovne zahteve javnosti za prognozom za tačno jedno mesto.
Pošto su sinoć bile konvektivne padavine, GFS je odlično odreagovao, dajući 'mnogo manje nego što je bilo' (ali bilo u Novom Sadu). Šta ja da kažem kada sam imao sinoć jedva pet minuta krupnih kapi kiše, a Batajnica i Vrbovsko (Bronki i Darko) su imali 'strašan pljusak'. Za mene je, dakle, model precenio padavine, a za njih je model debelo podbacio. Kao što rekoh, sve u svemu imamo 'sarmu'.

Još se borim za opstanak meteorologije na ovom forumu, ali meteorologija počinje da klizi... da nestaje... Meteorologija je već ugrožena vrsta među profesionalcima (meteo služba, univerzitet...), a među privatnicima je postala samo lepa prezentacija sa brojkama skinutih iz modela.

Zato, ljudi, kačite i ostvarenja uz citate prognoza, bilo da ste u pravu ili ne. Mislim da će to biti korisno svima vama.

Ovo smatrajte alarmom za opstanak meteorologije na forumu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #56 poslato: 02. Oktobar 2009. u 10:00 »
Nakon noćašnjeg 20-minutnog nevremena, u Baru je u toku noći bilo još povremene kiše sa grmljavinom. Do 8h je palo 52mm. Osim Bara, obilnije padavine je imao samo još i Ulcinj. Zanimljivo je da su modeli za ovu noć crtali samo slabije padavine, dok je tek danas u toku dana trebalo da krene obilnija kiša. Evo količina padavina u Crnoj Gori u prethodnih 12h:

Bar 52mm
Ulcinj 36mm
Budva 21mm
Cetinje 12mm
Podgorrica (aerodrom) 9mm
Podgorica 8mm
Herceg-Novi 6mm
Tivat 5mm
Kotor 4mm
Šavnik 3mm
Danilovgrad 2mm
Ostali gradovi nisu imali mjerljivih padavina.

U prethodna 2h oblačno i suvo, bez grmljavine. Pitanje je koliko će izdržati još ovako.
Temperatura 20°C, Tmin 17.4°C.

Dok sam kucao poruku, počela kiša, ona lagana jesenja...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #57 poslato: 02. Oktobar 2009. u 10:03 »
Da dodam da je Batajnica imala 3 mm. Sada lista izgleda ovako:

padavine do 8h

NOVI SAD  8
KIKINDA 5
ZRENJANIN 4
BATAJNICA 3
VRSAC 2
S.MITROVICA 2
SOMBOR 0.8
PALIC  0.2
B.KARLOVAC 0.2
CRNI VRH  0.1
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #58 poslato: 02. Oktobar 2009. u 10:04 »
kod mene gadna jugovina naišla
teško se nosim sa njom
Takt=20.8°C
ono što raduje jeste da je ona uvek dobar znak promene vremena :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Oktobar 2009 - I dekada
« Odgovor #59 poslato: 02. Oktobar 2009. u 10:31 »
Kao što znamo, modeli imaju različite prostorne rezolucije. Na primer, GFS ima rezoluciju od oko 190 km. Naši modeli za ograničenu oblast, kao što je NMM (kao i ostali modeli za ograničenu oblast sa početnim i bočnim uslovima iz ECMWF) imaju finiju prostornu rezoluciju od 40km pa na finije, čak do 18km. Postoji i verzija NMM (u eksperimentalnoj fazi) sa rezolucijom od par kilometara i koja za sada ide lepo (biće dostupan javnosti kad prođe i formalnu verifikaciju, što će reći da tek treba da se pokaže).
Prognostički modeli, dakle, predviđaju stanja fizičkih veličina u atmosferi na prilično udaljenim tačkama. Te tačke ustvari aproksimiraju vrednosti nad jednom 'ćelijom' modela (između tačaka mreže, tj. grida). Imajući u vidu da je GFS globalni model sa vrlo robusnom rezolucijom, srednja vrednost (prosek, 'sarma', kako hoćete), GFS ne može predvideti koliko će kiše pasti u Novom Sadu a koliko u Futogu. Meteogrami su samo bilinearna interpolacija izlaza iz modela, zadovoljavajući tako masovne zahteve javnosti za prognozom za tačno jedno mesto.
Pošto su sinoć bile konvektivne padavine, GFS je odlično odreagovao, dajući 'mnogo manje nego što je bilo' (ali bilo u Novom Sadu). Šta ja da kažem kada sam imao sinoć jedva pet minuta krupnih kapi kiše, a Batajnica i Vrbovsko (Bronki i Darko) su imali 'strašan pljusak'. Za mene je, dakle, model precenio padavine, a za njih je model debelo podbacio. Kao što rekoh, sve u svemu imamo 'sarmu'.

Još se borim za opstanak meteorologije na ovom forumu, ali meteorologija počinje da klizi... da nestaje... Meteorologija je već ugrožena vrsta među profesionalcima (meteo služba, univerzitet...), a među privatnicima je postala samo lepa prezentacija sa brojkama skinutih iz modela.

Zato, ljudi, kačite i ostvarenja uz citate prognoza, bilo da ste u pravu ili ne. Mislim da će to biti korisno svima vama.

Ovo smatrajte alarmom za opstanak meteorologije na forumu.

Zato mi je neverovatno da GFS uvek pogodi bolje količinu padavina u Novom Sadu od NMM modela, koji je crtao jedva 2mm iako je model veće rezolucije. NMM kaže da neće više padavina biti kod mene. GFS kaže da hoće. Ja se mogu kladiti da će opet GFS biti u pravu.
Ne razumem čime sam te uvredio?

Ako je model veće rezolucije onda samo prognozira vreme na širem području što je problematičnije kod padavina iz konvektivne oblačnosti.

Ne vidim ugrožavanje meteorologije iz moje izjave da je palo 2mm više padavina nego što je gfs prognozirao.  :-\ :-\