Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Informacije, pitanja i odgovori  (Pročitano 244969 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #40 poslato: 13. Decembar 2009. u 17:02 »
Postavio sam samo jedan senzor i isti problem (kada povezem USB kabl ne registruje promene podataka sa spoljasnjih termo - hidro senzora, vec posle 15 min izgubi vezu sa senzorom i pojave se crtice (--) umesto temperature i vlage, cim se raskine USB konekcija prikaz se pojavljuje nakon sto stanica pronadje senzore.
Jedino je uspesna veza kada meteo stanicu postavim do prozora i bude u optickoj vidljivosti (bez prepreka u prijemnoj vezi) sa senzorima, tada sve funkcionise (podaci sa senzora se uspesno prenose na PC).
Cim se odmaknem od prozora i nema opticke vidljivosti-prestaje i komunikacija izmedju senzora i meteo stanice.
Inace meteo zaklon sa senzorima je od meteo stanice udaljena oko 15 metara (domet za TFA Nexus je prema fabrickim podacima oko 100m).
Kada nije povezan USB kabal na PC, stanica i senzori su u odlicnom prijemu, bez obzira na prepreke.
Ovo ukazuje da se povezivanjem USB kabla na PC, javljaju smetnje (interferencija), koja u znacajnoj meri ometa prenos podataka.
Ovo ce verovatno pretstavljati problem kod povezivanja stanice na web preko racunara.
Tdejo koliko je udaljena tvoja meteo stanica od spoljasnjeg termo hidro senzora i da li je ostvarena opticka vidljivost?




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #41 poslato: 13. Decembar 2009. u 17:08 »
očigledno mu konekcija sa PC-em oslabljuje prijem signala sa senzora
Neki uređaj u okolini mu slabi prijemni signal (proveri da nemađ još neki bežični prenos u okolini - telefon, wireless artica ili nešto drugo)
Kod mene postoji opcija povezivanja kablom tako da sam izbegao probleme sa bežičnom konekcijom

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #42 poslato: 13. Decembar 2009. u 17:12 »
Mozda je u pitanju bezicni ruter, preko koga je laptop na netu, a on se nalazi i na samom kucistu desktop racunara.
Probacu da iskljucim bezicni ruter i racunar povezem direktno na kablovski modem.



Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #43 poslato: 13. Decembar 2009. u 17:20 »
I moja  stanica WS 2300 je povezana kablom(za svaki slučaj).Imao sam retke kratkotrajne prekide u prijemu signala i to samo od vind senzora,pa sam se odlučio na ovu kombinaciju-kabl.Senzori su udaljeni od baze oko 35m .Prijemna baza se nalazi na drugoj strani kuće -signal prolazi kroz kuću kroz nekoliko pregradnih zidova.Znači osim ovih retkih prekida nisam imao drugih problema .Imam bežični internet, daljinske fiksne telefone i nema smetnji.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #44 poslato: 13. Decembar 2009. u 17:58 »
Kod mene su u sobi u jednom ćošku meteo stanica a u skroz suprotnom HG520i. Nema optičke vidljivosti ni sa jednim senzorom, stoji jedan zid, i još nekih 10 metara do termo-hidro i 30-ak do anemometra.

Moguće da wifi ruter ometa vezu, jer kad staviš na prozor onda imaš normalan prijem (bez obzira što ima optičku vidljivost). Probaj isključivanjem pojedinih uređaja.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #45 poslato: 13. Decembar 2009. u 18:38 »
Pre otprilike sat vremena iskljucio sam wifi ruter, problem ostao isti na oba racunara.



Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #46 poslato: 15. Decembar 2009. u 11:09 »
Pitanje za Boceta.
Kako meriš količinu padavina, kada pada sneg?



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #47 poslato: 15. Decembar 2009. u 11:38 »
Imam postavljen reflektor u visini kišomera na udaljenosti oko 20cm, koji topi sneg :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #48 poslato: 16. Decembar 2009. u 13:35 »
Jedan predlog vezano za podatak o vazdušnom pritisku na mreži.
Kod mene je WD podešen da pokazuje pritisak sveden na morski nivo tj. 0 m.n.v.
Vidim da Subotica i Inđija pokazuju vrednosti staničnog pritiska.
Ovako taj podatak nema nikakav kvalitet upoređivanja a ne bi ga imao ni kad bi smo svi imali vrednosti staničnog pritiska jer se pritisak menja sa nadmorskom visinom.
Vrednost vazdušnog pritiska svedenog na 0 m.n.v. se može upoređivati između stanica i moj je predlog da na mreži imamo takvu vrednost vazdušnog pritiska. Tako bi smo lakše pratili kretanje baričkih sistema na teritoriji koju pokriva mreža stanica.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #49 poslato: 16. Decembar 2009. u 15:19 »
Ja sam sad stavio na nadmorsku visinu 0. Imam pad pritiska 12.6 mb  :o Da li je sad OK što se mog pritiska tiče?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #50 poslato: 16. Decembar 2009. u 16:12 »
pa nije tdejo u redu. Pritisak na morskom nivou bi trebala sa budeo oko 1009 hPa

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #51 poslato: 16. Decembar 2009. u 16:14 »
Ja sam sad stavio na nadmorsku visinu 0. Imam pad pritiska 12.6 mb  :o Da li je sad OK što se mog pritiska tiče?

Ne, tdejo...ako si podesio na 0 m, dobio si stanićni pritisak i on je daleko niži...dakle podesi cifru visine barometra na tvoju nadmorsku visinu i pogledaj opiju "sea level" ( ne lokal!) - to je pritisak na morskom nivou (0 m.n.v,) ... Svako dobro!

P.S. Naravno, ako je reč o stanici koja ti je u avataru!!!


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #52 poslato: 16. Decembar 2009. u 16:29 »
U 16h na Paliću je stanični 995.4 hPa , a na morskom nivou 1008.5hPa
Ne verujem da je bitna razlika između tvoje lokacije i Palića

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #53 poslato: 16. Decembar 2009. u 17:16 »
Ispravljao sam pogrešan podatak  :redface:

Sada prikazuje 1008.6hPa. Na Paliću se nije promenilo u proteklom satu.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #54 poslato: 16. Decembar 2009. u 18:43 »
Ispravljao sam pogrešan podatak  :redface:

Sada prikazuje 1008.6hPa. Na Paliću se nije promenilo u proteklom satu.

To je realno, i sada već iznosi (vidim) 1007.7 mb (hPa) i to je - to! Na nivou mora... :idea:

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #55 poslato: 17. Decembar 2009. u 05:08 »
Jedan predlog vezano za podatak o vazdušnom pritisku na mreži.
Kod mene je WD podešen da pokazuje pritisak sveden na morski nivo tj. 0 m.n.v.
Vidim da Subotica i Inđija pokazuju vrednosti staničnog pritiska.
Ovako taj podatak nema nikakav kvalitet upoređivanja a ne bi ga imao ni kad bi smo svi imali vrednosti staničnog pritiska jer se pritisak menja sa nadmorskom visinom.
Vrednost vazdušnog pritiska svedenog na 0 m.n.v. se može upoređivati između stanica i moj je predlog da na mreži imamo takvu vrednost vazdušnog pritiska. Tako bi smo lakše pratili kretanje baričkih sistema na teritoriji koju pokriva mreža stanica.

Za ovo pisanije me je zaintrigirao dečko iz Subotice... Ja, lično, pobornik sam izražavanja vazdušnog pritiska svedenog na morski nivo (ali je to vrlo zahtevan podatak!), naravno, radi poređenja pritiska u mestima sa različitom nadmorskom visinom, jer isključivo tako možemo (saglasan sa Dejanom - Boce) da poredimo pritisak ne znajući (najčešče!) ko je na kojoj visini izmerio tzv. apsolutni (stanični) pritisak. Ponavljam, borim se, godinama unazad, za izražavanje pritiska u "relativnoj" meri - pritisak sveden na nivo mora, jedino se tako mogu uporedjivati Rejkjavik, London, Beograd,Trstenik, Subotica, Knjaževac, Niš, Vranje...Međutim, i dalje sam pri stavu da stanični pritisak je onaj očitan (sveden na 0°C), zovu ga i apsolutni, i on je možda važan podatak za lokalnu upotrebu! Ali, automatske stanice ne prepoznaju suštinu ovog svodjenja pritiska, jer on mora (i varira) u zavisnosti od spoljne temperature...pa, tako, da bismo dobili pravu vrednost "pritiska svedenog na nivo mora" moramo uzeti u obzir spoljnu temperaturu (bez decimale!), sve to dodati očitanom staničnom pritisku (svedenom na 0 °C) i "koeficijent" (iz tablica!), zavisno od nadmorske visine, dodajemo svemu tome...E, pa tek tim zbirom dobijamo tačnu vrednost vazdušnog pritiska - na morskom nivou! Na automatskim stanicama je to drugačije (odokativno!), pa otuda i moje skeptično mišljenje o tome - šta nama, zapravo, znače decimale u mnogim meteo segmentima, kada za to zaista nemamo naučno pokriće... Jednostavno, samo se "frljamo"... :blahblah:   Ovo sam noćas "prilepio" i sam sebi!!! Otuda i moji podaci bivaju u nekakvim "zaokruženim" ciframa... I mislim da sam tačniji! Pozdrav svima! :D
« Poslednja izmena: 17. Decembar 2009. u 05:37 TRSTENIK »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #56 poslato: 17. Decembar 2009. u 07:59 »
Tačno je Dragane da automatske stanice ne mogu pokazivati idealno tačan pritisak sveden na morski nivo. Ali je ipak to podatak koji je upotrebljiv. Možda decimala u ovom slučaju nema neku funkciju ali ne smeta u svakom slučaju.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #57 poslato: 17. Decembar 2009. u 09:44 »
Dragan je odlično upozorio na zamke koje se javljaju u vezi pritiska. Gledajući podatke iz Subotice za analizu, video sam da AMS svodi pritisak na nivo mora tako što linearno doda jednu fiksnu veličinu prema nadmorskoj visini. To je prilično netačno. Ja nemam AMS i ne poznajem njene ćudi, ali vi koji ih imate to bolje znate od mene. Ja gledam stvari preko podataka koje sam uspeo dobiti i analizirati.

Dakle, moje je mišljenje da svaka AMS treba da šalje podatak o staničnom pritisku (to se ne naziva apsolutni pritisak, kao što ni onaj na nivou mora nije relativni, već sveden na nivo mora). Takvu vrednost treba uzeti u obzir sa temperaturom i vlažnošću vazduha, pa provući kroz formulu za svođenje vazdušnog pritiska na nivo mora (u kojoj figuriše i nadmorska visina), pa tek onda rezultat okačiti u javnost.
Međutim, za sve ovo je potrebno malo rada na AMS, ili da se pokrene pitanje baze podataka koja će to da svari i ubaci u podatke SM mreže stanica. Kako od baze podataka nema ništa (niti će biti u dogledno vreme), kvalitetno rešenje nije omogućeno. Stoga, ostavljam vam da se snalazite kako umete, ili da dignete bazu iz mrtvih i da radite. Ja nemam kod za pravljenje baze, ja mogu eventualno dati poneki savet i to je sve. Ima već dosta vremena kako sam odustao da se borim za bazu, jer sam u tome (skoro sasvim) sam.

Još jedan detalj. Nemojte uzimati vazdušni pritisak sveden na nivo mora na Paliću. U poređenju sa okolnim stanicama (Sombor, Novi Sad, Kikinda, Segedin), viši je od realne vrednosti za oko 1.2 mb. Takvih vrednosti ima na još nekim tačkama u Srbiji, ali i u okolnim zemljama. Neću da pišem o uzrocima toga i kako se to može otkloniti, jer to više nije za ovu temu, a ko treba da zna za taj problem, zna.

Bottom line: Radite šta mislite da treba, jer ćete uvek rizikovati sa lošim vrednostima. Sve dok ne pokrenete razvoj baze podataka (kao i uvlačenje postojećih SYNOP poruka u bazu). Ali dogovorite se između sebe koje (manje) zlo ćete odabrati.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #58 poslato: 23. Decembar 2009. u 09:31 »
P.S. Pored problema sa internetom (02:35 - 8:58) imam problem i sa pravcem vetra koji je pomeren za 180 stepeni, kako se to desilo nije mi jasno.

Tdejo to bi jedino moglo da se desi da ti je ceo anemometar pomeren oko šipke na kojoj je postavljen. Proveri položaj cele konstrukcije. Ali meni se čini da pravac vetra nije pomeren za 180° već oko 90°. Ovo je naravno samo pretpostavka na osnovu toga da je pravac vetra JI (SE) a ne SI (NE) kao što pokazuje. Ti na licu mesta imaš najbolje informacije koliko podatak za pravac odstupa.

Ako imaš potrebe da proveriš pravac vetra prema Paliću, kaži mi otkad sumnjaš u to, pa da šacnemo podatke uporedo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #59 poslato: 23. Decembar 2009. u 10:38 »
Samo se jedno moglo dogoditi, tj. uređaj je zaboravio moje setovanje pravca i sad radi po svom defaultu. Tako da sam sad softverski ispravio da se ne bi penjao po krovu. Pomeranje je 157 stepeni (tako je bilo podešeno i na početku na samom uređaju).

Sad je što se tiče podataka sve OK. Duva južni do jugoistočni vetar.