Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Upis na fakultet  (Pročitano 145934 puta)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #60 poslato: 15. Avgust 2016. u 15:14 »
Evo i ja da se uključim sa par reči o Geografskom fakultetu. Diplomirao na smeru geografija pa ću par rečenica da ti kažem o tom smeru. Upis je lak i obuhvata nekih 600 pitanja koja imaš da kupiš u vidu male knižice pred upis na faxu, to prodješ ili kroz pripremne časove  ( koji se plaćaju ) sa prof. na FAX-U, ili sam tražiš odgovore u udzbenicima. Od toga imaš 60 pitanja na ispitu, gde max osvajaš 60 bodova. Pitanja su iz svih oblasti, a geografija je poznata po tome što proučava sve oko sebe. Geografija je ta koja te uči da razumeš prostor oko sebe, prostorne odnose, procese, pojave. Od prve godine učiš prvo opšte stvari i samu našu planetu i ljen nastanak, položaj itd pa u drugoj godini se već sve to deli na stanovništvo, geomorfologiju, hidrologiju, KLIMATOLOGIJU.... Da bi u trećoj i četvrtoj koristeći znanje iz predhodne dve sve to proučavao na konkretnim primerima u okviru industrijske, Geografije Srbije itd. Moram napomenuti da meterologije nema puno tj zamenarljivo u okviru klimatologije koja se zaseban predmet. Ipak raznovrsnost geograrafiju čini interesantnom i koga to zanima veoma lakom. Ako te zanima fax će ti biti laganica. Pozdrav od mene i ukoliko te nešto zanima pitaj, u žurbi sam nablebetao neke informacije, pa ako sam šta preskočio pitaj. Vidim sa drugog faxa već su pisali pa da ostanemo i mi konkurentni :D

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #61 poslato: 15. Avgust 2016. u 16:20 »
Mehanika  :D ... hehehe
interesujeme koji se predmeti polazu i kakva je konkurencija oko upisa?


Hvala ti Liki i dalje sam u nedoumici ali treba sagledati pogodnosti ove dve nauke pa koja prednjaci. Geografiju volim, pogotovo zbog topografije i kartografije  :) , a meteorologiju sam zavoleo mozda je malo smesno ali glavni krivac jeste zima i sneg  :D


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #62 poslato: 15. Avgust 2016. u 19:35 »
Dare zamisli da si upisao geografiju.... Pa onda vidi koliko bi ti bilo krivo sto nisi meteorologiju...Posle toga zamisli da si upisao meteorologiju pa vidi koliko bi ti bilo krivo sto nisi geografiju...Tu ces videti gde ce ti biti vise krivo sto nisi upisao i to je ono sto vise zelis...
Sam vidis da je upis manje vise lak na oba, intersovanje u Nisu je mnogo opalo za geografiju u odnosu na prethodne godine, ove godine se polagalo prijemni samo 46 za 54 mesta a prethodnih i preko 200, mada koliko znam i na meteorlogiji nije neka prevelika konkurencija, verovatno malo ljudi pokusalo geos zbog smanjene mogucnosti da se nadje posao e sad ne znam kako stoje stvari sa meteorologijom u vezi sa poslom...Geografiju zbog topografije i kartografije, pa to tek ne znam gde bi nasao posao i koji bi bio aj razumem da zelis budes nastavnik ili turisticki vodic to je drugo ali isto nije bajno da se nadje posao ali nije ni sve tako crno...Samo sta zelis i to ti je najbolje...Svaki fax moze biti ti i lak i tezak zavisi od nacina razmisljanja i situacije u zivotu...

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #63 poslato: 15. Avgust 2016. u 19:48 »
Epa tako nekako Bart  :) ...
kad volis, moras od jednog da se odvojis a za drugo da se vezes :D
sve u svemu knjiga u sake :grin: , za drugo otom potom
a sto se tice posla nzm stvarno neka neko prokomentarise ko vise zna o tome naravno to je smisao svega ovoga

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #64 poslato: 15. Avgust 2016. u 20:05 »
Ja ti preporučujem da radiš prijemni na fizici. Bez uvrede za one koji su završili geografiju, sa tom naukom ne vidim neku veliku perspektivu po pitanju zaposlenja.
Fizika je daleko perspektivnije, a razlog zašto je malo ljudi u pisuje je to što se jako teško završava. Negde sam čuo da se već na trećoj godini može raditi i u školi itd.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #65 poslato: 15. Avgust 2016. u 23:20 »
 ^^ apsolutno se slažem da je sa geografijom teško naći posao u struci kao profesor. E sada imaš informacije i mišljenja pa ti razmotri  :)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #66 poslato: 16. Avgust 2016. u 04:41 »
Pa tako sam i mislio, ali otom potom :D nadam se da cu odabrati ono sta je perspektivnije. Ocigledno je da je meteorologija u nekom domenu teza, ali vise se isplati da se savrsi :tu:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #67 poslato: 17. Avgust 2016. u 14:42 »
Zec je u pravu, doduše za smer A,B i C koji su fizičarski smerovi, nisam siguran kakva je situacija na našem smeru.
Na prijemnom se polaže matematika ili fizika a čini mi se da mogu i oba, pa ti se onda boduje onaj koji si bolje uradio. :)
Konkurencija zavisi od godine do godine, nešto je viša nego ranijih godina, no kao po pravilu, najveća je na teorijskoj fizici pa na kompjuterskoj dok opada idući ka meteorologiji i opštoj fizici gde je najmanja.
Ne brini za konkurenciju, gledaj da izdominiraš ovu poslednju godinu i da spremiš prijemni kako valja i nema se brineš.  :grin:

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #68 poslato: 18. Avgust 2016. u 05:42 »
Samopouzdanje i zelja mislim da ce da me dovedu na pravi put :thumbup:
Nzm bas ali matematika mi je bliza barem je imam sve 4. Godine u srednjoj a fiziku sam imao prve dve, moj profesor fizike Bata da ga pomenem :D je bio stvarno strog profesor ali tek sad shvatam cilj njegove strogosti...naravno i on je zavrsio FF ali je covek strucan nema sta, bice mi on idalje od pomoci :grin:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #69 poslato: 18. Avgust 2016. u 14:58 »
Ljudi vreme leti kao ludo  :D ...
imam jos cetvrti razred da zavrsim pa polako razmisljam sta da studiram.
 Razmisljam se izmedju FF i Geografskog? Sta mi vi predlazete, u velikoj sam dilemi mada ima vremena ali kao sto reko vreme leti  :D
 volim i geografiju i meteorologiju skoro pa podjednako :)

P.S. mozda nije za ovu temu...moglo je na drugom mestu ali valjda nema problema :)
Čuj, znam da ću ti zvučati bezveze, ali cenim da ćeš bolji pristup imati ako prioritete odrediš po tome kakav kvalitet života želiš da imaš u narednih xx godina.

Ako su ti prioriteti vezani za materijalne stvari, onda ćeš pogrešan izbor napraviti u svakom slučaju, obzirom da ni jedno ni drugo zanimanje nije previše traženo, da ne kažem komercijalno.

U poslednje vreme sve više čujem priče od mladih ljudi koji su upisivali fakultete koje su želeli, ali koji su se tek po diplomiranju suočili sa realnošću, a to je da njihova znanja nisu tržišno orjentisana.

Kapiram da će te ovaj "hladan tuš" sa moje strane možda navesti da razmisliš o još nekim opcijama, kroz koje bi mogao da stekneš komercijalna znanja koja ćeš kasnije moći da upotrebiš da radiš na onome što voliš.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #70 poslato: 18. Avgust 2016. u 15:31 »
Hehe  :) , hvala ti Stefano na savetu, pa ako ovo postavimo kao matematicku proporciju dolazim do vise odgovora i resenja. Naravno da mi je bitno sve pa i materijalne stvari, budimo realni vecina tome i tezi jer u kakvom smo vremenu... :oboze: :huh:
Gledam da  diplomu iz srednje skole uskladim sa necim sto moze da funkcionise zajedno, u tom slucaju bezbednost saobracaja i meteorologija imaju neke zajednicke dodirne tacke (msm tipa avio-saobracaj...itd), a ostala zanimanja me slobodno mogu da kazem ne interesuju, barem ne trenutno :)  ali svakako vreme leti videcu ali prevagnuce ono sto se najbolje plasira na vrh lestvice.
A sto se tice zaposlenja realno kod nas je  tesko naci bilo kakav posao, a kamo li u struci, sve je  visak , pa i mladi mozgovi,
 pa se posle pitaju zasto beze iz zemlje :confused:
ali odoh ja daleko... :grin:

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #71 poslato: 21. Avgust 2016. u 18:48 »
Ja ti preporučujem da narednih godinu dana redovno vežbaš matematiku i fiziku. Ne znam koliko će da ti znači što se tiče predznanja, ali mislim da bi bilo dobro da malo vežbaš vijuge i stekneš radnu naviku ako je već nemaš. Meni je najveći problem bio da se sastavim sa knjigom kada sam upisao prvu godinu.

Postoji stara narodna izreka: ''U školi sam bio pametan i lenj. Onda sam upisao fakultet. Sada sam samo lenj''

Samo nemoj da budeš lenj.


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #72 poslato: 22. Avgust 2016. u 12:36 »
Vezbam ja matematiku  :grin:  nisam veliki lajk
bez muke nema nauke. :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #73 poslato: 22. Avgust 2016. u 12:51 »
 ^^ Dare laik a ne lajk  ;)  :grin:   :)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #74 poslato: 22. Avgust 2016. u 15:57 »
^^ Dare laik a ne lajk  ;)  :grin:   :)
To sam i mislio :D
Tablet sam izbacuje reci :angry: a nisam ni proverio

Van mreže excalibur99

  • Poruke: 2
  • Starost: 24
  • Lokacija: Badovinci
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #75 poslato: 21. Januar 2018. u 13:58 »
Zdravo svima,znam da ovde niko nije dugo pisao ali sta znam mozda neko odgovori...Hocu ove godine da upišem meteorologiju na FF u Beogradu,pa me zanima kakva su vam iskustva ,posto nigde ne mogu da nadjem neke novije informacije i iskustva...Najvise me zanima prijemni,kakav je,koje oblasti da spremam iz matematike...Nemam neku osnovu, zavrsavam srednju medicinsku pa mi matematika nije trebala skoro uopste strana...ali u osnovnoj sam je odlicno znala ,isla na takmicenja,tad sam vezbala i sve ...tako da nisam neko ko ne moze da nauci ,pogotovo jer zaista zelim to da upisem...Zanima me da li cu stici da je spremim do prijemnog? Hvala vam unapred  :D

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #76 poslato: 22. Januar 2018. u 14:57 »
Prijemni na Fizičkom fakultetu u Beogradu je jedan od najlakših, a i broj prijavljenih je uvek manji od broja mesta. Na meteorologiji ima 25 budžetskih mesta, a pošto uglavnom upiše 20-ak studenata, svi upadnu na budžet. Samo se jedne godine par studenata upisalo kao samofinansirajući.

Ovde su zadaci od ranijih godina: http://www.ff.bg.ac.rs/Nastava/Zadaci.html   

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #77 poslato: 23. Januar 2018. u 21:59 »
Mada je Gaara vec odgovorio, mozes pogledati i ovu temu:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1133.80

Van mreže excalibur99

  • Poruke: 2
  • Starost: 24
  • Lokacija: Badovinci
Odg: Upis na fakultet
« Odgovor #78 poslato: 24. Januar 2018. u 09:43 »
Hvala puno sto ste odgovorili...krenula sam da se spremam polako, nadam se najboljem...Hvala jos jednom  :)