Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2012  (Pročitano 67648 puta)

Van mreže SSJ5

  • *
  • Poruke: 98
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #40 poslato: 24. Septembar 2012. u 04:20 »
Srbija postaje područje mediteranske klime
Neka čeka jesen: Temperatura naredne nedelje do 34 stepena!

Kad se uzme u obzir tropsko leto za nama i topla jesen koju nam predviđaju, Srbija postaje područje mediteranske klime. Miholjsko leto sa temperaturama do čak 34 stepena potrajaće skoro do sredine oktobra. Skok temperatura, međutim, ne prija čak ni građanima dobrog zdravlja, a Hitna pomoć je samo do 13 sati u Beogradu imala 68 intervencija, većinu usled kolapsa na ulicama.


- Jutra su i dalje hladna, a dan je sve kraći. Zato je pre svega poželjno da se građani slojevito oblače i unose što više tečnosti u toku dana. Optimalan dnevni unos tečnosti u organizam je osam čaša od dva decilitra, s tim što jedan deo unesemo i putem voća i povrća. Ujutru pijte čajeve, a u toku dana limunade i spavajte najmanje šest sati dnevno. Takođe, provetravajte prostorije više puta u toku dana zbog povećanog broja virusnih i bakterijskih mikroorganizama - savetuje portparol Hitne pomoći u Beogradu, doktorka Nada Macura.
Sve koji žale za letom obradovaće prognoza da će skoro do sredine oktobra moći da uživaju u toplim danima, sa temperaturama oko 30 stepeni.
- Do oktobra biće sunčano i toplo sa prosečnim temperaturama od 27 do 32 stepena. U utorak su mogući kratkotrajni pljuskovi, ali će do 5. oktobra uglavnom biti suvo sa umerenim jugoistočnim vetrom - kaže Nedeljko Todorović iz Hidrometeorološkog zavoda.

 Najtopliji dan ove jeseni biće petak, 28. septembar, kada će maksimalna temperatura biti tropskih 34 stepena.
Leto 2012 u brojkama

- Leto 2012. godine u Srbiji najtoplije je leto od kada se mere temperature, 1887. godine;
- Zabeleženo 60 dana sa temperaturom od 30 stepeni i 25 dana sa temperaturama koje su prelazile 35 stepeni;
- Najviša temperatura, plus 41,5 stepeni, izmerena je 15.jula u Ćupriji.
- Zabeležena najveća suša ikada, šteta u stočarstvu i poljoprivredi premašila je dve milijarde evra

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/344192/Neka-ceka-jesen-Temperatura-naredne-nedelje-do-34-stepena
A sada ću citirati jedan ok komentar sa sajta i slažem se sa njim.
"Srbija može postati "područje mediteranske klime" samo ukoliko preko zime temperature ne bi padale ispod 0 stepeni Celzijusa odnosno ukoliko ne bi bilo mraza. Tada bismo u našim baštama mogli gajiti mediteranske biljke poput citrusa, nara, maslina... i što se mene tiče to bi bilo više nego lepo. Međutim mi samo možemo da čeznemo za mediteranskom klimom jer nema naznaka da ona može doći u naše krajeve, pošto ovo što sada imamo samo su normalne pojave u okviru kontinentalne klime tipične za ovo područje - topla leta i hladne zime. "
Doticna gospoda kao da nisu bila u Srbiji prosle zime. U stvari proslih par zima. Daleko smo mi od Mediteranske klime.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #41 poslato: 24. Septembar 2012. u 15:28 »
Bilo je godina kada je kraj septembra bio veoma topao i pravi letnji! A bilo je i sugurno leta kao 2012 pre  1887 godine!

Izgleda da bi početkom oktobra došlo do pada temperature ali nažalost bez padavina!

28 septembar će biti najtopliji kada može biti oko 35 stepeni!

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #42 poslato: 28. Septembar 2012. u 11:02 »
I u oktobru iznad 30 stepeni

Posle ekstremno toplog leta, dočekao nas je i topao septembar. Toplo vreme s temperaturama iznad 30 stepeni Celzijusa potrajaće do kraja nedelje. Nakon toga sledi blagi pad i nešto svežije ali veoma prijatno vreme.

I pored toga što su tokom jučerašnjeg dana u većem delu Srbije zabeležene temperature i do 35 stepeni Celzijusa, meteorolozi kažu da su one i dalje daleko od maksimuma koji je pre 66 godina izmeren u Srbiji. Tada se živa u termometru u Beogradu i Dimitrovgradu popela do 42 podeoka.
Načelnica Odeljenja za klimatske prognoze RHMZ Jasminka Smailagić za „Blic“ kaže da je posle ekstremno toplog leta koje smo imali u Srbiji ovo samo nastavak još jednog toplog talasa.
- Leto 2012. godine bilo je najtoplije otkad postoje meteorološka merenja u Srbiji. U toku juna, jula i avgusta imali smo čak pet toplotnih talasa. I sada smo u jednom. Osim toga, februar je bio takođe najhladniji ikada zabeleženi mesec na 15 od 28 glavnih meteoroloških stanica - objašnjava Smailagić.
- Karakteristike promena su sve duži i češći topli ili hladni talasi, a mi smo u ovoj godini imali sve to - kaže naša sagovornica i dodaje da se za sada ne očekuje hladna, već blaga zima.
izvor:Blic

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #43 poslato: 28. Septembar 2012. u 13:05 »
Jedno je sigurno sta bude bice,al da vas podsetim da su i ovo zimu koja nam je prethodila, najavili takodje kao blagu a desilo se sasvim suprotno sa snegom za izvoz i minusom za pamcenje...Uostalom ovde u Nemackoj se prica a takodje i za celu Evropu da ocekuju ledenu zimu,tako da cemo videti sta ce ispasti...Pozz ;) :D

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #44 poslato: 28. Septembar 2012. u 14:16 »
Mislim da je ovo tema za jesen. Otvorite novu za nagađanja o zimi. :)

Meni se čini da u prvoj dekadi oktobra imamo postepeno snižavanje temperatura uz uglavnom suvo vreme.

Van mreže nemanja

  • *
  • Poruke: 135
  • Starost: 30
  • Lokacija: Istanbul
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #45 poslato: 28. Septembar 2012. u 16:20 »

Tada se živa u termometru u Beogradu i Dimitrovgradu popela do 42 podeoka.

Bilo je i u V.Gradištu 42C,moram da dodam.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Oktobar 2012.
« Odgovor #46 poslato: 29. Septembar 2012. u 18:11 »
[img] [/img]http://www.facebook.com/crometeo  evo sta  sa hrvatskog Crometeo nadjoh hehe ;) Ova objava ne služi kao ozbiljan sinoptički materijaL, već onako za poigrat se s maštom. GFS kontroni 6z za drugu dekadu listopada... ;)

Van mreže Johnny2

  • *
  • Poruke: 20
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #47 poslato: 30. Septembar 2012. u 10:08 »
Drugari drzite se teme Jesen 2012,a sto se tice ostalog manite se toga pa i zime,jer mi neznamo bas tacnu prognozu ni za 3 d0 7 dana,a kamoli na tako dugacak period..... a sada uzivajte u septembarskom  :sun,imam osecaj da nece jos mnogo biti ovolike temperature.... :D :D :D

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #48 poslato: 30. Septembar 2012. u 13:21 »
a sada uzivajte u septembarskom  :sun
Dosta smo vala uzivali,cetiri meseca sija-ne prestaje. Samo da se zavrsi ovo produzeno leto sto pre.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #49 poslato: 01. Oktobar 2012. u 12:27 »
Potpuni razlaz modela za razdoblje za 7 dana. Od nastavka babljeg leta po scenariju američkog GFS-a za naše područje, do hladnog prodora po evropskom ECMWF. Ko će pobediti?     :neznam:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #50 poslato: 01. Oktobar 2012. u 21:48 »
ECMWF vidi posle 7 oktobra temperature ispod 20 stepeni , što bi se reklo normalne temperature za oktobar videćemo 7 oktobar nije daleko!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #51 poslato: 02. Oktobar 2012. u 00:52 »
ЕЦ види осетније захлађење након 7 октобра, а полако му се и ГФС придружује, било би лепо када би било циклонске активности.

18 Z опак, први излаз који црта тако јако захлађење што се тиче ГФС.

Било би лепо да се оствари ово, бар мало да оживимо тему ако ништа друго.  :D




Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #52 poslato: 02. Oktobar 2012. u 18:31 »
I prošle godine je 7. oktobra stiglo osetnije zahladjenje, kod mene i sa grmljavinom uveče, tj. oko ponoći. Pošto je ova godina mešavina dogadjaja iz najtoplijih i najsušnijih godina i leta (2003, 2007, 2008 i 2011), ne bi me čudilo da stigne konačno zahladjenje 7. oktobra kao 2011. godine. Ionako je veoma slična prošloj godini. Jun sušan, ali još suvlji i topliji nego prošle godine, jul topao i sušan ali se u nekim mestima za jedan dan ispadala kiša i nadoknadila, a negde i premašila mesečni prosek isto kao i prošle godine, avgust u većini krajeva potpuno suv i bez kapi kiše ili sa jedva 1-2 mm vodenog taloga, a u većini mesta i bez grmljavine, septembar sa tropskim temperaturama i večernjim nestabilnostima 5. septembra (isto kao prošle godine), frontom i zahladjenjem 19/20. septembra (isto kao prošle godine), jedino nije bilo prošle godine zahladjenja u drugoj dekadi septembra, već su bile do kraja dekade tropske temperature, a u trećoj dekadi su bile normalne septembarske temperature, a ove godine su tropske temperature udarile u trećoj dekadi septembra, tj. u kalendarskoj jeseni i zadržale se prva dva dana oktobra. Tako da su se sa tropskim talasima septembar 2011. i 2012. rokadirali sa drugom i trećom dekadom, sve ostalo je manje više slično, ako ne i isto, samo ove godine još ekstremnije. Ako zahladjenje stigne 7. oktobra, onda će to biti četvrta ili peta podudarnost sa letom 2011.(kažem letom jer su temperature prošle godine bile prosečne letnje, a koliko vidim i ove godine se do 7. oktobra najavljuju vrlo slične temperature). Medjutim, sve će se bolje znati sutra ili prekosutra. S' obzirom na to da je ove godine sve išlo u korist toplog vremena, pre bi' mogao da očekujem topliji scenario, a da se GFS vrati svom standardnom prognoziranju kao što je to radio čitavog ovog leta, a da mu se EC, WRF-NMM i ostali modeli polako pridružuju.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #53 poslato: 02. Oktobar 2012. u 22:42 »
Da, sve dosta podseca na proslu godinu, samo sto je ova jos ekstremnija. Ono sto nikako ne bih voleo da se ponovi je novembar kao prosle godine, temperature ispod proseka i ekstremno susan, na nekim stanicama i sa 0 mm. Pored ovolike suse koja traje mesecima, nama jesenji meseci oktobar i novembar bivaju ekstremno susni... to je bre uzas... nema jesenjih kisa. Secam se npr oktobra 2010 koji je bio sa 16 kisnih dana u Prokuplju... ili oktobar mislim da je bila 2005, negde 2,3,4 oktobar... kisa je padala danima bez prestanka....

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #54 poslato: 03. Oktobar 2012. u 08:29 »
Ako se nastavi sa sušnim vremenom može se vrlo lako desiti da bude obilnih padavina na zimu. Međutim to je čista statistika, ne i prognoza vremena.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #55 poslato: 03. Oktobar 2012. u 20:27 »
Modeli za nedelju na ponedeljak vide neznatno i potpuno suvo zahlađenje za sada...

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #56 poslato: 07. Oktobar 2012. u 15:40 »
Od 15. oktobra, italijanski 3Bmeteo vidi češću ciklonsku aktivnost i povlačenje anticiklona prema severu. Kod nas i dalje postoji šansa za priliv toplog vazduha sa jugozapada.

Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #57 poslato: 10. Oktobar 2012. u 01:33 »
Zdravo svima! Obzirom na moje interesovanje za metereologiju koje gajim od malena i nepresusnu radoznalost resih da se prijavim ovdi!..
Elem, sada imam i jedno veoma konkretno pitanje! Obzirom da ste svi ovde mahom prilicno strucniji od mene interesuje me da li iko poznaje mogucnosti tog HAARP sistema? kao i uopste mogucnosti uticaja na klimu? Od svoje devete godine pratim vremenske prilike gotovo svakodnevno, cak sam dobar deo detinjstva proveo i u zapisivanju tih podataka! ali ovako nesto jos nisam ikada video! Oblaci kao da ne mogu da prevale dinarski masiv! Sto je jos neverovatnije Hrvatska je na citavoj svojoj teritoriji imala prilican broj kisnih dana, oblacni sistemi kao da prave tu kiflu do odlaska u Madjarsku, koja je takodje imala lep broj kisnih dana. Medjutim kada dodju do nas kao da ispare!.. Pogledajte snimnke ako ste sumnjicavi.
E sada... To deluje prilicno glupo! Medjutim, dovoljna mi je gotovo cinjenica da bi Amerikanci ukoliko bi bili u prilici da eksperimentisu, cak kontrolisu klimatske uslove u odredjenoj oblasti to svakako i uradili. Neke snimke sam gledao, ali to su uglavnom neki fanatici. Ipak, privukli su mi paznju snimci gde se oblacici prostiru u obliku talasa. Inace, kazu da HAARP postoji u Srbiji od 2008 godine, prvo u okolini Kolubare, sada u okolini Batajnice i u Zemunu. Itd... BlaBla... Malo odskace od teme, ali i ne! Ja sam bunar vec dva puta dubio! a strucnjaci kazu da kraj u kojem zivim, dolina Zapadne Morave, "pliva" na jezeru. Toliko! I previse!.. :-)...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #58 poslato: 10. Oktobar 2012. u 08:48 »
NikolaProf, dobro došao na forum.
Na forumu postoji posebna tema o HAARP-u ... http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2316.0 ... tamo možeš pročitati više, a i uključiti se u diskusiju. :-*

Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #59 poslato: 10. Oktobar 2012. u 16:51 »
Oooo! zahvaljujem! Bolje vas nasao! Onda ovo moze da se brise...