Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2015  (Pročitano 39398 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Maj 2015
« Odgovor #20 poslato: 05. Maj 2015. u 18:36 »
Yr.no i dalje predvidja padavine za noć sreda/četvrtak, kao i WU,  barem za područje Smederevske Palanke.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Maj 2015
« Odgovor #21 poslato: 05. Maj 2015. u 19:22 »
Mislim da ce biti raszvoja , zbog jednog podatka a to je da svake godine za moju slavu 6 maja bude lokalnih pljuskova sa grmljavinom , tako ocekujem i sad :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2015
« Odgovor #22 poslato: 06. Maj 2015. u 13:29 »
Kako je ovde u poslednjih mesec dana palo manje od 5mm kiše, ove temperature u poslednja dva dana nisu uopšte dobrodošle.
Da li će u toku noći i sutra pasti pristojna količina kiše na žednu zemlju veliko je pitanje?!
GFS je najekstremniji u prognozi da kiše skoro i ne bude, dok naš EC i njegov produkt WRF daju dosta dobre uslove za kišu i pljuskove sutra ujutru i u toku prepodneva.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2015
« Odgovor #23 poslato: 07. Maj 2015. u 09:26 »
Subota u brdsko-planinskom delu zemlje donosi razvoje i pljuskove u slaboj severoistočnoj struji.

U nedelju se spušta slabiji visinski ciklon sa severozapada,pa će biti pljuskova sa grmljavinom u čitavoj zemlji,uz uslove za lokalno obilnije padavine.

Ponedeljak i utorak bi takođe,mahom u južnoj polovini zemlje doneli slabije uslove za kraći pljusak.Doći će i do zahlađenja,pa nije isključen ni sneg na najvišim planinama preko 1800m.

Na kraju će to ispasti puno zanimljivije za razliku od ovog isprdka (da ne upotrebim gore reči) u toku protekle noći.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Maj 2015
« Odgovor #24 poslato: 07. Maj 2015. u 20:10 »
После синоћне само тако испале, вреди се посветити викенду пред нама, у суботу као што је већ речено развоји у брдско-планинским крајевима, а лепих развоја може бити и на истоку земље, за недељу то много лепо делује за сада, глобални модели су пуни падавина (поготово GFS), а и неки модели високе резолуције типа WRF-ARW, наравно параметара за олује и суперћелија нема, али биће то сасвим лепи пљускови са грмљавином, пољопривреди злата вредни.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #25 poslato: 08. Maj 2015. u 19:07 »
Prethodnih dana je nedjelja dosta obećavala što se tiče konvektivnih dešavanja, ali što je bliže tako se smanjuju potencijali da bude išta od toga. GFS svakim izlazom front povlači malo ranije, tako da bi prema poslednjem izlazu u većem dijelu Srbije prošao u jutarnjim i prijepodnevnim satima prije nego što se steknu povoljni termički uslovi za nestabilnosti. Samim tim, i znatno manje padavina se daje. Šanse za razvoje bi ostale dobre u istočnoj polovini zemlje, gdje front ne bi stigao tako rano.
Ipak, ovo nije definitivno, još će taj front šetati, ali ne sviđa mi se tendencija. Plašim se da se suša i meteo-monotonija produžavaju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2015
« Odgovor #26 poslato: 09. Maj 2015. u 10:00 »
Drži se nekakav CAPE od nekih 600J/Kg,što je dovoljno da bude makar običnih grmljavinskih pljuskova.Padavine se otanjuju,ali ne bi trebale da budu zastupljene u slaboj meri jer su ipak ovog puta u sklopu visinskog ciklona.

Jedino me nervira što će uz sve to duvati pojačan severozapadnjak,plašim se da će to delom pokvariti razvoje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #27 poslato: 09. Maj 2015. u 11:54 »
Danas to opet na kartama izgleda za nijansu bolje nego juče, ali ipak treba biti oprezan sa najavama. Pljuskova sa grmljavinom na teritoriji Srbije bi moralo biti, e sad u kojoj mjeri, pitanje je. Nisam optimista da može pasti dobra kiša u ovoj situaciji.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2015
« Odgovor #28 poslato: 09. Maj 2015. u 22:32 »
Na ovoj karti se lepo vidi visinski ciklon koji ce preci preko nase zemlje, Bugarske i Rumunije i uputiti se dalje na jug. Slaba vajda i od njega ocigledno, samo mi nije jasno sto je toliko pozurio hladni front, vec do podneva ce preci preko cele zemlje uz umeren severozapadni vetar. Ponedeljak donosi jos jaci vetar, tako da i ako bude palo nesto sutra u ponedeljak ima da bude kao da nista nije ni bilo. 


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #29 poslato: 10. Maj 2015. u 00:08 »
Prema GFS-u, već od srijede do petka nam dolazi novi period nestabilnosti, sa najvećim potencijalom u četvrtak:



Drugi globalni model ECMWF vidi jako slično kretanje temperature, ali je zato suv ko barut za cijeli period.
Jedino za sutra oba modela složno daju kišu i pljuskove, ali i pojačan NW vjetar u prizemlju, koji nam poručuje da se ne nadamo mnogo.

ESTOFEX je dobar dio zemlje stavio u "jedinicu", Beograd je tuda na granici. Po poslednjem izlazu GFS-a, ta razlika između istočne i zapadne polovine zemlje ne bi bila toliko izražena, kao što je djelovalo kod prethodnih izlaza:

« Poslednja izmena: 10. Maj 2015. u 00:22 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Maj 2015
« Odgovor #30 poslato: 10. Maj 2015. u 01:08 »
Као што рече Милош, последњим излазом GFS успоставила се каква таква равнотежа што се тиче сутрашњег дана, али и даље је то јако слабо, с обзиром како је то изгледало пре пар дана на картама.

Све у свему тамо где падне 10 + mm биће то права премија.


Na mreži ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Maj 2015
« Odgovor #31 poslato: 11. Maj 2015. u 09:50 »
Kako se blizi sledeci vikend tako modeli polako menjaju pricu.
Djenovski ciklon je i dalje tu ali postoji trend smanjivanja padavina za nase krajeve a i zahladjenje je dosta ublazeno. Ovo za padavine posebno vazi za severne predele. Predeli juznije od BG bi mogli da dobiju pristojne padavine u subotu/nedelju.
Ciklon bi povukao dosta toplog vazduha iz istocnog Mediterana pravo na nas pa ne bi trebalo da bude nekog ekstremnijeg zahladjena kako se cinilo pre par dana.
Za sada mi petak deluje zanimljivo, moglo bi da bude nekih nestabilnosti...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #32 poslato: 11. Maj 2015. u 11:28 »
Koliko god da sam pratio, malo koji izlaz GFS-a je i davao neke obilnije padavine i jače zahlađenje. EC je, koliko mi se čini, u jednom izlazu imao ispad sa jakim zahlađenjem i obilnim padavinama, ali je i on sada jako sličan GFS-u.

Ipak, nestailnosti su igri, a dokle god se one crtaju ništa se tu ne zna po pitanju padavina. Evo kako to izgleda na meteogramu poslednjeg GFS-a za Beograd. Iako je i srijeda djelovala zanimljivo na nekim od prethodnih izlaza, strujanja na visini ostaju sjeverozapadna i nema potencijala puno. Od četvrtka strujanja okreću na zapadna, u petak i subotu na jugozapadna i odmah druga priča. Za četvrtak i petak se crta visok CAPE, ali djeluje da bi petak mogao da ima problema sa vlagom. Kako god, imaće šta da se prati:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #33 poslato: 12. Maj 2015. u 10:49 »
Čekanje i očekivanje nestabilnosti ovog proljeća me jako podsjeća na čekanje i očekivanje snijega prethodne zime. Sve to ima potencijala i izgleda lijepo na kartama nedjelju dana pred promjenu, a onda malo po malo ti potencijali počnu da se gube i na kraju gotovo u potpunosti izgube. Danas to sve lošije izgleda, EC je ponovo suv ko barut do nedjelje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Na mreži ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Maj 2015
« Odgovor #34 poslato: 12. Maj 2015. u 11:24 »
 ^^
To sam ja juce napisao.
Pratim predstojeci vikend iz nekog razloga jos od kada se pojavio na kartama i crtalo se tu sve i svasta od 15C pa do 32C a o padavinama da ne pricam.
Kako je zima pocela na kartama tako se prenelo i na prolece.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2015
« Odgovor #35 poslato: 12. Maj 2015. u 22:46 »
Evo GFS Meteograma za Nis i svaki put je sve manje padavina... Skoro i da ih nema... Moze sve ovo da se promeni ali meni se cini da se susa nastavlja...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2015
« Odgovor #36 poslato: 13. Maj 2015. u 00:54 »
Losa je putnja rekao bih ovog Djenovskog ciklona koji ce se formirati u petak, a vrlo brzo u oblast Tirenskog mora (Sardinija i Korzika) ce se transformisati u visinski ciklon. Pa dalje svoj put nastavlja preko Sicilije u Jonsko more, ali nekako bezi dosta juznije i dalje je od nase zemlje. Jos se za vikend razbukte ovi cikloni na severu iznad Skandinavije i mislim da je to razlog loseg polozaja i kretanja ovog visinskog ciklona juznije tokom vikenda. Prosto budemo kao u nekom sendvicu, ni tamo ni ovamo. Valjda nije ovo konacna odluka modela, ima do vikenda jos, ostaje nam da pratimo situaciju, ali trend je zaista los.

Ipak cetvrtak tj. sutra ne izgleda tako lose, meni bar. Drzi se tu jos kakav takav cape, dovoljan da bude obicnih pljuskova,  a GFS daje uslove za razvoje i u toku noci izmedju cetvrtka i petka. Strujanja ce biti opet severozapadna, pa cemo videti sta ce biti.

Cape index prilicno visok u centralnoj Srbiji:



« Poslednja izmena: 13. Maj 2015. u 01:04 sale pn »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Maj 2015
« Odgovor #37 poslato: 13. Maj 2015. u 08:33 »

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Maj 2015
« Odgovor #38 poslato: 13. Maj 2015. u 10:48 »
Kod mene ni u ovim prethodnim frontovima nije pala kap kiše.Izgleda da je od aprila nakon rain season nastupio dry season.Mi idemo iz ektrema u ektrem.Nisam optimista ni što se tiče perioda u narednih 10 dana,ja ne vidim tu neku kišu sem nekog lokalnog pljuščića koji će pasti ponegde.Od ponedeljka koliko vidim samo  :sun

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2015
« Odgovor #39 poslato: 13. Maj 2015. u 10:54 »
^^ Tako je, idemo iz ekstrema u ekstrem, to sam baš htio da napišem. Prošle godine u ovo doba rekordne količine padavina i nezapamćene poplave, ove godine sve to teži ka prilično ozbiljnoj suši. Koliko bi bilo ljepše da su se oba maja našla na nekoj zlatnoj sredini, ali izgleda da je prelazak iz krajnosti u krajnost jedna od glavnih odlika naše klime i mi tu ništa ne možemo.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm