Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nestabilnosti (od Valjeva do Bratunca) 1. 2. 3. i 4. maj 2014.  (Pročitano 1980 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Pozdrav. Evo i moje prve šire ovogodišnje reportaže. Pošto sam za prvomajske praznike išao kod rodbine u Bratunac u Istočnoj Bosni (Republici Srpskoj), slikao sam sa više lokacija, naročito prvi dan kada sam bio na putu od Valjeva do Bratunca preko Pecke, Sokolskih planina i Ljubovije. E, sad da se vratim na temu. Od jutra je krenula kumulusijada koju je pomalo kvarila visoka oblačnost, ali se ona brzo razbila pa su razvoji došli do punog izražaja.


1. maj

Pogled na razvoje sa planine Ive i sela Lopatanj.






Pogled na Medvednik, Jablanik i Povlen u ćošku.




Pogled na jugozapad ka Sokolskim planinama i razvoj iznad njih.


Pogled na sever ka Osečini iznad koje se formirao dobro definisan kumulonimbus.


Pogled na isti oblak iz sela Dragodol. Pogled na istok.




Razvoj iznad Sokolskih planina (Proslopa).




Ovaj oblak je doneo kratkotrajni pljusak u jednom delu sela Gornja Ljubovidja čim smo sišli sa Proslopa.




Prvo smo otišli do mog sela Krasanpolje pored Drine na putu Bratunac-Zvornik. Stigli smo negde oko podne.

Pogled ka severu i severoistoku odakle je krenuo novi razvoj.












Pogled na istok ka Srbiji.




Zatim sam usao u kuću, a pola sata kasnije je počelo da grmi, pa sam istrčao napolje u njivu da fotkam jer sam imao bolji pogled. Pogled na jugoistok.




Pogled na jug i brdo iznad kog se čula nešto jača grmljavina, ali ne previše jaka.




Pogled na sever odakle su se brzo spuštale kišne zavese, a potom je i odatle počela grmljavina.




Pogled na zapad odakle nisam imao čist pogled zbog brda. Sa desne strane se bližila konvektivna oblačnost.


Ovaj oblak mi je doneo slabu do umerenu kišu, a dobar deo me obišao zbog severoistočne struje, a i razvoj je brzo oslabio. Potom sam otišao do rodbine u Bratunac, a tamo nije bilo ničeg interesantnog do 18h. Oko 18h se začula grmljavina, pa sam istrčao na balkon kod rodjaka i uočio veoma dobro definisan nakovanj na istoku (u Srbiji).

Pogled na istok.




Medjutim grmljavina se čula sa druge strane. Pogled na severozapad.


Zatim su se munje bacile u donjem delu oblaka na istoku koji je sad prišao nešto bliže.


Pogled na zapad i mamatus koji je bio u sklopu kumulonimbusa na severozapadu.


Pogled na istu stranu posle nekoliko minuta na kojoj su se sad videle kišne zavese koje su me zbog severoistočne struje zaobišle.


Kumulusi i na jugu iznad planine Čauš južno od Bratunca.


2. maj

Ovaj dan je doneo zanimljivosti samo u prvim poslepodnevnim satima, ali je ostatak dana bio manje zanimljiv od predhodnog. Medjutim prave zanimljivosti su usledile tek uveče.

Čim sam ustao, uočio sam razvoj na severu.




Pogled na istok ka Ljuboviji na koju su se spuštale kišne zavese. Nije bilo grmljavine, samo neki neobično hladan vetar.

 




Posle sat vremena sam uočio nakovanj na severoistoku, ali to je bilo sve od ovog dana.




Potom sam otišao u selo, a tamo ništa više nije bilo zanimljivo kada je dan u pitanju, ali je razvoja i dalje bilo. Prave zanimljivosti su usledile pred povratak u Bratunac, negde oko 21:00h kada je uz fantastične munje bio dobar pljusak na granici sa provalom oblaka koji je trajao oko sat vremena jakim intenzitetom uz vrlo jaku grmljavinu, a još sat vremena je padala kiša slabim do umerenim intenzitetom. Nažalost taj deo sam propustio pošto sam izašao sa rodjakom u grad na koncert Bore Čorbe, pa smo se zbog kiše sklonili u neki kafić i tu ostali do ponoći. Ono što je još zanimljivije je to što je u jednom momentu nestalo struje u većem delu Bratunca koje nije bilo bar pola sata. Možete samo pretpostaviti reakciju u kafiću koji se nalazi u podrumu. :D

3. maj

Ovaj dan sam previše dugo spavao, tj. negde do 2 popodne. Srećom, nije se ništa zanimljivo dogadjalo. Visoka oblačnost se navukla već pre podne, pa kumulusijada nije došla do izražaja kao prvi i drugi dan. Hvala Bogu, ustao sam pred najzanimljiviji deo, pa sam uspeo da ga ispratim.
Možda sam sam početak malo propustio, ali sam ipak stigao da fotkam pre dolaska glavnog dela.

Čim sam istrčao napolje, uočio sam prilazak kišnih zavesa sa juga iznad planine Čauš oko 15:00h.


Pogled na sever gde se moglo uočiti da još nije stigla slojasta oblačnost i da uprkos dominaciji stratusa ima konvekcije.


Pogled na istok odakle se jasnije definisao razvoj, a potom je počela i grmljavina.


Pogled na jugoistok odakle su se spuštale kišne zavese na Ljuboviju. Iz tog pravca se čula nešto jača grmljavina.




Kišne zavese brzo stižu i u Bratunac, a grmljavina je sve jača, pa sam morao da se sklonim u kuću.






Zatim sam dobio umeren pljusak koji je trajao negde oko 15-ak minuta. Čim je prestao istrčao sam napolje.

Pogled na sever posle pljuska. I dalje se čuje grmljavina.


Nove kišne zavese na jugoistoku. Grmljavine ovaj put nije bilo.


Polako se odmiču od Ljubovije.


Još jedan pogled na jugoistok oko 17h. Nad planinom Injemić se spustila magla i sad je sasvim jasno da je stigla široka nimbostratusna oblačnost. Pada slaba do umerena kiša, a i prilično je zahladnelo.


Za kraj jedna slika iz mog sela koju je uslikao moj ćale.


4. maj

Ovaj dan je padala hladna jesenja kiša, pa nije bilo nestabilnosti. Kući sam pošao u 9 sati ujutru, a stigao oko 11 sati.

Evo dve slike Kolubare prilikom ulaska u Valjevo.




Kolubara je u toku dana porasla više od metar, ali pre fotkanja sam primetio veliki porast Obnice koja se pred samim ulazom i u ulazu u Valjevo počela izlivati.

Većinu slika od ovog dana sam postavio u odgovarajuću temu.
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3319.new#new
« Poslednja izmena: 06. Maj 2014. u 18:05 Stefan Valjevo »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Nestabilnosti (od Valjeva do Bratunca) 1. 2. 3. i 4. maj 2014.
« Odgovor #1 poslato: 06. Maj 2014. u 18:27 »
Iscrpno nema šta! Sve pohvale za trud i prećenje situacije. Lepe kišne zavese. :super:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nestabilnosti (od Valjeva do Bratunca) 1. 2. 3. i 4. maj 2014.
« Odgovor #2 poslato: 06. Maj 2014. u 18:49 »
Iscrpno nema šta! Sve pohvale za trud i prećenje situacije. Lepe kišne zavese. :super:
Hvala Ljubiša. :)

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Nestabilnosti (od Valjeva do Bratunca) 1. 2. 3. i 4. maj 2014.
« Odgovor #3 poslato: 08. Maj 2014. u 13:41 »
Pohvale za izuzetnu i kompletnu reportazu Stefane  :first:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Nestabilnosti (od Valjeva do Bratunca) 1. 2. 3. i 4. maj 2014.
« Odgovor #4 poslato: 12. Maj 2014. u 01:56 »
Pridružujem se pohvalama kolega - detaljna reportaža, lepe slike!  :super: