Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2023  (Pročitano 36373 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Februar 2023
« Odgovor #120 poslato: 23. Februar 2023. u 16:38 »
Da li ima nade po nekom modelu da dobaci do Sokobanje?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #121 poslato: 23. Februar 2023. u 18:42 »
Ne, do naših krajeva hladniji vazduh tek od ponedeljka. Sredinom naredne sedmice ima mogućnosti da zabeli ali je pitanje koliko bi to trajalo...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #122 poslato: 23. Februar 2023. u 20:08 »
Da li ima nade po nekom modelu da dobaci do Sokobanje?

Hladniji vazduh stiže negde do mene, tj. udara verovatno do Jastrepaca i ni makac više. Ovaj moj kraj će mu biti neka granica, do duše u prizemlju. Na visini će i dalje biti toplo.Biće interesantno videti sneg i 0 na zapadu i severozapadu zemlje, a u isto vreme na jugoistoku blizu 20 stepeni.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Februar 2023
« Odgovor #123 poslato: 24. Februar 2023. u 07:23 »
Nema neke promene za Frusku Goru jutros .
Po vecini modela moglo bi pasti i velik sneg .
Na nedelju na subotu ..
Pogotovo na Iriskom Vencu bi ga moglo pasti i preko 20 cm snega
Sto nize bice tuznije naravno i mnogo ce zavisiti od nijansi dole u prizemlju.
Verovatno ce iznad  200    nmm biti 0 vecina vremena .

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #124 poslato: 24. Februar 2023. u 07:42 »
Jutros EC i ICON časte i jugoistok sa malo snega u završnici, to je taj trend blagog silaska hladnijeg vazduha na istok i jug kako se prilazi finalnom terminu.

Severnije je glavna šansa za sneg nedelja ujutru, južnije je to već nedelja kasno popodne, veče i noć ka ponedeljku. Južnija oblast glede akumulacije ima i tu prednost što ima manje vetra nego severnije, a to puno znači u ovako graničnim situacijama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #125 poslato: 24. Februar 2023. u 07:44 »
Nema neke promene za Frusku Goru jutros .
Po vecini modela moglo bi pasti i velik sneg .
Na nedelju na subotu ..
Pogotovo na Iriskom Vencu bi ga moglo pasti i preko 20 cm snega
Sto nize bice tuznije naravno i mnogo ce zavisiti od nijansi dole u prizemlju.
Verovatno ce iznad  200    nmm biti 0 vecina vremena .

Kolko ja mogu da vidim jedino EC vidi obilniji sneg u tom delu Vojvodine do nedelje ujutru.
ICON vrlo malo, ostali ispod 10cm za Frušku Goru.
Što se tiče ostalih delova glavnina padavina u obliku snega se očekuje u nedelju (uglavnom u brdsko-planinskim predelima) i u noći na ponedeljak i u nižim predelima centralne i južne Srbije.
U ponedeljak u jutarnjim satim sneg se očekuje i na jugoistoku Srbije.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Februar 2023
« Odgovor #126 poslato: 24. Februar 2023. u 08:11 »
Gem i GFS uopste nisu skrti  samo vide +1  u gradu shodno tome bi zabeleo samo u gradu ili nista  alli vislje je druga prica .
Nema problema sa visinom
Nego sa prizemljem .
Edit
GFS ima nezgodan raspored padavina ali bi po njemu palo 10 mm kada je povljno .
GEM je bolji a ni UKMO nije los on vidi sneg bas na Fruskoj gori .GEM ima i do 15  mm snega  ali  ni GEM ni GFS nisu modeli visoke rezolucije.
Icon je najgori svakako on nema padavine .
Nazalost ne vidim kako bi moglo da se  to resi dole u Backoj..
A na koncu i moze biti i problema sa visinom..
Ovo je sve uzasno nategnuto ..
To stoji ali i modeli HD rezolucije se slazu  koje sam pogledao.
Prizemlje je najveci problem ali tako je kada se ide iz +18.
« Poslednja izmena: 24. Februar 2023. u 08:48 popovica novi sad 1 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #127 poslato: 24. Februar 2023. u 10:50 »
 ^^ Naravno, jedino ako malo pomogne što se u obe oblasti glavnica očekuje u periodu kada nema dnevne svetlosti. Naravno i intenzitet padavina treba da odradi svoje, ali i što manje vetra. Zato je u prednosti oblast južnije.

GFS baš razvija padavinsku bombicu na severoistoku Crne Gore u nedelju uveče, to bi se u jugozapadnoj struji lako raširilo na nas pošto fen slabi i beži više dole ka Šar planini. Uz dobre padavine i slaba strujanja trebalo bi to bez problema da obori temperaturu i u nizijama do pozitivne nule.

Evo karta energije za sutra sredinom dana:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Februar 2023
« Odgovor #128 poslato: 24. Februar 2023. u 12:45 »
To sam mislio za  Frusku Goru noc i skoro bez   vetra
Ali zahteva tajmnig padavina i nema neki  problema sa visinom .Nista to nije sigurno .
A iskreno prvo ide front pa ciklon to su teske situacije za predvidjanje modelima .Iriski venac ima najvece sanse .Tesko da moze dohvatiti do dole u Backoj ,mozda ponegde bude izandjenja do nedelje pre podne .
Sto se tice one bombe u nedelju uvece i nju ce tesko biti predvideti  i putanju .I ovako niko nista ne ocekuje i verovatno ce bito nista  ali iznadjenja su moguca .Tako da ce biti zanimljivo ispratiti ovih par dana..

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #129 poslato: 24. Februar 2023. u 13:37 »
Taj blato sneg koji će biti na jugoistoku tj. ako ga i bude biće na takvoj temperaturi da se neće ni trava zabeleti, smanjile su se padavine za jugoistok pa i planine će dobiti vrlo malo snega. Trenutni podaci su takvi.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 605
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2023
« Odgovor #130 poslato: 24. Februar 2023. u 14:21 »
Ja cu biti skroman, za moj grad prognoziram 15ak cm bljuzge, Loznica tu negde takodje...bice to najveca bljuzga ove sezone na zalost..
Sad videh da mi je Ecmf jos dodatno pojacao padavine..samo da ne izvisim ko prethodnih nekoliko puta
« Poslednja izmena: 24. Februar 2023. u 15:15 valjevac »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #131 poslato: 24. Februar 2023. u 18:40 »
Још увек "купус" од излаза модела. Све се своди на кишу, блато, бљузгу и мокар снег са неколико варијанти, ГФС на +1,5 и снег од Суботе увече до понедељка ујутру, ЕЦ пр истој температури кишу, суснежицу и тек на крају у понедељак ујутру нешто снега, док је  Икон најтоплији у Недељу са нешто мало кише али зато у ноћи на понедељак и током јутра даје 20мм на Т око 0. Свакако је то и најбољи сценарио а некако на те кратке стазе је и најпоузданији..
Интересантно је како на истим температурама модели дају различити тип падавина (ГФС и ЕЦ   :D)
Блато је загарантовано, а ако и буде неког покривача то ће једино бити у Понедељак. Само  са таквим размишљањем не може доћи до разочарења  :rofl:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #132 poslato: 24. Februar 2023. u 19:05 »
 ^^ Naravno Risbo, ali se stvarno retko viđa da unutar 48-60 sati i dalje preturbacije istog tog modela budu pravi kupus, u tom smislu da nije to samo tajming dolaska zahlađenja pa neka daje malo ranije, neka malo kasnije, nego neke i ne dalje ne vide zahlađenje za veći deo zemlje.
 
Samo mi nije jasno zašto se moj kraj po glavnim izlazima posušiše padavine za noć na ponedeljak, zaista ne shvatam, karte padavinski ugrubo deluju skroz odlično no kad otvorih meteogram za Banju bukvalno se šokira, jedva par mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Februar 2023
« Odgovor #133 poslato: 24. Februar 2023. u 21:25 »
Naglo povećanje padavina za moj kraj, oko 30mm kiše se očekuje prema poslednjim izlazima modela. Snega može biti u drugom delu noći ka nedelji, u nedelju tokom dana ili u noći ka ponedeljku. Modeli su postali previše nepouzdani za bilo kakvu precizniju prognozu  :confused:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2023
« Odgovor #134 poslato: 24. Februar 2023. u 21:30 »
Sve u svemu, biće dva izuzetno zanimljiva dana za praćenje. Kakvih će tu sve čuda da bude, počev od prilično izvesnih nestabilnosti sutra za vreme fronta, pa obilan mokar sneg na severu i zapadu u subotu kasno uveče i noći subota na nedelju, pa neverovatnih temperaturnih kontrasta između zapadnih i jugoistočnih delova Srbije u nedelju (možda i celih 20°C), i zatim taj talas padavina u noći između nedelje i ponedeljka koji deluje najpotentnije za snežni pokrivač u nižim predelima.
Ja se ne usuđujem da prognoziram visinu snega za Beograd, a nije mi to nešto ni bitno u ovoj situaciji. U ponedeljak ću svakako obići Avalu gde očekujem preko 20cm snega, možda i celih 30. Najniži delovi grada teško da dobiju snežni pokrivač, na Vračaru verovatno bude koji cm za statistiku u ponedeljak ujutru, a ovi delovi grada oko 200mnv. su nekako najviše u toj situaciji "to be or not to be". Sve prethodne situacije su imale taj prelaz gde je svaki metar bio bitan, a ova će biti još više od svih prethodnih ako se uzmu u obzir prognozirane količine padavina. Ovamo kod mene nekako mi najrealnije izgleda da nedelja osvane sa nekih 7-8cm koji bi se gotovo u potpunosti otopili tokom dana, a onda nova tura sa još toliko u noći nedelja na ponedeljak i tako u krug.
Rekoh da se ne bih usudio da prognoziram visinu snega, ali me ponese atmosfera. :D


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Februar 2023
« Odgovor #135 poslato: 25. Februar 2023. u 07:08 »
Da cu konacnu prognozu za moj kraj a to je kod ulaza u nacinalni park Fruska Gora .
Ocekujem do ponedeljka ujutru od 10 do 20 cm snega .
Ocekujem i snezni pokrivac u visim delovima kamenice barem 2 puta u nedelju i ponedeljak ujutru .
Za grad je tesko prognozirati ali za statistiku bice  u barem u dva termina verovatno a sve preko toga bice prijatno iznadjenje.