Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372358 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6440 poslato: 12. Decembar 2018. u 22:37 »
Ma neka na kraju ne padne snega za grudvu da se napravi, ali dobro je da je posle dosta vremena forum ovako hiperaktivan i euforičan!  :grin:

Čini mi se da u Beogradu (Vračar) nije bilo snežnog pokrivača većeg od 20 cm još od decembarskog snega pre 6 godina, verovali ili ne. Tu isključujem više delove grada gde je katkada bilo i blizu 30 cm (npr. u januaru 2017. godine - ako me dobro služi sećanje o Miloševom izveštavanju sa Miljakovca).

Šta će biti ovog puta, nije lako reći - mi iz nižih delova grada nikad nismo previše radosni kada je granična temperatura u prizemlju. :)  Opet, ako intenzitet padavina bude dobar i pokrivač se formira bez većih problema, deluje da će svi delovi BG-a dobiti jedan lep snegopad (od 75 - 200+ mnv  :D ).



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6441 poslato: 12. Decembar 2018. u 22:44 »
Pa teško da dubina ciklona i centar u prizemlju (vrednosti prizemnog pritiska u centru) imaju nekog uticaja na padavine, mnogo je važnije šta se dešava gore iznad. Znamo i sami da predubok ciklon sa previše izraženim gradijentima stvara samo prejake vetrove u prizemlju koji mogu samo da imaju samo fenski efekat koji isušuje padavine i dobijamo efekat zavetrene strane planine. Takođe, uz prejake visinske vetrove zone sa padavinama se prebrzo premeštaju i padavine ne traju dugo u talasima.
Ako mene pitate, ovo što se sada crta je idealna postavka za obilan sneg u Srbiji, iole dublji ciklon bi proizveo ništa drugo do isfenirane oblasti sa košavom. Atmosfera mora da se posmatra 3D, nije to samo karta prizemnog pritiska. Evo Bart me pretekao i okačio polje strujanja na 700mb, tako da znate o čemu pričam.

@Srks, zvanično najviše 21cm januara 2017. A ako gledamo samo merenja u 06UTC onda 20cm. Nije tada ništa više snega bilo u višim delovima grada jer je padao tipa na -8C. Smeši nam se najveći sneg od decembra 2012, ali njega teško da nadmaši.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6442 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:04 »
Nije tada ništa više snega bilo u višim delovima grada jer je padao tipa na -8C. Smeši nam se najveći sneg od decembra 2012, ali njega teško da nadmaši.

Jeste sneg padao na dubokom minusu, ali me sećanje ne vara da si prijavljivao veći pokrivač od zvaničnog. Možda preterah kad sam rekao blizu 30 cm, ali zapravo i nisam previše pogrešio. Uspeo sam da pronađem tvoju poruku iz tog vremena:



Na NBG-u je tada bila visina oko 17 cm. Izgleda da viši delovi grada imaju neku neshvatljivu "snežnu magiju", koja se ne može uvek objasniti graničnom temperaturom u toku padavina.  :grin:

@Srks, zvanično najviše 21cm januara 2017. A ako gledamo samo merenja u 06UTC onda 20cm.

Da, ipak jeste 21 cm, ali mislim da godišnjak "pamti" samo visine pokrivača u 6 UTC.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6443 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:11 »
Srks koliko ocekujes snega u petak i subotu u delovima Borca , Padinska skela i tako ti nizi delovi Beograda sa nadmorskim visinama od 65 do 70m nadmorske visine?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6444 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:13 »
^^ Svaka čast kako si zapamtio. :) Pamtiću taj sneg kao neverovatno paperjast i lagan i veoma brzo se slegao, verujem da bi i Vračar u nekom međuterminu uhvatio i više od tih zvaničnih podataka, jer se slegao „na oči“. :)
Ali opet, priznaćeš da to nije bila neka značajna razlika. Ako uzmemo u obzir mogućnost greške merenja, ne verujem da se tada bitnije razlikovala visina snega među delovima grada jao u temperaturno-graničnim situacijama.

A kad već komentarišemo svaki izlaz, i za očekivati je bilo da GFS i ICON 18Z budu za nijansu “lošiji“ od prethodnika, oni 12Z su bili too good to be true... :) Sada padavine kasnije počinju i ranije prestaju, a temperatura je opet granična, makar u prizemlju. Ali opet, nijanse su u pitanju, nikakvog drastičnog pomeranja tu nije bilo.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6445 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:26 »
EC je potvrdio sneg u svim delovima zemlje za petak/subotu i to je najbitnije.

Koliko ce gde pasti sada nije toliko bitno ali opet da mi je neko nudio ovu kolicinu pre par dana ne da bih prihvatio nego bi platio za to.
A sa druge strane uz malo srece mogla je ispasti situacija koja bi donela sneg za pamcenje, mada kako je padao prethodnih godina ovo ce na kraju i ispasti za pamcenje.

Po EC Vrbas 19mm a Novi Sad 28mm, velika razlika za tako malo rastojanje.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6446 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:40 »
Frizov pesimizam i ciklonov optimizam duet za veliku ispalu  :grin:
Očekujem bitku između NS i Zrenjanina za najveći pokrivač...s tim što bi NS poveo ali verujem da će ga ZR u poslednjim satima stići  8)

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6447 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:46 »
Sta neces sa Bartom da se takmicis ,porasle ambicije .. meni cm dole manje vise ne znaci nista .bice dobar sneg sigurno ..Neka i tebi koji cm vise .... :laie:Ako ga bude
Vecerasnji icon u 18


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6448 poslato: 12. Decembar 2018. u 23:55 »
Frizov pesimizam i ciklonov optimizam duet za veliku ispalu  :grin:
Nadam se da se salis Ziko, pa nema veceg pesimiste od mene na forumu. Ali nisam za to ja kriv, vec ova rupa u kojoj zivim....

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6449 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:01 »
E sad nagradno pitanje koliko je 28mm u cm?Vecina padavina u  minusu skoro sve,vetar nije jak sto je dobro,tlo nije smrznuto,ali nije ni pretoplo jer bi sutra vece trebao mraz biti

Svidja  mi se intenzitet,on je bitan za cm,a ne ono razvuceno na 5 dana,tacka rose ce biti bitna

Neka realnost je 1:1 znaci 25-30cm,1:1,5 mi je optimisticno,a 20cm mi je neka donja granica

Ali onih 8cm mojih predvidjenih bi morali preci
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6450 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:06 »
Nadam se da se salis Ziko, pa nema veceg pesimiste od mene na forumu. Ali nisam za to ja kriv, vec ova rupa u kojoj zivim....

Ee ne može biti veća rupa od moje rupe, nema šanse.  :grin:

30 mm ako gdje padne na minusu, pa to je haman pola metra snijega. Čisto sumnjam u tako obilne snježne padavine.  Ne kažem da sam skeptičan, ali to mi je malo napuhano.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6451 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:07 »
Ciklon, imam dojam da si ovog puta optimista pa zato rekoh da se plašim ispale  :D

Čekamo svi profijeve komentare o centimetrima  :grin:  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6452 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:10 »
U martu(krajem) smo imali odnos1:1,5 pri slicnim pocetnim uslovima,ali ne verujem u takav odnos sada,ono je bio nenormlan intenzitet
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6453 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:34 »
Miloše i Barte imate pravo, sve sam to uzeo u obzir u prošlom postu,ipak, kao što rekoh i pored svega što pružaju dostupni materijali ne vidim te silne cm koje spominjete. 37 40 itd.. Na materijalima su uglavnom predstavljene padavine od prosecno plus minus 20tak mm. Negde više negde manje od toga. Uzimajući u obzir i prethodna iskustva sa sličnim situacijama na terenu i uvek prisutno smanjivanje količina padavina neposredno pre početka delovanja ciklona te vrlo problematičnu temperaturu po slojevima za koju se još sa sigurnošću ne može reći ništa posebno 37 cm ili 40cm mi zaista ne izgleda realno. Snega će definitivno biti, severnije bolje, za sada neka moja procena za taj reon NS ZR 20tak cm gore dole do 2cm. Beograd nekako uvek dobije više mm u ovakvim situacijama i tu bi išlo tih 2cm gore. Barte biće i kod tebe, ipak, kako stvari stoje, ovo nije ona vaša situacija za lepu količinu.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6454 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:36 »


Jel ovo relno kada smo poceli o mm Icon preteruje zesce

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6455 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:45 »
^^ Svaka čast kako si zapamtio. :) Pamtiću taj sneg kao neverovatno paperjast i lagan i veoma brzo se slegao, verujem da bi i Vračar u nekom međuterminu uhvatio i više od tih zvaničnih podataka, jer se slegao „na oči“. :)
Ali opet, priznaćeš da to nije bila neka značajna razlika. Ako uzmemo u obzir mogućnost greške merenja, ne verujem da se tada bitnije razlikovala visina snega među delovima grada jao u temperaturno-graničnim situacijama.

Mislim da sam i zapamtio baš zbog toga što me je iznenadila razlika u pokrivaču pri tako niskim temperaturama. Tada je jedino objašnjenje razlika u količini/intenzitetu padavina. Zanimljiva situacija je bila i krajem februara ove godine, kada je sneg padao na "debelom" minusu. Kada su padavine prošle i sneg se već u dobroj meri slegao, na NBG-u je bio odokativno ~5 cm manji pokrivač nego na Konjarniku (pri vrhu Ustaničke). Tada su južni/istočni delovi grada dobili više padavina od severnih/zapadnih.

Svakako, to nisu ni izbliza one razlike koje mogu da budu pri graničnim temperaturnim situacijama. Mi iz nizije to najbolje znamo.  :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6456 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:50 »
Ciklon, imam dojam da si ovog puta optimista pa zato rekoh da se plašim ispale  :D

Ma kakvi, nego neću puno da baksuziram. Počeće ljudi da me prozivaju.
Ono što je freeze napisao je po mojoj meri, delim njegovo mišljenje.
Ovo je veoma čudan preokret kod modela, meni gotovo nestvaran tako da sam zadovoljan koliko god snega da bude.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6457 poslato: 13. Decembar 2018. u 00:52 »
Prosek Gfsa 18z je severniji i topliji isto kao i prosek Ec 12z

Od svih modela(odgledao sa  ih 30)Ec i Gfs su najuzniji

I sve ce ih pobediti
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6458 poslato: 13. Decembar 2018. u 01:04 »
Mada nije drasticno severnije nekih  70 -80  km vazduznom linijom,verovatnije je ocekivati da ode malo severnije sutra ujutru nego juznije..Neocekujem nista posebno vise od toga ,Icon obicno brze reguje i da je on izvrsio tu ispravku  ..Taj prosek za Vojvodinu i Bg nije problem ,sta vise povecao bi padavine verovatno , treba   jos toliko km  za Bg + jos 20 km  pa da postane kriticno tamo . ^^ ^^ ^^

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6459 poslato: 13. Decembar 2018. u 01:42 »
Dikile je u prognozama lepo objasnio što se članovi južno/istočno od Bg-a ne oglašavaju na ova sićušna pomeranja. Njih se to toliko i ne tiče, kada je "povratna" hladnoća u subotu zagarantovana.

Mi nakon početnog snega svakako imamo taj klin negde u izvesnoj debljini sloja, no izvesno s tom toplom advekcijom i padavine slabe tako da to nije ni važno.

Što se tiče odnosa cm:mm, mislim da je nerealno očekivati bilo šta preko 1:1.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*