Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1371927 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11600 poslato: 13. Januar 2024. u 00:43 »
То очигледно смета дипломиранима( узимање леба из уста  :grin :) и онда ајд да тужимо да не сме нико да се бави прогнозама ко нема диплому.
Meni je apsurd da neki meteorolog koji radi u državnoj službi (zavod, fakultet...) uopšte ima ideju da će neki meteorolog amater da mu uzme "leba iz usta", jer on kao meteorolog amater uopšte nije u mogućnosti da se zaposli na njegovo radno mesto. Tako da mu svakako nije konkurencija.

S druge strane ako neko radi indvidualno kao konsultant ili je vlasnik biznisa u delatnostima tipa izrada meteo softvera, prognoza i sl., on svoje usluge ili proizvode neće prodavati na domaćem tržištu, već na USA, EU, i drugim tržištima, pa samim tim ni takva situacija ne može da ima uticaj na nekog ko radi kao meteorolog u državnoj službi.

Tako da u ovom slučaju ne vidim ni jedan drugi okidač sem sujete, u fazonu "taj i taj se pojavljuje na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, oni ga predstavljaju kao meteorologa, a nije diplomirani meteorolog nego amater, a ja se kao diplomirani meteorolog jebavam od 9 do 5 u državnoj firmi za bednu platu, bez mogućnosti za napredovanje, i niko da me spomene na tv-u". :grin:

E sad treba biti svestan i da to što nešto nije OK sa moralne tačke gledišta (sujeta kao "okidač"), ne abolira od posledica u pravnom postupku meteorologe amatere protiv kojih je podneta prijava.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11601 poslato: 13. Januar 2024. u 00:51 »
Ovo što sam dao u linku je zapravo jedini meni poznat zakon, onaj o metrologiji nema veze sa meteorologijom iako se samo za dva slova razlikuje. :)
Haha, pa to je ono đavo se krije u detaljima, u ovom slučaju u ta 2 slova i to što sam brzopleto podelio link sa pogrešnim zakonom :grin:

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11602 poslato: 13. Januar 2024. u 01:13 »
Има ту од свега по мало, најреалнији разлог је сујетни од стране људи који су за то плаћени а да притом као покварене грамофонске плоче врте исте приче у круг. Типа дугорочне прогнозе где се наводе само некакви просеци, топлији и хладнији периоди, старе отрцане фразе итд


Lepo rečeno Risbo. Kako vreme prolazi sve je gore i gore. Podele u društu su metastazirale u svim pravcima, pacijent polako ide ka komatoznom stanju. Ako nisi naš onda si njihov, ako nemaš diplomu ne vrediš ništa, bogati-siromašni, po školama haos, nezainteresovani nastavnici, đaci još više. Nama treba jedan veliki reset. U narednih par godina veštačka inteligencija preuzeće većinu poslova, a mi pričamo o sujeti, podelama, tužakanju. Pa ovu našu nauku će AI da pojede za godinu-dve.

Najpozitivnija stvar u meteorologiji u našoj zemlji nastala je upravo ovde osnivanjem ovog foruma, a ne na fakultetima. Mi smo svi odrasli na ovom forumu učeći zajedno i dajući sebe maksimalno. U početku naravno više, kako je prolazilo vreme i mi smo postajali ozbiljniji i većini su se promenili prioriteti, što je svakako normalno i očekivano. Ne zaboravite forum ove godine slavi punoletstvo . Da li možete da zamislite da je prošlo 18. godina. Meni je samo žao što nema nove generacije da nas malo odmeni, ali kao što napisah uskore neće ni morati.

Meni je ovaj forum dao sve i naučio da znanje ne treba čuvati za sebe nego ga nesebično deliti sa drugima. A pre svega nove prijatelje.

A što se tiče prognoze, ja ću pisati i dalje, svidelo se to nekom ili ne. Ovaj slučaj sigurno neće da me pokoleba. Svoju misiju sam ispunio, ostala su neka dela iza mene. Au, ovo kao da je neki političar smislio. :) A ovi sujetni neka vide gde su pogrešili. Mada, to će na žalost teško ići.

Da ne patetišem više. Dobro me znate, nisam neko ko piše memoare.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11603 poslato: 13. Januar 2024. u 06:43 »
^^ 18 godina, ozbiljna brojka zaista, ove godine za rođendan bi morala da padne neka ozbiljnija žurka. :) Kad samo pomislim da sam već više od polovine svog života član ovog foruma, onda mi već deluje kao da sam celog života tu. I uspeli smo da se održimo pored svih izazova i ekspanzije društvenih mreža. Jeste da nije uspelo da dođe do neke smene generacija i da se pojavi mlađa ekipa koja bi gurala forum, ali eto zanimljivo je kako se mi rođeni 1980 i neke držimo i dalje. I ne vidim razlog da celo ovo dešavanje u medijima ikoga pokoleba da piše ovde na forumu, kako prognoze tako i ostale teme. Kao što napisah u nekoj od prethodnih poruka, mislim da cela priča ne bi trebalo da dotiče previše ovaj forum i bilo koga od naših članova, ali eto "zlu ne trebalo" nije loše prilikom bilo kakvih medijskih nastupa za svaki slučaj dodatno se ograditi da ne bi došli u bilo kakve neprijatnosti.
Slažem se oko stvari koje su u međuvremenu napisane, svakako mislim da je neka vrsta sujete pre u pitanju nego bilo kakva politička priča. Meni lično ne smeta niko ko na bilo koji način radi na popularizaciji meteorologije, ili iznosi u javnost prognoze zasnovane na prognostičkom materijalu i podatke zasnovane na naučnim osnovama, nebitno da li je dipl. meteorolog ili ne. Ali eto, nažalost, ne razmišljaju baš svi tako.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11604 poslato: 13. Januar 2024. u 07:52 »
Poslednje vreme doslo kad su nam najveci problem ljudi koji vole meteorologiju i svoje prognoze oglašavaju na društvenim mrežama. Političari i ministri sa kupljenim diplomama i plagiranim doktoratima su ok, al da prognoziraš vreme moraš e tu ne sme da bude amaterizma i entuzijazma. Tabloidi što šire paniku i to je ok. Polako i sigurno tonemo u ''elitu''

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11605 poslato: 13. Januar 2024. u 10:28 »
Već ste spomenuli a i ja potvrdjujem da su pojedine novine možda i najviše doprinele ovome. Pisali su takve laži u naslovima da od običnog vlažnog snega pravili sibir. A ti isti mediji su pominjali Čuburila a on se je na fb uvek ogradjivao od njih ali džabe.
I Nedeljko ne voli meteo amatere da se najavljuju kao meteorolozi, lično nekoliko puta čuo.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11606 poslato: 13. Januar 2024. u 11:14 »
Već ste spomenuli a i ja potvrdjujem da su pojedine novine možda i najviše doprinele ovome. Pisali su takve laži u naslovima da od običnog vlažnog snega pravili sibir.
Vidi, ako realno sagledamo stvari, ovo je klasična "ko sa đavolom tikve sadi o glavu mu se lupa" situacija.

Ko god je jednom izašao u medijima ovim povodom u prethodne 2 godine, morao je makar da baci pogled na naslove i komentare.

Ako je neko citiran u članku ili najavljen na tv-u u stilu "stiže apokalipsa, da čujemo šta taj i taj ima da kaže tim povodom", i posle takve objave "taj i taj" ponovo ode na istu tu televiziju/portal u nadi da sledeća objava neće biti tako "pompezna", onda je, da se izrazim politički korektno, suviše naivan.

Za Dikileta, Boceta i Miloša znam da nisu bili u tom fazonu, ali ovi drugi koji se pojavljuju svako malo ne mogu da kažu da nisu obratili pažnju na "klikbejt" naslove i da nisu svesno odlazili X puta na te iste medije.

Da sam nekim čudom u toj situaciji, oterao bi ih u 3 p. lepe m. posle prvog naslova u tom fazonu. ;)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11607 poslato: 13. Januar 2024. u 20:26 »
Iskreno, mislim da je Čubrilu poslednje na umu bila popularnost i klikovi. Eto neki se nadaju i maštaju da i dalje živimo barem donekle u "normalnoj" državi. Pogreši čovek.

Ovo je direktno povezano sa politikom kao i sve. Ostalo su teorije zavere. Volim što ste optimistični i mislite da pravna država i dalje funkcioniše i listate zakone. Nema ovde zakona...

Aktuelni zakoni samo služe za politički obračun...



Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11608 poslato: 13. Januar 2024. u 20:37 »
Da se vratim na temu. Ensi su u fazonu kao da je mart, a ne januar. Gore dole, gore dole i na kraju pobedi proleće, ukratko.

Neću opet da spominjem poređenje sa mediteranskim zimama...

Sada bi prijao jedan hladni front sa snegom i jedan stabilan AC do februara

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11609 poslato: 13. Januar 2024. u 20:40 »
Nije ovo politika dobri Dzozefe, već se punila čaša netrpeljivosti ovih stručnjaka prema amaterima... Nažalost doprinele su novine a sukobi medju ljudima su svakodnevni... Imam utisak da su ljudi malo flopnuli u postkoroni... Ali imam i utisak da ovi stručnjaci misle da su bezgrešni... Setih se najave ovog poznatijeg za kraj februara 2018. Godine.. On siguran na tv-u proleće a ja i Pulsar ledeni udar... Ne kažem da više znam, ni govora o tome nego da i oni greše kao i mi amateri...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11610 poslato: 13. Januar 2024. u 23:12 »
Ja se nadam da će ipak od svega ovoga na kraju biti - tresla se gora, rodio se miš. I da će se sve nastaviti kao da ništa nije ni bilo. Jedino malo buni u celoj priči što su se ovi pro-režimski mediji toliko aktivno uključili u celu priču što ipak opravdava Joe-ove sumnje da tu ima i nešto dublje posredi. Iako i dalje lično verujem da nije. Videćemo šta će se dešavati narednih dana, hoće li se klupko odmotavati. Ukoliko se nastavi tortura nad meteorolozima-amaterima, možemo i na našoj zamrloj fb stranici napisati neki tekst podrške, nisu ljudi zaslužili da prolaze kroz sve to.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11611 poslato: 14. Januar 2024. u 00:54 »

of topic
Situacija je takva da pre kraja janauara  NE TREBA  ocekivati  nista posebno sem povremnog mozda sneznih epizoda kao nocu ponedeljak na utorak...

Sto se tice februara je rano reci kako ce proci taj mesec ali kada tada mora naici mesec koji je ispod proseka a januar ce biti prosecan,,,Nisam uveren da niz moze da se nastavi undogled bez neke ravnteze sve do aprila..

Topic .Mediji su krivci ali sami amateri oni ne kazu nista sto izaziva te bombasticne naslove ali nastavljau i dalje da bi prikupili verovatno neka srestva ,sto je opet razumljivo a to profi umeju da pogrese a 180 st je isto toliko poznato.
Diploma je diploma ali iskustvo je tu mnogo vaznije.
A sto tice diplome ona je ovako precenjena u Srbiji sa obzirom kako se dolazi do nje cesto ....u svetu jeste ugledno..


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11612 poslato: 14. Januar 2024. u 01:02 »
Ukoliko se nastavi tortura nad meteorolozima-amaterima, možemo i na našoj zamrloj fb stranici napisati neki tekst podrške, nisu ljudi zaslužili da prolaze kroz sve to.
Nemoj da me shvatiš pogrešno, ali ne želim da se SerbianMeteo meša u to. OK je da neko iznese lično mišljenje ili podršku u svoje ime, ali ne sa SMF stranice, jer ne želim da stvorim i promil šanse da se na istim tim medijima spomene moje ime kao jednog od osnivača sajta u bilo kom kontekstu.

Da je neko od aktivnih forumaša uvučen to bi bila druga priča i onda bi podrška bila skroz na mestu.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11613 poslato: 14. Januar 2024. u 01:03 »
Jos topic u Nemackoj recimo jedino ih zanima jer znas ili ne znas mozes imati milon diploma oko neke materije ili nijednu potpuno svejedno ako umes to je dovoljno.
Istina da je metorologija egzatna nauka ali nije da neki ameter ne moze uz decenije rada i iskustva da je savlada  kao profi
Kao sto moze profi da nema talenta pa mada on radi besprekornopo nekom mehanckom metodu  ,iza toga su greske jer radi mehanicki..
Ja sebe recimo ne smatram ni amaterom vise entuzijastom kada je zima u pitanju..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11614 poslato: 14. Januar 2024. u 08:58 »
Nemoj da me shvatiš pogrešno, ali ne želim da se SerbianMeteo meša u to. OK je da neko iznese lično mišljenje ili podršku u svoje ime, ali ne sa SMF stranice, jer ne želim da stvorim i promil šanse da se na istim tim medijima spomene moje ime kao jednog od osnivača sajta u bilo kom kontekstu.

Da je neko od aktivnih forumaša uvučen to bi bila druga priča i onda bi podrška bila skroz na mestu.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Slažem se naravno u potpunosti. U tom slučaju bi se putem stranice ljudi potpisali imenom i prezimenom da ne bi bilo ko treći došao u problem, ali isto mislim da za sada nema potrebe za tim. To sam i napisao kao mogućnost ukoliko priča nastavi da se produbljuje i dođemo do toga da više niko ne sme da iznosi ni na društvenim mrežama svoje prognoze, ako nije dipl. meteorolog. Ali sam ipak ubeđen da će se cela priča stišati. Evo vidim, gospodin Čubrilo je nastavio sa objavljivanjem svojih prognoza i portali sve prenose kao i do sada.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milossss

  • *
  • Poruke: 180
  • Lokacija: Bijelo Polje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11615 poslato: 14. Januar 2024. u 16:41 »
https://youtu.be/Shc5GDlP0O4?si=88WUgc8Rbi-b8Mja

Био би ово занимљив дуел.
Ипак да су позвали Чубрила, сасвим сигурно би још боље парирао Тодоровићу у читању метео карти и познавању материје.
« Poslednja izmena: 14. Januar 2024. u 16:55 Milossss »

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11616 poslato: 14. Januar 2024. u 17:15 »
Da je politika uključena, ovo bi mnogo drugačiji tok imalo... a ovako da TV "Informer" praktično namesti Nedeljku "nezvanog gosta", e ovo zaista nisam očekivao.. a tek reakcija...

Lično sam nekoliko puta prethodnih godina pokušavao da dođem u kontakt sa nekim iz RHMZ-a kako bi pokušao da pomognem u pravljenju klimatološke ili čak automatske meteorloške stanice u mom selu, naravno odgovor na mejove nikada nisam dobio...

Šteta što zaista nema više ljudi kojima bi jedini interes bio razvoj meteorologije u Srbiji...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11617 poslato: 14. Januar 2024. u 20:25 »
https://youtu.be/Shc5GDlP0O4?si=88WUgc8Rbi-b8Mja

Био би ово занимљив дуел.
Ипак да су позвали Чубрила, сасвим сигурно би још боље парирао Тодоровићу у читању метео карти и познавању материје.
Ovo postalo ko rijaliti...  :grin:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11618 poslato: 14. Januar 2024. u 21:08 »
https://youtu.be/Shc5GDlP0O4?si=88WUgc8Rbi-b8Mja

Био би ово занимљив дуел.
Ипак да су позвали Чубрила, сасвим сигурно би још боље парирао Тодоровићу у читању метео карти и познавању материје.
Ima i 2 deo

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=T0HaIngoTTY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=T0HaIngoTTY</a>

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11619 poslato: 15. Januar 2024. u 14:53 »
Da je politika uključena, ovo bi mnogo drugačiji tok imalo... a ovako da TV "Informer" praktično namesti Nedeljku "nezvanog gosta", e ovo zaista nisam očekivao.. a tek reakcija...
.

Slažem se. Nakon što sam ovo video siguran sam da politika nema veze sa tim. Mada, ja lično ne znam nikog od ove trojice sem Čubrila. Moja sumnja je da je u vezi sa njim politika uzela maha. Koliko sam video njegove prognoze se i čitaju na novoj s, a ne rhmz-a. Solidan razlog za obračun. Još ako je tu još bilo otkazivanja ugovora i ostalo...



Čubrilo je nastavio sa objavljivanjem svojih prognoza i portali sve prenose kao i do sada.

Da, on je nakon objave odmah napisao i prognozu na svom profilu. Mislim da Čubrilo nije ni dobio prijavu. To je i dalje info samo iz medija



Sent from my SM-A525F using Tapatalk