Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2023  (Pročitano 49570 puta)

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Januar 2023
« Odgovor #40 poslato: 11. Januar 2023. u 18:20 »
Da, čuveni Koljčicki. On bi se mogao nazvati pretečom današnjih "celebrity"-ja, obzirom da je često krasio naslovne strane "TV novosti". Doduše, možda i nije ali ga se barem ja tako sećam  :)
Elem, Profi, nekada smo mogli i tvoje prognoze čuti, pogotovo kada nam svima treba nade kao sada ...  :D

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #41 poslato: 11. Januar 2023. u 18:24 »
Evo gfs12z nam daje neku nadu za zimu i sneg.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #42 poslato: 11. Januar 2023. u 18:51 »
Zna se ko najbolje prognozira bez modela...  :blush: :grin:
 :snowball: :skiing:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #43 poslato: 11. Januar 2023. u 20:02 »
Većina modela vidi oko 20og neku nadu u vidu ciklona koji bi doneo i nešto snega verovatno, ali za sada ništa posebno ne vidim u toj situaciji kao potencijal za nastavak.Pratimo, samo da ne gledam 15 stepeni cele zime u najavi

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #44 poslato: 11. Januar 2023. u 21:09 »

Citiraću B. Koljčickog (1900-1989): Ja prognozu nisam naučio iz knjiga, nego proučavajući sve ono što na vreme utiče... Meni su prognoze sve, i da bih do njih došao, ništa mi nije teško. A izradu prognoza ne naplaćujem.

Ja mislim da se on danas ne bi snasao.  :D
Evo upravo procitah neke intervjue sa njim, pa ovi zakljucci "ako je zima bila ostra leto ce biti blago", "ako ce prolece biti vlazno jesen ce biti suva" itd.... pa mislim da je to nebuloza, evo sada da uzmemo poslednjih 20 godina mislim da ne bi smo uspeli da nadjemo za svega par godina takve zakonomernosti.
Danas slobodno mozemo da kazemo da ce "zima biti blaga, leto ce biti toplo". I to je bukvalno sve. I takva ce biti i ova godina i naredna i ona tamo i ona posle nje... Znaci incident je ako ne bude tako i taj incident je bukvalno jednom u 10 godina. Znaci jedna zima u 10 ce biti prava zima, 1 leto u 10 ce biti hladno leto.

Klima u Srbiji od 30tih do 80tih kada je on prognozirao i ovo danas - pa to nema veze jedno sa drugim.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #45 poslato: 11. Januar 2023. u 21:33 »
Ja ću samo reći da je ovo prvi put još od početka decembra i njušenja raznih nijansi i intenziteta onog prodora (koji znamo na kraju na šta blago se sveo za nas) da je prosek ensa ovako u dalekim satim dugo ispod crte referentnog proseka.


I da, važno je napomenuti da taj hladniji period koji se nazire u početku nikako nije vezan sa ovim što je nepravedno završilo u meteo chat-u, bar u početku. Ako se ovo i ostvari kad se približi, efekti toga bi bili vidljivi tek na samom kraju januara i početkom februara.
Prvo, prosto imamo i dalje zonalno strujanja ali imamo sreće da je dolina svega lepo ukroćena i usmerena ka našoj oblasti, ništa više.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Januar 2023
« Odgovor #46 poslato: 11. Januar 2023. u 23:12 »
Još od 8 januara gfs to najavi u ponekom izlazu, sad se pridružuju i ec i JMA meni naj pouzdaniji. I ako i bude to zahladjenje i padavina nećemo se mlogo ofajditi, jer znamo kakvi su vikend prodori sa zapada, biće sneg na -0c. Dok istok ne proradi nema ništa.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #47 poslato: 12. Januar 2023. u 09:30 »
Ziv je  :) Imam osecaj da ide zima  :)



Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Januar 2023
« Odgovor #48 poslato: 12. Januar 2023. u 11:57 »
To, ide pravo u severni jadran i djenovski zaliv i beogradjani biće zatrpani.
Ima nade ima, ali lično ne verujem da će se to desiti, oduvaće to na istok atlantik samo tako.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #49 poslato: 12. Januar 2023. u 12:50 »
Obazrivo braćo skauti, što bi Bart rekao, nešto se nazire na kraju tunela, ali kao i uvek to je klimavo, kakve smo sreće AC će opet iz potencijalno dobre pozicije da završi iznad nas, a cikloni da završavaju istočnije, pa da zaveje Malu Aziju i njihov komšiluk  :D Dobro ovaj ciklon oko 21og nekako mi deluje realno, e sad pozicija i dotok hladnoće pitanje je kada i u kolikoj meri, ako ništa planine konačno imaju snežne epizode, prođe skoro polovina zime, a ja šetam jugozapadnom Srbijom i Pešterom 1. januara u majci bez naznaka nekog snega ( 0,5cm u hladu, i u daljini ka CG planinama )  :facepalm:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2023
« Odgovor #50 poslato: 12. Januar 2023. u 13:12 »
braćo skauti

Uzrecica koju koristi Hamid Rus, "Magarece godine", Branko Copic ;) :D  :smartass:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #51 poslato: 12. Januar 2023. u 13:25 »
Мучење око 20. Права зима око 25. Можда мало и раније. Тако ми бар делује тренутно.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #52 poslato: 12. Januar 2023. u 16:33 »
Po ensemblima je to još malo konkretnje izgledalo danas. Ali uz jedan oprez. Treba se paziti jačine stražnje doline prema Pirinejima. Očigledno je da mora postojati "gurkavac" ciklonskih sistema na okeanu  na istok jer inače postoji opasnost da dolina zabode ka spomenutim Pirinejima bespotrebno zaglavljujući nas dugo u topli sektor (GFS glavni). Srećom, on je prilično usamljen u tome kako od ostalih modela tako i u svojim ensima.

Što se same vazdušne mase tiče, deluje da bi ona bila dovoljno hladna da spusti sneg do nizija, što je i najvažnije. Pričati o bilo kakvim padavinama i rasporedu istih sada je neumesno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #53 poslato: 13. Januar 2023. u 10:17 »
Ne sviđa mi se trend glavnih izlaza jutros. Proseci su srećom još uvek dobri. Valja valja pripaziti da nam ta stražnja strana doline ne dođe glave.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #54 poslato: 13. Januar 2023. u 14:59 »
Premišljaju se modeli gde će i kako će sa ovom promenom za nedelju dana. Pored pozicije ciklona i hladnoće je malo, pa kada će i kako da se razlije pod uticajem cikona veliko je pitanje, sve će to biti na graničnim temperaturama i sa prisutnim balonom toplijeg vazduha zna se gde obično :D mada daleko je može to sve zapadnije pa da bude ovo samo pusta priča

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #55 poslato: 13. Januar 2023. u 17:31 »
Ne sluti ovo na dobro nimalo, glavni izlazi su uhvatili loš trend i ne odustaju od istog. Nikakvo približavanje proseku.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #56 poslato: 13. Januar 2023. u 18:17 »
Loše je ovo, a i šta očekivati, kakva slaba zima do sada i šta da očekujemo iz prve iole bolje postavke  :angry:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #57 poslato: 13. Januar 2023. u 18:32 »
Вероватно ће повући главни и остале. Ђурић каже исто захлађење као прошло. Биће да је у праву. Али ок иде хладнији период свакако. Е сад да ли ће бити праве зиме око 25 видећемо. Јасе још увек надам.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #58 poslato: 13. Januar 2023. u 19:59 »
 :yr opet daje prolecne temperature, bice da ce klimatoloska zima imati 10ak stepeni vise od proseka, iznad 10 u nedogled

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2023
« Odgovor #59 poslato: 13. Januar 2023. u 20:53 »
Nakon onog ludila od decembarske grmljavine, deluje da nam jedna slična epizoda ide sad u sred januara, naredne sedmice. Utorak, sreda i četvrtak se nameću kao dani u kojima ne samo da bi moglo da zagrmi, već ima naznaka i za konkretniju konvekciju.
Čudna zima koja nam je donela više grmljavine nego snega.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm