Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2023  (Pročitano 17733 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Maj 2023
« poslato: 25. April 2023. u 21:40 »
U maj ulazimo verovatno pod uticajem visinskom ciklona iznad centralne Evrope uz popodnevne nestabilnosti koje će se produžiti iz aprila. Njuši se i neko zahladjenje i frontalni prodor oko 3. maja, iako je poznato koliko je "pouzdano" prognozirati bilo šta kada je u pitanju šetajući visinski ciklon nad evropskim kopnom. :hm: :blush:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #1 poslato: 30. April 2023. u 12:36 »
Što se tiče prve dekade maja biće od 20 do 23 stepena što je po meni odlično samo da ne bude vlažnost velika i tačka rose visoka , biće šareno što se tiče padavina.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2023
« Odgovor #2 poslato: 02. Maj 2023. u 16:03 »
Zna li neko karakter sutrašnji i preksutrašnjih padavina? Meni definitivno NIŠTA nije jasno. :hm:

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Maj 2023
« Odgovor #3 poslato: 02. Maj 2023. u 21:32 »
za danas je karakter padavina bio poznat..katastrofa ..kosava ubijala ceo dan.. sta su za danas modeli davali.nije mi jasno. kakve crne nestabilnosti???? :worthy:... ubi boze.. cutati i pokriti se usima za celo podrucje srbije sto se modela tice :yawn: :worthy:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2023
« Odgovor #4 poslato: 02. Maj 2023. u 21:37 »
za danas je karakter padavina bio poznat..katastrofa ..kosava ubijala ceo dan.. sta su za danas modeli davali.nije mi jasno. kakve crne nestabilnosti???? :worthy:
Koliko vidim NIKAKVE. Samo nedelja 30. april bio je dan kojim smo mogli da se zadovoljimo.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Maj 2023
« Odgovor #5 poslato: 02. Maj 2023. u 22:55 »
Koliko vidim NIKAKVE. Samo nedelja 30. april bio je dan kojim smo mogli da se zadovoljimo.
ma to je bilo u aprilu,sada smo vec duboko zagazili u maj mesec..i vec me frustriraju prognoze teletabisa od EC. GFS.. prosto nemam vise poverenja u iste... valja traziti priblizne prognoze  u nekim drugim modelima.. ovo sto oni te podatke prikupljaju i kompjuterski simuliraju je ravno ribolovackim ili lovackim pricama... AMIN :angry:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #6 poslato: 04. Maj 2023. u 11:43 »
Na duže staze, reklo bi se sledi pravi maj kakav bi i trebao biti. Dakle, nestabilan uz česte padavine.

Konkretno, u ostatku sedmice je sve to prilično izolovano, lokalno ali bi tamo od sledeće sedmice bilo ozbiljnije i prostranije. Valjalo bi da bude što više konvekcije jer se nakon lepog starta konvektivna sezona ipak uspavala zbog hladnog aprila.

Glede temperatura, posledično tome nastavio bi izgleda maj stazama aprila u pogledu (bar) oko ili nešto ispodprosečnog temperaturno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2023
« Odgovor #7 poslato: 04. Maj 2023. u 12:39 »
Na duže staze, reklo bi se sledi pravi maj kakav bi i trebao biti. Dakle, nestabilan uz česte padavine.

Konkretno, u ostatku sedmice je sve to prilično izolovano, lokalno ali bi tamo od sledeće sedmice bilo ozbiljnije i prostranije. Valjalo bi da bude što više konvekcije jer se nakon lepog starta konvektivna sezona ipak uspavala zbog hladnog aprila.

Glede temperatura, posledično tome nastavio bi izgleda maj stazama aprila u pogledu (bar) oko ili nešto ispodprosečnog temperaturno.
Moje lično mišljenje je da bi u tom slučaju ovo mogao biti uvod i kišovito i hladnije leto nego prethodnih godina. I april 2017 je bio hladan sa identičnim rasporedom dana kao ove godine dok je maj bio prosečan sa padavinama i temperaturama, medjutim leto 2017 je bilo ekstremno toplo, suvo i sušno. A 2018 godine je bilo sve suprotno. Suvi i topli april i maj, a kišovito i hladnije leto. Pogotovo jun i jul koji su bili i hladni, a ja se prehladio jedini put u životu leti i primao injekcije. Avgust i septembar su bili suvlji i umereno topli. Tada sam uvideo da baš nema nekog izričitog pravila sa klimom, ali za to mi je bilo potrebno da napunim 30 godina. Sada imam 35/36, ali ipak i dalje mislim da ukoliko se tvoje prognoze za maj ostvare ne isključujem naplatu čak i sa kamatom za sušna leta 2021 i 2022 i blage zime 2020, 2021 i 2022. U narednim danima nedelja i ponedeljak možda budu zanimljivi. Sutra se gasi ovde ovaj ciklon iznad Jonskog i Egejskog mora i pomera u Crno more i Tursku. Na nas se u nedelju popodne i u ponedeljak na sličan način spušta dolina koja aktivira opet Italiju i stvara novu sekundarku koja će se ovde vrteti prvo u južnoj, a onda u istočnoj struji bar do onog tamo vikenda 13. i 14. maja. O karakteru padavina se ne usdjujem davati ni približne prognoze.

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 164
Odg: Maj 2023
« Odgovor #8 poslato: 04. Maj 2023. u 21:26 »
Moje lično mišljenje je da bi u tom slučaju ovo mogao biti uvod i kišovito i hladnije leto nego prethodnih godina. I april 2017 je bio hladan sa identičnim rasporedom dana kao ove godine dok je maj bio prosečan sa padavinama i temperaturama, medjutim leto 2017 je bilo ekstremno toplo, suvo i sušno. A 2018 godine je bilo sve suprotno. Suvi i topli april i maj, a kišovito i hladnije leto. Pogotovo jun i jul koji su bili i hladni, a ja se prehladio jedini put u životu leti i primao injekcije. Avgust i septembar su bili suvlji i umereno topli. Tada sam uvideo da baš nema nekog izričitog pravila sa klimom, ali za to mi je bilo potrebno da napunim 30 godina. Sada imam 35/36, ali ipak i dalje mislim da ukoliko se tvoje prognoze za maj ostvare ne isključujem naplatu čak i sa kamatom za sušna leta 2021 i 2022 i blage zime 2020, 2021 i 2022. U narednim danima nedelja i ponedeljak možda budu zanimljivi. Sutra se gasi ovde ovaj ciklon iznad Jonskog i Egejskog mora i pomera u Crno more i Tursku. Na nas se u nedelju popodne i u ponedeljak na sličan način spušta dolina koja aktivira opet Italiju i stvara novu sekundarku koja će se ovde vrteti prvo u južnoj, a onda u istočnoj struji bar do onog tamo vikenda 13. i 14. maja. O karakteru padavina se ne usdjujem davati ni približne prognoze.
Ja mislim upravo suprotno,da je ovo sveže i kišovito proleće uvod u još jedno vruće i sušno leto,ali verovatno malo svežije nego prošlo.Kod mene leto 2021.nije bilo sušno,za razliku od prošlog leta.Takođe bih voleo da bude što manje nestabilnosti i nepogoda u maju i junu.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2023
« Odgovor #9 poslato: 05. Maj 2023. u 03:39 »
Ja mislim upravo suprotno,da je ovo sveže i kišovito proleće uvod u još jedno vruće i sušno leto,ali verovatno malo svežije nego prošlo.Kod mene leto 2021.nije bilo sušno,za razliku od prošlog leta.Takođe bih voleo da bude što manje nestabilnosti i nepogoda u maju i junu.
Kod mene je bilo sušnije leto 2021 nego leto 2022. Prošlo leto jeste bilo ekstremno toplo, ali samo jul mesec dok su jun i avgust imali i dobrih padavina. Naravno sve je to ispod proseka, ali 2021 je bio kao i prošle godine ekstremno sušan maj, ali i jun i jul i avgust i septembar. Maj prošle godine je bio najtopliji koji pamtim u životu čak topliji od maja 2003 jer su druga i treća dekada maja imale visoke temperature +30C. Ne u kontinuitetu kao u prvoj polovini maja 2003, ali svakako je broj dana preko 25C dominirao duži vremenski period nego 2003. Maj 2021 pamtim kao najsuvlji maj u mom kraju sa najmanje padavina i brojem dana bez merljivih padavina.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #10 poslato: 05. Maj 2023. u 08:30 »
Zaista atipična i čudna sinoptička situacija. Prava zimska. Anticiklon iz Skandinavije centrom silazi preko zemalja bivšeg SSSR-a i hladna advekcija se dešava rubno i ka nama kroz Vlašku niziju, dakle sa istoka:


Prosto, u ovo doba godine se i kontinentalne površine sa te strane uveliko zagreju, tako da vetar iz tog pravca obično samo naznači promenu vremena koja dolazi sa zapada dok je temperaturni karatker oko ili iznadprosečan.

Posebno je tek sami GFS čudan jer danima zadržava hladni basen na istoku zemlje uz jaka košavska strujanja. ::) Boce će sigurno reći nešto više o ovome, ali zaista (po GFS) ovo je baš čudnjikavo za ovo doba.

Upravo zato, čini se najbolja šansa za neka konvektivna dešavanja je ponedeljak, dok je još uvek kudikamo toplo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2023
« Odgovor #11 poslato: 05. Maj 2023. u 09:05 »
Da Kimi sve ono što nemamo već više od dve godine, a što je uobičajeno za zimski period, izgleda da će se desiti u sred maja. Nije samo GFS sa takvim raspletom i EC i ICON su vrlo slični za narednu sedmicu. Sa ovakvom postavkom sistema istok Srbije bi imao osetno nižu temperaturu od uobičajenih vrednosti za ovaj period godine. U tom periodu je za očekivati česte padavine u jugozapadnoj struji. Ostali delovi Srbije bi imali uz košavu relativno toplo vreme a u svakom slučaju dosta više temperature u odnosu na istok Srbije.


Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 164
Odg: Maj 2023
« Odgovor #12 poslato: 05. Maj 2023. u 21:52 »
Kod mene je bilo sušnije leto 2021 nego leto 2022. Prošlo leto jeste bilo ekstremno toplo, ali samo jul mesec dok su jun i avgust imali i dobrih padavina. Naravno sve je to ispod proseka, ali 2021 je bio kao i prošle godine ekstremno sušan maj, ali i jun i jul i avgust i septembar. Maj prošle godine je bio najtopliji koji pamtim u životu čak topliji od maja 2003 jer su druga i treća dekada maja imale visoke temperature +30C. Ne u kontinuitetu kao u prvoj polovini maja 2003, ali svakako je broj dana preko 25C dominirao duži vremenski period nego 2003. Maj 2021 pamtim kao najsuvlji maj u mom kraju sa najmanje padavina i brojem dana bez merljivih padavina.
Sve je to na lokalnom nivou.Kod mene je 2021.bilo dosta više kiše nego prošle godine,pogotovo u julu.A na primer,u Smederevskoj Palanci je prošlo leto bilo veoma kišovito.
Svaki kraj ima svoju priču i neki subjektivni utisak.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2023
« Odgovor #13 poslato: 06. Maj 2023. u 01:19 »
Sve je to na lokalnom nivou.Kod mene je 2021.bilo dosta više kiše nego prošle godine,pogotovo u julu.A na primer,u Smederevskoj Palanci je prošlo leto bilo veoma kišovito.
Svaki kraj ima svoju priču i neki subjektivni utisak.
To sa Smederevskom Palankom prošle godine je vrlo neobično.
« Poslednja izmena: 06. Maj 2023. u 01:59 Stefan Valjevo »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #14 poslato: 06. Maj 2023. u 07:22 »
Sada na vreme izgleda uviđaju modeli istočno strujanje i kreću dosta ranije naglo da smanjuju padavine za naredni period.

I ovo prekosutra deluje sve bezveznije glede neke konvektivne akcije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2023
« Odgovor #15 poslato: 06. Maj 2023. u 10:08 »
Ne bih se složio što se tiče količine padavina za sledeću sedmicu. Ima tu dobar deo južne polovine Srbije gde se daje od 25-40 litara kiše. Neće biti puno konvektivnih padavina ali natapače kolko oćeš.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #16 poslato: 06. Maj 2023. u 18:20 »
Daleko je to, ali realno jedino EC i donekle ICON forsiraju neke ozbiljne padavine. ARPEGE (do 114h), GEM i GFS su  bar do tih relativno bližih termina padavinski mizerni (6-7 dana).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #17 poslato: 09. Maj 2023. u 08:56 »
Na kraju je ipak EC prevagnuo, baš mu ide u poslednje vreme. Dakle dugoročno gledano čitava zemlja će imati lepe padavine razvučeno gledano jer se oblast niskog pritiska konstantno drži naše okoline.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2023
« Odgovor #18 poslato: 09. Maj 2023. u 21:29 »
Što se tiče Beograda, ne očekujem ništa osim košave, košave i košave. Biće tu pomalo i kiše, ali zanemarljiva količina. Ne pamtim da je ikada uz jaku košavu pala ozbiljnija kiša, ma šta modeli davali. Po 4-5mm u cugu u par navrata je svakako moguće do srede, ali to će sve ispariti dok trepneš. Promena sinoptičke situacije koja bi mogla da naruši košavsko strujanje tek tamo za nedelju dana, a do tada ćemo izludeti od vetra. Mora i to nekad.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.211
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2023
« Odgovor #19 poslato: 10. Maj 2023. u 09:14 »
Petak bi mogao biti konvektivno zanimljiv, pogotovo van glavog dometa košave. Sutra onaj najdosadniji tip vremena kakav je kolega i spomenuo, neka povremena cmoljara sa vetrom čitav dan a količina mala.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*