Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101368 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2017
« Odgovor #420 poslato: 12. Januar 2017. u 18:09 »
Nisam ocekivao ovakvu topijadu... Ali pon i utorak  :comeon:


sad stavili ikonicu za siguran sneg za sve stanice u pon i uto!  :confused: Oni stvarno nisu normalni. :D

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #421 poslato: 12. Januar 2017. u 18:19 »
Meteogram me iznenadio 25mm od ponedeljka samo za 10 smanjeno :comeon:,ajmoo Ec :comeon:

Borise 20 moze da prodje,ali bez 30,35 je u sustini nezadovoljavajuce za mene :),oduvekk mi je san da prisustvujem obaranju recorda za moj grad I ne odustajem od toga,i ako je tesko :facepalm:,ono sto je Gfs nactrao jutross probudiloo mi mastu ozbiljno  :grin:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #422 poslato: 12. Januar 2017. u 18:21 »
Ciklon u sredozemlju opstaje jako dugo jer ga hrani hladan vazduh sa severostoka Evrope. Videćemo ECMWF, ali ja mislim da mi ne možemo da prođemo bez padavina i povećanja snežnog pokrivača u ovoj situaciji, pa sve i da EC bude u pravu i košava izdominira dosta ranije nego što to vidi GFS. Jedini problem je što košava uz snežne padavine na negativnoj temperaturi može da napravi kuršlum na putevima u Vojvodini. Vrlo dobro znamo šta se izdešavalo prethodnih zima.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2017
« Odgovor #423 poslato: 12. Januar 2017. u 18:24 »
Po ovom izlazu GFS-a imamo malo nizu temperaturu nego u predhodnom,tako da bi to po ovom izlazu bilo oko 20 mm snega na sigurnom minus.Ko voli sneg mora biti zadovoljan,samo jos da se ostvari.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #424 poslato: 12. Januar 2017. u 18:26 »
 ^^ Upravo to Joe, jasno se na kartama vidi kako ciklon sa jedne strane uvlaci hladan vazduh i "hrani se" na taj nacin, a sa druge strane salje vlazan vazduh i padavine nad Balkan. Da nema hladnoce on bi brzo oslabio i "pobegao" na zapad po rubu AC-a.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #425 poslato: 12. Januar 2017. u 18:34 »
Gfs ukinuo zatrpavanje kao sto se i očekivalo  :tu:,jos Ec da ostane kako je i do sada na 5mm i Gfs će polako da mu se priklanja i zavrsicemo sa 10cm snegom sa kojim se vec 5 godina zadovoljavamo :comeon: u sred januara

@ Diktator Pa tebe ne bi zadovoljio ni metar snega  :grin:

Borise 20 moze da prodje,ali bez 30,35 je u sustini nezadovoljavajuce za mene :),oduvekk mi je san da prisustvujem obaranju recorda za moj grad I ne odustajem od toga,i ako je tesko :facepalm:,ono sto je Gfs nactrao jutross probudiloo mi mastu ozbiljno  :grin:

Mladi "diktatore"  ;) , ti si na forumu aktivan mesec dana i svakako je lepo da na forumu imamo mlade, vredne članove koji analiziraju meteo-situaciju ali evo malog saveta od nekog mnogo starijeg i iskusnijeg (ne kažem i pametnijeg) što se tiče prognoze vremena (ajd' da kažem da se meteorologijom bavim bar od kada si se ti rodio, ukoliko imaš samo 17 godina -tačnije toliko se profesionalno bavim a na to može da se doda još 17 godina "amaterskog" praćenja):
pokušaj da ne gledaš samo (ili maltene jedino) "meteogram" i količinu padavina u njemu. Razumem da je najlakše samo gledati "gotove" brojke sa "meteograma" ali tako se NE dobija dovoljno dobar uvid u celokupnu meteo-situaciju, naročito za npr. 4-5 dana unapred. Ima u "Prognozama" kvalitetnih komentara sa lepom analizom očekivane (jer to nikada nije nešto sigurno) sinoptičke situacije pa manje iskusni članovi mogu da nešto nauče jer forum svakako ima i edukativni karakter. Vredi pogledati komentare koje piše Joe (naročito u poslednje vreme kada je veoma aktivan) ili Miloš (što se tiče iskusnijih članova) ili Mile94 (koji npr. nije "profi" ili "polu-profi"  ;) kao npr. Kimi i još par studenata) što se tiče mladih članova. Na brzinu sam spomenuo samo par imena, ostali neka se ne ljute  :)

Nadam se da me "Diktator" neće shvatiti pogrešno.
Pozdrav!

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2017
« Odgovor #426 poslato: 12. Januar 2017. u 19:29 »
Ne znam da li sam u pravu ali rekao bih da je novi izlaz EC-a 12z bolji po nas sto se tice padavina od 16. januara.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #427 poslato: 12. Januar 2017. u 19:33 »
Evo jednog zanimljivog modela koji nam mislim može pomoći oko sutrašnjeg dana jer do sad je uvek bio potpuno tačan koliko ga ja već pratim..
http://meteociel.fr/modeles/arpege.php?map=320
Vidi nešto povremenih padavina sutra preko dana konkretno za Vojvodinu, ali tek tamo kasno uveče bi bilo jačih padavina i tada bi padao sneg..
Ja iskreno mislim da sutra ne bi trebalo da se otopi ovih 10cm snega i pored plusa i kiše, a verujem da će uveče dodatno da poraste pokrivač i da bi bio približan kao i ovih dana i da se ništa ne gubi. ;)
« Poslednja izmena: 12. Januar 2017. u 20:16 Somborac »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #428 poslato: 12. Januar 2017. u 19:40 »
Ma znam ja to Profi sve sto ti kazes je na mestu I u pravu skroz,ali u prethodnih nekoliko godina kolko pratim ovo stalno sam gledao te karate I ucio odavde I dalje nisam dovoljno upucen,alii ii Ono koliko jesam nemogu vise to da gledam te ciklon vamo tamoo,plus. minus PO visinii na prizemlju na 500m,visinsko jezgro gore dole vetarr istocnnii tee juznii te zapadni stratosfera povoljna nepovoljna,aaa kad dodju padavine nikakve Ili mizernee(snezne),toliko volim sneg I nerviram se kad znam kako je bilo pre I zbog takve situacije nemogu da se smirim I mirno gledam karte,verujem da bi jedan lep snegopad me smirio  :D,I da bi u sledecim situacijama mnogo bolje I detaljnije analizirao kad se me nerviram I fino pratim

Uzgred postujem I obozavaamm komentaree svih clanova kao I tvoje,od vas sam naucio ovo sto sad znam,a mislim da ce u buducnosti biti I bolje,I nadam se se da cemo svi dobiti jedno zatrpavanje da se oslobodite mojih neprikladnih postova : :thumbup:

Nek moderatori prebace ovo u chat ako misle da ne treba ovde da stojii
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #429 poslato: 12. Januar 2017. u 19:48 »
 ^^ Diktator, mislim da ces biti zadovoljan narednom nedeljom. :D e sad, da ti ne bih "obecavao" nesto tek tako ipak drzi tu informaciju u rezervi, potajno se nadaj ali nemoj previse da se obradujes pre vremena.  :grin:

EC 12Z napravio korak u pravom smeru. Iskreno bojao sam se malo da GFS12Z ne nacrta nesto slicno kao prethodni EC, sada mi je mnogo lakse, EC u ovom izlazu prihvata GFS-ov scenario. Severoistocni, eventualno istocni vetar ponegde uz dosta padavina. Ne znam kakav ce da bude taj cuveni yr.no ali sve ovo sada "poprilicno" obecava.  :D necu napisati nista "bombasticno", cekam sutrasnje izlaze.

« Poslednja izmena: 12. Januar 2017. u 21:14 Mile94 »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #430 poslato: 12. Januar 2017. u 19:51 »
Da,da izgleda da je EC poceo da prati GFS


Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Januar 2017
« Odgovor #431 poslato: 12. Januar 2017. u 20:05 »
Прво о теми:
Чини ми се да је ЕЦ више кренуо ка сценарију ГФС, што нас зимољупце може да радује. Сада се и код ЕЦ појављује секундарни минимум у Егејском мору 16. као што је већ цртао ГФС, а о чему нам је Кими данас писао. Требало би да yr.no изгледа другачије вечерас...видећемо.

Осим теме:
Колики сам ја ''манијак'' за снег и овакве дане, какви су били, иако имам скоро 39 година, па то је чудо! Управо су ме колеге, метеоролози и који се много озбиљније баве прогнозама, ''умирили'' на овом форуму. На имена Профија, морам да додам ППринца, којег много поштујем, иако га не знам, а и он је мене јако поштовао овде. То му никада не могу заборавити. Мислим да је овде омладинци проблем када дође до ЗЛОУПОТРЕБЕ ФОРУМА, а то је онда када се пише само ради писања без неког логичког смисла, када се емоције ПРЕТЕРАНО ИСТИЧУ, па се ток природе проглашава ''катастрофом'' ако иде онако, како ми зимољупци не бисмо желели. Мени је страшно жао када се снег топи зими и када се оваква идила нарушава, али ПРЕСТАО САМ ДА ДРАМИМ. Потпуно је нормално у нашем поднебљу да минуси не трају од 1. децембра до 1. марта, већ да се СМЕЊУЈУ МРАЗНИ И ПЛУСНИ ДАНИ. Коначно, ово је једна од БОЉИХ ЗИМА која је од самог почетка децембра ПРАВА ЗИМА. А и ово сутра отопљење је, очигледно, толико краткотрајно, да је занемарљиво. Извините, пошто сам и ја годинама са вама овде, осетио сам потреб у да нешто напишем. Хвала.
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #432 poslato: 12. Januar 2017. u 20:33 »
 ^^
 :tu: U pravu si u vezi ECMWF modela (12z), on daje dobru sinoptičku situaciju (za one koji vole sneg) za sledeću sedmicu ali to nije iznenađenje: više nas je ovde još juče-prekjuče o tome pisalo.

Za one koji možda previše gledaju karte vazd. pritiska u prizemlju: to NIJE presudno, imamo "svež" primer iz prethodnih dana a jedna od najboljih je iz "legendarnog" februara 2012. kada je 12.2. sneg padao pri situaciji u kojoj je vazd. pritisak bio oko 14-15hPa (mbar) iznad normale (za BG oko 1027-1028hPa sveden na nivo mora) a centar vrlo blagog ciklona je bio daleko na jugu Sredozemlja. Što se tiče količine padavina, a ona većinu najviše zanima da bi što pre počeli da "sabiraju cm"  ;) -sasvim je OK ovaj 12z run osim za one koji bi možda odmah hteli da vide pola metra snega za dva, eventualno  :) 3 dana (ovo što pišem nije vezano za neki website koji daje te podatke, već za analizu vlage i strujanja po nivoima iz samog modela).

Van mreže KrLe

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Beograd - Rakovica (juzni Beograd)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #433 poslato: 12. Januar 2017. u 20:57 »
I šta mislite, koliko će biti sutra ledene kiše u Beogradu i kada će prerasti u sneg? Ja se samo nadam da neće napraviti bljuzgu.  :ranting:

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #434 poslato: 12. Januar 2017. u 21:14 »
I pored  boljeg  polozaja  ciklona i ostalih  stvari yr.no za sledecu nedelju  suv kao  barut.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #435 poslato: 12. Januar 2017. u 21:19 »
Popravio se Ec sad je na 14-15mm solidnoo ima nade da se jos popravi,trend je dobar :tu:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Januar 2017
« Odgovor #436 poslato: 12. Januar 2017. u 23:01 »
upoređujući ovako amaterski ec12z i gfs12z, a sa osvrtom na čuveni yr.no koji je ovde često pominjan (koga ne uzimam kao ozbiljan reper za analizu očekivane situacije, što se potvrdilo prethodnih par dana kada je taj sajt za Bečej npr. davao konstatno 0mm padavina, a palo je bezmalo 10cm snega), izgleda je osnovna razlika u strujanju na visini, koje bi donosilo padavine Balkanu, u smislu da bi kod ec to bilo više SE strujanje, koje bi više padavina dalo delovima Hrvatske i BIH u periodu od ponedeljka do petka, dok bi strujanje kod gfs više "vuklo" na čisto S strujanje, pa bi dobili približno isto padavina, ili bi čak centralni predeli Srbije i jug Vojvodine dobili i više padavina, od recimo Zagreba i okoline. Ako pogledamo dubinu i rasprostranjenost ciklona, vidimo da je to kod ec i gfs isto, čak su izobare od 1020 hpa kod ec12z dublje u kopnu nego kod gfs. I naravno, analiza vlage po slojevima i ono o čemu je Profi pričao (što je za nas amatere isuviše profi, ali nam daje ključna razjašnjenja u ovakvim situacijama). Što se tiče košave, gledajući sada sinoptičku situaciju, a ne prognozu, ne vidim neku košavu, to bi po Vojvodini uglavnom bio slab do umeren E-NE vetar, koji padavinama ne bi smetao.
Kompletna sinoptička situacija podseća na 23-24. februar 2011. godine, ispravite me ako grešim

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #437 poslato: 12. Januar 2017. u 23:24 »
Gfs nas presusio nista opet cemo  se boriti da dobijemo bar 10,15cm :morning:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #438 poslato: 12. Januar 2017. u 23:31 »
Nije presušio uopšte. Nije previše bajan ali ima tu lepih padavina ponedeljak uveče pa i nadalje...

Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #439 poslato: 12. Januar 2017. u 23:32 »
Nema kukanja,idemo dalje ! ☺Iako je ovaj izlaz gfs-a doosta suvlji od prethodnih,jos ce se to menjati... :thumbup: