Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Dolazak proleća 2007  (Pročitano 44265 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« poslato: 16. Januar 2007. u 19:48 »
Mislim da ovo nema smisla pisati u temi dolazak zime, posto je ipak prvi znak proleca.

Danas sam video da je leska (lesnik ili sta li je vec) poceo da cveta. To su oni duguljasti cvetovi, naravno ne lice na klasican cvet, i mislim da nemaju nikakav miris, ali u svakom slucaju to je prvo drvo koje cveta, obicno cveta u februaru, sa prvim toplijim danima. Desavalo se i ranije da procveta, pa da onda recimo mesec dana bude sneg i mraz, i koliko sam video on to lepo izdrzi.

Ove godine je procvetao nekih 15-30 dana ranije (ne znam kako je bilo 2001 godine ali moguce i da je tada cvetao u januaru).
Od kada ja pratim fenologiju, leska je cvetala u intervalu od kraja januara do pocetka marta (ako je bas hladan februar kao 2003)
2002 godine lesnik je cvetao krajem januara, 2003 pocetkom marta, 2004 prve cvetove lesnika sam video 3.2.2004, 2005 godine lesnik je cvetao u trecoj dekadi februara, a 2006 prve cvetove lesnika sam video 23.2.2006.

Gledacu da sutra napravim fotku i da okacim ovde.

Inace evo i prvih visibaba kod moje babe u Topoli ispred kuce. Fotkano 14.1.2007




cak ima i ovih insekata ne znam koje su to tacno bube, znam da ih ima leti.


U svakom slucaju ovo me mnogo podseca na januar 2001 kada je isto bilo ovako, samo ovaj januar ima jos vise toplih dana nego onaj 2001.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #1 poslato: 16. Januar 2007. u 21:34 »
Lepe visibabe! :)

A ove crvene bube verovatno izasle da se suncaju.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #2 poslato: 18. Januar 2007. u 19:06 »
Danas sam se prosetao, i obisao mesta na kojima se svake godine prvi pojavljuju znaci proleca.

Ove godine je prolece definitivno doslo najranije. Zao mi je sto budjenje proleca nisam pratio 2001 godine, tako da ne znam, da li je te zime stiglo kao i ove ovako rano...

Dakle lesnici su cvetali, nekih mesec dana ranije.



Zbun koji prvi pocinje da lista, ne znam koji je zbun u pitanju, ali u svakom slucaju on je poceo da pupulja, i verovatno ce kroz nekoliko dana biti i prvih listova.





Ali ono sto je meni mozda i najzanimljivije, pocele su da cvetaju i rane forzicije. Od kada ja pratim "budjenje proleca" ovo je najranije da su cvetale ove forzicije, pratim ih redovno, bas taj zbun. Najranije do sada je bilo 2002 godine kada sam 9.2. video prve cvetove, a ove godine 3 nedelje ranije nego tada, i mesec-mesec ipo dana ranije nego uobicajno. Gotovo ne verovatno...



Inace po dvoristima ima i visibaba.

Da li i u vasem kraju ima znakova budjenja proleca?

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #3 poslato: 18. Januar 2007. u 20:36 »
Stefane situacija je kod mene ista kao i kod tebe

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #4 poslato: 18. Januar 2007. u 22:01 »
To su poslednji znaci jeseni. Proljeće će ove godine doći tek u aprilu. :twisted:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #5 poslato: 23. Januar 2007. u 01:48 »
Znate li kakvu sam akciju sproveo juče (zapravo već prekjuče), u nedelju? Orezivanje ruža. Jeste da izgleda mnogo rano, al' šta da radim kad su jako poterale pupoljke (grana) i ne vredi da troše energiju na gomilu njh. Slika pokazuje koliko je to izbilo.
Inače, od insekata sam primetio leptire kupusare i, što je najčudnije, mrave. Oni se retko kad zeznu u toku zime na toplo vreme.
P.S. izvinjavam se zbog nejasnoće slike - tako je to kad hoću da na macro fokusiram 2 pupoljka a onda oba ispadnu neoštra.

rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #6 poslato: 26. Januar 2007. u 15:02 »
Na TV-u sam video da su negde u Hrvatskoj pocele da cvetaju neke rane breskve.

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #7 poslato: 26. Januar 2007. u 22:37 »
Citat: "Stefano"
Na TV-u sam video da su negde u Hrvatskoj pocele da cvetaju neke rane breskve.

kod mene i breskve i šljive, sad ce ih ovaj mraz sve unistiti

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #8 poslato: 05. Februar 2007. u 19:42 »
Prolece dolazi.
Danas sam video da su narcisi vec visoki, vrlo lako se moze desiti da procvetaju jos u februaru.





Nikle su i lale



Inace po gradu ima dosta procvetalih ranih forzicija, a i one vece forzicije, koje ne cvetaju rano, pocele su da pupuljaju.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #9 poslato: 07. Februar 2007. u 19:18 »
Evo jos malo budjenja prirode u mom kraju, zbun koji prvi lista (ne znam mu ime)


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #10 poslato: 08. Februar 2007. u 23:26 »
Ljubicice, forzicije, i japanske dunjice... 8.2.2007 dakle mesec ipo dana ranije.






Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #11 poslato: 09. Februar 2007. u 14:09 »
Prolječe je sve bliže i u mom kraju...ovih dana nije teško pronači maslačke..ima ih na miljun.

Također,počela mi je i alergija na oči,a to je karakteristično za prolječe,kada cvate cviječe... :wink:


Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #12 poslato: 14. Februar 2007. u 23:27 »
Ljudi, ma ovo je ludilo, već ima 7 (ako ne i više) dana kako su mi iznikla devojačka srca (Dicentra), a od pre 2 dana počeli i božuri da izbijaju. Neveni koji su prezimili sa lišćem prave neke mrljave cvetove i opet cvetaju (ali vrlo slabo), a zadnji put su cvetali pre 2 meseca. Za ruže da i ne pričam, neke imaju i po 3cm duge pupoljke (gomilu njih), a narcisi i lale već formiraju cvetne drške. Štaviše, juče sam u jednom dvorištu video lale sa neotvorenim pupoljcima.
Passiflora caerulea (inače brazilska vrsta) je još tokom januara počela da tera nove uzdanke iz zemlje, a stare grane (koje sam mislio da isečem ako bude jačih hladnoća) narasle za ceo metar u zadnjih meseca dana (leti teraju po 3-4m za isto vreme).
Od voćaka, kivi (sibirski) ima jake pupove, smokve takođe, a čak mi je i jedna višnja, koja je inače u potpunoj zaseni sve do kraja maja, počela da tera.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #13 poslato: 16. Februar 2007. u 02:04 »
Bonaca ako budes napravio fotke tih lala posalji, ne mogu ni da zamislim da procvetaju lale u februaru!!!

Inace kod mene su gotovo sve forzicije procvetale, ranolistajuci zbunovi su poceli da listaju, kajsije, breskve, i tresnje imaju pupoljke, nadam se ipak da nece cvetati kako ih ne bi unistio neki mraz koga ce sigurno biti.

Ipak mi je mnogo draze kad prolece pocne normalno, tj. kada ovo kako je sada bude u drugoj polovini marta, ali to je cena tople zime...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #14 poslato: 18. Februar 2007. u 20:20 »
Da je danas recimo 25.3 ovo sto sam fotkao ne bi bilo ni malo neobicno, ali danas je 18.2.2007, ranolistajuci zbunovi su dosta olistali, a pocele su da cvetaju tresnje!!!.

kako se zeleni...ako neko zna koja je ovo vrsta zbuna nek kaze






ako ih mraz ne unisti, bice tresanja ove godine mnogo ranije...



Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #15 poslato: 18. Februar 2007. u 22:19 »
btw. zar nisu to trešnje ?

Kod mene prvo trešnje procvatu pa onda višnje

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #16 poslato: 18. Februar 2007. u 22:26 »
jeste tresnje su ja sam pogresio :( ne znam da li je bolje da sad udari zima i da potpuno procvetaju kasnije, ili da ipak sad potpuno procvetaju, i da ne bude mraza...

Van mreže mia77

  • *
  • Poruke: 76
  • Lokacija: Ruma-Novi Sad
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #17 poslato: 20. Februar 2007. u 12:10 »
Volim ovakve fotke, ali ne u ovo doba godine  :? sad me užasno nerviraju...i trešnje i višnje i cvetanje i listanje i sve...uf...grrr  :evil:
..jesen je moje godisnje doba...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #18 poslato: 20. Februar 2007. u 14:56 »
Upravu si Mia, od kada pratim budjenje prirode, prvi i jedini put da ovako porani, bilo je februara 2002 godine, i tad mi je to bilo interesantno, ali sada ne. Mnogo mi je lepse, kada priroda pocne da se budi u trecoj dekadi marta, posto se tada i mnogo brze probudi, i jednostavno lepse mi je tada...ali to je cena tople zime, da je bar februar bio hladniji, ovoga ne bi bilo.

Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Dolazak proleća 2007
« Odgovor #19 poslato: 22. Februar 2007. u 01:41 »
Kad vidim sve ove voćke tako napupele, zapitam se šta je sa bademima koji ovde najranije cvetaju. Ako nisu krenuli još u januaru (pa ih mraz početkom februara skinuo) onda bi trebalo da su ovih dana u cvatu. Idem sutra da se prošetam do jedne lokacije gde ih ima. Vrlo lepo cvetaju, inače.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše