Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2017  (Pročitano 68419 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Decembar 2017
« poslato: 26. Novembar 2017. u 00:46 »
Evo da otvorimo temu decembar. Na red dolazi klimatoloska zima, a njen sam pocetak ce biti vrlo zanimljiv za pracenje, pa verujem da ce aktivnost clanova biti povecana za komentarisanje.

Izlazi naginju ka zimskom scenariju sa snegom pocetkom meseca, tj, iduceg vikenda. Tako za sada stoje stvari, a detaljnije o svemu tome ce se pisati narednih dana.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #1 poslato: 26. Novembar 2017. u 17:46 »
Gfs i u 12z i dalje forsiraa zimski scenario sa snegom verovatno iako u ovom izlazu je manje bajkovit po nas od prethodnih jer je sa nijansu pretopao ali to je sad nebitno

Cekamo Ec da krene prema njemu i da krenemo ozbiljno da pratimo ovo
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #2 poslato: 26. Novembar 2017. u 18:09 »
GFS baš loš sto se tiče snega narednog vikenda. EC treba da nastavi u smeru u kom je krenuo, nikako ne bi valjalo da se prikloni GFS-u bar što se toče snegoljubaca.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #3 poslato: 26. Novembar 2017. u 18:16 »
Za Hrvate i za SZ Bosnu odličan, za nas istočne jadnike kilavo. Ciklona ukopana na jednom mjestu, a nas po običaju smješta u topliji sektor. Meni je to skroz nerealna situacija po GFS-u sa tom ukopanom ciklonom.  :confused:
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #4 poslato: 26. Novembar 2017. u 18:17 »
GFS baš loš sto se tiče snega narednog vikenda. EC treba da nastavi u smeru u kom je krenuo, nikako ne bi valjalo da se prikloni GFS-u bar što se toče snegoljubaca.

Za krajnji sever 10-15cm snega. Teško je u ovakvoj situaciji sa blokom iznad Atlantika da sneg bude istovremeno u Subotici i u Leskovcu. Daleko je još  sledeći vikend da bi komentarisali detalje.

Po meni je najvažnije da imamo stabilan blok sledećih 10 dana, imamo pravu zimsku situaciju na početku decembra koja nije bila nekoliko godina unazad. A ciklone dolaze svaka 3-4 dana neka će se već namestiti kako treba ;)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #5 poslato: 26. Novembar 2017. u 18:25 »
Ljudi ne vredi polozaj ciklona komentarisari do pre 3 dana pred promenu za sad je sigurmo da ce ciklona biti aa za ostalo(polozaj,jacina)cemo u narednim danima,bolje ovako nego sad pola metra da se crta snega 7 dana pre...imamo previse ispala tog tipa vec
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #6 poslato: 26. Novembar 2017. u 21:10 »
EC nastavlja zimski scenario da predvidja za prve dane decembra.
Pratim od pocetka pojavljivanja na kartama ali namerno nisam hteo da komentarisem jer su daleki sati u pitanju.
Sada vec postoji duzi trend takve prognoze i veliki su izgledi i da ce se ostvariti.

Ono sto ne mozemo znati je sta ce nam tacno doneto to zahladjenje i koliko ce trajati.
AC na zapadu obecava, dotok hladnoce je tu i mislim da je ovo prva prava zimska situacija.
Bolje da sada imamo losije izlaze pa da se eventualno popravljaju iz dana u dan nego da se sada crtaju zimske bajke a kasnije da se to sve pogorsava.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #7 poslato: 26. Novembar 2017. u 21:29 »
Sada bi se jedino moglo zakljuciti da je hladnoca tu kod ili oko nas...Dosta potencijala ali treba da se priblizimo pa videcemo... Ali kakva kisetina 1. i dan pre, to se priblizilo ali ni to nije konacno...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #8 poslato: 26. Novembar 2017. u 21:50 »
Sve je receno, pratim i ja prognoze za nastupajuci period, i zaista cemo imati zanimljivo vreme u naredne skoro dve nedelje, cini mi se. Ovde kod mene bi, prema prognozama modela bilo snega od subote uvece pa i u nedelju, mada bih ja uz ovakvu sinopticku situaciju i ovakvo stanje stvari ocekivao da kisa prelazi u sneg i ranije nego sto je slucaj u trenutnim prognozama. Kada bi sve ostalo ovako kako je trenutno na kartama prihvatio bih to bez pogovora. Naravno, mozemo mi da "zahtevamo" sada i nesto plici ciklon, i malo istocniji upad doline, i nesto kasniji pocetak padavina, ali u sustini situacija je i ovako vrlo dobra. Uz ovakvu sinopticku situaciju, i period nakon narednog vikenda bi mogao biti isto tako zanimljiv, ako ne i jos zanimljiviji. Potencijal je tu, da vidimo da li je ova zima "rezervisana" za ostvarivanje potencijala kod nas ili cemo na tako nesto jos malo pricekati.  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #9 poslato: 27. Novembar 2017. u 20:06 »
Za razliku od muljavog i nikakvog GFS-a, EC je itekako raspoložen.

Jedna karta koja golica maštu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #10 poslato: 27. Novembar 2017. u 20:35 »
Lepo je videti ovu kolicinu snega bar na kartama kod mene :D,na kraju verovatno nece biti nista

Ukmo mi se isto svidja doduse,mislim da Nama je veci problem trmperaturaa nego kolicinu padavina
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #11 poslato: 27. Novembar 2017. u 20:41 »
da, citam, I da prokomentarishem da se trend zimskog scenarija nastavlja ima tu shara -mara, ali stabilan blok je tu, atlantik miruje, a sa obzirom da je tek pocetak decembra u pitanju po meni sasvim solidan razvoj dogadjaja,pa I red bi bio, posle toliko unazad da kazem posnih Zima da nas oshine jedna snezna, da vrati sve ono za susno leto... :tu:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #12 poslato: 28. Novembar 2017. u 15:10 »
Lako je za najaviti kišurinu za četvrtak, ali velika komplikacija nastaje u prognozi za petak/subotu. :grin:

Čini se da je talas obilnijih padavina izgledan u petak, došao bi sa juga u popodnevnim časovima i brzo bi se širio dalje ka severu.

Veliki je problem temperature, odnosno vrlo mršav minus na visini, koji se sporo dovlači na nas, a  mogao bi i kompletno da izostane istočno od Velike i Južne Morave (mada će to kako se termin bliži verovatno da se poistočnjava). E sad u ovakvoj situaciji i mali minus na visini može biti dovoljan za sneg do nizija, jer je hladnoća tu prisutna prethodnih dana u oblasti severno od nas, odnosno bolje je izražena u slojevima ispod 850mb. Plus, i same intenzivne padavine mogu lako stvoriti izotermiju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #13 poslato: 28. Novembar 2017. u 15:43 »
S obzirom na zatopljenje koje se predvidja od sutra te obilnu kisu od srijede navece te u cetvrtak ovaj snijeg kojeg trenutno ima 15-20 cm ce se vjerovatno otopiti do novog snijega koji se ocekuje od petka a kojeg bi opet trebalo napadati minimalno 20-tak cm..


Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #14 poslato: 28. Novembar 2017. u 16:04 »
Ta karta je bug sigurno čim snježnu rupu nije ucrtao iznad mene.  :D
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #15 poslato: 28. Novembar 2017. u 16:08 »
Roki, mozeš li mi ostaviti link gde gledaš te karte i da li je to od ECa? :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #16 poslato: 28. Novembar 2017. u 17:38 »
 ^^
Evo jednog linka, a potom ćeš lako moći da izabereš parametre i nivoe koji te zanimaju:

https://weather.us/model-charts/euro/serbia/snow-accumulated/20171204-0600z.html

Ljubazan gospodin Joerg Kachelmann je omogućio da podaci (tj. meteo-karte; bilo bi previše  ;) da je postavio raw model data a i 98% posetilaca sajta verovatno ne bi znalo kako to da "otvori" i koristi) veoma skupog modela budu dostupni svima (na raspolaganju su zaista brojni parametri i različiti nivoi) pa molim članove da ispod slikica koje preuzimaju sa sajtove njegove dve kompanije, navedu odakle je nešto preuzeto (npr. kachelmannwetter.com ili weather.us). Hvala!  ;)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #17 poslato: 28. Novembar 2017. u 17:55 »
Evo još jedne super stvari kada smo kod weather.us  http://wx.graphics/models/ecmwf/eps.php:


Nakon vikenda, ide jačanje visokog pritiska, još nije jasno defisnisano, ali više nade za nove promjene tek krajem dekade, kažem tek, jer jučerašnjeg 12z EPS, odmah nakon 6. su davane epizode ciklona sa obje strane Italije uz nisku temperaturu, sada se to izmijenilo. Ipak, sa obizorom na dešavanja u stratosferi i stanjem PV, zonalnog vjetra, trebalo bi da imamo i dalje optimistične prognoze.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #18 poslato: 28. Novembar 2017. u 18:11 »
GFS presušio za sever što se tiče petka, subote i nedelje kada su temp oko 0C i kada imamo šanse za prvi sneg..
Sve bolje od boljeg. Nadam se promeni :)

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Decembar 2017
« Odgovor #19 poslato: 28. Novembar 2017. u 18:41 »
ARW model rezolucije 10 km u nedjelju crta lijepi snijeg Slavoniji. Početak padanja ujutro, glavnina u zadnjem terminu, odnosno sredinom dana, uz 0°C ili malo ispod.