Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2018 - I dekada  (Pročitano 13035 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #80 poslato: 07. Januar 2018. u 15:48 »
Sretan Bozič!
Hristos se rodi!

@ Georgi

Hvala!
Kada je beše Bugarska prešla na gregorijanski kalendar?
Grčka, Rumunija i Bugarska su prešle, samo se ne sećam koje godine..

Izvinjavam se za off...po ovoj "zimskoj vrućini" nema se šta ni dodati baš... :grin:

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.539
  • Starost: 55
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #81 poslato: 07. Januar 2018. u 16:10 »
Марко,
Трябва да прочета относно религиозните въпроси в България.
Налице е своеобразен миш-маш.
За едни празници следваме Грегорианския, а за други - Юлианския календар.

Да сме живи и здрави!
Другото ще се оправи.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #82 poslato: 07. Januar 2018. u 17:03 »
Марко,
Трябва да прочета относно религиозните въпроси в България.
Налице е своеобразен миш-маш.
За едни празници следваме Грегорианския, а за други - Юлианския календар.

Да сме живи и здрави!
Другото ще се оправи.

Tako je Georgi!
Za ovu izreku castim - gde god se videli ;)

Danas nije bilo toplo kako je jutro najavljivalo, bilo je dosta visokih oblaka, sakrivali su sunce, tako da, eto, onaj Bozic iz 2001 bar meni ostaje neprikosnoven po osecaju toplote. Dvadeset + stepeni je ipak jos uvek nedostizno.

Prelepo jutro i nekako mutan dan posle.

Temp isla do 14 C danas, trenutno je 12 C.

Svima koji danas slave zelim Srecan Bozic.

Mir Boziji - Hristos se rodi!
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #83 poslato: 07. Januar 2018. u 18:59 »
Zar je toliko teško novinarima da napišu jednu smislenu rečenicu.

Citat
Na primer, 2016. godine na pravoslavni Božić bilo je oko nule, 2015. je bilo –3, a 2014. čak 10 stepeni.

Temperatura za Božić prethodnih godina dalje ide: 2013 oko nule, 2012 je bilo -4, dok je 2011. jedina godina u proteklih deset godina kada je bio minus, tada je bilo -6; 2010. godine je temperatura bila četiri stepena u plusu, 2009 šest, 2008 je bio jedan stepen, a 2007. opet 10 stepeni.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2018&mm=01&dd=07&nav_category=12&nav_id=1344391

Ajde ovo što sam boldirao, ali polovina iznetih podataka nije tačna.

Uzgred u Paraćinu danas pretežno sunčano, a temperatura je izgurala do 14.2C. Trenutno je okruglo 9C

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #84 poslato: 07. Januar 2018. u 19:18 »
Zar je toliko teško novinarima da napišu jednu smislenu rečenicu.

"Temperatura za Božić prethodnih godina dalje ide: 2013 oko nule, 2012 je bilo -4, dok je 2011. jedina godina u proteklih deset godina kada je bio minus, tada je bilo -6; 2010. godine je temperatura bila četiri stepena u plusu, 2009 šest, 2008 je bio jedan stepen, a 2007. opet 10 stepeni."

Danas su neki novinari sramota za profesiju a još veću odgovornost imaju urednici koji puštaju da se nešto objavi...

Novinare sam malkice "prozvao" i ja u prethodnom komentaru:

Dakle, vreme je u skladu sa očekivanjima i lagano je napravljena razlika veća od 25 stepeni u odnosu na prethodni Božić (za stanicu/lokaciju Beograd-Vračar) tj. razlika će biti bar 26C jer će Tmax danas biti makar malo veća od 17.1C a prethodne godine je Tmax bila -8.9C.

Rekord za najtopliji Božić, kao i za najtopliji januarski dan u Beogradu "drži" 7.1.2001. kada je bilo 20.7C (stanica W13274).

Veoma toplo je bilo i 1988. kada je izmereno 19.6C a 1994. je bilo 19C.
Te 1994. u Loznici je bilo 22C što je rekord za 7.1. za Srbiju (za stanice za koje postoje pouzdana merenja).
Mislim da vredi spomenuti i najhladniji Božićni dan -taj rekord "pripada" Sm. Palanci sa ekstremno niskih -33C (-32.6C).
Kao što znamo Sm. Palanka od 24.7.2007. "drži" i rekord za najvišu temp. ikada izmerenu u Srbiji sa 45C (44.9C).

Pretpostavljam da će nekome ovi podaci biti zanimljivi pa ih zato spominjem, a onima koje "smaram" ;) pišući o "starim" podacima u temi "aktuelne prilike" se izvinjavam.

P.S. Svi navedeni podaci su zvanična merenja RHMZa koja su javno dostupna, za "lenje" novinare koji bi eventualno hteli da nešto sa ovog foruma "prepišu/iskopiraju" (kao što su neki od njih radili prethodne godine, bukvalno kopirajući neke prognoze koje su ovde ispisane) imam poruku -danas vam je sve dozvoljeno  ;) ... ali ubuduće navedite izvor.

Danas je u Beogradu maks. temp. bila 17.8C na Vračaru pa je u odnosu na prethodni Božić temp. bila 26.7 stepeni viša a što se tiče aerodroma N.Tesla tu je razlika 27.4 stepena!
Danas je BG-Vračar imao najvišu dnevnu temp. od zvaničnih stanica u Srbiji, Novi Sad je imao 17.7C.

Što se tiče najhladnijeg Božićnog dana (tačnije najniže temperature zabeležene 7. januara), u prethodnom komentaru sam spomenuo -32.6C u Sm. Palanci ali nisam napisao da je to bilo 1947. godine. Molim Sofronija da me ispravi ako sam pogrešio godinu. "Njegovo" mesto "drži" rekord za aps. maks. temp. u Srbiji kao i za najhladniji Božić -malo li je?  ;)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #85 poslato: 07. Januar 2018. u 20:30 »
Danas su neki novinari sramota za profesiju a još veću odgovornost imaju urednici koji puštaju da se nešto objavi...

Novinare sam malkice "prozvao" i ja u prethodnom komentaru:

Danas je u Beogradu maks. temp. bila 17.8C na Vračaru pa je u odnosu na prethodni Božić temp. bila 26.7 stepeni viša a što se tiče aerodroma N.Tesla tu je razlika 27.4 stepena!
Danas je BG-Vračar imao najvišu dnevnu temp. od zvaničnih stanica u Srbiji, Novi Sad je imao 17.7C.

Što se tiče najhladnijeg Božićnog dana (tačnije najniže temperature zabeležene 7. januara), u prethodnom komentaru sam spomenuo -32.6C u Sm. Palanci ali nisam napisao da je to bilo 1947. godine. Molim Sofronija da me ispravi ako sam pogrešio godinu. "Njegovo" mesto "drži" rekord za aps. maks. temp. u Srbiji kao i za najhladniji Božić -malo li je?  ;)

Jest' 1947. je bio taj rekordno hladni Bozic ovde. To se nekad ucilo iz Geografije u ovdasnjim skolama, a sad nijedno od moje dece nije to u skoli naucilo nego od mene :( tako da... novinari su samo ogledalo ukupnog neznanja... Videh taj tekst i bese me sramota i zapitah se sta je autor ovime hteo da kaze. Kako da im je kafe kuvarica pisala ili ko zna ko vec.

Takt 8.2 C, vp 1011 mb uz slab SSE vetar.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #86 poslato: 08. Januar 2018. u 08:36 »
Mir Božji - Hristos se rodi!

I dalje proleće u Beogradu. Trenutno je 10.6°C, sunčano, vedro, bez vetra i magle. Tmin 8.2°C

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #87 poslato: 08. Januar 2018. u 10:44 »
Koja magluština, prst pred okom se ne vidi.

Neće ovo čitav dan da se sklanja.

T 0,3°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #88 poslato: 08. Januar 2018. u 11:19 »
Posle dva vedra jutra, jutros je bilo dosta oblaka.
Tmin=1.5°C
Trenutno 9.0°C i niže je to za 4°C u odnosu na prethodne dane.
Ovako je bilo na Badnje jutro.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #89 poslato: 08. Januar 2018. u 14:12 »
Magla i dalje, ali sada uz vidljivo nebo.

T 3,5°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.763
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #90 poslato: 08. Januar 2018. u 16:42 »
Leskovac ceo dan oblačno tiho i prohladno vreme. Trenutno 6c. Danas 8c.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #91 poslato: 08. Januar 2018. u 16:55 »
I danas je u Beogradu bilo veoma toplo za ovo doba godine, uz dosta sunčanih perioda.

Maks. temp. ovde kod Vuka je bila 16.1C a i zvanična merenja sa Vračara pokazuju veoma sličnu vrednost.



Nakon 17.3C u subotu, jučerašnjih 17.8C i današnjih 16.xC temp. će u narednim danima biti u padu (ali svakako i dalje bez "prave" zime, o snegu da ne govorim, u Beogradu i široj okolini -za deo istočne Srbije ovo ne važi) uz ne baš prijatnu košavu već od sutrašnjeg popodneva...


Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #92 poslato: 08. Januar 2018. u 20:28 »
Nakon jutarnje hladnoće i magle danju je u Županji prevladavalo sunčano te iznadprosječno toplo vrijeme uz slab vjetar. Tmax u Gradištu 17°C.

Trenutno u Štitaru vedro i svježe uz 7°C.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #93 poslato: 08. Januar 2018. u 22:06 »
Svemu dođe kraj, pa i ovom "prazničnom proleću". Dobro je što su ova dva dana uz potpunu bezvetricu prošli bez neke magluštine i smoga.
Od sutra se družimo sa košavom i to kakvom košavom, i tako ko zna od kad. Već od sutra će temperatura biti za nijansu niža, ali će subjektivni osećaj temperature biti neuporedivo niži.
Kakve god da su vremenske prilike, uživajmo u njima, jer ovakve oscilacije i nepredvidivost su jedna od odlika naše klime.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #94 poslato: 08. Januar 2018. u 23:41 »
u Beogradu očekivano znatno toplija noć nego u Zaječaru (večeras i za 10°C viša)

tek će mi nedostajati taj tračak zime iz Zaječara kada krene košava

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #95 poslato: 09. Januar 2018. u 10:00 »
Ekspresno probio vetar i rasterao maglu.

T u porastu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #96 poslato: 09. Januar 2018. u 10:51 »
Košava se brzo "razduvala", na Vršačkom aerodromu tokom noći do 05h maltene nije bilo vetra (1m/s) a u 10h udari košave su dostigli brzinu 108km/h.
U Beogradu, na Vračaru, prema zvaničnim podacima ** RHMZa maks. brzina udara vetra do 10h je bila 12m/s a na Trošarini su maks. udari vetra (do 10.20h) dostigli 17m/s.

** Ranije sam pisao o merenju brzine vetra na ovoj lokaciji i razlici u odnosu na merenja od pre par godina -aktuelna merenja nisu pouzdana kao ranije ("daje" se malo manja brzina), "glavni" uređaj za merenje brzine vetra je odavno "crkao" pa se koristi pomoćni a "glavni" niko još nije zamenio (barem je meni tako rečeno, ne verujem da bi neko imao razlog da izmišlja ovakve informacije). Uzgred, ako ovo čita neko ko može da promeni situaciju -bilo bi fino da se konačno ponovo počne sa merenjem insolacije, valjda nije previše teško da se nabavi nov heliograf (rečeno mi je da se stari pokvario tj. da je "pukao" pre npr. godinu dana -ovo je takođe informacija iz "druge ruke", ali nemam razlog da sumnjam u istinitost) -ne mislim da postoji višak novca i da sve lako može da se kupi ali možda može da se malkice uštedi na nečem što nije previše bitno pa da se kupi neophodna oprema. To je moj dobronameran predlog, kao neko ko je van RHMZa svakako ne znam kako stvari tamo funkcionišu ali postoje članovi foruma (doduše uglavnom neaktivni duže vreme) koji rade u okviru RHMZa pa bi možda neko od njih mogao da napiše nešto o tome (pretpostavljajući da im niko to ne bi zamerio).

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #97 poslato: 09. Januar 2018. u 11:03 »
I ovde je pocela kosava,zasad slaba.Oblacno,tek povremeno se probije Sunce.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #98 poslato: 09. Januar 2018. u 11:21 »
U Knjaževcu  tiho i tmurno, uobičajeno jutro za košavske situacije.
Tmin=0.6°C
Trenutno 4.1°C

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Januar 2018 - I dekada
« Odgovor #99 poslato: 09. Januar 2018. u 11:47 »
Razduvala se Košava solidno, udari do 13 m/s. Sunčano, Temp. 8.5 °C