Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.  (Pročitano 21492 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Postoje li možda neki arhivski podaci o vremenskim prilikama i odlikama u Valjevu (temperatura, osunčavanje, strujanje i kretanje oblaka) od 17-og juna 1995-e? Taj dan je Valjevo pogodilo najstrašnije olujno nevreme koje pamtim. Vetar i duwnborst su bili zastrašujući. :oboze: Izlili su se i Ljubostinja i obližnji potok i sručilo se 76lm2 za pola sata uz sitan grad i ogromne padavine. Vojska je tada iz našeg podruma ispumpavala vodu. Reke su bukvalno tekle ulicama. Ima li podataka kakvo je bilo strujanje i kretanje oblaka? Taj dan je moja kuća bila poplavljena. Sledeća poplava sličnih razmera desila se 5-og avgusta 2014-e i naš tzv. Ciklon Branko (jedan od mojih tada predloga za imena i hvala Bogu više ih ne krštavamo jer te 2014-e godine kad su počeli da cikloni dobijaju imena BUKVALNO SU POLUDELI). :laught: :whistling: :fight: Da li je taj dan (17. 06. 1995.) preko Valjeva strujanje bilo sporopokretno bez smicanja, HP ili LP Supercell, Multicell, lokalni razvoj iznad samog Valjeva, itd? Baš me interesuje iz kog je pravca ta MEGAKATASTROFA se sručila od 14:30h do 15:00h. :hm: Bio sam mali tad mnogo, završavao prvi razred osnovne škole i taj dogadjaj me zaintrigirao da celog života ostanem VREMENJAK. :blush: :laugh: :rofl: Milosh mi je odgovorio da ima naznaka da se radi o prolasku snažnog fronta u jugozapadnoj struji. Ima li nekih orografskih karti u arhivi od tog dana?

https://en.tutiempo.net/climate/06-1995/ws-132690.html
« Poslednja izmena: 17. Jun 2019. u 22:22 Stefan Valjevo »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #1 poslato: 17. Jun 2019. u 22:00 »
Našao sam ti svašta nešto za taj dan, napraviću post ovde samo da kombinujem sve slike i karte. :) :tu:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #2 poslato: 17. Jun 2019. u 22:14 »
 ^^ I ja sam se setio jednog nevremena iz 1997e godine,mislim da je bio kraj Maja ili početak Juna. Ostalo mi u sećanju da je sevalo sa svih strana, padao je suv grad oko 15-20 minuta veličine jajeta,kap kiše nije pala.. Ali problem je što ne znam datum tog dogadjaja niti dal je bilo lokalnog karaktera ili je bilo prostrano :confused:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #3 poslato: 17. Jun 2019. u 22:24 »
Našao sam ti svašta nešto za taj dan, napraviću post ovde samo da kombinujem sve slike i karte. :) :tu:
Hvala Miki i Bog te blagoslovio.  :D :) :comeon: :oboze: :worthy: :thumbup:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #4 poslato: 17. Jun 2019. u 22:38 »
^^ I ja sam se setio jednog nevremena iz 1997e godine,mislim da je bio kraj Maja ili početak Juna. Ostalo mi u sećanju da je sevalo sa svih strana, padao je suv grad oko 15-20 minuta veličine jajeta,kap kiše nije pala.. Ali problem je što ne znam datum tog dogadjaja niti dal je bilo lokalnog karaktera ili je bilo prostrano :confused:
Taj suvi grad se desio i u Valjevu u večernjim satima 18-og ili 19-og juna 1997-e uveče oko 21h. Opet je 17-og juna popodne Valjevo pogodilo snažno nevreme posle užasno sparnog dana sa gradom veličine lešnika (sećam se da sam tad počeo da vodim računa o godišnjicama nepogoda) i onda dan kasnije (bio sam ubedjen godinama, a po podacima sa tutiempo  climate pokazuje za 20. jun 1997 21lm2) da je bio u pitanju 18. jun 1997-e oko 21h uveče i sad možda je taj krupni grad bio 19. ili 20. jun uveče. I to me jako INTRIGIRA. :hm: Sledeći put tako krupan grad se desio 9-og jula 2005-e i pogotovo 19-og juna 2010-e. :oboze:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/726220/snazno-nevreme-u-valjevu.html
« Poslednja izmena: 17. Jun 2019. u 22:50 Stefan Valjevo »

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #5 poslato: 17. Jun 2019. u 22:46 »
Sada cu upasti kao padobranac ali ovo sam zapazio . Stefane sto si postavio link onog sajta . Usao sam i pogledao sam za tu 1995 godinu da je ukupno bilo 14 dana sa temperaturama iznad 30 stepeni . Sada pogledao Suboticu i proslu godinu . 52 dana preko 30 stepeni .
I bas volis ove smajlice  :D :tu:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #6 poslato: 17. Jun 2019. u 22:56 »
Sada cu upasti kao padobranac ali ovo sam zapazio . Stefane sto si postavio link onog sajta . Usao sam i pogledao sam za tu 1995 godinu da je ukupno bilo 14 dana sa temperaturama iznad 30 stepeni . Sada pogledao Suboticu i proslu godinu . 52 dana preko 30 stepeni .
I bas volis ove smajlice  :D :tu:
Hahahaha. :grin: Sećam :laugh: se da je to nažalost za Srpski narod tragično leto 1995-e bilo moje prvo kišovito i sveže leto koje pamtim. Sledeće je bilo 1997-e pa onda po nas najtragičnije 1999-e koje su spasili avgust i septembar da ne bude hladno nalik 2018-oj. :laugh: O periodu u XXI veku znamo sve. ;)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #7 poslato: 18. Jun 2019. u 00:28 »
Tog dana se dolina premeštala na visini preko većeg dela Evrope. Mi smo bili tačno udesno od njene ose što je oblast koja favorizuje jake nepogode. Pravac strujanja jugozapad uz sigurno prisutno smicanje vetra, sudeći po satelitu, gradijentu geopotencijalne visine 500mb površi i advekciji vrtložnosti. Bilo je solidne energije uz dosta vlage i širom rasprostranjena vertikalna kretanja kao posledica premeštanja doline (na kartama konvergencija Q vektora i advekcija pozitivne vrtložnosti). S obzirom da nemam sondažu sa hodografom, a prvenstveno radarske slike, ne mogu da znam koja vrsta oluje je bila u pitanju, moglo je to svašta da bude.

Visina 500mb površi, prizemni pritisak i relativna topografija 500/1000mb;  temperatura na 850mb; relativna vlažnost na 700mb;  MLCAPE i Li u 2termina; visina 500mb površi i divergencija Q vektora; visina 300mb povrsi i advekcija apsolutne vrtložnosti u 2termina; visina 300mb površi, horizontalna komponenta divergencije i brzina strujanja na 300mb, respektivno.











Satelitska slika EU, Balkana i Srbije u 14h.





Atmosferski pritisak; baza oblaka u toku dana; max temperatura; min temperatura; osmotrena meteorološka pojava, pokrivenost oblacima u osminama u 2termina, pravac vetra u2termina; srednja 10min brzina vetra u2termina; relativna vlažnost i vrsta osmotrenog niskog oblaka u 2termina, respektivno. Osmatrac iz Valjeva je u 5 popodne sa stanice prijavio slab ili umeren pljusak sa grmljavinom, kao i Cb sa formiranim nakovnjem.















Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Veliko nevreme sa gradom, downburst i poplava u Valjevu 17. 06. 1995.
« Odgovor #8 poslato: 18. Jun 2019. u 07:42 »
 ^^
Miki svaka ti čast. Ove karte što si pronašao su ZLATA VREDNE. Jeste oko pet popodne bilo totalno oblačno, a poplava je nosila sve pred sobom. Ima li podataka o količini padavina još negde osim na tutiempo climate? Mada vlaga od 50% u 14h je naslućivala da dolazi VELIKA KATASTROFA. Sećam se da sam pre podne ustao i dan je bio sunčan i igrao sam se sa nekom formulicom na pedale. Onda je čini mi se od 14:00h do 14:30h sunce zašlo za oblake dok sam ja kod tetke u susedno dvorište navratio i tamo prisustvovao i posmatrao kako deda i naš prvi komšija zidaju šupu i sušaru. Stajao sam sa njima neko vreme i pravio im društvo da bi posle nekog perioda baš negde u to vreme je počeo strašan vetar da duva, a ja sam počeo da vrištim od straha i vičem majku jer sam bio dete. Jedva sam se dokopao kuće jer sam se od snage vetra jedva kretao i mislio sam da će vetar da me odnese. Onda je usledio potop i provala oblaka takvih razmera kako nikad do tada u životu nisam video. Vetar je bukvalno kidao granje i čupao drveće iz korenja, a usledio je takav duwnburst uz ne tako sitan grad koji je bio veličine graška ili kukuruza i reštao je zidove stvarajući zvukove stalnog zveketanja kuće uz padavinske nanose koji teraju strah u kosti. Grmljavina je bila onako osrednja, ali sve vreme prisutna. U sred te mega-oluje zazvonio je na vrata stric koji je tražio mog ćala koji tad nije bio kući. Stric se žalio da je podrum pun vode i da kanalizacija ne može da primi ogromnu količinu. Čini mi se da se nešto posle 15:00h ta ULTRA NEPOGODA stišala, ali onda kad sam možda izmedju 15:00h i 15:30h zaglavio u toalet, majka je panično počela da me zove da izadjem iz toaleta što pre. Kad sam izašao, majka je bila besna, uplašena i uplakana te me zgrabila i iznela napolje gde sam imao šta da vidim. Sve je bilo pod vodom kao na nekim slikama koje sam do tada samo vidjao na TV-u. Opšta panika i haos je nastupila i medju komšilukom. Video sam kako su garaža i podrum bili dupke napunjeni vodom. Majka me potom prebacila u susednu kuću kod moje tetke (ćalove rodjake) u susednu i paralelnu ulicu koja vidi do Ljubostinje. Ta mala uličica se bukvalno pretvorila u rečicu koja se ulivala u već izlivenu Ljubostinju. Inače posledica i pravi uzrok te poplave u našoj ulici je bila izliveni potok Perajica koji sam sa Ljubostinjom slikao često u mojim stalnim reportažama reportažama 24. april - 27. maj - 23. jul - 27. jul - 5. avgust te čuvene 2014-e godine. Poslednjeg navedenog datuma se potok ponovo totalno izlio, ali stric je bio spremniji tad i nabavio je pumpu nakon što se uplašio majskih poplava te godine i tako da smo po mrklom mraku ipak 19 godina kasnije lakše se obračunali sa poludelim potokom jer je tada bilo nam jasno tokom snažnih oluja 23-eg i 27-og jula da potok može poplaviti svaki čas jer se tih julskih dana izlivao sa desne strane u fabriku oružja KRUŠIK HOLDING kao i u gornjem toku u nastavku moje ulice gde sa desne strane ima kuća. Naročito 27-og jula je bilo kritično kad se ko i četiri dana pre sručilo 49lm2 i tad je nabujali potok oborio neko drvo koje nemarna gradska vlast nije unutar industrijske zone uklonila i onda ono ludilo 5-og avgusta sa ludim strujanjem koji smo tada zvali Ciklon Branko izručilo je 54lm2 i ZLA ISTORIJA iz 1995-e godine se ponovila. Evo da podsetim na situaciju iz 2014-e i neke sličnosti:

23. jul 2014. - 49lm2 za 1h


http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:502176-Kisa-poplavila-Valjevo-i-Bor
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3389.0

27. jul 2014. - 49lm2 za 45 minuta

Moje dvorište.


Komšiluk.


Ljubostinja donji tok oko 17h.




Ljubostinja gornji tok oko 17h.




Pogled sa mosta na gornji tok.




Ljubostinjina leva pritoka i opasni potok Perajica se taj dan izlio na desnu stranu gde je palo drvo koje je stajalo do sledećeg nevremema. :ranting: Novo Naselje (Istočno Valjevo) je levo od njega i izvukli smo se za dlaku.




<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ccgk6kE-9XQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ccgk6kE-9XQ</a>

U okolini Valjeva je taj dan bilo i ljudskih žrtava i poginulih. :(
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:502881-Spasioci-kod-Valjeva-uocili-telo-nestale-zene-ne-mogu-da-pridju-zbog-nevremena

5. avgust 2014. - 54lm2 za 2h

Ovako to biva kad se izlije navedeni potok oko 21h u mom dvorištu.


Ispred stepeništa.


Podrum.


Garaža.


Nakon ludovanja olujnih oblaka sa naizmeničnim strujanjem u centru tzv. ciklona Branko i velike poplave taj dan sam zapamtio po najviše udara groma u životu u neposrednoj blizini i dvočasovnom nestanku struje od 19h do 21h.

https://arhiva.vesti-online.com/Vesti/Srbija/423988/Nevreme-u-Valjevu

E, sad kad povučem paralelu 17. jun 1995. sa 76lm2 za pola sata - 5. avgust 2014. 54lm2 za dva sata mora se priznati da nas je prva katastrofa iz 1995-e zatekla nespremne, ali po arhivskim podacima se vidi da je jun te 1995-e godine bio jako nestabilan i sećam se da je jedan dan dok sam bio u školi pred kraj prvog razreda bio jedan strašan downburst koji sam posmatrao iz školske klupe i po arhivskim podacima verovatno je to bio utorak 13. jun 1995. sa 20lm2. Iza njega dolazi petak 16. jun 1995. sa takodje 20lm2 dan kad smo nabavili piliće čega se se sećam ko juče da je bilo. :rofl: I onda na sve to dolazi ta čuvena strašna subota 17. jun 1995. sa 76lm2 i nije onda ni čudo što su manje rečice i potoci nabujali. Ali i tada kao i 2014-e godine uzrok tako KATASTROFALNE POPLAVE je 90% bio ljudski faktor. Lokalni tajkun i nekadašnji najbogatiji valjevski privatnik Vidoje Vujić inače podguzna muva nekadašnjeg gradonačelnika Valjeva i ministra MUP Srbije dušana mihajlovića (vlasnik brane Rovni) zbog svoje lokalne fabrike PVC prozora Vujić prozori on je u gornjem toku potoka Perajica napravio krš i deponiju te je ogromna gomila smeća napravila branu i ogromna količina vode zaglavila se oko njegovog preduzeća te kad je to puklo tog 17-og juna je Novo Naselje bilo potopljeno načisto u dolinskom delu gde ja živim tik uz fabriku KRUŠIK koja je pred raspad SFRJ konfiskovala i uzurpirala levu obalu tog potoka na nekih 100m od moje ulice i preko puta moje kuće deo livade je ogradjen žicom. Ta livada je nekad bila igralište i privatni plac i njiva. Medjutim tu sada zjapi prazna 30 godina gde raste travuljina i gomilaju se zmije, gušteri, stršljeni, komarci i ostali insekti. Ljudi vrlo često imaju problema sa alergijom zbog ambrozije i raznoraznih polena. Pale su na tu ogradjenu livadu i dve tepih bombe od NATO pakta 18-og maja 1999-e no ostala je još 20 godina žicom ogradjena čijom sredinom protiče taj potok svojim donjim tokom. Inače KRUŠIK je ogradio donji i srednji tok potoka tačno do fabrike VUJIĆ sve po dogovoru dve valjevske bitange dušana mihajlovića i vidoja vujića koji je sad pred bankrotom. :rools: :ranting: Da napomenem da su 17-og juna 1995-e se izlili i potok Perajica i reka Ljubostinja zajedno tako da su i podrum i garaža bili dupke puni do vrha dok se 5-og avgusta 2014-e izlio samo navedeni potok i slike koje sam tad izbacivao svedoče da je količina izlivene vode bila minimum 30% manja. :hm:

Poslednji snažan downburst sa gradom uz sličan scenario sa 50lm2 u tom prvom dnevnom naletu i dopunski deo od 15lm2 u večernjem naletu desio se pre 20 dana. Ukupno 29. maja 2019. - 65lm2.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ytINlVGwyOU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ytINlVGwyOU</a>

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=4234.0
« Poslednja izmena: 18. Jun 2019. u 08:17 Stefan Valjevo »