Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 144757 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #560 poslato: 20. Januar 2017. u 00:44 »
@Joco, nema potrebe da se izvinjavas, nisam ni video tvoj originalni komentar pre nego sto si ga izmenio.  :grin:
Salim se, nije ni bitno na kraju krajeva ko je komentarisao, bitno je da pratimo i da posmatramo malo siru sliku svega ovoga, da malo probamo da "zaceprkamo" ispod povrsine i utvrdimo koji su to potencijalni uzroci onoga sto vidimo na kartama modela i kakav razvoj situacije mozemo dobiti iz toga.
I hvala ti na lepim recima.  :tu:

Ovom sibirskom anticiklonu sigurno dodatno pomaze topliji vazduh koji trenutno imamo u visim slojevima atmosfere nad Evropom a koji bi se do kraja meseca odrazio i u troposferi, a to sigurno, u najmanju ruku ne steti jacanju AC-a, ako mu vec ne pomaze. :)

Inace, ono sto mene vise zanima je kako ce atmosfera odreagovati na ovo znacajnije zagrevanje u stratosferi (na potencijalni SSW, treba jos da vidimo u kojoj meri ce zonalna struja biti usporena i/ili preokrenuta), nad severnim polom koje tek treba da se desi krajem meseca, i ciji uticaj na troposferu i same vremenske uslove na severnoj hemisferi bismo mogli da pocinjemo da vidimo vec krajem prve nedelje februara a posebno nesto kasnije.

Inace, meni zapada za oko dosta povecana anticiklonska altivnost nad severnim geografskim sirinama, na kraju GFS-ovog termina, sto moze da bude dobar znak odziva troposfere na desavanja iz visih slojeva koja se ocekuju krajem januara.

Evo te karte:



A mozda se to ovako jos bolje vidi:



Jeste da je u pitanju 16-i dan od danas ali ova tema je bas i stvorena za to. A i zanimljivo je pogledati karte na kojima mozemo da vidimo mogucu povezanost sa onim sto smo prethodno utvrdili, a to je ono, vec toliko pominjano zagrevanje u stratosferi i premestanje PV-a u nize geografske sirine. Na ovoj karti jasno vidimo anticiklonalne aktivnosti od Grenlanda, preko Skandinavije pa sve do Sibira, a deluje kao da bi nesto kasnije, u periodu koji je jos uvek vam termina mogli imati i podizanje atlantskog AC-a ka severu, verovatno nakon premestanja ovokg ciklona dalje na istok. Praticemo dalje pa cemo videti u kojoj meri i gde ce se odraziti sva ova desavanja iz stratosfere na vremenske prilike.

Kad smo vec kod tog zagrevanja stratosfere i SSW desavanja mogao sam da napisem i nesto vise o tome.

Ukratko, i prilicno pojednostavljeno objasnjenje zagrevanja stratosfere nad severnim polom i samog nastanka SSW-a bi zvucalo nekako ovako:

Polarna mlazna struja koja "drzi" hladan vazduh koncentrisan nad polom s vremena na vreme bude poremecena gravitacionim talasima (ne bih previse ulazio u terminologiju i u objasnjavanje svega toga pojedinacno jer cu se zaista truditi da sve napisem na sto jednostavniji nacin), koji "koce" takozvanu polarnu mlaznu struju (polar jet stream), te dolazi do njenog usporavanja ili cak i promena zapadnih pravaca struje na istocne, a kada se to desi hladan vazduh krece da tone i da se sabija, te se na taj nacin greje, a zatim se adijabatski podize i na taj nacin dodje do dramaticnog porasta temperature u veoma kratkom periodu, i do 50 stepeni za samo par dana. To dovodi do cepanja ili dislociranja polarnog vortex-a ka nizim geografskim sirinama sto se kroz odredjeni period odrazi i u nizim slojevima atmosfere.

U svakom slucaju ce ovo zagrevanje krajem januara i pocetkom februara biti sve samo ne zanemarljivo i ostaje nam da vidimo kakav ce uticaj to imati na vremenske prilike. Inace, prilicno dobar pokazatelj same stabilnosti polarnog vortex-a je AO indeks, kada je on negativan polarni vortex je nestabilniji i imamo polja visokog vazdusnog pritiska severnije od 20-og stepena severne geografske sirine gde se vrse merenja, dok kada je pozitivan imamo stabilniji i jaci polarni vortex sa snizenim vazdusnim pritiskom na tom mestu. Toliko za sada.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #561 poslato: 20. Januar 2017. u 01:12 »
Pozdrav Joco  :tu:
Mile lepo bi bilo ovo sto pises o zagrevanju u stratosferi da ubacis u neku temu mozes i svoje citate, cisto da se zna gde je kad zaboravimo da se podsetimo  :) Ako te ne mrzi a ako te mrzi nema veze   ;)
Sve u svemu ovo daje samo nagovestaj da moze  i u februaru biti zime e sada da li ce to se ne zna, kada se samo setim proslog  :hot:... Toliko sam se navikao na toplije zime da mi se cini da samo sto nije doslo otopljenje i kraj ove prave zime ali toga nema na vidiku, bar tako sada izgleda..

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #562 poslato: 20. Januar 2017. u 01:27 »
 ^^ Ne bi mi to bio problem, ako bi se i ostali slozili sa tim, sto da ne.

Zaista, i ja imam takav osecaj posle par proslih zima, stalno iscekujem da se zavrsi period hladnog vremena posle kog bismo vidjali neke potencijale u xy satima koji nikada ne bi bili ostvareni, dok je ove zime to potpuno drugacije. Svedoci smo toga i oko ovog novog zahladjenja oko 24-25. januara, davano je otopljenje a kako se to priblizava to je ublazeno i sada vec u prognozama imamo prilicno zahladjenje. Koje bi moglo biti potencijalno i sto se tice sneznih padavina, bilo bi tu i neke ciklonalne aktivnosti ali moglo bi da bude i nekog visinskog ciklona (koji je mogima omiljen u poslednje vreme  :grin:). :D
« Poslednja izmena: 20. Januar 2017. u 01:41 Mile94 »

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #563 poslato: 20. Januar 2017. u 13:37 »
GFS vidi malo jaci(zapadniji) prodor haldnoce od EC oko 27.1. ide na visini do -13 za BG a EC je negde na -8 -9. Plus u stratosferi je sada usao u 200- sat.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #564 poslato: 20. Januar 2017. u 16:06 »
Uvjeren sam da ce iduci mjesec biti topao i najmanje zime ce pokazati.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #565 poslato: 20. Januar 2017. u 16:11 »
Ne mora da znaci da ce doneti bilo sta ali ipak je bolje da imamo zagrevanje nego zahladjenje u stratosferi.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #566 poslato: 20. Januar 2017. u 16:20 »
 ^^ Lemi pisi slobodno sigurno nema niko nista protiv  :tu:

Uvjeren sam da ce iduci mjesec biti topao i najmanje zime ce pokazati.
Na osnovu cega...?U sustini  februar ima najvisu srednju temperaturu bar u Nisu od zimskih meseci pa mozda najmanje ocekujemo zimu bar u drugoj polovini meseca ali me zanima na osnovu cega ti dajes prognoze ako se uopste tvoji postovi bave prognozom meni vise lice na zelje? Ali dobro radi kako hoces :hm:  :confused:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #567 poslato: 20. Januar 2017. u 16:27 »
Uvjeren sam da ce iduci mjesec biti topao i najmanje zime ce pokazati.

Pa i da bude topliji od proseka nece biti nista alarmantno, zima je pokazala sta ima u decembru i januaru, treci mesec za redom ispod proseka (vrlo hladan) bi bio previse.

Jeste da i ja volim hladno vreme, zimu i sneg, ali od pojedinaca na forumu zna da presedne itekako.  Ustvari to nisu pojedini vec trolovi na forumu koji nemaju upisanu lokaciju u profil, samo se zale, kukaju i iznose lazne netacne informacije.

Inace Mile tebi svaka cast na analiziranju i tumacenju karata, tvoji postovi su od velike koristi samo tako nastavi. Takodje vredi citati Kimijeve komentare, Profijeve i tako dalje, da ne nabrajam sada.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #568 poslato: 20. Januar 2017. u 16:54 »
Uvjeren sam da ce iduci mjesec biti topao i najmanje zime ce pokazati.
Znaci da ne treba pratiti dalje ako si ti to rekao?  :grin: Ili imas neke precizne modele sa kojima znas mesec ipo unapred kakvo ce vreme biti? Ako postoji takav model prosvetli nas i podeli sa drugima ;)
Usput sto rece Sale upisi bar lolaciju gde se nalazis,mozda si ti na moru pa samim tim za tebe nema zime    :comeon: Skrenuh sa teme,Pozdrav

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #569 poslato: 20. Januar 2017. u 17:22 »
^^ Lemi pisi slobodno sigurno nema niko nista protiv  :tu:

Ajde videcu, kad budem imao vise vremena da nesto spremim i napisem u posebnu temu, pa da imamo to tu negde na forumu.
Mozda i uz pomoc jos nekih clanova, kad budu imali vremena, a tu pre svega mislim na Mikija sa kojim dosta i pisem o tome na PP, pa ako i kada bude imao vremena i volje mozemo napisati nesto o ovome u posebnoj temi. Naravno, bilo ko moze da se ukljuci u temu i da napise sve vezano za ovu temu ako nesto ne bude napisano pa da tako skupimo sve informacije na jednom mestu. :D Ne bi mozda bilo lose ni da analiziramo nele prosle zime u kojima se desio SSW pa da vidimo kako se u svim tim situacijama sve to odrazavalo na vreme u Evropi i kod nas.

@ Sale, hvala i tebi na pohvalama.  :blush:

A sto se tice februara svi bismo mogli da dajemo prognoze tipa "mislim da ce biti topao/hladan", i to je potpuno u redu, ali pod uslovom da se da i neko objasnjenje i razlog zbog cega se ima takvo misljenje. U atmosferi je sve povezano i utice na vremenske prilike, pa je vrlo bitno gledati na sto vise faktora i analizirati na koji nacin su oni medjusobno povezani i kako to utice na vreme.

Inace SSW ako se desi, a poprilicno su izgledne sanse da hoce to ce se sigurno odraziti na troposferu i na vremenske prilike na severnoj hemisferi, ali to ne znaci da cemo mi dobiti hladno i snezno vreme sigurno, vec sam pisao u meteo chatu da imamo primere iz nekih proslih zima kada mi nismo dobili sneg i zimu nakon SSW dogadjaja, ali neki drugi krajevi jesu, isto tako imamo primere i kada je bilo suprotno pa smo mi imali zimu.
I treba napomenuti, iako je to vec mnogima poznato, da SSW donosi promenu u nizim slojevima atmosfere kasnije, nakon samog desavanja u stratosferi jer je potrebno vreme da se to odrazi u nizim slijevima, ali sta cemo mi dobiti od toga zavisi od postavke sistema i kako ce oni uticati na vreme kod nas.

Ono sto je primetno je da ce zonalni vetrovi u visim slojevima atmosfere slabiti kako se budemo blizili kraju januara a to je dobar pokazatelj da je potencijalni SSW na dobrom putu da se desi, i da bi to usporavanje jet stream-a moglo da se odrazi i u nizim slojevima sto bi dovelo do poremecaja polarnog vrtloga i vece sanse za hladno vreme negde na severnoj hemisferi.

Da objasnim, za one koji ne znaju, samo zagrevanje u stratosferi ne znaci automatski i SSW dogadjaj. Da bi se to zagrevanje okarakterisalo kao SSW moramo da imamo usporavanje i/ili promenu smera polarne mlazne struje na istocne pravce, kao i potiskivanje polarnog vrtloga (ili njegovo cepanje, uglavnom na dva dela) ka nizim geografskim sirinama. Sto je prema sadasnjim prognozama vrlo verovatno da ce se dogoditi. Od intenziteta samog zagrevanja zavisi koliko ce polarni vtlog biti poremecen, da li bismo imali SSW dogadjaj kao i koliko jak bi sam dogadjaj bio.

Inace, voleo bih da postavim kartu kako obicno izgleda rotacija polar jet stream-a na 10hPa bez zagrevanja u stratosferi, a kako izgleda nakon zagrevanja i SSW-a, uz potencijalno potpunu promenu smera vetrova.

Stabilan polarni vrtlog:



Poremecena mlazna struja i potisnut polarni vrtlog u nize geografske sirine:



Kao sto vidimo srujanja nad severnim polom bi potpuno promenila pravac. Ovakva situacija bi zagarantovano imala uticaj na vreme kasnije u februaru (ne bi svuda bilo hladnoce i snega, ali ni zima i sneg nisu jedino sto atmosfera moze da nam "ponudi" i uticaj ovoga ne moze da se ospori), sto bi se vrlo moguce produzilo i dalje u mart mesec.

Ja imam neka svoja "ocekivanja" od februara koja nemaju veze sa navijanjem za sneg nego na osnovu raznih faktora koji se sada daju za taj period, ali otom potom, ima vremena da se daju prognoze. Da je sve tako lako predvideti na osnovu misljenja mi se ne bismo trudili da uopste pisemo bilo sta, niti bi gledali sta je to sve sto utice na vremenske prilike, a onda meteorologija kao nauka ne bi imala smisla. Sva sreca pa je to sve mnogo slozenije i nepredvidljivije! :D
« Poslednja izmena: 22. Januar 2017. u 21:25 Mile94 »

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #570 poslato: 20. Januar 2017. u 22:45 »
praktično od početka zime nije bilo toplih dana. Mislim da je decembarska prosečna srednja temperatura bila ispod proseka i to ne malo (bar u nizijama), a januar će biti debelo ispod proseka po temperaturi. obzirom da se narednih dana očekuju jaki mrazevi, mislim da će ovo biti jedan pd najhladnijih januara u ovom veku, a verovatno čak i najhladniji. U svakom slučaju, ako februar ne bude nešto ekstremno topao,imaćemo posle dužeg vremena zimu temperaturno ispod proseka.

Što se tiče SSW mile je perfektno objasnio o čemu se radi, izvesno je cepanje polarnog vorteksa, a kome će doneti zimu veliko je pitanje. Pravi primer je uvek januar 2013. godine, kada je Hrvatska bila zatrpana sa pola metra snega (sem Slavonije), dok smo mi imali kišicu i toplu košavu... Verovatno bi se snegoljupcima (u koje svakako spadam) više svideo scenario iz februara 2012.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #571 poslato: 20. Januar 2017. u 23:41 »
Ajmo ipak pričekati da ova zima završi do kraja pa da onda komentiramo.
Temperaturno super zima, oborinski lošija, svakako može puno bolje.
Zasad ovako: 12.mjesec (1/5 - svega 1 mm oborina), ovaj mjesec (4/5).
O idućem će mjesecu sve ovisiti.

« Poslednja izmena: 21. Januar 2017. u 00:04 majstoric17 »


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #572 poslato: 21. Januar 2017. u 01:30 »
A sto je najinteresantnije, majtoric17 nam pise iz Osijeka, gde je trenutno prema DHMZ-u:


RC Osijek-Čepin   SW   0.4   -18.6   93   1037.7   -0.6   magla
Osijek-aerodrom   C   0   -18.7   84   1038.2   -0.6   magla

Covece najhladniji si u zemlji, u regiji, a medju najhladnijima u Evropi, i ti se zalis.. :laught:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #573 poslato: 21. Januar 2017. u 02:10 »
Pa naravno da mu je malo, kada iz kuće ne izlazi. Treba da bude -50°C i dva metra snega, sa hiljadu smrznutih - da bi po njemu zima bila za 5.
Ko te, bre, pita za mišljenje.
Čestitke za Mileta! :tu:

Van mreže file

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #574 poslato: 21. Januar 2017. u 02:15 »
Tako je zec. Konacno ovde neko da podigne glas protiv nekih ovde koji se greju u toplom, a ovamo navijaju za neke sulude zimske rekorde.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #575 poslato: 21. Januar 2017. u 07:25 »
Po meni hladnoća je ispunila uslove za najvišu ocenu, svako koristi svoju skalu pa ne bi o brojevima. Ali padavine su na severu Bačke i Banatu bile minimalne prethodna dva meseca. Kako je ipak na jedvite jade izmereno tri dana sa snežnim pokrivačem, ocena je i tu prolazna.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #576 poslato: 21. Januar 2017. u 11:00 »
Ne svidja mi se sto mnogo GFS ensa vidi uzdizanje i obnavljanje grebena na Pacifiku i hladnocu u severnoj Americi, dok u Evropi hladnoce nema. EC prosek za kraj Januara vidi "magistralu".

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #577 poslato: 21. Januar 2017. u 23:34 »
U svakom slucaju se ocekuje povecana ciklonska aktivnost na Atlantiku krajem januara i pocetkom februara. Pitanje je da li bi mi ostali pod uticajem anticiklona ili bi otopljenje probilo i do nas. Iskreno, ja sam za ovu drugu opciju, potreban nam je predah od ovih niskih temperatura. Nastaju problemi sa grejanjem kuca i stanova sad vec.

Sto se tice onog zagrevanja u stratosferi, ono ce biti poprilicno izrazeno krajem januara, ali nece to biti dovoljno za SSW, polarni vrtlog ce se, kako sada stoje stvari brzo obnoviti. Ali uticaj ovog zagrevanja ce se verovatno osetiti dalje u februaru kada ocekujem slabljenje ciklonske aktivnosti nad Atlantikom, i mogucnost za stvaranje bloka. Ostaje da cekamo da vidimo ko ce "profitirati" od toga.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #578 poslato: 22. Januar 2017. u 09:25 »
Ipak je to bio samo jedan izlaz GFS-a od ranije, pa sam zato napisao da bi doslo do oporavka PV-a. Novi izlazi modela zadrzavaju PV dislociran kao i dalje usporavanje zonalnih vetrova prema kraju januara koje bi se nastavilo i u februaru, i ukoliko stvari ostanu ovakve kakve sada daju modeli mogli bismo da ocekujemo i potpuno zaustavljanje zonalnih vetrova i njihovu promenu pravca. Sto bi imalo uticaja kasnije na vreme sasvim sigurno.

Brzina vetrova po slojevima nad 60. stepenom severne geografske sirine:



Ovde vidimo da 29-og imamo ponovo jacanje vetrova u nesto nizim slojevima, usled jacanja vetrova na 10hPa 28-og, sto samo pokazuje koliko je sve povezano u atmosferi, ali kao sto vidimo sveukupno postoji tendencija slabljenja, i prema modelima to jacanje ne bi bilo nista dugotrajno ni znacajno, i slabljenje zapadnih zonalnih vetrova bi se nastavilo i u daljem periodu.

Ukoliko se nastavi dalje zagrevanje i u februaru mozemo govoriti o potencijalnom SSW-u. Dakle, zagrevanje nije upitno, samo jos moramo da vidimo koliko dugo bi PV mogao ostati dislociran i koliko bi to zagrevanje moglo biti izrazeno i u stanju da uspori i promeni smer zonalnih vetrova da bismo mogli da pricamo o SSW dogadjaju. Za sada stvari idu u tom smeru. Ova povecana ciklonska aktivnost nad Atlantikom je u potpunsti ocekivana, i pomenuo sam to onda kada se na modelima davalo ono jace zahladjenje oko 25-og da bi to najverovanije zavrsilo istocnije od nas usled proboja ciklona sa atlantskog okeana nad Evropu, i to ce se najverovatnije i desiti, glavnina tog hladnog vazduha ce ostati istocnije od nas, ali mi, bar po izlazima modela do sada ne bismo imali neko bitnije otopljenje jer bismo ostali pod uticajem anticiklona sve do pocetka februara. Za dalje je sve otvoreno. I mislim da bi posle 10-og februara, a posebno u drugoj polovini meseca u ovakvoj situaciji postojale dobre sanse da Evropa ima jos jedan hladniji period, dok bi, pre Evrope istok i severoistok SAD-a mogao dobiti zahladjenje.
« Poslednja izmena: 23. Januar 2017. u 17:07 Mile94 »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #579 poslato: 22. Januar 2017. u 09:35 »
Vau Mile, impresioniran sam tvojim stručnim analizama! :nnc:  Redovno čitam tvoje poruke i od tebe može svašta novo da se nauči. :thumbup:  Još jednom bravo i samo tako nastavi! :tu: :smartass: