Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Dali je neko probao da popravi AMS?  (Pročitano 7116 puta)

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Dali je neko probao da popravi AMS?
« poslato: 08. Maj 2010. u 07:54 »
Pozdrav svima,
provodim vreme na ovom forumu i nailazim na dosta cestu pojavu da su meteo. stanice crkle.
Dali je neko probao od Vas da ih popravlja? elektronicar sam pa kontam da nije neka mudrolija
popraviti neki senzor, napajanje, predajnik...

Hajte da napravimo neku vrstu statistiku:
- zbog cega crkavaju
- koje su to meteo stanice koje su crkle
- koji su simptomi crknute stanice
mozda jos neki podatak koje se nisam setio pa dodajte...

Mozemo pomoci novim meteorolozima pri izboru opreme, eventualne greske da preskoce koje su starije kolege uradile a da im je zbog toga crkla stanica itd...

Usput, voljan sam i da pomognem kolegama oko popravke, istina je da do sada ni jednu nisam rasklopio ali boze moj, nije bozije slovo valjda...

Pozz...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #1 poslato: 08. Maj 2010. u 08:58 »
Elem ja sam jedino imao problema sa crkavanjem reed releja kod kišomera. Zamenio sam deo i sve je nastavilo da radi.
Drugi problem koji sam imao kod WS2307 jeste sa anemometrom. U letnjem periodu mi se dešavalo da mi anemometar u popodnevnim satima pokazuje duže vreme isti pravac vetra (SW). Rešeno tako što sam telo anemometra oblepio crnom izolir trakom. Negde je očigledno probijala svetlost pa je optika imala problema sa tim.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #2 poslato: 09. Maj 2010. u 10:40 »
Većina tih uređaja je dosta lošeg kvaliteta, naročito ono što se može pronaći trenutno i vidi se jasno da je nižeg ranga.
Crkavaju zbog najrazličitijih stvari...dosta često udari groma u blizini, dugotrajan rad bez uslova da uređaj podnese promene vremenskih uslova, razdešavanje senzora, pa sve do loših elektronskih komponenata.

Skoro sve je rešivo. Mada...ako je stradao neki od senzora, teško je popraviti, pošto su to sve jako egzotične komponente (ne postoje u prodavnicama). Ako je izgoreo neki od poluprovodnika, toliko su sitni, da ih ručno teško možemo lemiti...tj trud za sve to se ne isplati, uzimajući u obzir cenu gotovog uređaja.

Jedino što drugi koji bi želeli da kupe AMS mogu da vide kao neku vrstu predostrožnosti u vezi izbora neke odgovarajuće koja neće crkavati, jeste da uzmu nešto što su njegovi drugari već testirali. Eto, Boce je dao očit primer toga. Za tip njegovog uređaja, zna se šta se može očekivati. Drugi uređaji...ko zna?

Tako da, nije mudrolija popraviti napajanje, senzor ili predajnik...ali samo onda kada nisu strogo namenske komponente u pitanju. U većini slučajeva, to je jako teško.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #3 poslato: 09. Maj 2010. u 11:16 »
Ajde ako neko može da pomogne. Znači koliko sam ja utvrdio problem je sa bežičnim prenosom. Radi samo na nekih 1 - 1.5 metar i to samo ako nema  prepreka. Kad sam otvorio kutiju bilo je vlage unutra. Verovatno je neki pojačivač za bežični prenos otkazao, ja se u to ne razumem, tako da ne mogu sam sebi pomoći. Inače je bio postavljen na 30metara od glavne jedinice i radilo je bez problema, sve do te velike i jake kiše, ali tek sutradan kad je sunce bilo najjače i kad se unutrašnjost zagrejala, pa je voda unutra počela da isparava i sigurno je nešto pregorelo...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #4 poslato: 09. Maj 2010. u 11:33 »
Da, voda je jako neugodna za bilo kakvu elektroniku. Lako je moguće, ako se to desilo, da je nešto stradalo...najgora opcija.
Verovatno si probao dobro da osušiš unutrašnjost-pretpostavljam.

Pokušaj da analiziraš pločicu sa elementima (ne znam kako izgleda to), te da otkloniš koroziju ako je ima negde na ploči...

Ako ne, onda (ako imaš tu mogućnost), pokušaj da spojiš senzor kablom, to je najbolje. Bežične jedinice imaju jako puno problema, jer u okolini uvek postoji dosta uređaja koji rade na nekim od frekvencija koje odgovaraju (direktno ili harmonično), sa onim iz tvog uređaja, pa podaci nisu uvek realni. Za to je dovoljno da imaš nekoliko klinaca u komšiluku koji se igraju sa PMR uređajima i eto problema.

Vidi šta je sa antenom takođe. Jedino bih merenjem znao, ali pretpostavljam da to radi na preko 400MHz...mogla bi se izraditi bolja antenica za tu frekvenciju, da radi dalje nego sada...

U svakom slučaju, solucija ima, ali teško je na daljinu uraditi nešto...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #5 poslato: 09. Maj 2010. u 11:48 »
Da sušio sam fenom, i bilo je malo korozije na pločici koja je povezana sa antenom koju sam otklonio. Ali sve je ostalo na istom. Videću verovatno sutra da nađem nekog ko se razume u to da ispita...

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #6 poslato: 09. Maj 2010. u 11:55 »
Ako si je otvorio vec, dali mozes da nam skeniras plocu ili da je uslikas pa da je vidimo?
Nebi bilo lose da u sto vecu rezoluciju napravis slike pa tu sliku od 1-2-3MB posaljes na mail kako bi jos bolje mogao da analiziram komponente.
Pretpostavljam da ti je izlazni deo na PA crko. Obicno oni crkavaju ili budu u kratkom spoju neki njihovi elementi okolo...
Ne znam kako izgledaju AMS iznutra ali ako je SMD tehnologija to sve moze da se menja.Imam lemnu stanicu za SMD, jedino sa shemama je verovatno problem jel ih pretpostavljam da skoro pa nema...

Ako ti radi predajnik na 1-1.5m znaci da nije veliki problem, protokol komunikacije je zadovoljen, i CPU koji salje podatke preko magistrale do samog izlaza radi. Znaci izlaz nesto omanuo...

Ovo je ovako sa daljine...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #7 poslato: 09. Maj 2010. u 12:11 »
Slika bi bila dobra svakako.
To su hibridi koji rade na 70cm opsegu pretpostavljam... ako je i stradao, može se ceo zameniti (nabaviti). Tako da šema nije problem...menja se ceo hibrid. Same komponente...uh, to možda, ali sumnjam da takvih ima, no...sve je moguće.

Ali očigledno da predajnik radi, jedino je problem oko pojačala...ili antene. Na tako visokim frekvencijama, problema sa otvorenom elektronikom ka spoljnjim uslovima je veliki.

Ako imaš digitalni multimetar (digitalni) sa preciznim ampermetrom, prvo što treba da uradiš, jeste da izmeriš koliko uređaj vuče struje sa baterija. To će sve reći i bez slika.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #8 poslato: 09. Maj 2010. u 12:21 »
To nemam nažalost, tako da ništa od toga, slikao sam, ali sam u isto vreme i proverio kontakte kod antene i ima pozitivnih pomaka, pa sad probam na daljinu koja je meni potrebna. Ako bude ok, neću ništa da diram. Hvala na pomoći za sada :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #9 poslato: 09. Maj 2010. u 12:36 »
Na koji nacin uraditi sinhronizaciju prijemnika i predajnika (podesiti max domet) signala na 433 MHz, koliko je na vecini AMS.

Vidim da i u senzoru (predajniku) i u bazi (prijemniku) postoje promenljive induktivnosti ili kod nekih trimer kondenzatori.

Kakve instrumente koristiti i moze li se nesto u samogradnji napraviti u ovu svrhu.



Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Dali je neko probao da popravi AMS?
« Odgovor #10 poslato: 09. Maj 2010. u 12:55 »
Ako vidiš te trimere ili još gore promenljive feritne induktivitete - beži od njih! :)

Šalim se naravno. Od instrumenata se koristi sve što pripada VF tehnici. Merač snage (vat-metar), koji se može sagraditi ili kupiti neki za UHF, da može izmeriti snagu predajnika, odnosno kontrolisati sve to u toku podešavanja. Jer ako se oscilatori razdese, snaga će opadati rapidno.
Takođe, dobro je nabaviti i SWR metar za ovu svrhu, jer većina tih antena su napravljene za mali domet. Domet se pojačava boljom antenom naravno (antena je više od 50% uređaja). Sa SWR metrom (merač odnosa napona stojećih talasa na anteni), meri se koliko je predajnik podešen prema anteni, tj koliko se procenata snage vraća nazad. Ovo je takođe bitno, kako bi se antena dovela u rezonansu sa TX-om.
Merač frekvencije je nezaobilazan svakako. Da bi se mogla meriti frekvencija predajnika i podesiti na prijemniku najbolji signal.

Pošto su oba kristalna...tj to su koliko sam video SAW rezonator predajnici (veoma pametno smišljeno). Igrao sam se ovim i otključavao vozila po gradu iz igre :)
Dakle nisu daleko frekventno RX i TX. Valjalo bi prijemnik ostaviti gde jeste, a podešavati predajnik recimo, ili obratno. Razlike su male. Ali sumnjam da nisu u frekvenciji. To što se tiče razlike učestanosti ako je ima.

Što se tiče pojačanja snage, to je nezgodnije. Treba izmeriti ulazno izlazne impedanse....prečesto, to su sve moduli koji se popularno rečeno "štancaju" i toliko su odokativni, da nemam reči. Recimo, znaš za male PMR primopredajnike koji se redovno koriste. Rade do nekoliko kilometara najviše. Imam dva (od onih najjeftinijih), kojima radim veze preko 100km, sa 500mW. Ista stvar kao i ovde. Trebalo je samo malo zaviriti i izvršiti podešavanje na pojačalu (antena bez pojačanja). Jer oni recimo stavljaju vrednosti elemenata jako široke itd. Da se razumemo, to radi za ono za čega je namenjeno.

Najbolja opcija, ako hoćeš više snage recimo, jeste sagraditi još jedan pojačivački stepen sa jednim tranzistorom i slično (ali onda se zbog interferencije mogu očekivati smetnje na komšijskim TV).

Najjeftinij alat u te svrhe jeste VF sonda, koja se napravi za 15 minuta. Njome vidiš kako teče VF po ploči i podešavaš aparat u rezonansu koliko je to moguće.

Najbolje bi bilo imati analizator spektra, pošto je to mašina koja ima sve u jednom, ali je to privilegija izabranih (zbog cene naravno, koja se kreće redovno od nekoliko hiljada evra...gornje granice nema)).

Mogao bi se priključiti i analogni signal-metar na RX i meriti podešavanje predajnika. Na njegovom detektoru, ali to zavisi od toga šta su stavili unutra.

Svi uređaji koje sam napomenuo za merenje i podešavanje su "ručni rad" kod mene, dakle moguće je svakako napraviti. Prva stvar bi eto, bila VF sonda, da vidiš kako sve to radi. Da Dejo to ima, mnogo bi mu pomoglo sada...