Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: "Zvezde padalice" - meteoriti  (Pročitano 24988 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
"Zvezde padalice" - meteoriti
« poslato: 20. Mart 2011. u 13:58 »
Jel' ih vidjate u vedrim letnjim nocima?

Ja sam ih do sada video 10-tak puta u ovih 27 godina :)

Prvi su "zvezdu padalicu" video avgusta 1993 godine iz jednog mesta u okolini Torina... to nikad necu zaboraviti, prizor je bio fascinantan, znam da sam danima trazio od mojih da pretrazujemo okolinu, da nadjemo krater :), ali nista od toga, iz sadanje perspektive pretpostavljam da je to mozda bilo i 20-30 km udaljeno...

Drugi put sam video kad sam sa mojima isao u Grcku na more 1997, secam se bila je guzva na Evzoniju gde smo stigli iza ponoci i u jednom trenutku je nestala struja na pola sata i u za tih pola sata proletele su 2 zvezde padalice :)

Leta 1998 sam video ubedljivo najzanimljiviju "zvezdu padalicu"... zanimljivo je to sto sam je video tokom dana, bio sam ispred zgrade, bio je vedar dan i u pravcu prema Pancevu proleteo je meteorit koji se u tom trenutku raspao na 2-3 manja koja su nestala u roku od pola sekunde, znaci ne da je bilo interesantno, nego taj dogadjaj nikad necu zaboraviti...

Od tada ih vise nisam vidjao, bar ne mogu da se setim da sam ih vidjao...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #1 poslato: 20. Mart 2011. u 14:06 »
Vrlo često ih viđam jer vrlo često i gledam u nebo noću kada je vedro.  :) Mogu samo da zamislim kako bi bilo lepo posmatrati zvezde u nekoj oblasti bez civilizacije, i njenih produkata..
Sećam se da sam od mojih tražio da mi kupe knjigu "1000 zašto 1000 zato" kada sam bio klinac baš da bih tamo čitao o podalicama, trepćućem svetlu zvezda, i generalno Kosmosu koji me je još tada fascinirao.

Međutim samo jednom sam na nebu video jači trag jedne od padalica-meteorita koja je nešto duže sagorevala parajući atmosferu. Nezaboravno, u svakom slučaju.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #2 poslato: 20. Mart 2011. u 14:24 »
Viđao ... x puta ... nekoliko puta su tragovi meteorita bili zaista za pamćenje. Svake godine kada se najavi meteorska kiša provedem nekoliko sati napolju posmatrajući nebo.  :o

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #3 poslato: 20. Mart 2011. u 16:31 »
^^ bas za vreme najave kise meteorita pre par godina sam gledao u nebo oko 2-3 ujutru, secam se da su rekli da ce tada biti najintenzivnija... ali nevredi... svetlosno zagadjenje je ogromno... posledica zivota u BG-u...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #4 poslato: 20. Mart 2011. u 16:37 »
Ah to svetlosno zagađenje!  >:( Sve ima svoje mane ali i svoje prednosti! Obožavam da gledam mlečni put kada su tople letnje noći. Naravno, ako se gleda dovoljno dugo, uvek "naleti" neka padalica!  ;)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #5 poslato: 20. Mart 2011. u 17:08 »
znas koliko dugo nisam video mlecni put iz BG-a...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #6 poslato: 20. Mart 2011. u 17:40 »
Vidjam ih stalno ali vise trepte avioni. Meni je nebo za posmatranje najlepse krajem jula i u avgustu. Cinimi se da se tada zvezde vide najbolje ... Tople letnje noci, nocno kupanje u bazenu, ugaseno svetlo i zvezde..Jedva cekam..

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: "Zvezde padalice" - meteoriti
« Odgovor #7 poslato: 20. Mart 2011. u 17:47 »
Viđam ih kad odem van grada, mada sam pre par nedelja taman legao u krevet i kroz prozor video zelenkastu lopticu, zasijala je, ostavila trag i ugasila se.

Najčistiji pogled ka nebu imam u Bučumetu.