Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62800 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Avgust 2017
« poslato: 30. Jul 2017. u 22:21 »
Sa jedne strane neverovatna vrelina na Balkanu, a sa druge, vrlo opasne i organizovane oluje. Biće dosta ekstremnih situacija u nedelji pred nama u Evropi:

« Poslednja izmena: 22. Novembar 2019. u 10:33 Stefano »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #1 poslato: 31. Jul 2017. u 09:47 »
Neka ostane za arhivu... A znamo da na ovo dodajemo stepen ili dva  :bang:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #2 poslato: 31. Jul 2017. u 09:57 »
Sve sam se nadao da bi toplota koja se prognozira vec duze vreme mogla da se malo ublazi i da nas nece bas u toj meri pogoditi tropski talas ali sada vise nema dilema da nam stize vrelina koje se necemo lako resiti.

GFS tu toplotu gura preko citavog Balkana preko Madjarske pa sve do Slovacke i juznih krajeva Poljske tako da je kod nas sasvim realno ocekivati 40C.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #3 poslato: 31. Jul 2017. u 11:19 »
Nikad nisam video da se ovako nesto daje. Ovo ce biti najzesci udar vreline u poslednjih deset godina, u rangu sa onim iz 2007. godine jula meseca.



Treba upozoriti ljude na ekstremne vrucine koje nam stizu, sa ovim se ne treba igrati. A tek kolika ce opasnost od pozara biti u narednom periodu. :cry:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #4 poslato: 31. Jul 2017. u 11:59 »
Cuprija/Paracin ce izgleda da nas "savladaju" u narednih 10 dana...



Za dlaku, ali ipak po prognozi dobijaju "bitku". Kamo srece da smo se takmicili u litrima kise  :(
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bob

  • *
  • Poruke: 85
  • Starost: 34
  • Lokacija: Aleksinac
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #5 poslato: 31. Jul 2017. u 12:22 »
Neka ostane za arhivu... A znamo da na ovo dodajemo stepen ili dva  :bang:

Sve u svemu, oko 40, i to skoro nedelju dana...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #6 poslato: 31. Jul 2017. u 12:48 »
Jeste da je još prerano da govorimo o kraju ovog pakla koji tek treba da dođe i ne nazire mu se kraj u narednih nedelju dana, ali zanimljivo mi je da sam u jednom neformalnom razgovoru sa forumašima pre nekoliko dana dok još ni ensemble prognoze nisu dopirale do tog perioda rekao da prijatnije vreme stiže 11. avgusta i trajaće do 20. avgusta uz česte nestabilnosti i padavine. Tada sam to rekao samo iz razloga što u tom periodu neću biti u Beogradu, a GFS u poslednjim izlazima baš za taj 11. daje zahlađenje sa padavinama i to gotovo u svakoj varijaciji. Jedino što treba izdržati 10 dana pakla do tada.



Ono što mi je takođe zanimljivo je što se već od nedelje 6. avugsta pojavljuju neke padavine i CAPE-ovi, to mu dođe nešto kao nestabilnosti u toploj vazdušnoj masi. E da mi je da doživim nestabilnosti na 40+ stepeni, baš me zanima kako to izgleda. Naravno, treba li da kažem da od toga nema ništa? :)



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #7 poslato: 31. Jul 2017. u 13:10 »
Jeste da je još prerano da govorimo o kraju ovog pakla koji tek treba da dođe i ne nazire mu se kraj u narednih nedelju dana, ali zanimljivo mi je da sam u jednom neformalnom razgovoru sa forumašima pre nekoliko dana dok još ni ensemble prognoze nisu dopirale do tog perioda rekao da prijatnije vreme stiže 11. avgusta i trajaće do 20. avgusta uz česte nestabilnosti i padavine. Tada sam to rekao samo iz razloga što u tom periodu neću biti u Beogradu, a GFS u poslednjim izlazima baš za taj 11. daje zahlađenje sa padavinama i to gotovo u svakoj varijaciji. Jedino što treba izdržati 10 dana pakla do tada.



Ono što mi je takođe zanimljivo je što se već od nedelje 6. avugsta pojavljuju neke padavine i CAPE-ovi, to mu dođe nešto kao nestabilnosti u toploj vazdušnoj masi. E da mi je da doživim nestabilnosti na 40+ stepeni, baš me zanima kako to izgleda. Naravno, treba li da kažem da od toga nema ništa? :)



Ja mislim Milose da ti koliko sutra treba da ides za Bar  :thumbup: da se sve ovo naglavacke okrene  :D
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #8 poslato: 31. Jul 2017. u 19:03 »
Jeste daleko, ali ne mogu a da ne spomenem ovu "šašavu" ideju GFS-a koja se vuče već više izlaza, pa kao takvu ne mogu da je posmatram kao čist prezub ili bag jednog run-a.

U nedelju, kao i ponedeljak, imamo rast energije uprkos izraženom košavskom strujanju, kako u prizemlju, tako i na visini. Još je više interesantno što bi to takoreći bio hladni tip košave, jer smer vetra baš baca na čist istok, što je em jako retko u ovo doba godine, em je posebno čudno da u takvoj situaciji dolazi do razvoja energije u atmosferi.

E, tek kada se pogleda šira slika vidi se "okidač" za sve to. Na karti strujanja na 500mb vidi se da postoji izvestan dotok vlažnijeg vazduha  poreklom sa Crnog Mora.

Koliko samo ludo deluje na pomisao ideja, da bi u ovakvoj vreloj atmosferi nad nama, to nešto u vidu padavina došlo sa istoka  :)



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zelimir a

  • **
  • Poruke: 546
  • Starost: 60
  • Lokacija: Vrsac
  • Najteže je naučiti nenaučenog učitelja
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #9 poslato: 01. Avgust 2017. u 08:51 »
Daj bože ali iskustvo govori drugačije..... :worthy:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #10 poslato: 01. Avgust 2017. u 14:59 »
Ništa od toga Želimire, brzo se to ukinulo. Baš kao što i jesam napisao, ispostavilo se da je ta zamisao GFS-a itekako "šašava", iako se vukla nekoliko izlaza zaredom. Ipak, svakako je bila vredna makar spomena.

Ipak, neke padavine se i dalje vuku u toj vreloj atmosferi iznad nas u večernjim/noćnim satima, samo ih valja očekivati sa zapada/jugozapada.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #11 poslato: 02. Avgust 2017. u 10:49 »
Posle dužeg vremena sam u Beogradu i nakon boravka u krajevima gde se temp. od 22C smatra izuzetno visokom, dočekala me je vrelina beogradskog asfalta.
Koliko vidim u narednim danima će biti preterano vruće, a osim što će u BGu maks. dnevna temp. verovatno biti iznad 40C krajem nedelje problem je što će i jutarnje temp. biti u daljem porastu pa neće biti čudno ako npr. u nedelju u zoru bude 27.5-28C u centru grada :ufff:


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #12 poslato: 02. Avgust 2017. u 11:04 »
 ^^ Mogu da zamislim kakva je to promena kada se dodje u ovakvu vrucinu.  :)

Upravo tako, to sam pominjao i pre par dana, problem ce posebno biti minimalne temperature koje bi se, u najtoplijem periodu, opasno mogle pribliziti 30-om stepenu u uzim gradskim podrucjima sto ce u potpunosti onemoguciti rashladjivanje atmosfere i u toku noci a uz ovako konstantno tople dane u nizu to ce biti vrlo neprijatno.

Sto se tice prognoze, modeli nam jutros "govore" da cemo osvezenje dobiti za nekih sedam dana, a o tom periodu, konkretno od ponedeljka pa na dalje, cemo za par dana, kada se to bude malo priblizilo.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #13 poslato: 02. Avgust 2017. u 13:25 »
 ^^
Da, promena je ogromna ali neću da koristim ovu temu za "kukanje" kako je meni vruće ;)
Gledam neke automatske prognoze za koje znam da su često veoma dobre kada su vrućine u BGu u pitanju i vidim brojke koje se veoma retko pojavljuju -bilo koja prognoza zasnovana na statističkoj analizi (modela i osmotrenih podataka) neće lako dati vrednosti koje se npr. nisu pojavljivale tokom perioda koji je uzet za "obuku". Vidim onih spomenutih 27.5-28C kao Tmin za nedelju za BG-Vračar, ali osim toga vidim i temp. od 40-41.5C za period petak-nedelja za područje Beograda (a 41C svakako nije temp. koja se bilo kada pojavila tokom perioda korišćenog za training files) -ne mogu da kažem da me to raduje, ista prognoza je za danas imala Tmax 38.5C za BG (dakle deluje dobro za početni period ovih vrelina sa Tmax iznad 37C)...

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #14 poslato: 02. Avgust 2017. u 21:49 »
Evo ga GFS krenuo da zajebava i da odlaze zahladjenje posle vikenda, GEM se totalno popi*ao po bilo kakvoj ideji o zahladjenju u prvoj polovini meseca, iskreno ocekujem da GFS 18z ili 00z krenu u tom smeru, a EC ili vec ujutru ili sutra uvece da se prikljuci.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #15 poslato: 02. Avgust 2017. u 22:34 »
EC svakako značajno bolje stoji po pitanju zahlađenja naredne sedmice, tako se namešta situacija da posle brzopoteznog oslabljenog fronta u ponedeljak ne bi stigla ponovo da se namesti situacija za 40+°C. GFS je u prethodnom izlazu davao zahlađenje za četvrtak, u ovom pomerio za petak, ali i dalje je tu. GEM ne treba ni gledati na duže staze, jednostavno su prevelika razilaženja u ensembilma već od ponedeljka. ICON je na duže staze sličan kao GFS i EC.
Što se tiče padavina, izgleda da ćemo morati da čekamo jesen. Možda poneko bude imao sreće da uhvati neki pljusak, ali za neki ozbiljniji ciklon i konkretnije padavine nema tu ni naznaka za sada.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #16 poslato: 03. Avgust 2017. u 10:48 »
EC ima lep front u ponedeljak, temperatura bi opala za oko 10C u odnosu na vikend narocito na severu zemlje. Kod GFS je glavina za sada zapadnije u Hrvatskoj, tako da bi u centralnim i juznim krajevima i dalje bilo blizu i  oko 40C, ali bi svakako vetar promenio pravac na severozapadni i doneo bi nesto svezijeg vazduha. Valjda ce EC da bude istrajan sa tim frontom veceras, pa ako bude ovako preguracemo nekako ovaj pakleni talas.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #17 poslato: 03. Avgust 2017. u 10:51 »
27C po visini  :ufff: A u utorak i 28C na Kosovu ali to jos daleko...



Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #18 poslato: 03. Avgust 2017. u 11:34 »
EC daje neke idiotarije. Džaba taj front i zahlađenje kada nema konkretnih razvoja i energije na teritoriji Srbije. GFS jeste vreliji, ali daje ogromnu energiju i noćne eksplozivne razvoje, da bi u četvrtak bilo i konkretnog fronta sa organizovanim olujama.
U trećoj dekadi jula smo imali razvoje kada su temperature dostizale 40°C, samo što su te oluje imale jako visoke baze. Ako se ostvari GFS scenario, ove oluje će imati još višu bazu. Čak i pred jutro bi bile iznad 2000 m.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #19 poslato: 03. Avgust 2017. u 11:59 »
 ^^ Nisam siguran. Nije temperatura na kojoj se javljaju razvoji jedini faktor koji utiče na visinu baze, tu su mnogo važnije vrednosti tačke rose. GFS daje ogromne vrednosti tačke rose u ponedeljak, odatle tako visoke vrednosti CAPE-a. Prelazile bi i 20°C u ponedeljak uveče kada su najveće šanse za razvoje:





Inače, GFS drži visoke temperature do četvrtka, ali je malo promenio sinoptičku situaciju u odnosu na prethodne izlaze. Visinska dolina je pomerena ka nama, greben istočnije, pa bismo imali nešto izraženiju dinamiku atmosfere i lepa jugozapadna strujanja po visini uz anticiklonalno smicanje po pravcu.
Uz dotok nestabilnijeg i vlažnijeg vazduha, to bi malo povećalo šanse da uhvatimo išta od nestabilnosti od ponedeljka do četvrtka. Doduše, treba uzeti u obzir da EC ne daje merljive padavine ni u naznakama, dok nije ni GFS previše optimističan po tom pitanju. Sinoptička situacija se namešta, ali dokle god se ne nacrtaju padavine, nema previše nade.
Mada, pravo da vam kažem, više mi je i svejedno hoće li biti nestabilnosti, samo nek' se temperatura vrati u normalu, ove vrućine stvarno preteraše.




padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm