Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.  (Pročitano 27085 puta)

Van mreže GORAN

  • *
  • Poruke: 70
  • Lokacija: Donji Lug-Žepče, BiH
    • Klimatološka stanica "Donji Lug"
13. i 14.01.2003.godine na prostoru ex-yu zabilježene su ekstremno niske temperature zraka. U mnogim mjestima temperature su bile pale ispod -20°C, a ponegdje i ispod -25°C.

Ovdje kod mene u D.Lugu pored Žepča, 13.01.2003.g minimalna se temperatura zraka bila strmoglavila na čak -27.8°C, što je najniža temperatura od kad radim mjerenja u ovom kraju, a to je od kraja 1996.g.

Na ovoj stranici, http://www.tutiempo.net/en/Climate/Serbia_and_Montenegro/YU.html sad neznam koliko je vjerodostojna našao sam neke minimalne vrijednosti temperature zraka izmjerene 13. odnosno 14.01.2003.g u nekim gradovima u Srbiji.

-24.0 Beograd
-21.6 Banatski Karlovac
-22.7 Kikinda
-22.5 Leskovac

nebi bilo loše, ako tko ima malo opširniji popis minimalnih temperatura zraka od tih dana, pa da ih okači na forum.

p.s, ako možda na forumu već negdje postoji ova tema, neka je moderatori slobodno maknu ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.
« Odgovor #1 poslato: 04. Mart 2008. u 15:56 »
Evo mene i mog čuvenog 'budžaka' koji kaže da su baš tih dana zabeleženi izuzetno jaki mrazevi. Evo kompletne liste sinoptičkih stanica u Srbiji i njihovih minimalnih temperatura 13. januara 2003.

Palić -23.5
Sombor -26.5
Novi Sad -25.0
Zrenjanin -24.6
Inđija -21.0 (je l' tako, Srbo?)
Kikinda -22.7
Banatski Karlovac -21.6
Vršac -24.4
Loznica -18.5
Valjevo -19.3
Beograd - aerodrom Surčin -24.0
Beograd - centar -14.3 (kako grad podiže minimalne temperature  :-[)
Kragujevac -17.2
Smederevska Palanka -20.0
Veliko Gradište -17.8
Crni Vrh -16.7 (inverzija!)
Negotin -9.3 (još jedan prilog tome koliko Timočka krajina nije u saglasnosti sa temperaturama u ostalom delu Srbije)
Zlatibor -17.7
Sjenica -19.4 (jednom da ne budu najhladniji u Srbiji)
Požega -21.2
Kraljevo -18.0
Kopaonik -15.6
Kruševac -20.9
Ćuprija -21.5
Niš -16.6
Leskovac -22.5
Zaječar -17.3
Knjaževac -13.0 (Boce, šta kažeš?)
Dimitrovgrad -21.7
Vranje -17.8

Kod tebe u okolini, Gorane, vidim da je Zenica imala -19.4, Sarajevo -17.1, Mostar , a za ostale gradove ne znam, jer vrlo malo izveštaja je otišlo iz BiH na GTS.
Verodostojnost ove stranice je identična sa GTS podacima koje sam svojevremeno skupio sa NOAAe. Zato je taj 'budžak' toliiko veliki! Dakle, podaci su verodostojni koliko i meteo izveštaji, što će reći da postoje greške u nekom minimalnom broju i na nekim nebuloznim mestima, ali to nije odlučujuće.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.
« Odgovor #2 poslato: 04. Mart 2008. u 16:50 »
Knjaževac -13.0 (Boce, šta kažeš?)
Nemam svoje podatke za 2003 ali očigledno da je istok ostao pošteđen hladnoće tih jutara
Verovatno je bila prisutna oblačnost i umanjila jutarnje mrazeve

Van mreže GORAN

  • *
  • Poruke: 70
  • Lokacija: Donji Lug-Žepče, BiH
    • Klimatološka stanica "Donji Lug"
Odg: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.
« Odgovor #3 poslato: 04. Mart 2008. u 17:22 »
ptprince, svaka ti čast na ovim podacima ;)

Mene ova moja lokacija uvijek iznova iznenadi,
nevjerovatno koliko imam niže minimume od okolnih stanica,
pa čovječe skoro sam tog jutra od Zenice bio hladniji za 10°C :o

Šteta je samo što ovdje kod  mene za vrijeme ex-yu nije bilo mjerenja, mogu samo zamisliti koje bi se temperaturne vrijednosti mjerile, pogotovo tamo iz onih legendarnih zima 1956, 1963.g.
Vjerujem, da je tada kod mene bilo oko -35°C, a ako ne i niže od toga , jer imam podatak da je tijekom zime iz 1963g. na okolnim stanicama u Doboju i Tesliću bilo -33°C :-[





Van mreže STANIVUKOVIĆ

  • *
  • Poruke: 37
Odg: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.
« Odgovor #4 poslato: 20. Februar 2011. u 17:14 »
Stanivuković 13.01.2003. godine "Jelašinovci" na visini 391m izmjereno je -38.5c, na dnu polja je bilo znatno hladnije, obično pri takvim uslovima 5-6c, ovo je uzrokovalo značajna oštećenja na pojedinim vrstama drveća.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Ekstremno niske minimalne temperature zraka-13. i 14. januar 2003.
« Odgovor #5 poslato: 20. Februar 2011. u 17:27 »
Evo mene i mog čuvenog 'budžaka' koji kaže da su baš tih dana zabeleženi izuzetno jaki mrazevi. Evo kompletne liste sinoptičkih stanica u Srbiji i njihovih minimalnih temperatura 13. januara 2003.
...
Zrenjanin -24.6
Kikinda -22.7
...
Auuu ... sećam se ovog dana! Išli smo sa jednom starom "Zastavom 101" u susedno selo ... Sećam se da je drugar uspeo da napravi malu rupu na šoferki da bi mogao da vozi, međutim kako je bilo jako hladno staklo je ponovo ledilo, pa je drug koji je sedeo na suvozačevom mestu non stop čistio taj deo stakla kako bi mogli da vidimo kuda idemo.  :D To je jedini problem koji smo imali sa tako niskom temperaturom ... inače, "Stojdža" je palio "iz prve"!   ;) Pa da čujem nekog da kaze da "Zastava" ništa ne valja!  >:(