Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Strahovito olujno nevreme u Valjevu (snažan superćelijski oblak) 19. 06. 2016.  (Pročitano 1415 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Šta reći za ovaj dan osim da je bilo stašno i jezivo u najmanju ruku. Estofex je stavio Srbiju u level 3, ali njen pogrešan deo, tj. istočni, a glavnina dešavanja su pogodila moj zapadni kraj i sever, tj. Vojvodinu, kao i Beograd. Valjevo i Beograd su bili na udaru dve snažne oluje. Jedna u toku dana oko 15:30h koja je bila znatno duža i jača sa gradom i ogromnom količinom padavina i jakim vetrom. Drugu oko 22:00h nisam ispratio jer je slojasta oblačnost sprečila konkretan munjolov, a oblaci su se suviše brzo kretali i usledila je još jedna strašna provala oblaka sa veoma jakim vetrom i strašnim intenzitetom nakon čega se potpuno razvedrilo i mesec je sijao kao nikad, a prema severoistoku u pravcu Beograda je snažno sevalo iz odazećeg nakovnja kog je obasjavao mesec.



Jutro je bilo oblačno zbog visoke oblačnosti, ali se oko podne razvedrilo i ponovo počelo da pregreva. Oko 13h se ocrtava linija superćelijskog oblaka koji dolazi sa jugozapada tj. iz Hercegovine.


S' obzirom da je u tom momentu na radaru delovao dosta daleko, brzo se primicao i počeo je da pada mrak u sred dana, tako da su stric i strina morali da upale svetlo.










Počele su da se iz oblaka bacaju munje, a fotoaparat više nije mogao da slika dnevnu svetlost i imao sam veliki problem jer je počeo da se automatski pali blic. Pogotovo sam imao problem da slikam njegove strašno tamne baze.


















Kao da dolazi armagedon.










Protivgradna odbrana je ispucala sve što je imala i uspela možda da smanji štetu od grada u samom gradu, ali nije sprečila da grada bude uopšte jer se kišne i gradne zavese strašno brzo približavaju i počinje ludnica i haos.




Vetar hoće da slomi komšijinu jejku staru desetinama godina.






Prozori kod strica na spratu propustili zbog velikog oštećenja od onog silnog grada od 2-og avgusta prošle godine.




Posledice.














Odlazak.




Prema jugoistoku i jugu i dalje grmi i bacaju se povremeno munje.




Sa zapada stiže još jedna tura pljuskova, ali znatno slabijih.




Odlazak i druge ture uz umerenu grmljavinu.


Kratkotrajno razvedravanje nakon kog se navukla slojasta oblačnost i pokrila sledeći olujni udar oko 22h koji je bio znatno kraći ili isto žestok uz veliku kišu i opasno jak vetar.


Ipak nije palo preko 40lm2, ali i to je velika količina za 30-40 minuta. Kaže mi ćale da je naš prijatelj rekao da je u istočnom predgradju Valjeva zvanom Gorić bila pijavica i da mu zamalo nije skinula crep sa kuće. Podsetilo me je na one snažne oluje iz onog čuvenog leta 2014-e, kada su bile svaki čas. Sreća nisu se još onako zaredjale da bi kulminacija bila porast vodostaja manjih reka i izlivanja iz korita. Taj horor od 5-og avgusta 2014-e se srećom nije ponovio, kao ni ekstremno krupan grad od 2-og avgusta 2015-e. :oboze: Toliko od mene.
« Poslednja izmena: 20. Jun 2016. u 22:58 Stefan Valjevo »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Sve pohvale za reportazu, bravo Stefane!

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Hvala Srdjane. :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Strašno to deluje, pa dovoljno je da pogledaš boju ovog oblaka, tu zelenkastu, odmah znaš da je nešto gadno u pitanju i da ima grada 100%! 


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Ух, ух, какви облаци, какав downburst! Види се да те је суперћелија погодила баш онако јуначки.

Што Мики каже, када се уочи таква зеленкаста боја у облацима то је један од знакова да ће ту и у околини бити града. То сам научио још од оне снажне суперћелије из јула 2009. која је погодила Београд. Па те боје у облацима су тада биле стварно невероватне.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Bas takav oblak je taj dan iz Valjeva dosao u moj kraj,prvo je bio mnogo tamnih baza,i kada se priblizio bio je zelenkaste boje sto se vidi i kod mene u reportazi..Ima na klipu u Zaklopaci gde je padao grad i naneo stetu nazalost.. Jednom recju ovih dana najvise stete  od ovih grdosija u Banatskom,Beogradskom,Smederevskom i Valjevskom kraju..

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
@ Stefane

jel prezivela komsijina stara jela? Nadam se da nije nastradala!  :(

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Bas takav oblak je taj dan iz Valjeva dosao u moj kraj,prvo je bio mnogo tamnih baza,i kada se priblizio bio je zelenkaste boje sto se vidi i kod mene u reportazi..Ima na klipu u Zaklopaci gde je padao grad i naneo stetu nazalost.. Jednom recju ovih dana najvise stete  od ovih grdosija u Banatskom,Beogradskom,Smederevskom i Valjevskom kraju..
Da, taj oblak se veoma dugo održao čak prešao u Rumuniju i Madjarsku.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
@ Stefane

jel prezivela komsijina stara jela? Nadam se da nije nastradala!  :(
Jeste, hvala Bogu. :oboze: