Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2022.  (Pročitano 34069 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #80 poslato: 20. Jun 2022. u 18:31 »
Ipak evo preokreta u dobru stranu, GFS i ICON pođoše stopama EC-a. Odlično.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #81 poslato: 20. Jun 2022. u 18:54 »
Esam reko  :blush: ;) Padavinski do petka mi dosta lice Icon i EC... Dobar korak na bolje  :)




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #82 poslato: 21. Jun 2022. u 12:55 »
A jutros ponovo svi splasnuli, pogotovo GFS. Jedino su EC ensi još generalno raspoloženi za nešto veće padavine.

Konfuzija i na modelima fine rezolucije, samo se šeta sve levo desno gore dole, ni traga o nekom kontinuitetu. Stvarno čovek već sada samo da se fokusira na satelit i radar, ovo ostalo ne vredi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #83 poslato: 21. Jun 2022. u 20:00 »
Stvarno čovek već sada samo da se fokusira na satelit i radar, ovo ostalo ne vredi.

Ovaj razvoj na severu prođe baš preko oblasti koja po modelima bar što se energije tiče je ima najmanje. :grin: Po satelitu, kao da se namešta da nešto bukne oko Podrinja.


I tako i bi, nije baš bilo Podrinje (nego Čačak ali svejedno odatle je krenulo) i evo sem što se u 5 do 12 setili i ucrtali nešto finorezolucijski, apsolutno niko ništa davao nije. Jedino je GFS od globalnih davao ali i to više večeras odnosno noćas.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #84 poslato: 21. Jun 2022. u 21:02 »
Kimi, obrni-okreni, ovde je suština konvektivnih dešavanja u našoj zemlji.

E sad, modeli jutros kao da su čuli nas trojicu šta smo pisali ovde pa prilično promenili ploču za predstojeći front u utorak. Trenutno su se globalni modeli našli pri priči da front prelazi preko severnog dela zemlje u ranim jutarnjim satima (period 2-8h). Ono što je interesantno je da modeli daju slabljenje oblačnosti u sklopu fronta u večernjim satima nad Mađarskom i Hrvatskom, zatim jačanje u sred noći nad severom Srbije, a zatim naglo slabljenje južnije, tako da bi u južnoj polovni Srbije u utorak bilo uglavnom izolovanih razvoja uz orografiju. Posebno je interesantno da se nad Vojvodinom daju prilično visoke vrednosti CAPE-a za to doba dana, uz izraženo smicanje.
Naravno, ovo je sve trenutno viđenje modela koje treba uzeti sa velikom rezervom. Imali smo već nekoliko situacija ove sezone u kojima su se glavna dešavanja davala nad pustinjskim severnim delom Srbije, a na kraju se sve izdešavalo nad kišovitim centralnim i južnim delom zemlje


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #85 poslato: 21. Jun 2022. u 21:19 »
  Ец и Икон добри за наредна два дана, јесу у питању  ужи  делови земље али се форсира тај део од Сз па ка Бг -у и Истоку Србије. ГФС је посушио - макар главни излаз
Него не знам шта се ове године десило са ГЕМ моделом. Он је увек убедљиво најсувљи кроз читаву сезону а знамо да је увек било обрнуто  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #86 poslato: 21. Jun 2022. u 21:27 »
Kao da su Ec i Icon zamenili raspored padavina iz mog posta sto sam objavio juce... Ko ne dobije sad kisu, bice bas bas problem... Sem S. Palanka, tamo ne treba vise ove godine  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #87 poslato: 21. Jun 2022. u 21:57 »
Što se tiče Beograda, ne očekujem nikakve padavine ni u naredna dva dana. Od 100 situacija u kojima je bilo šanse da bude nešto sa severozapadnim strujanjem, na kraju nije bilo ništa ni u jednoj.
Uostalom, nije mi ni bitno što se tiče suše. Vegetacija se već osušila, od gljivarenja svakako nema ništa do jeseni, uzevši u obzir temperature koje se prognoziraju od petka. Jedino što bi moglo da napravi neku razliku je kad bi uspelo da padne tipa 30+ mm u cugu, ali realno gledano veća je verovatnoća da kometa padne na Beograd nego tolika kiša.
Tako da, sve i da nešto padne sutra, biće to kiša "za dušu", ali ne i za sušu.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #88 poslato: 21. Jun 2022. u 22:30 »
Risbo, mislim da je pre izvesnog vremena rađeno unapređenje na GEM-u u parametrizaciji konvekcije i padavina genralno. Zato je prestao da se onoliko rasipa sa padavinama akumuliranim, pre se znalo da je on najraspoloženiji uvek.  :grin: Očigledno mu je konvekcija postala dosta osetljiva, pratio sam ga i ja do sada u ovoj konvektivnoj sezoni i večito je bio rezervisan, nešto poput EC-a do skoro.

Ne znam, naredna dva dana ostaje da se vidi šta će biti. Neko će sigurno pobrati lepe padavine i poneko nevreme. Obzirom da je u igri i nekakav ostatak konvektivne natapače ne bih još isključio Beograd.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #89 poslato: 21. Jun 2022. u 22:40 »
Finorezolucijski modeli uvedose veceras padavine kroz dugoziveću ćeliju koja bi sutra u prepodnevnim satima prešišala od Srema do jugoistoka zemlje.  Sličan obrazac, tj. putanja se daje i za noć sreda na četvrtak.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #90 poslato: 22. Jun 2022. u 03:57 »
Estofex se za sutra popodne i uveče baš oraspoložio. :whistling: :blush:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #91 poslato: 22. Jun 2022. u 11:06 »
Najsigurnija za značajnije padavine ostade jutros po modelima dijagonala Sombor-Plandište. Drugde se manje više sve pobrisalo, sem nekih razvoja po planinskom terenu sutra popodne. A u stvarnosi, biće nešto deseto..
Ipak, ensembli svih modela i dalje ne odstupaju, dakle zasušili su samo glavni izlazi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #92 poslato: 22. Jun 2022. u 11:16 »
Što se tiče Beograda, sad barem znamo na čemu smo. Sve do jutros je postojala neka šansa da i ovaj deo dobije neku porciju. Sad su se modeli konačno usaglasili, da sve i da bude nekih padavina u toku naredne noći, one prolaze znatno severnije. Kod nas su se modeli naši na 0-1mm, EC usamljen sa nekih 7-8mm.
Za dalje, apsolutno ništa što bi moglo da naruši vrućinu i monotoniju.
Kako se pravo niotkuda pojavila ova situacija, tako je i nestala. Tako će se verovatno nekad iznenada pojaviti i nova šansa i tako u krug do kraja leta.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #93 poslato: 22. Jun 2022. u 13:32 »
Isto tako sada ARPEGE niotkuda ubacuje ogromni deo zemlje u igru. Ne vredi, ne ostaje ništa drugo nego pratiti. Šta uostalom reći drugo kad svaki ensembl GFS-a pojedinačno crta drugačiji raspored padavina sutra ujutru. Niđe veze.

Da je strujanje zapadno, jugozapadno, bez pardona bih rekao da će glavnica završiti u Mađarskoj i uz same Karpate, ali u ovoj severozapadnoj struji bogme ne bih rekao nikako, pre će to biti u našem Banatu i bliže nama generalno. Zbog samog takvog strujanja mi je sa druge strane sam grad totalna nepoznanica.

Jedino što mi nikako nema smisla je to da južnije ostane suvo u oblasti preplaćenoj na razvoje kao što poneki daju, to nema šanse ni u snovima da se tamo nešto ne oformi.

Elem, novi zanimljivi dan bi mogao biti subota popodne i uveče. Opet ima velikog smicanja. GFS verovatno opet ima problema i brazdi sa preniskim tačama rose, dok ostali daju i solidnu energiju.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #94 poslato: 22. Jun 2022. u 13:58 »
 ^^ I ECMWF ne odustaje od svoje priče i u 06Z ponavlja padavine preko većeg dela zemlje od ponoći do jutra. Maksimum padavina daje južnije od Beograda. Ne znam stvarno, radar i satelit će sve reći za koji sat.

I ja sam detaljnijom analizom prognostičkog materijala video ono što nisam želeo da vidim, a to je da i pored dominacije vrele vazdušne mase i grebena, stabilizacije u pravom smislu te reči i dalje nema na vidiku. Naravno, šanse da bude neki pljusak u ovom delu Srbije su 1:100, ali južnije bi nažalost opet moglo biti slika nalik jučerašnjim.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #95 poslato: 22. Jun 2022. u 16:56 »
GFS i ARPEGE poprilično složni za moj deo Banata što se padavina i nestabilnosti tiče za narednu noć i meni je to ove sezone sasvim dovoljno da ne sumnjam da će tako i biti. Deluje mi kao da će u jednom trenutku natapača padati u celoj Vojvodini, uključujući i Beograd.

Ne bih ja ostavio noćas otvorene prozore u BG, a vi kako hoćete  :grin:

P.S. videćemo da li će ESTOFEX večeras izbaciti dodatnu prognozu za period posle ponoći.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #96 poslato: 22. Jun 2022. u 17:17 »
Мислим да је Естофех превише јужно спустио левел 2 , нарочито због југа Мађарске но видећемо.
Иако су модели прошарали прогнозе унутар 24х некако мислим да ће им бити по јучерашњим прогнозама, хх пута су умели да забрљају са приближавањем термина  :)
Од силних испала многи чланови   постадоше песимисти, све мање верујемо у прогнозе и моделе, све више у нека устаљена правила , а можда имамо и превелика очекивања  :D Пљусак од 30+мм је постао мисаона именица у добром делу земље, негде где није потребна - не промашује ниједан облак 😬 Ако бих морао да прогнозирам - мислим да ће Бг добити 10-20мм али видећемо  ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #97 poslato: 22. Jun 2022. u 17:44 »
^^ Po meni njihova prognoza za prvo poluvreme, odnosno do sada prilično na mestu za južni sektor. Bilo je tu nekoliko vrlo ozbiljnih oblaka od istoka Bosne pa skroz tamo do juga Bugarske i severoistoka Grčke.

E sad, ono što mi čekamo i što će akciju doneti severnije je prelazak te kratkotalasne doline sa zapada. Po meni, sve što će padati u Vojvodini biće isključivo samo ostatak konvektivnog jačeg sistema sa Alpa, dok su kod nas razvoji jači mogući samo od Podrinja pa dijagolanom ka jugoistoku, jer samo u toj oblasti postoji nekakav MLCAPE.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #98 poslato: 22. Jun 2022. u 17:59 »
Ja jedino vidim da su svi modeli sveli padavine na 0.0mm za Beograd i ovaj pojas preko Srema i južnog Banata. Sve konkretnije padavine se daju severnije od linije Novi Sad - Zrenjanin. Još jedna pruga konvektivnih padavina se daje južnije od Beograda.
Obrni okreni, pri ovakvim strujanjima je jedino izvesno da ova uska zona preko Beograda prolazi bez merljivih padavina.
Nisu ni ovo severnije bogzna kakve padavine u ovoj ekstremnoj suši, tako da nemamo za čim ni da žalimo. Neverovatno je zaista kakav jun imamo već dve godine za redom. Oba su samo pukom srećom imala po jedan dan sa merljivim padavinama. Pravo je čudo kako to kad se jednom namesti istraje do kraja.



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2022.
« Odgovor #99 poslato: 23. Jun 2022. u 11:38 »
Sutra će izgleda biti samo prolazna stabilizacija. Već za vikend ponovo nestabilnija vazdušna masa iako smo u slabije izraženom grebenu između dva ciklona. Smicanje slabi, strujanje se drži pretežno severozapadno, pa je za očekivati da ponovo centralni pojas zemlje bude u centru pažnje. Zbog slabijeg smicanja teško je očekivati da bude nešto organizovanije, ali zbog tople vazdušne mase i velike energije, kao i sporijeg premeštanja, biće lokalnih mini-potopa.

Ta prava letnja vrelina koja kao da se odlaže i odlaže bi trebalo da konačno zavlada od ponedeljka do daljnjeg. Ima varijanti i sa novim frontom i nestabilnostima već u utorak, ali GFS je usamljen u toj varijanti.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm