Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kako da aktiviram meteo stanicu?  (Pročitano 36602 puta)

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Kako da aktiviram meteo stanicu?
« poslato: 06. Januar 2010. u 12:10 »
Vec dugo imam komplet meto stanicu koja mi je stajala prakticno neraspakovana jer nisam imao uslove da je postavim. Sada sam se odlucio da je napokon aktiviram ali mi treba malo pomoci posto se u meteorologiju i ne razumem preterano.

Imam WS-2200-11. U kompletu je stoni panel, prijemnik sa RS232 intefejsom za povezivanje na racunar, sobni merac temperature, vlaznosti i pritiska, i spoljni merac temeprature i vlaznosti, merac brzine i smera vetra i merac kolicine padavina. Svi senzori su bezicni, na 432 MHZ. Program koji sam doboio uz stanicu je WS 2000 PC.

Imam i neke probleme:

Spoljni senzori se prema uputstvu aktiviraju magneticima ali ja te magnetice nemam. Senzor temperature, vlaznosi i pritiska sam aktiviro tako sto sam ga otvorio i prespojio reed relej i to tako funkcionise. Druga dva senzora mogu na siti nacin da se aktiviraju ali su nezgodni za rasklapanje pa nisam rad da ih otvaram. Probao sam sa nekim prirucnim magnetom i aktivirao ih bez problema ali to moze samo za probu. Za normalnu upotrebu mi trebaju ili originalni magnetici ili neki koje mogu zgodno da pricvrstim kako bi uredjaji radili. Da li neko zna gde bih mogao da nabavim ovake magnetice? Obicni magneti moraju da budu prilicno veliki da bi mogli da aktiviraju reed relej - tako da pretpostavljam da treba da nadjem neke neodijumske ili tako nesto.

Panel bez problema prikazuje podatke sa spoljnih senzora ali RS232 interfejs vidi samo sobni senzor, spoljasni ne detektuje iz nekog razloga. Trudio sam se da ispostujem proceduru za ukljucivanje.

Trebaju mi objasnjenja kako da spoljasnje sonde postavim tako d aima pravilna ocitavanja.

Za merac kolicine padavina mi je jasno, treba da bude postavljen vodoravno.

Za merac temperature, vlaznosti i pritiska me intersuej kako da ga postavim, s obzirom da treba da ipsunim uslov da se senzor nalazi u senci kako ne bi bio bio izlozen direktnoj toploti sunca, a s druge strane foto-celija na njemu treba da bude osvetljena kako bi se punila baterija.

S obzirom da se nalazim u zgradi, ali ne na njenm vrhu, da li je u redu da merac brzine i smera vetra postavim na terasu tako sto bih je sto vise i sturio u prostor?

Da li jos o necemu treba da vodim racuna?

Postoji li neki bolji program od ovog WS2000PC? Ovo je prilicno mator program i nema mogucnosti da salje podatke u neku bazu podataka ili na neki sajt, a meni je ideja da podatke sa meteo stanice prikazujem na sajtu. Najvise bih se obradovao nekom open source programu.

Da li su meteorolozi generalno zainteresovani da uzimaju podatke sa amaterskih meteo stanica, jer ja ne bih imao nista protiv da im omogucim da je koriste za svoje potrebe?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #1 poslato: 06. Januar 2010. u 12:53 »
Veliki pozdrav kolega p.e.dj.a :)
Pa šta si do sad čekao sunce ti tvoje ;) Užice je tako meteorološki interesantno!
ja imam već dve i po godine ws2307. Radim sa softverom Weather Display i može se naći na netu. Odličan je program za preuzimanje podataka i slanje na net.
Nije mi baš najjasnije to aktiviranje senzora koje si pomenuo. Za to prvi put čujem.
Što se tiče postavljanja senzora to je vrlo nezgodna stvar ua vas koji živite u zgradama.
Anemometar i pokazivač pravca vetra moraju biti iznad bilo kakvog zaklona kako bi pokazivali dobre vrednosti brzine i pravca. Nema nikakve svrha stavljati ih na terasu.
Senzori za temperaturu i vlažnost moraju biti zaklonjeni od sunčevih zraka i direktnog izlaganja padavinama. Najbolje je imati meteo zaklon od drveta, koji bi trebao biti na 2m visine i ne iznad betonskih i ostalih površina koji emituju toplotnu energiju. Ne znam da li su foto ćelije na senzorima u jednoj celini ili su nekako odvojeni. Pa da ti foto ćelije budu van zaklona.
Sad nemam puno vremena al inadam se da ti možemo pomoći. Ovde več imami 4 člana sa stanicama.
Pitaj sev što ti nije jasno. Pomoćićemo ti maksimalno koliko možemo.
Pozdrav

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #2 poslato: 06. Januar 2010. u 15:17 »
Znam da je interesantno, pre svega meni, jer nigde nema merenih podataka za samo Užice. Javno su dostupni podaci samo sa Zlatibora i iz Požege.

Znam da za merenje vlažnosti i vetra merne sonde moraju da budu na otvorenom. To bih eventualno mogao da rešim ako bih prebacio sonde na vrh zgrade. Rastojanje bi bilo oko 30m, doduše malo i kroz beton, ali verovatno bi uspelo da dobaci. Inersuje me da li bih mogao da recimo napravim neki nosač koji bih stavio na terasu tako da merače isturim daqe od zgrade. Ako to može, bilo bi mi jednostavnije nego da sve stavljam na krov.

E sad, drugi problem je merenje na 2 m od tla. Da li se to odnosi na stvarno tlo ili na 2 m od podloge na kojoj je merna stanica, to jest, ako postavim na zgradu i podignem merače na 2 m visine od zgrade da li je to u redu?

Sonde imaju ugrađene foto-ćelije tako da one moraju da budu na svetlu da bi dobijale napajanje. Mislim da one nisu predviđene da se stavljaju u zaklon, već da im je konstrukcija takva da se montiraju napolju.

Evo kako izgleda moj merač temperature i vlažnosti



http://www.lacrossetechnology.com.au/WS700025.html


Inače, u dokumentaciji meteo-stanice sam našao i podatke o protokolu kojim programi sa njom komuniciraju preko RS232 adaptera. Mogao bih da napravim program koji direktno čita podatke i šalje ih gde je potrebno u čitkom obliku. Postoje li neki standardi u vezi formata podataka za slanje meteo-službama?

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #3 poslato: 06. Januar 2010. u 15:47 »
Evo naidjoh na jednom sajtu na fotku montiranih sondi, bas ovih koje i ja imam




Usput, ako nekoga interesuje, nasao sam open source podrsku za Linux: http://www.sinagot.net/download/wx2000/
Meni ipak treba nesto za Windows.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #4 poslato: 06. Januar 2010. u 18:19 »
malo sam bolje pogledao specifikaciju za tvoju stanicu http://www.wetterstationsforum.de/data/pdf/ws2200-1.pdf

i oni predlažu da anemometar tj. foto ćelije ka jugu kako bi pokazivao tačan pravac a i kako bi se ćelije punile. E sad nedostatak tvoje lokacije je što ćeš uvek biti uskraćen za dobre podatke za brzinu vetra sa zaklonjene strane.
Takođe i kišomer treba biti okrenut ka jugu. Senzor za temperaturu pošto nemaš gde da okačiš pri tlu možeš da okačiš na severnoj strani gde ga sunčevi zraci ne dodiruju u toku dana.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #5 poslato: 06. Januar 2010. u 19:14 »
Pedja tvoja meteo stanica podrzava simultani rad do 8 spoljasnjih termo hidro senzora. Adrese senzora se konfigurisu sa tri jamper prekidaca, koji se nalaze unutar senzora. Fabricki je podesen senzor 1 i njemu odgovarajuca kombinacija jampera. Za stanice tipa
WS 2200-22,WS 2200-27 i WS 2200-28, treba podesiti polozaj jamper prekidaca za senzor 2.



Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #6 poslato: 07. Januar 2010. u 11:32 »
Moja terasa se nalazi sa juzne strane zgrade, medjutim velika je, i ima tavanicu tako da sam merac temperature postavio tako da je uvek zaklonjen od direktnog sunca.

Foto-celija je naravno okrenuta na jug, da bi pokupila sto vise svetla ali me brine to sto sada na nju nikada nece padati direktno sunce te sumnjam da ce punjenje baterije biti dovoljno, a kad se potrosi litijumska baterija obrao sam bostan, jer je ona zalemljena na stampanu plocu i nije predvidjena da se menja.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #7 poslato: 07. Januar 2010. u 11:36 »
u uputstvu kaže da nema potrebe da bude direktno na suncu već da može i na zapadnim i severnim stranama

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #8 poslato: 07. Januar 2010. u 16:26 »
Onda ce ovo na terasi da zadovolji. Kad se malo popravi vreme probacu da iznesem sonde na krov da vidim da li moze da dobaci bezicna veza, ako moze, onda ce sonde ici na krov, bar ova za merenje kolicine padavina i brzinu i smer vetra.

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #9 poslato: 09. Januar 2010. u 16:30 »
Moze li jedno glupo pitanje? Da li merac smera vetra treba da pokazuje smer iz koga duva vetar i li smer u kome duva vetar?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #10 poslato: 09. Januar 2010. u 16:39 »
Treba da pokazuje smer iz kojeg duva vetar. Ne postoje glupa pitanja, samo glupi odgovori ;)

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #11 poslato: 09. Januar 2010. u 18:21 »
Dobro je, onda sam dobro sastavio vetrokaz. Osposobio sam ga tek popodne tako da nisam uhvatio bas jak vetar, mada i sada pokazuje povremeno i do 30km/h. Racunam da je strujanje vazduha nesto brze uz zgradu nego u slobodnom prostoru.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #12 poslato: 03. Mart 2010. u 09:37 »
Imam WS-2200-11.

http://vreme.uzice.net/wxabout.php

I Peđina lokacija Užice sasvim odgovaraju. E sad šta se desilo, ne znam :(

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #13 poslato: 02. Januar 2013. u 01:32 »
Samo da se javim da je moja meteo stanica opet oživela. Imao sam dosta problema oko povezivanja sa računarom ali je to sad skockano.

Nisam ništa napredovao po pitanju postavljanja senzora.

Aktuelne podatke ponovo možete videti na http://vreme.uzice.net

Koristim program Weather Display, a ručno sam radio parsiranje clientraw.txt da bih prikazao podatke u čitkom obliku.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #14 poslato: 02. Januar 2013. u 09:52 »
Lepo je što si opet aktivan. Poslaću Bodu PP da te priključi u mrežu ako si za.
Pozdrav i sve najbolje u Novoj G.!

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Kako da aktiviram meteo stanicu?
« Odgovor #15 poslato: 02. Januar 2013. u 12:10 »
Lako ćemo da je ubacimo u mrežu, samo da je prvo postavim na noge. Treba ovo malo da se ustali, evnetualno da se vidi kako korigovati merene podatke s obzirom da senzori nisu baš postavljeni optimalno,  a i malteritram se sa podešavanjem Weather Display (o kako je to bagljavo napravljen program).