Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Problemi u radu AMS  (Pročitano 151572 puta)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #80 poslato: 31. Maj 2010. u 06:47 »
Dejo, sta se desava sa anemometrom, nema podataka vec duze vreme.
Da li si saznao sta je iniciralo problem, da li ulazak vode unutar kucista?



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #81 poslato: 31. Maj 2010. u 07:52 »
Ne znam ne razumem se u elektroniku. Sad neće više ni signal da stigne do stanice, ne znam ni dali se upali kad stavim bateriju, nigde nema indikatora, a ja instrumente nemam. "Kvalitetna plastika" od koje je izrađeno kućište je već puklo od otvaranja i zavrtanja i ne mogu ni na reklamaciju da odnesem. I glavni razlgog nedostatak vremena u ovom trenutku da bilo šta probam...

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #82 poslato: 31. Maj 2010. u 11:25 »
Izgleda da sam uspeo da resim problem sam mojom AMS. I to sasvim slucajno, otvorio sam kisomer i video da plocica sa brojacem strci iznad lezista, vratim je na mesto i preko zalepim izolirom i to je to. Evo vec cetvrti dan bez ijedne greske..

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #83 poslato: 31. Maj 2010. u 11:35 »
Ludo rešenje!
Ponekad i takve lobotomije reše i najteže glavolomke.

Srećno, Dikile!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #84 poslato: 31. Maj 2010. u 11:50 »
e super, veliki problemi se uvek rešavaju "lako" :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #85 poslato: 16. Jun 2010. u 06:30 »
Dikile, jutros ponovo 14,5mm padavina na tvojoj stanici.
Vidim da se to desilo nekih pola sata posle ponoci, jeli u pitanju neki novi problem (kvar) ili je stvarno padala kisa u to vreme?



Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #86 poslato: 17. Jun 2010. u 20:55 »
Dikile, jutros ponovo 14,5mm padavina na tvojoj stanici.
Vidim da se to desilo nekih pola sata posle ponoci, jeli u pitanju neki novi problem (kvar) ili je stvarno padala kisa u to vreme?


Nemam pojma nije mi se desilo vise od petnaest dana, sada je sve normalno..

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #87 poslato: 20. Jun 2010. u 07:32 »
Imam problem sa Weather Display ili je potrebno njegovo novo setovanje.
Naime juče sam primetio da mi se podaci na AMS ne poklapaju sa preuzetim u WD, odnosno pokazivanje padavina na meteo stanici je bilo veće nego u WD.
Meteo stanica uspostavlja komunikaciju sa kišnim sanzorom na svakih 183 sec, a pošto je juče bila izrazito jaka kiša, imao sam čak u jednom trenutku padavine od 5,6mm (8 impulsa klackalice u kišomeru) za 3min (183sec), to program Weather Displaz nije mogao da isprati već je prikazao manje padavina, odnosno imam utisak da neke intervale nije ni "pročitao", pa samim tim je i prikazao manje padavina nego što u stvari jeste.
U nedoumici sam da li WD komunicira sa meteo stanicom u nekim vremenskim intervalima i tada beleži (preuzima) podatke, a podaci između tog intervala su "ne vidljivi" za WD, pa samim tim i ne zabeleženi.
Ovo sam ranije primetio da se dešava sa temperaturom, recimo na meteo stanici je 26,3C i WD pokazuje 26,3C, nakon toga stanica pokaže 26,4C, pa nakon 47sec, 26,5C (komunikacija stanice sa termo senzorom je na svakih 47sec), a na WD se nakon pokazanih 26,3C u sledećem intervalu prikaže 26,5C,što znači da podatak 26,4C za WD ne postoji (propušten je).

Ovo nije nikakav problem za parametre kao što su temperatura, vlaga ili vazdušni pritisak, ali je veliki problem kod intenzivnih padavina i udara vetra gde se gube značajni podaci.

Da li je moj problem u podešavanju WD, odnosno učestanosti intervala komunikacije između meteo stanice i WD i da li se ovi intervali mogu podešavati, ili je možda problem što mi je USB kabl 5m dužine.

Napominjem da u programu Wswin32 koji mi je instaliran na drugom računaru i koji nije stalno povezan sa meteo stanicomi već povremeno (jednom nedeljno) preuzimam podatke iz memorije meteo stanice, podaci o padavinama su tačno onoliko koliko je zabeležila i meteo stanica.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #88 poslato: 20. Jun 2010. u 09:43 »
Da to se dešava kod ove stanice, ja uvek pratim display i korigujem ručnim dodavanjem, najčešće se kao što si primetio dešava pri jakim pljuskovima. Drugi programi preuzimaju iz memorije stanice pa su zato tačni, dok ih WD preuzima uživo. Probaj sa najnovijom verzijom, kod mene nije bilo problema poslednje 2 nedelje.

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #89 poslato: 20. Jun 2010. u 18:30 »
Danas sam nadogradio verziju WD 10.37P sa build 37, od 18.juna 2010.
Na zvanicnom sajtu ovo su poboljsanja
Latest News!
Version 10.37P build 37
18th June 2010 10.37P Build 37 update:Added support for new twitter oauth. Fix for missed rain from Irox stations.New trend chart added to advanced charts.Added new dailydatalog.txt, for climate data graphs.New main screen colour for first time users (and can be selected under setup, skins).New Moviemaker.exe: now much faster and much less CPU.Davis VP data extraction now works better and faster.New 3D gauges in use now :) New advanced graphs added! (to avoid them closing after 5 minutes this advanced graphing module needs to be purchased (20$US).Added support for HobbyBoards 1 wire UV sensor.


Kako je moja stanica Nexus identicna sa Irox, videcemo da li je reseno pitanje padavina.

Ovo mi je bitno jer sam napravio kisni senzor sa boljom rezolucijom, umesto fabrickih 1 impuls=0,8mm, sada imam 1 impuls=0,25mm,
tako da cu preciznije ocitavati padavine slabijeg intenziteta. Danas sam ga pustio u probni rad.  :jupi:
Jedino me brine, kada grune jak pljusak kao juce, imacu 3,2 puta vise impulsa u kisomeru i da li ce WD uspeti to da registruje.
Za zimu pripremam ugradnju mini grejaca, za detekciju sneznih padavina.



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #90 poslato: 21. Jun 2010. u 09:11 »
Rade, pažljivo sa grejačem. Ne sme da bude mnogo jak. Dovoljna ti je i sijalica od 40 W, sa eventualno podesivom jačinom struje. Kada sneg počne da pada na temperaturama od -1°C, potrebno ti je relativno malo toplote. Previše toplote vodi do gubitaka padavina isparavanjem. Znam da zvuči ludo, ali tako je. Ako sevneš grejač malo jače na temperaturama oko nule, ode pola milimetra u vazduh.

Inače, baš mi je drago da si dobio mogućnost beleženja količinie padavina sa većom rezolucijom. Ako rešiš problem propuštanja padavina na WD, planiraš li eventualno izgradnju nekog 'levka' za hvatanje padavina sa srazmerno veće površine? Računaj ovako: površina elipse je a x b / 2, gde su a i b poluose (poluprečnici) elipse. Koliko se sećam, tvoji prečnici su 7 i 12 cm, pa uzmi 3.5 x 6 / 2 za površinu kišomera. Ako imaš tačan faktor potrebnog uvećanja (recimo 2.5, jer hvataš na recimo 0.25 mm), dalja računica ti je prosta.
Pre par mesecim sam na netu našao kako je neki lik iz Atine naravio takav levak i tvrdi da mu lepo radi. Ako pri tome imaš rešen problem nepropuštanja padavina na WD, šta misliš o takvoj izgradnji. Kad dođe jesen, imaćeš dosta slabih padavina, ispod 0.5 mm, pa bi tako rešio i ovaj problem.
Ovo pitanje proširenja kišomera važi i za ostale, ako su zainteresovani.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #91 poslato: 21. Jun 2010. u 11:34 »
Ptprince, shvatio sam problem oko grejača, trudiću se do zime da pronađem najbolje rešenje.
Pored otapanja snega u levku, potrebno je da rešim i pitanje mogućeg zamrzavanja vode u klackalici, tako da razmišljam da u samom kišomeru postavim sijalicu snage do 5W, a levak oblepim trakastim grejačima male snage, napajanih niskim naponom (do 12V), koje bih napravio u samogradnji.

Juče sam na kišomeru montirao dodatak sa PVC levkom prečnika 17cm (površina prihvata 227 cm2), što treba da bude 0,25mm po impulsu kišomera (do sada je bilo 0,8mm po impulsu), znači faktor uvećanja od 3,2 puta.
Isto tako radi kontrole aktivirao sam moju staru meteo stanicu WS-2300 i prilikom jučerašnje kiše izmerene su sledeće vrednosti:

- na WS-2300 1mm padavina (2x0,518=1,036mm)
- na modifikovanom kišomeru sa levkom 1,5mm.

Bitno je reći da sam za ovih 1,5mm imao 6 impulsa u modifikovanom kišomeru, dok bih pri fabričkoj verziji imao samo jedan impuls odnosno pokazivanje od 1x0,8=0,8mm, a na WS-2300 nije bilo dovoljno kiše da prevali još jedan impuls i pokaže 1,5mm (odnosno 1,554mm).
Na navedenom merenju može se uočiti prednost veće rezolucije i preciznost u merenju pri slabijim padavinama, a da ne govorim o padavinama od 0,3 ili 0,4 pa do 0,6 koje ne bi bile ni registrovane.

Ostaje mi još da precizno odredim vrednost 1 impuls= ? mm (sada je 0,25mm), ali ću za to morati da konstruišem poseban "kišomer" sa većom prihvatnom površinom (recimo 1m2) i prikupljenu količinu kiše precizno izmerim, i na taj način izvršim baždarenje kišomera meteo stanice.




Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #92 poslato: 21. Jun 2010. u 15:01 »
Aha, znači već si nešto radio. Pa dobro, evo, stiže ti prva proba za koji minut. Sa srećom!

Što se zamrzavanja tiče, važno je da ti tečna voda ne ostaje u kućištu stanice, već da iscuri dok je tečna. Posle nek se mrzne ko hoće, samo da je ošteti stanicu. Sad, ti najbolje znaš kakva je stanica, a ja se nadam da ćeš naći dobro rešenje.

Javi sutra kako si prošao sa ovom olujom.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #93 poslato: 21. Jun 2010. u 21:06 »
Nije palo mnogo kiše na Karaburmi danas (do 21h), svega 3,0mm.
Zadovoljan sam današnjim merenjem, videću kada padavine budu inteinzivnije i da li će WD uspeti da registruje sve impulse.

Evo kako izgleda modifikovan kišomer koji trenutno koristim.
Iskoristio sam plastični levak prečnika 17cm (ubiće me žena) koji sam učvrstio na stirodur, obradio ga u obliku elipse i ubacio u postojeći otvor kišomera.








Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #94 poslato: 21. Jun 2010. u 21:35 »
U levku ima toliko kapljica vode da bi možda proizvele jedan impuls.  ::)  :neznam:


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #95 poslato: 22. Jun 2010. u 09:57 »
Ne moguće je izbeći skupljanje kapljica po zidovima kišomera (fabričkog i modifikovanog) i to sigurno utiče na ukupnu količinu padavina, mada mislim da za moj slučaj greška nije veća od -0,1 do -0,2mm na ukupno izmerenu količinu padavina.



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #96 poslato: 22. Jun 2010. u 10:24 »
To se može izbeći teflonskim preslvačenjem, ali čak ni profesionalni kišomeri nemaju teflon, tako da tu nema leka.

Odlično skrenuta pažnja na neizbežne greške u merenjima. I kao što uvek kažem, treba znati čime baratamo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #97 poslato: 02. Jul 2010. u 19:50 »
Ne idu podaci sa AMS Paracin i AMS Beograd-Karaburma, izgleda da je problem kod stamb.net.
AMS Beograd-karaburma moze se videti na http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=ISRBIJAB2&wuSelect=PWS

EDIT 20,00h, vidim da se i tu ne osvezavaju od 19,30h.

Neznam u cemu je problem?
« Poslednja izmena: 02. Jul 2010. u 20:01 rade »



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #98 poslato: 05. Jul 2010. u 09:07 »
Šta se desilo sa Babinim Zubom? Nema podataka... :o
Da neće baba treće zube? :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Problemi u radu AMS
« Odgovor #99 poslato: 05. Jul 2010. u 22:22 »
Na Babainom Zubu već dva dana ne radi mreža mts-a prko koje idu podaci na net
Nemam informaciju kada će se problem rešiti.
Infromacije radi juče (04.07.) je na Babinom Zubu palo 11.6mm kiše.