Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje  (Pročitano 35468 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Najranije za godinu dana, a najkasnije za milion godina, što i nije tako mnogo u životu jedne zvezde, Bitlđuz, crveni superdžin u sazvežđu Orion će eksplodirati, što će učiniti da Zemlja neko vreme ima dva Sunca.

Zemlja bi, koliko krajem godine, mogla da dobije još jedno sunce, tvrde australijski naučnici.

Naime, to će se desiti kada jedna od najsjajnijih zvezda na noćnom nebu bude eksplodirala.
Ova supernova mogla bi da nam priušti najveći „lajt šou" od nastanka Zemlje, a biće toliko svetla da će se noć pretvoriti u dan u trajanju od jedne do dve sedmice, navode stručnjaci.

Zvezda po imenu Bitlđuz (Betelgeuse), u sastavu sazvežđa Orion koje je udaljeno 640 svetlosnih godina od Zemlje, je crveni div koji naglo gubi masu, što znači da će uskoro eksplodirati.

A kada se to desi, sagoreće tako jako da će sa Zemlje izgledati kao da su na nebu dva Sunca, piše londonski Dejli mejl.

Međutim, ono što nije izvesno je vreme eksplozije. Zvezdanim rečnikom, to će biti u bliskoj budućnosti. Ali to ne znači da treba da požurite i koliko danas kupite naočare za sunce, navodi britanski dnevnik.

Kako je objasnio Bred Karter, profesor fizike na Univerzitetu Južnog Kvinslenda, eksplozija se može očekivati do 2012. godine ili u nekom trenutku u narednih milion godina! Moglo bi se reći relativno brzo u životu jedne zvezde.

„Ovoj staroj zvezdi ponestaje goriva u centru. Ono je održava sjajnom. Kada joj ponestane goriva, zvezdi će se desiti kolaps i to veoma brzo", izjavio je profesor za News.com.au.

„To je poslednji trzaj u životu zvezde. Posle eksplozije, svetlost će trajati par nedelja, a onda će tokom narednih meseci bledeti sve dok ne nestane sa vidika", dodao je Karter.

Kada se dogodi, Bitlđuz supernova biće najdramatičnija, do sada viđena.



Internet „bruji" od teorija koje povezuju supernovu sa smakom sveta 2012. godine, koji predviđa majanski kalendar. No, eksperti tvrde da, iako dođe do velike eksplozije, Bitlđuz je toliko daleko da nema načina da naškodi Zemlji.

„Kada se zvezda rasprsne, prvo što ćemo videti je kiša čestica zvanih nutroni. Oni će preplaviti Zemlju", kaže dr Karter.

„Bizarno je to što, iako će supernova koju vidimo osvetliti noćno nebo, 99 odsto energije koju oslobodi je sadržano u tim sićušnim delovima koji će proći kroz naša tela i kroz Zemlju, naravno bez ikakvih posledica", ističe profesor sa Univerziteta Južni Kvinslend.


http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/Zanimljivosti/831376/Jo%C5%A1+jedno+Sunce+%C4%87e+obasjavati+Zemlju.html
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/230866/Uskoro-eksplozija-zvezde-koja-ce-osvetliti-Zemlju-na-dve-nedelje
« Poslednja izmena: 27. Januar 2011. u 00:16 laky »

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #1 poslato: 27. Januar 2011. u 01:33 »
Novinari treba malo da obrate paznju sta pisu.
Da bi stigla svetlost sa te zvezde potrebno je 640 svetlosnih godina, (Svetlosna godina je rastojanje koje predje svetlost za godinu dana.),sto znaci 640 godina.Ispravite me ako gresim.
Da bi je mi videli 2012-te , znacilo bi da je zvezda eksplodirala jos davne 1372godine, a ako eksplodira 2012-te videce se 2652..

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #2 poslato: 27. Januar 2011. u 10:50 »
Da bi je mi videli 2012-te , znacilo bi da je zvezda eksplodirala jos davne 1372godine

Valjda je tako... kako bi drugacije znali pre nego sto svetlost ne dodje do Zemlje...
« Poslednja izmena: 27. Januar 2011. u 11:03 laky »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #3 poslato: 27. Januar 2011. u 11:02 »
Prebacite ovu temu u Nauka i svet. Ova tema jeste zanimljiva, ali nije meteorološka.

Čuo sam i ja za ovo, ali sve mi se čini da je to po uzoru na kraj Odiseje 2010 Artura Klarka. Čist SF. No, videćemo. Možda.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #4 poslato: 27. Januar 2011. u 11:10 »
Prebacite ovu temu u Nauka i svet. Ova tema jeste zanimljiva, ali nije meteorološka.

Čuo sam i ja za ovo, ali sve mi se čini da je to po uzoru na kraj Odiseje 2010 Artura Klarka. Čist SF. No, videćemo. Možda.

Prince desava se to veoma cesto samo sto je problem sto smo mi na ovoj planeti od nedavno. Inace za zvezde je milion godina veoma kratak vremenski period, primera radi.
Tako da to sa gasenjem zvezde moze da se desi i za naseg zivota, ne bi to bilo nikakvo cudo.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #5 poslato: 27. Januar 2011. u 16:54 »
Ha, ha, ha ...  ;D Sličan tekst sam čitao 1990 ili '91-e u Politikinom Zabavniku (ali daleko korektniji)! Pa normalno je da se to desi sutra ... isto tako, normalno je da se desi za 100, 1000, 10000 ... godina! Zvezda jeste pred "izdisajem" ali to nije ništa čudno. Inače, ta zvezda se zove Betelgez!  :smartass:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #6 poslato: 27. Januar 2011. u 16:59 »
pa dobro sad, "2 Sunca" sumnjam da ce biti, mozda bude obasjavalo zemlju jacinom mesecine, kad je pun mesec, to mi je ipak mnogo realnije...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #7 poslato: 27. Januar 2011. u 17:12 »
pa dobro sad, "2 Sunca" sumnjam da ce biti, mozda bude obasjavalo zemlju jacinom mesecine, kad je pun mesec, to mi je ipak mnogo realnije...
http://www.astronomija.co.rs/galaksije/zvezde/3802-drugo-sunce-na-nebu.html

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #8 poslato: 28. Januar 2011. u 10:42 »
pa kazem ja da ce sijati kao pun mesec :) druga je stvar sto sad to novinari mistifikuju i dizu u ko zna koje mitske nivoe, verovatno povezane sa 21.12.2012 i "smakom sveta", iako se to desavalo i desavace se uvek... na kraju ta zvezda je koliko udaljena 700 svetlosnih godina... to se davno vec desilo, ako se desilo, jer je i to neizvesno...
Secam se mog zanimanja za astronomiju pre 15-tak godina i secam se da sam citao o toj zvezdi Betelgez i o zivotnom ciklusu zvezde od klasicne zvezde preko crvenog diva do pulsara (ono sto ostane od crvenog diva kad eksplodira)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #9 poslato: 28. Januar 2011. u 16:20 »
Da utvrdimo gde se nalazi dotična zvezda, kad eksplodira da znamo gde da gledamo!  :D Ko ima viška vremena, može da uzme stolicu, sedne i čeka  :popcorn: ... jer "light show" možda bude i večeras!  :D :D :D Sazvežđe Oriona je lako naći ovih zimskih noći. Naravno kada je vedro! ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #10 poslato: 31. Januar 2011. u 09:59 »
Uvek su mi jako zanimljive bile ovakve rasprave. A evo i zašto.

Prvo, najbrža poznata stvar jeste svetlost. Tom brzinom putuju ne samo fotoni, već i elektromagnetni talasi, koje možemo da očitamo (i razumemo?). Lično, brzina misli je fizički manja (brzina provođenja nerava je oko 400 m/s), ali na enkom nematerijalnom nivou je možda i trenutna, ko će ga znati.
Ono što time želim da istaknem jeste da nije moguće da ćemo dobiti informaciju o eksploziji bilo koje zvezde pre nego što dođu prvi fotoni odatle. Dakle, najava ne postoji. Fizička.

Drugo, ne verujem da je astronomija toliko odmakla da može tako da predvidi tako krupan događaj (bar u našim očima) sa tom preciznošću. Ustanovljene su neke zakonitosti o životu zvezda (u to se ne razumem dovoljno, ali shvatam da sve što nastane mora i da nestane, pa kad-tad. Osim, možda, samog univerzuma, ali smatram da nam to nije bitno.

Treće, neverovatne su koincidencije sa nekim objavljenim stvarima su više neozbiljne nego naučne prirode. Prvo, 'dva Sunca na nebu' je mantisa koja se provlači od Odiseje 2010 Artura Klarka. Drugo, Betelgez je spominjan u ovom kontekstu i Daglas Adams u urnebesno komičnoj knjizi (i radio i TV serijalu, a kasnije i u dva filmovanja) u Autostoperskom vodiču kroz Galaksiju. Od hiljada nama opštepoznatih zvezda, od miliona nauci poznatih zvezda, odabran je baš impozantni Betelgez (Alpha Orionis). Orion je sazvežđe koje se vidi na zimskom nebu, i to vrlo ubedljivo, jer liči na čoveka (Oriona), gde je Betelgez njegovo levo rame (ako nam je okrenut leđima - vidi ilustraciju u prethodnom postu). Betelgez (Betelgeuse) se na engleskom jednako izgovara kao i Bitlđus (Beetlejuice), izraz za 'svašta-nešto', 'tarapanu' ili tako nešto neodređeno, konfuzno. Adams se komično poigrao sa ovim terminima (ko je čitao ovu 'trilogiju i četiri knjige, od kojih je objavljeno pet, znaće o čemu se radi - ko ne zna, neka pročita i neka se zabavi).

Najzad, svet traži senzacije da bi se odvukla pažnja sa bitnijih stvari koje se dešavaju. Glavne vesti su negde pred kraj pružene informacije, nikada nisu udrane kao što je ova. Uvek se uzgredno spomenu, pišu 'sitnim slovima', pa ko pročita, zabavlja se spekulacijama.

To mi je omiljeno sazvežđe na nebu, jer sam ga prvo zapazio gledajući u noćno vedro nebo još kao klinac. Ne dirajte mi čiku sa kučetom (kuče je Sirijus, najsjajnija zvezda na nebu, Alpha Canis Minor), iako mi je lično draži Rigel (Beta Orionis).

Srećom, moj asteroid je tu, i brižljivo ga održavam. Nikad se ne zna. Mladice baobaba niču na sve strane, te poslednjih dana puno plevim.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #11 poslato: 01. Februar 2011. u 08:22 »
Treće, neverovatne su koincidencije sa nekim objavljenim stvarima su više neozbiljne nego naučne prirode. Prvo, 'dva Sunca na nebu' je mantisa koja se provlači od Odiseje 2010 Artura Klarka. Drugo, Betelgez je spominjan u ovom kontekstu i Daglas Adams u urnebesno komičnoj knjizi (i radio i TV serijalu, a kasnije i u dva filmovanja) u Autostoperskom vodiču kroz Galaksiju.
Drago mi je što si spomenuo ove dve knjige, odlične su! Svaka na svoj način!  :super:


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #12 poslato: 01. Februar 2011. u 09:26 »
Drago mi je što si spomenuo ove dve knjige, odlične su! Svaka na svoj način!  :super:

Naravno. Prva je 'nešto divno', a druga je 'uglavnom bezopasna' ;) :rofl: Preporučujem ih! :!: Bolje i to nego ove poluinformacije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #13 poslato: 01. Februar 2011. u 10:20 »
U "Vodicu" ima vise nauke nego u objavljenoj vesti...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #14 poslato: 01. Februar 2011. u 10:47 »
U "Vodicu" ima vise nauke nego u objavljenoj vesti...

... pa sad ti vidi šta je starije, kokoška ili jaje.  ;D

Ko to reši, čekam ga u Restoranu na kraju Vaseljene. :rofl:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #15 poslato: 06. Februar 2011. u 09:21 »
Samo da kažem da sam sinoć (pošto je konačno bilo vedro) malo posmatrao tu narandžastu tačkicu teleskopom! Hm, nije bilo nagoveštaja da će biti BUUUM ;)  Pokušaću i da je slikam ali ništa ne obećavam pošto moj teleskop nije za takve poduhvate!  :(

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #16 poslato: 06. Februar 2011. u 20:50 »
Bolje stavi uvo na okular, pa ako ce cuje sistanje, znaci da je je eksplozija neizbezna :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #17 poslato: 08. Februar 2011. u 20:48 »
Bolje stavi uvo na okular, pa ako ce cuje sistanje, znaci da je je eksplozija neizbezna :)
:lmao:
Evo jedne sličice od pre par godina, našao sam je u arhivi ... Dok ne napravim novu, dobra je i ova!  ;D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #18 poslato: 09. Februar 2011. u 09:34 »
Šta ti je prirodno okruženje... Velegrad je uskraćen za bilo koju zvezdu ispod treće zvezdane veličine.
Sjajna slika, Ljubiša! Kad bi i meni noć bila tako zvezdana... (dubok uzdah)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #19 poslato: 09. Februar 2011. u 12:07 »
^^ svetlosno zagadjenje :(