Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 115429 puta)

Na mreži bojan886

  • *
  • Poruke: 259
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #160 poslato: 23. Decembar 2014. u 21:56 »
Zaista impresivno zasad izgleda,od prvog ciklona bi zasad palo ponegde i preko 30 cm,drugi je ipak daleko.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #161 poslato: 23. Decembar 2014. u 21:59 »
U petak očekujem pravi snegopad u regionu Valjeva i Loznice, čim krenu padavine tem. ide na nulu uz krupan sneg ovakve situacije su mi dobro poznate.  Dalje od vikenda nisam hteo da gledam. Danas i sutra najtopliji, a u petak najhladniji sa snegom  :jupi:.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #162 poslato: 23. Decembar 2014. u 22:14 »
U Petak zapadni,u subotu južni i centralni predeli snegopad :D Bg ponovo na granici po ko zna koji put heh Mala pomeranja i korigovanja ciklona i eto snega i severnije. Sutra ce se mnogo bolje znati položaj i količina padavina :) Dobro u svemu je sto će vrlo malo otići u kišu .

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #163 poslato: 23. Decembar 2014. u 22:24 »
Evo i mene sa prvim snegom :D znajuci kakvi smo baksuzi mi iz BG po pitanju snega nebi me cudilo ni da ga nevidimo,videcemo mala pomeranja ciklona i eto i kod nas snega(ostaje nam da se molimo)

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #164 poslato: 23. Decembar 2014. u 22:51 »
Pozdrav za sve clanove i prognosticare sa ovog foruma. Slucajno sam pre par meseci naleteo na ovaj forum i od tada ga svakodnevno pratim (definitvno ste bolji i od weather2umbrella i od stalih meteo sajtova). Citam i ucim kako se gledaju modeli karte itd. Zaista vredno iskustvo.
E sad, da li moze neko da u duhu nadolazece zime i snega, kaze nesto vise kako i sta mozemo da ocekujemo mi sa istoka Srbije (Zajecar i okolina).
Danas je Zajecar u 14h merio citavih i ludih 18C za ovo doba godine (izvor RHMZ Srbije) pa me bas zivo zanima kako i da li ce biti sneznih padavina u ovom delu Srbije.  :popcorn:

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #165 poslato: 23. Decembar 2014. u 23:31 »
Kakav snegopad daje GFS od drugog ciklona  :P :P :-[

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #166 poslato: 23. Decembar 2014. u 23:55 »
Jao ja idem u Bugarsku za Novu Godinu, na Staru Planinu, u grad Vraca...vidim za tamo se prognozira bas dosta snega i niske temperature oko Nove godine, jao samo me brine hocemo li moci autobusom, ako ne bude zavejano i poledjeno sve..inace me raduje sneg na planini..i ovde kada budemo putovali preko Cestobrodice prem Rtnju i Zajecaru, valjda ce biti OK..

@mikan74

Dobro dosao, ja bas idem busom za Bugarsku preko Zajecara za Novu godinu, na vas granicni prelaz Vrska Cuka, vajda nece biti zavejano.. :/

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #167 poslato: 23. Decembar 2014. u 23:59 »
@ Kimi

Po EC-u tvoj kraj ce sada najbolje proci, na Gocu ce biti pola metra snega 100%! :jupi: :jupi: :jupi:

Ja bih na tvom mestu otisao na Goc sada za vikend!! :jupi: :jupi:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #168 poslato: 24. Decembar 2014. u 00:16 »
Kakav snegopad daje GFS od drugog ciklona  :P :P :-[

GFS je malo prolupao i ne treba ga shvatati toliko ozbiljno ovih dana. Dovoljno je reći da je za utorak i srijedu nacrtao obilan snijeg duž cijele jadranske obale, što je nemoguće. I da, za subotu je suv ko barut, kontra EC-u.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #169 poslato: 24. Decembar 2014. u 00:49 »
LJudi ne moramo padati u depresiju mi severnije , jel zaista tek ce mo sutra znati recimo od brzog fronta hladnog pre 3 dana za juzni banat je bilo suvo bez kise kad ono kod mene u selu 5 mm kise ,a nije planirano ni kap tako da ja mislim da ce, Beograd dobiti snega a izgleda i juzni banat mislim da ce granica padavina biti Zrenjanin od njega pa prema severu ,vrlo malo il nista. Utehu mi pruza takodje i AccuWeather koji kaze, primera radi u Novom Sadu ce pasti sneg od 4 do 10 cm ,dok za kod mene u juznom banatu crta od 15 do 25 cm snega za Bg isto toliko a i WeatherUmbbrela takodje vidi sneg za bg oko 20 CM, znaci polako sa zakljucima ima jos 24 sata pa i vise dok se bude znalo. Ja misim da ce ipak biti snega oko Beograda i malo severnije  dok bi ostatak Vojvodine bijo suv al ostaje nada za novu tada ce svuda biti snega . :D i momci nemoj te mi padati u depresiju jel niko nije veci snegoljubac od mene ja sam najveci zato jel kad padne sneg go izadjem na onaj minus i valjam se samo u vesu, drugo u sumi radim bez rukavica dok mi od prstiju koza puca od hladnoce al neosecam veliki bol jel volim sneg i led i nikad ga necu mrzeti makar me kosto i zivota. E to je  pravi zimoljubac ;)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #170 poslato: 24. Decembar 2014. u 01:08 »
@Radan Ukrao si mi sliku iz dvorista februara 2012  :D Ja sam mislio da volim sneg,ali ima mnogo vise vas koji vise volite od mene  :D Bice bice snega,opusteno  ;) Da ne kvarimo dalju prognozu sa ovakvim postovima  :deda:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #171 poslato: 24. Decembar 2014. u 01:15 »
Svasta modeli nacrtase za sledecih nedelju dana, od snega u petak pa do novog snegopada u ponedeljak/utorak, kratkog otopljenja i ledenih dana koje bi imali do NG.
Ipak mislim da ce sutrasnji dan sve razresiti i da treba samo jos malo sacekati.
I dalje postoji mimoilazenje kod modela pa se ne moze sa sigurnoscu reci sta nas tacno ocekuje.
Ono sto je sigurno je da ce podloga biti dobro zagrejana i da ce to(u manjoj meri) takodje uticati na stvaranje sneznog pokrivaca.



Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #172 poslato: 24. Decembar 2014. u 01:36 »
Jadaaan sever :D :D :D

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #173 poslato: 24. Decembar 2014. u 05:57 »
GFS0Z je ipak dao mali snezni pokrivac za juzni banat nazalost ostatak Vojvodine nista. To je solidnik 5 do 10 cm snega za moj kraj, e ono sto mi je jutrosnji izlaz oba Gfs-a, jest da od 28 pa do 3 januvara imamo nenormalan snegopad al neprekidan cak ocekujem i do 60 cm u nekim delovima Srbije a u Vojvodini od drugog ciklona 40 cm odlicno . E problem je sad to sto ce ga od 4 pa do 8 otopliti malo pa jos povrh toga crta se i jak ciklon iznad Rumunije i to blize nama i kisaaaa! znaci saseklo me pa to znaci moze se desiti i poplave ogromne ,jojojoojoj :-[ nece valjati, al daleko je to nadam se da ce ipak biti kako crta EC ledeni dani sa inverzijom  :P a GEM, sto crta padavine kao kisa od maja meseca to je 1 m snega crta nenormalni GEM do nove godine :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #174 poslato: 24. Decembar 2014. u 08:40 »
GFS i EC su neverovatno daleko u prognozi za petak i subotu, za nadalje ne vredi ni pričati bilo šta. Dok GFS prognozira brzopotezni front sa vrlo malo padavina EC s druge strane daje za subotu dosta snega za centralne i južne delove Srbije. U prvoj priči snega malte ne nebi bilo dok bi sa drugom verzijom bilo 10-15cm snežnog pokrivača južnije od Beograda. Verovatno je istina negde na sredini a naredna 24h bi trebala iskristalisati situaciju za ovaj prvi talas padavina.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #175 poslato: 24. Decembar 2014. u 08:57 »
Jadaaan sever :D :D :D

??

Ne razumem ovu konstataciju kada sever po GFS-u, recimo posle oba ciklona prolazi najbolje posle zapada Srbije. Naravno to je samo trenutni izlaz. Meni je impresivno to što će po ovome pola Evrope biti zatrpano za novu godinu.  :o



Polako krećem da kačim meteograme za moj kraj. Kod drugogo ciklon je moguća u početku i ledena kiša, koja će brzo preći u sneg i doćiće do formiranje većeg snežnog porkivača. To je opis meteograma ukratko.



EC i GFS je slažu u jednome. Posle padavina u ponedeljak i utorak dobijamo pravu ledaru.

E sad što se tiče prvog ciklona. Sobzirom da je topla podloga i da će padavine biti više nego simbolične i da nakon toga će na kratko otopliti, ne bih previše očekivao od prvog ciklona. Jedino planine zapadne i jugozapadne Srbije će dobiti fin sneg.
Trenutno modeli visoke rezolucije kažu da će najviše snega pasti na zapadu Srbije, al je pitanje koliko i da li će se uopšte formirati snežni pokrivač.

Evo recimo meteogram za Loznicu kaže da će biti snega ali uz temperaturu u plusu, pa je pitanje da li će se uopšte i zadržati sneg. Ostali krajevi po WRF-u ne treba takođe da budu previše optimistični.



Što se tiče drugog ciklona, jako je bitno da će podloga biti znatno hladnija, i da će padavine biti na minus temperaturi i što je još bitnije za prave snegoljupce nakon toga slede ledeni dani, sa veoma jakim minusima.

Dakle zaključak, iskreno ne čekujem ništa posebno od prvog ciklona, koji će više ličiti na front. Biće ponegde kratkotrajnog snega, a što se tiče snežnog pokrivača ne očekujem ga nigde u nizijama preko 10cm. Početkom naredne sedmice doćiće najverovatnije (kažem najverovantije jer je to malo dalji period za prognozu) do formiranje snežnog porkivača i u nizijama. Nakon toga veoma oštra zima, a temperatura ceo dan neće prelaziti nulti podeok, što je nephodan uslov da se sneg i održi. Sve u svemu očekujem belu novu godinu u celoj zemlji!!!

EDIT: TRenutne prognozirani mrazevi recimo u utorak ujutru po GFS-u  :o





« Poslednja izmena: 24. Decembar 2014. u 09:10 Joe »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #176 poslato: 24. Decembar 2014. u 09:54 »
??

Ne razumem ovu konstataciju kada sever po GFS-u, recimo posle oba ciklona prolazi najbolje posle zapada Srbije. Naravno to je samo trenutni izlaz. Meni je impresivno to što će po ovome pola Evrope biti zatrpano za novu godinu.  :o

To "jadan sever" se odnosilo na moj post koji je prethodio poruci koju je napisao Sic.

Ja sam poruku napisao veoma realno a i sad smatram da su neki rano poceli da sabiraju centimetre.
Pored tople podloge jos jedan problem postoji. Posle sneznih padavina koje ce zahvatiti veci deo zemlje petak na subotu sledi kratkotrajno otopljenje u nedelju/ponedeljak gde ce temperatura preci u blagi plus ali to je sasvim dovoljno da istopi dobar deo sneznog pokrivaca koji bi pao.


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #177 poslato: 24. Decembar 2014. u 10:00 »
Definitivno nije kraj, tako da bice skoro pa sigurno korigacija sto se tice i same putanje ciklona, i gde ce koliko pasti.
Treba sacekat jos 48 sati minimum da bi se moglo konkretno prognozirati.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #178 poslato: 24. Decembar 2014. u 10:03 »

Pored tople podloge jos jedan problem postoji. Posle sneznih padavina koje ce zahvatiti veci deo zemlje petak na subotu sledi kratkotrajno otopljenje u nedelju/ponedeljak gde ce temperatura preci u blagi plus ali to je sasvim dovoljno da istopi dobar deo sneznog pokrivaca koji bi pao.



Da, to sam zaboravio da napomenem. Po WRF-u temperatura bi već trebala da pređe u plus i u toku padavina. Onaj meteogram što sam okačio čak crta prelazak snega u kišu. Ja iskreno ne vidim ništa spektakularno u petak u Srbiji.

EC ima neki dobar scenario u petak, ali takođe znamo da je to ipak model niske rezolucije, WRF je dosta merodavniji.

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #179 poslato: 24. Decembar 2014. u 10:42 »
Problem je sto se drugi,ozbiljniji ciklon prebrzo gura u Sredozemlje,pa ovaj prvi ciklon vise nema toliko vremena da se lepo razvije.

EC se jos i drzi,ali prosek mu je sve slabiji.GFS bas nula.

Edit:06Z GFS popravlja stvar donekle.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*