Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 115441 puta)

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #440 poslato: 27. Decembar 2014. u 22:52 »
Gledajuci sat-snimke ovog ciklona danas, onako u sebi sam odokativno ocenio da ce Nicifor mnogo ranije da dodje do nasih krajeva. Ne bi me iznenadilo da se ujutru zabeli na istoku Srbije. Dajem 5 centi da hoce.  :deda:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #441 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:01 »
To što je uradio GFS smanjivanjem padavina na jugu je sasvim uobičajeno. Evo jutros sam to predvideo.

3. GFS crta dosta često u ovakvim situacijama znatno veću količinu padavina južnije od Beograda. Međutim takođe dosta često to koriguje do početka padavina. Nikada ne bude baš tolika razlika. Mislim da će ili povećati padavine severu ili smanjiti jugu. Mislim da je druga opcija realnija, ali nije isključena ni prva.

Upravo se to desilo kao bezboj puta do sada.

WRF inače povećao padavine za Novi Sad koga će zahvatiti obe ture padavine. Ukupno 13mm. i Dalje s tojim pri svojoj prognozi. Deluje mi i da je i GFS 18Z povećao malo padavine za Novi Sad.

Što se tiče količine padavina, mislim da će ih ipak biti više nego što crta WRF u nedelju i očekujem optimističnih oko 15cm snežnog porkivača u ponedeljak ujutru u NS-u.

Kada prognoziramo visinu snežnog pokrivača treba da znamo par stvari. Visina snežnog pokrivača zavisi od više faktora: količine padavine, temperature tla, suvoće snega, jačine vetra.

Evo i kako:

1. Suvoća snega: kada pada suv sneg, temperatura tla je odgovarajuća i nema vetra 1mm padavina može biti i 2cm snega. Vlažniji sneg se bolje sabija, tj ostaje manje vazduha u snežnom pokrivaču između kristala leda pa je 1mm znatno manje, zavisi od toga koliko je vlažan.
2. količina padavina: što se tiče količine padavina treba obratiti pažnju da sneg što više pada to je 1mm manje snega. To je zato što sneg ima svoju težini i nabija prethodni koji je napadao. Obično kada padne preko 20cm snega i sneg nastavi da pada, 1mm često bude i manje od 1cm, iako je recimo u početku padavina 1mm bio 1.5cm
3. tempretura tla: temperatura tla naravno bitno utilče na visinu snežnog porkivača. Kada je tlo toplo sneg ume da se topi od dole. To su situacije kada bude mnogo više snega recimo na klupama i kolima nego na podlozi. Kod ovih snežnih padavina sutrta nebi trebalo da imamo problema sa temperaturoim tla.
4. jačina vetra: kada pada sneg bez vetra 1mm je mnogo više snega nego kada duva pojačan vetar i sneg je suv. Kada sneg pada bez vetra kristali leda se lagano slažu i ostaje dosta vazduha između. Kada vetar duva on pomera kristale iz tačke a u tačku b pri čemu se oni usitnjavaju. Samim tim staje manje vazduha između kristala koji su usitnjeni. Znači kod pojačanog vetra 1mm ne može nikako biti više od 1.3cm recimo, iako bi možda bez vetra bilo i 2cm.


Treba obratiti pažnju na ove stvari ako ćemo kvalitetno da prognoziramo sneg u cm, mada je to verujte mnogo manje bitno. Ponekad manji snežni pokrivač ali dobro nabijen zna da opstane dosta duže.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 23:38 Joe »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #442 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:07 »
Da ne  bih pojedinačno odgovarao na neke PP evo mog prethodnog posta:

Današnji EC12z ima mnogo manje vlage po visini nego jučerašnji EC12z i samim tim količina padavina je drastično manja nego u jučerašnjem "run"-u.
To ipak ne znači da je poslednji "izlaz" najbolji i najprecizniji, a mislim da bi i relativno mali snežni pokrivač bio veoma koristan pred nastupajući period sa veoma niskim temperaturama.
Pre 5 dana sam napisao da očekujem beo Beograd u ponedeljak i verujem da će tako i biti a to što prvi sneg u BGu neće biti npr. 35cm nije problem -neka bude 10cm i biće OK (a ne bi bilo iznenađenje da bude više snega, nevezano za pesimizam na forumu nakon poslednjih "izlaza" nekih modela za BG i okolinu).
Da je neko pre 15 dana "nudio" makar 10cm snega za BG pretpostavljam da bi većina "odmah prihvatila" jer se tada na 90% "karata" (osim nekih 10hPa ECMWF-a) nije videlo da stiže jako zahlađenje ali od kako je u "igri" ovaj ciklon "apetiti" su značajno porasli pa sada eventualnih 10cm deluju premalo (a postoje šanse i za više od 10cm, nevezano za poslednje modele).

Što se tiče WRF-NMM: mislim da bi RHMZ mogao da se ponosi činjenicom da 90% aktivnih članova foruma smatra ovaj model apsolutno merodavnim i nekako nastaje "panika" ako taj model daje malo padavina ili nastaje euforija ako taj model daje obilne padavine (kada je u pitanju sneg). Kamo sreće da postoji izuzetno pouzdan model za ovakve situacije -ne mislim da "pogodi" jednom nego da konstantno bude odličan -takav model ne postoji.
Uzgred, spomenuti WRF-NMM (ima dosta različitih "WRF-ova") ima "sistemsku grešku" u nekim situacijama (ne mislim na padavine u poslednjem izlazu -one su identične "čistom" ECMWF-u koji daje 8mm za BG) i ne treba sve što taj model daje uzimati kao nešto sigurno (a u prognozi vremena ništa nije sigurno). Prethodno spomenuti model daje kišu  :?: za BG u terminu 5-6am u ponedeljak uz T850hPa -10C i T2m -4C a što se tiče neke prognoze za ove prve noćne sate -npr. ne vidi -10C ili -11C na jugositoku Srbije, već daje -3C (a to je velika greška za prvih par sati prognoze).
Nevezano za prethodno: u situacijama kada sneg pada uz pojačan istočni i jugoistočni vetar stanica BG-Vračar beleži mnogo manju količinu padavina od stvarne (razlozi su spomenuti u prethodnim godinama a u tim situacijama AMS Karaburma je bolji orijentir -bravo Rade  ;) )

P.S. Da neko ne bi pomislio da imaš nešto "lično" protiv WRF-a koji je dostupan na RHMZ-ovom sajtu: jedan drugi WRF-NMM, sa istim bočnim graničnim uslovima (EC) je veoma loš za sever Italije i deo Austrije i Slovenije kada stiže hladan vazduh sa severoistoka Evrope (preterano kasni sa "dotokom" hladnoce na visini i T850hPa je veoma pogrešna).

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #443 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:13 »


Neka ostane zabelezeno i to da je za sutra proglasen crveni meteoalarm na teritoriji cele drzave! To se do sada jos nikada nije desilo, bar koliko se ja secam. A da li je stvarno potrebna bas crvena boja za sutra?
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.576
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #444 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:18 »
 ^^ Mislim da je zbog vetra!

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #445 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:25 »
^^ Mislim da je zbog vetra!

Jasno se vidi da je upozorenje na sneg,preko 15 cm i u pojedinim delovima na vetar i temperaturu,i ja se pitam da li je potrebno crveno upozorenje,smatram da nije  :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #446 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:37 »
Malo je smanjena kolicina padavina, ali i ovih 25mm sto mi daju GFS i WRF-NMM je vise nego odlicno. A sto se tice EC-a on je toliko neodlucan i ne zna kud tera, u jednom izlazu mi poveca padavine, u sledecem smanji i tako u krug jos od srede. Suma sumarum, realno je da kod mene padne 20-25cm, ali iznenadjenja su uvek moguca. I da padne 10cm ja bi takodje bio zadovoljan, s obzirom kakva je bila prosla zima i da kod mene nije skoro ni bilo snega.

Sto se tice daljeg perioda, izvesni su veoma jaki mrazevi oko -20C. Ako bude vedro (a velike su sanse) novogodisnja noc bi mogla biti brutalno hladna. Jaki mrazevi i ledeni dani sve do 4. januara kada bi temperatura trebala da predje u blagi plus.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #447 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:47 »
GFS povećao padavine definitivno za sever Srbije i Novi Sad. Ukinuo je totalno onu pauzu u padavinama. Sada to deluje veoma solidno.



Evo i konačne prognozirane visine snežnog pokrivača na osnovu poslednjeg izlaza pred početak padavina. Očekivao sam ili da se smanje padavine za jug ili povećaju za sever, ali se desilo ipak i jedno i drugo. Ovo sada deluje sasvim realno i logično.


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #448 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:56 »
Ja sad ocekujem 15 cm sigurno u Backoj,taman da ulepsa prizor za docek.Gfs kod mene daje 15 mm snega,ravnomerno rasporedjenih ceo dan,bez padavinske rupe,mada mozda malo jaci intenzitet uvece.To je novina gfs-a.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #449 poslato: 27. Decembar 2014. u 23:58 »
Da su 100% sigurni da ce u nekim predelima "pasti 5-8-10mm ) vrlo verovatno bi taj alarm za pojedine delove ukinuli ;) Drugo- Sa mm se bas dobro trgovalo ovih dana kod vise modela,istina je negde izmedju ;)
 Tvrdim biće iznenadjenja sa cm( sto pozitivno sto možda negde i negativno). I u pojmu "Bg" biće razlika  vrlo verovatno i dobrih 5cm u zavisnosti koji su delovi i koliki je i kojom merom uticaj Košave ;) Ovo sto je ucrtao Wtf i Ec je minimym mm,maksimum ce biti na Radaru ;)
Off- Preko tel.sam pa radarske slike neću moći u Takovu da vidim,nadam se da ćete dobro popunjene radarske slike izbacivati na aktuelno ;) Pozzz

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #450 poslato: 28. Decembar 2014. u 00:41 »
Složio bih se s Miloševom konstatacijom o većoj "konzistentnosti" GFS-a kada je u pitanju variranje količine padavina od ciklona koji nam stiže, prosto je pravio daleko manje oscilacije u odnosu na EC, koji je u roku od 24h napravio drastične promene u količini padavina. Evo 18z GFS meteograma za Beograd, prema kome se očekuje nekih 15ak mm padavina:



Ponoviću da bih bio zadovoljan i sa 10ak cm snega u BG-u (naravno da nemam ništa protiv da padne i više  :D ) - pa do pre dve nedelje smo otpisivali zimu bar do početka januara, ciklogeneza na Atlantiku u stalnoj perspektivi na kartama itd. , a onda se dosta naglo (pa i pomalo neočekivano) okrenula situacija u korist zime i stvaranja "bloking" situacije. I to blok na takvom mestu da danas imamo ciklon na skoro idealnoj poziciji da donese solidan sneg našoj zemlji (nekim delovima manje, nekim više, ali svi će dobiti svoj deo "snežnog kolača"  :) ), i pritom uvuče dosta hladnoće i omogući ledene dane i zadržavanje snega duže vremena.

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #451 poslato: 28. Decembar 2014. u 01:04 »
Manje-više poznat je scenario za naredna dva dana.
U zadnja 2 izlaza modeli su ukinuli neke značajnije padavina nakon ponedeljka. Prvi je plitak ciklon u utorak oko Grčke, a drugi taj sicilijanski. Očigledno bi se nalazili predaleko da bi imali neki značajniji uticaj.
Vedrina i jako hladni noči mogli bi sigurno da očekivamo oko petak i vikend. Do tada je nekako neizvesno


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #452 poslato: 28. Decembar 2014. u 09:03 »
I ja se slazem sa Milosem. Gfs je za moj kraj crtao stalno oko 13mm padavina i ostao pri tome. Ec je dnevno varirao od 5 do cak 22mm. Novi gfs ocuvao dosadasnju pricu.

Inace wrf cak povecao kolicinu padavina i sada crta cak 17mm i skoro je spojio padavine sa vecerasnjim. Izgleda da je ispratio sinocni gfs.

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 144
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #453 poslato: 28. Decembar 2014. u 09:20 »
Steta sto su modeli blago ublazili padavine, centralna srbija dobice lep sneg, najvaznije je da ce cela zemlja biti bela za docek, to odavno nije bio slucaj.dobra stvar je sto ce biti debeo minus to je pravi januar.muka mi je vise od toplih i suvih zima.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #454 poslato: 28. Decembar 2014. u 09:58 »
UKMO se josh drzi priche za padavine utorak/sreda, bilo bi dobro da jedanput i oni "ubodu"


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #455 poslato: 28. Decembar 2014. u 17:23 »
Evo gde Italijani u svojoj prognozi predvidjaju ciklon u ponedeljak. Tu ga nijedan model ne postavlja.

Gledajuci satelitske snimke Evrope palo mi je na pamet da je ovaj scenario jos i moguc :o :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #456 poslato: 28. Decembar 2014. u 18:40 »
 ^^ Pa da , oni su ovaj put vrlo dobro skoro sve pogodili.  :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #457 poslato: 28. Decembar 2014. u 19:03 »
Sto niko ne vidi Italijani vide :D kako sada stvari stoje skoro svi delovi Srbije ce premasiti ocekivanu visinu snega, Vojvodina je to vec ucinila, cini mi se, bar, evo kod mene, vec sad ima preko 15cm snega :)

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #458 poslato: 28. Decembar 2014. u 19:10 »
Svi sem Beograda mi cemo otici u minus  :lmao:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #459 poslato: 28. Decembar 2014. u 19:11 »
 ^^

Немам ништа лично против тебе стварно, ал дај човече смањи мало кукање на форуму, највећи си негативац.