Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2015.  (Pročitano 41556 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jun 2015.
« Odgovor #100 poslato: 26. Jun 2015. u 18:57 »
Pronašao sam se u ovom dijelu

Hej, Miloše, ti si pravi meteo-profesionalac u pozitivnom smislu te reči  :super:, znaš i sam šta mislim o tebi (ti si jedan od dvojice članova foruma kojima sam ponudio direktnu pomoć u slučaju da žele posao u meteo-struci) i sasvim sigurno nisam mislio na tvoje poruke/postove na forumu -iako moram da priznam da postove na forumu ne pratim redovno ali redovno čitam ono što ti nazivaš "zvaničnom prognozom na sajtu" i generalno moj komentar u vezi prognoza za 2 ili 3 dana unapred se odnosio na te prognoze za period dva ili 3 dana unapred (a ne na nečiju ličnu iznetu u bilo kom postu, niti na prognozu "danas za sutra") uz napomenu da su i ostale javno dostupne prognoze -RHMZ, Meteos, W2U, kao i mnoge automatske prognoze dostupne na poznatim meteo sajtovima, bile slične tj. nepouzdane i da se vreme "ponašalo po svome" tj. nije "slušalo" ni zvanične ni nezvanične prognoze, numeričke modele...

I to sam napisao još prije 5-6 dana, a bukvalno dan nakon toga je počela da se mijenja situacija na kartama polako.
Naravno, sa zvaničnim prognozama na našem sajtu smo mnogo obazriviji i zato se nikad ne usuđujemo da dajemo prognoze za period duži od 5 dana. :)

Ono što pokazuje koliko je teško bilo dati prognozu za samo 2 ili 3 dana unapred (a to je poenta mog prethodnog posta a ne omalovažavanje RHMZa ili bilo koje firme ili bilo kog pojedinca) je sledeća prognoza na forumu (postavljena u utorak uveče):

 http://serbianmeteo.com/vremenska-prognoza-246-2015/

Dakle i tada je (a ne samo pre 5-6 dana) delovalo da će u četvrtak tokom dana biti lepo vreme (teško je bilo očekivati kišu i samo 15C u 15 i 16h u BGu) a da će u petak verovatno biti sunčano i toplo u BGu (možda nije delovalo da će biti baš "pravo letnje vreme uz 27C", ali nije se videlo ili makar ja sigurno nisam video današnju celodnevnu kišu i 15C u Beogradu sredinom dana, uz porast na 17C tek u večernjim satima).



« Poslednja izmena: 26. Jun 2015. u 19:09 Profiamater »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2015.
« Odgovor #101 poslato: 26. Jun 2015. u 19:12 »
 ^^ Istina, tadašnja prognoza je bila jako loša, i to priznajem, kao uostalom i sve prognoze i svi izlazi modela tih dana. Tu se u potpunosti slažem i prihvatam kritiku.

Za one koji su pre svega 3-4 dana najavili da posle silnih "ispala" (uzgred, ne znam zašto se često koristi ta reč kada ne padne očekivana kiša a naročito kada ne bude konvektivnih razvoja i pljuskova) ne bi bilo čudno da do kraja juna ne bude kiše -vreme je kazalo svoje  ;) Mislim da je u nekim situacijama poželjno da se bude oprezan (mesec jun nikada nije lak za prognozu vremena -lični stav) i da neko eventualno trenutno nezadovoljstvo što nema "interesantnog vremena" i/ili što nema bitnih padavina ne treba da se pretvori u uverenje da ni do kraja meseca neće biti kiše i slično.

Ovaj citirani dio se definitivno odnosio na ovu moju poruku od prije nekoliko dana, jer se ne sjećam da je iko išta slično pisao tih dana na forumu, a nije bila ni moja definitivna prognoza, već nešto što sam samo uzgred pomenuo u aktuelnim više kao zanimljivost i to nezvanično. Mislim, u ovom slučaju mi je djelovalo kao "hvatanje za svaku slamku":

Lijep dan uz prijatnu temperaturu, sunčane intervale i dosta cumulusa. T 20.8°C

Malo klimatološko-statističkog offtopica:
Koliko je ovaj jun ekstreman u negativnom smislu najbolje govori podatak da ukoliko ne bi više bilo značajnijih padavina do kraja mjeseca (za šta postoje sasvim realne šanse po aktuelnom prognostičkom materijalu), biće najsušniji u periodu od 1949. do danas.
U prve dvije dekade je palo 14.1mm, mjesečni prosjek (1980-2010) je 101mm. Ovo su 5 najsušnijih do sada (ne raspolažem podacima za ranije od 1949.)

1) 1972 - 15.4mm
2) 2012 - 16.0mm
3) 1961 - 16.7mm
4) 2000 - 19.1mm
5) 1950 - 28.5mm

U većem dijelu ostatka zemlje, situacija sa padavinama nije baš tako kritična, ali ima dijelova zemlje (npr. Pančevo, Kikinda, Subotica) gdje je situacija sa padavinama još gora. Naredna dekada će pokazati hoće li ovaj jun ući u istoriju.

Istina je da sam se i tu zaletio malo bio sa pominjanjem takve mogućnosti, prihvatiću sugestiju i ubuduće ću gledati da se ne ponovi. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2015.
« Odgovor #102 poslato: 29. Jun 2015. u 11:35 »
U drugoj temi smo već zaključili da početak jula donosi stabilizaciju i postepen porast temperature kom se za sada ne nazire kraja.

Prije nego što se u potpunosti posvetimo tom perioda, da se još na kratko osvrnemo na ova dva poslednja dana juna.
Zanimljivo je da svi modeli složno danas preko dana ne daju neke šanse za razvoje, ali u večernjim satima i u toku naredne noći svi daju konvektivne padavine uz pristojan CAPE i umjereno smicanje.
Nestabilno bi bilo još u utorak ujutru i prijepodne, a onda bi postepeno došlo do priliva stabilnije vazdušne mase. Sutra se očekuje i blagi pad temperature u odnosu na danas, pa bi maksimalne u većini nižih predjela bile oko 25°C. U prvoj dekadi jula ćemo moći samo da sanjamo takve temperature.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jun 2015.
« Odgovor #103 poslato: 29. Jun 2015. u 14:26 »
Natupajuca noci bi mogla biti zaista zanimljiva. Kao sto je Milos napisao si modeli daju pljuskove sa najvecom sansom u Sumadiji u severozapadnoj struji.

Videcmeo sta ce biti od svega toga, na nama ostaje da pratimo situaciju.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jun 2015.
« Odgovor #104 poslato: 29. Jun 2015. u 20:00 »
Strujanje će sve do sutra prepodne biti severozapadno, a onda polako okreće na severoistočno. Ne tako česta promena strujanja u toku dana, pri konvektivno aktivnoj atmosferi.
Neki modeli tako nešto vide kao dobitnu kombinaciju za aktivno popodne na istoku Srbije. Nadam se da su u pravu.