Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2016  (Pročitano 32626 puta)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #60 poslato: 17. Avgust 2016. u 19:37 »
Neobično malo poruka u ovoj temi s obzirom na trenutnu situaciju.   Obično uđem na forum i ako je ova tema aktivna znači da će biti zanimljivo u narednom periodu, a sad skoro ništa,  :D  Još dva dana nestabilnosti, za vikend suvo, a izgleda da nas čeka zahlađenje naredne nedelje.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #61 poslato: 17. Avgust 2016. u 19:45 »
Pa niko nije obavezan da piše na forumu.  :) Ljudi su na godišnjim odmorima, raspustima. Oni koji nisu, imaju svojih obaveza. Oni koji vole sport prate Olimpijske igre koje su ipak jednom u 4 godine. Ja sam na moru i pratio sam situaciju tek toliko da znam otprilike šta se očekuje.
Vidio sam da će od srijede (danas) do petka da bude nestabilno, ali moram da priznam da me intenzitet oluja iznenadio, kao da su modeli malo podbacili, ili jednostavno nisam dovoljno detaljno pogledao. Ne vidim bog-zna-kakve parametre ni za naredna dva dana, ali će u petak biti razvoja širom zemlje i lokalnih nepogoda. Sutra uglavnom u južnoj polovini.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #62 poslato: 17. Avgust 2016. u 21:03 »
Tu si u pravu. Mada, Kimi je najavio na vreme pa je svako mogao da bude u toku.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #63 poslato: 18. Avgust 2016. u 01:14 »
A znate mene, ja ako ne prokomentarišem, kao da se nije ni desilo  :pleasantry: :grin:

Što se sada već današnjeg dana tiče, glavnina akcije će bez sumnje biti na jugozapadu zemlje. GFS je suv i za dobar deo Šumadije te čitavu Vojvodinu, ali ne bih ja bio baš tako siguran, posebno u vezi Šumadije i juga Vojvodine. Skladno tome jedina bitnija energija u atmosferi se crta na jugozapadu. Ima i nešto smicanja, strujanje pretežno zapadno i jugozapadno.

Petak donosi znatno usporenje strujanja, koje će od sredine dana biti u skretanju na severna. Crta se i znatno konkretniji CAPE, ali se smicanje naravno gubi. Poslednji GFS je i za petak isušio sever zemlje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #64 poslato: 18. Avgust 2016. u 08:44 »
Vratio se i estofex nakon nekoliko dana odsustvovanja..


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #65 poslato: 19. Avgust 2016. u 08:14 »
Danas bi trebalo da bude bas zanimljivo vreme, naručito u centralnom pojasu zemlje. U ovakvim situacijama kada imamo neko slabo južno i jugoistočno strujanje koje se polako prebacuje na istočno Paraćin uvek dobro profitira od padavine. Mislim da će pojas od doline Velike Morave pa prema Kimiju najviše profitirati danas. Cape indeks je visok, a očekuju se sporopokretni oblaci koji bi doneli puno kiše tamo gde se otvore.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #66 poslato: 19. Avgust 2016. u 14:41 »
A nedelja popodne i uveče. Ima li šanse za neke jače oluje? Ponedeljak i utorak takodje? Da li će ovo biti suv front ili se navlači brzo stratus koji ubija nestabilnosti i čeka se iznad Jadrana formiranje velikog nimbostratusa koji će donosti u ponedeljak i utorak, pogotovo u ponedeljak običnu natapaču samo bez onakvog jakog zahladjenja 11-og ovog meseca? Ova tri poslednja dana smo bili načisto za nestabilnosti i oluje, ali do poslednjeg momenta, tj. u ponedeljak ili utorak kada su ionako već počele.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #67 poslato: 19. Avgust 2016. u 14:56 »
Ne mogu da verujem da će u ponedeljak opet uslediti zahlađenje  :fight: Ne može ni par dana da sastavi sa temperaturom oko 30C.Od kako sam dosao sa mora 20 jula,nisam nijednom otišao negde na kupanje.Dakle u ponedeljak kiša natapača,jesen u avgustu.GFS me razočarao,a mislio da ćemo uživati u toploti bar na kraju leta..

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #68 poslato: 19. Avgust 2016. u 19:50 »
GFS poludeo sa padavinama pocev od ponedeljka. Visinski ciklon se spusta direktno na nas i tu biva zarobljen nekoliko dana donoseci nasoj zemlji obilnije padavine. Za zapad zemlje crta samo takav potop, ako bi se ostvrilo moglo bi da bude problema sa vodostajima, a tamo je vec palo previse kise.

Iskreno se nadam da ce se sve ovo malo ublaziti. EC je slican, ali padavinski nije tako ekstreman kao GFS.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #69 poslato: 19. Avgust 2016. u 20:47 »
I to potop u punom smislu,zapad Srbije i veci dio BiH pogotovo istok bi bas velike totale imali..


Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #70 poslato: 19. Avgust 2016. u 23:15 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #71 poslato: 20. Avgust 2016. u 14:46 »
Meni najuzbudljivije deluje to da bi, kao što GFS bar trenutno crta, moglo biti konkretnih nestabilnosti u izraženoj istočnoj struji, sa itekako pristunim smicanjem, dok još visinski ciklon bude izražen iznad Grčke. :O

Znatno razilaženje postoji već za ponedeljak. Zapravo, GFS je takav da gura eventualne izraženije predfrontalne nestabilnosti već za nedelju uveče, zatim u ponedeljak rano ujutru stiže front, nešto padavina u celoj zemlji i brz prestanak u toku dana. EC to nema, već ozbiljnije padavine crta u ponedeljak od kasnijeg prepodneva.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #72 poslato: 20. Avgust 2016. u 15:59 »
Još posve nije definisana ciklona za pon i utorak. EC na početku centar ciklone  postavlja tačno iznad Crne gore i kreće se prema Grčkoj. Dok GFS to postavlja dosta istočnije, tačnije iznad istoćne Srbije.
Za tačniju detaljniju analizu trebalo bi sutrašnji dan sačekat, ako se budu i tada usaglasili.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #73 poslato: 20. Avgust 2016. u 16:46 »
Meni najuzbudljivije deluje to da bi, kao što GFS bar trenutno crta, moglo biti konkretnih nestabilnosti u izraženoj istočnoj struji, sa itekako pristunim smicanjem, dok još visinski ciklon bude izražen iznad Grčke. :O
Jel to za sutra ili prekosutra?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #74 poslato: 20. Avgust 2016. u 17:00 »
Ma ne, lepo sam rekao, kada se visinski ciklon lepo zavrti iznad Grčke, tamo u sredu ili četvrtak.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #75 poslato: 20. Avgust 2016. u 22:02 »
Sutra ce tokom veceg dela dana biti pretezno suncano, takodje preovladavace toplo i sparno. Kasnije tokom popodneva najpre u zapadnim i jugozapadnim krajevima, a u sklopu predfrontalnih nestabilnosti, ocekuju se lokalni pljuskovi sa grmljavinom. Stice se utisak, gledajuci modele, da bi razvoji mogli da formiraju visecelijsku oblacnost koja bi u narednim satima (krajem dana i tokom veceri) mogla da predje preko veceg dela zemlje. Tu pre svega mislim na podrucje Vojvodine i Beograda, potom na Sumadiju i Pomoravlje, a ne bi me iznenadilo da se na jugu razvije do Kopaonickog kraja, pa i Kosova i Metohije. U takvim situacijama tesko je predvideti koliko oblacnost moze da se odrzi, pa mozda zahvati i jugoistok i istok zemlje u nocnim satima - pre frontalnih nestabilnosti.

Za to vreme na suprotnom kraju zemlje, u drugom delu noci, doci ce do jaceg naoblacenja i daljeg osvezenja sa kisom, pljuskovima, grmljavinom i umerenim, povremeno i jakim, severozapadnim vetrom. Do svitanja oblacnost sa padavinama zahvatila bi severne, zapadne i centralne krajeve, dok bi na krajnjem severozapadu do tada vec prestale iste. Do sredine dana oblacnost bi stigla i do krajnjeg jugoistoka. U toku popodneva u vecem delu Vojvodine, a do kraja dana i tokom veceri i u vecini krajeva usledio bi kratkotrajan prestanak padavina i delimicno razvedravanje. Vetar ce biti, pogadjate, umeren, povremeno i jak, severozapadni. Najvise dnevne temperature bi se kretale od 21°C do 27°C.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #76 poslato: 21. Avgust 2016. u 01:27 »
Juce se potop crtao,danas skoro nista..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #77 poslato: 21. Avgust 2016. u 14:11 »
Ublažen je ipak u zadnjem času uticaj ovog visinskog ciklona. Možda je i bolje što je tako, bilo je čestih padavina u proteklom periodu, pa nema potrebe za onim suludim količinama koje su se crtale.

No, to ne znači nikako da je sve nestalo, ensembli i dalje imaju gotovo svakodnevne padavinske "brežuljke", samo što se eto odustalo od onog pravog potopa kao što sam i rekao. Iako oslabljen, visinski ciklone je dovoljno  blizu da bi mogao da donosi svakodnevne popodnevne razvoje od srede na nadalje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #78 poslato: 21. Avgust 2016. u 14:28 »
Zapravo GFS se priklonio EC-u, EC je jos u petak u vecernjem izlazu poceo da ublazava polako, sto je i bilo ocekivano u neku ruku.  :)

Od ovog fronta sutra ce svakako biti vece kolicine padavina 10+ mm u vecini krajeva, a veceras i nocas bi moglo da bude zanimljivo sto se nestabilnosti tice.




Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2016
« Odgovor #79 poslato: 21. Avgust 2016. u 20:12 »

No, to ne znači nikako da je sve nestalo, ensembli i dalje imaju gotovo svakodnevne padavinske "brežuljke", samo što se eto odustalo od onog pravog potopa kao što sam i rekao. Iako oslabljen, visinski ciklone je dovoljno  blizu da bi mogao da donosi svakodnevne popodnevne razvoje od srede na nadalje.

Сада главни, али и енсембли поприлично суви за следећу недељу, па су и ти брежуљци нестали, видело се да се падавине смањују из излаза у излаз, али нећу се жалити, киша може, а и не мора да падне, влага у земљишту је на сасвим задовољавајућем нивоу, а и више од тога након падавина које чекамо ноћас/сутра.