Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91676 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #200 poslato: 18. Februar 2018. u 18:31 »
Ova vetrina se samo razjačava iz izlaza u izlaz, te sve duže traje.

Baš će biti košave preko glave što se kaže.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #201 poslato: 18. Februar 2018. u 18:41 »
Sada je i sever u potpum toplom sektoru.
I iz izlaza u izlaz je gore..

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #202 poslato: 18. Februar 2018. u 20:56 »
GFS naduvava pravu toplotu sredinom nedelje uz kišu, dok EC daje hladniji scenarijo uz više snega...

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Februar 2018
« Odgovor #203 poslato: 18. Februar 2018. u 21:02 »
gfs 12z glavni je najtopliji od svih, verovatno preteruje, ostaje to hladna kiša na 3-4 stepena većinom, možda krajnji NW dobije nešto bljuzgavice

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #204 poslato: 18. Februar 2018. u 21:15 »
Primetio sam da je u poslednje vreme GFS po defaultu najtopliji od svih modela, ali ono što bode oči je koliko je kod gotovo svih izlaza operativni topliji od srednjaka ensambla. Baš je čudno to da je redovno baš glavni izlaz najtoplija varijacija. Gledajući temperature na 2m koje daje glavni GFS 12Z za naredne dane, nikad ne bismo ni pomislili da tu još uvek ima dosta varijacija koje vide čak i mokar sneg tokom naredne sedmice. Pogledajte kolika su to odstupanja na primeru Beograda:



Što se tiče EC-a, on je znatno umereniji. Prosek mu je sličan kao kod GFS-a, a glavni izlaz ne odstupa bitnije od proseka, pa vidi uglavnom temperature između 1°C i 4°C u Beogradu. Uz takve temperature, nije isključena mogućnost za miks svega i svačega uz jaku košavu. Nema tu previše nade za snegoljupce, ali činjenica je da će ovih 10+ °C što vidi GFS biti nemoguća misija.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #205 poslato: 18. Februar 2018. u 23:50 »
I kao takav, EC glavni je topliji od ostataka ensembala na visini, posebno tamo sreda-petak.  Sve će na kraju zavisi od prizemne temperature, i od toga kako će košava izmiksati slojeve.

Po kartama uglavnom ima blagog minusa i na 700m, izuzev petka (Bg).

Ovo mi je interesantno jedino zbog toga što bi moglo biti miksa padavina. Mada, zbog prisutne košave svakako tu treba očekivati vrlo malo padavina.

Vetar će naravno da iskaže svoje, kao što je već i rečeno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Februar 2018
« Odgovor #206 poslato: 19. Februar 2018. u 08:18 »
Da je hladnoća tu i da će se sjuriti nad Evropom to je realno, ali kako će da izgleda upad nad Balkanom to je pitanje, jutros EC daje zapadniju varijantu i odmah je tu izražen ciklon, isti bi povukao hladnoću pa bi imali dotok sa severozapada i definitivno bi bili u centru pažnje, ova varijanta je možda i najbolja, naravno ipak samo jedna od mnogih varijanti ... :)



Ali karta sa datumom 1. Mart  :facepalm:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #207 poslato: 19. Februar 2018. u 08:39 »
Kao što reče Kimi, vetar će verovatno bitno umanjiti padavine na severu ove sedmice koje crtaju modeli. Ukoliko se ipak izjalovi košava, moguće je da vidimo i malo snega. WRF je uporan u crtanju kiše i vlažnog snega u Novom Sadu. Čak predviđa i formiranje manjeg snežnog pokrivača u sredu. Sa druge strane GFS vidi sve padavine u obliku kiše.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #208 poslato: 19. Februar 2018. u 10:38 »
Evo ga I Gfs je spustio tempu za veceras,logicno jer je vec sad daleko niza od prognozirane,sad svi modeli crtaju sneg u toku sledece noci,nemojmo se iznenaditi ako vidimo dekorativni pokrivac u Vojvodini sutra ujutro
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #209 poslato: 19. Februar 2018. u 11:01 »
Košava sutra u 13h po GFS 06Z.



NS na samoj granici. Severozapad Vojvodine može vrlo lako biti u hladnom sektoru ciklona sutra. Ne bih se iznenadio ako Sombor dobije dobar sneg. Novi Sad na klackalici hoćel biti neće biti.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #210 poslato: 19. Februar 2018. u 11:08 »
 ^^
Odlicno si ovo analizirao kolega Joe, priznajem da mi nije palo na pamet da gledam jacinu i pravac vetra.
Sam severozapad zemlje moze sutra imati sneg, bice zanimljivo pratiti sta ce se desavati.
Nadam se da ce Vrbas uspeti da se spasi jakog vetra i da nece puno uticati na vremenske prilike sutra.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #211 poslato: 19. Februar 2018. u 11:12 »
Zanimljivo je i da poslednji EC sve padavine do srede u Beogradu vidi u obliku susnežice i mokrog snega na temperaturi od oko +1°C. Kasnije od srede daje prestanak padavina i temperature u neznatnom porastu, ali bi i samo zahlađenje za vikend po njemu prošlo bez padavina.


izvor - yr.no

Za razliku od njega, GFS u svakom izlazu daje 5-10mm padavina u obliku snega u noći između petka i subote i u subotu od fronta.
GEM je bliži EC-u, ICON takođe.
Sve smo bliži suvom zahlađenju za vikend, a da li će to kasnije probuditi neki ciklon, zaista je prerano govoriti. Uglavnom, perspektiva za neki sneg je loša, ali tu i tamo će biti radosti za snegoljupce.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #212 poslato: 19. Februar 2018. u 12:53 »
EC ensi... glavni je najtopliji narednih 7 dana, te najkasnije daje priliv prave ledare:



I dalje se nadam da će biti miksa svega i svačega uz ovu vetrinu, nedostaje zvuk onog "zveckanja" i šuštanja. :D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 597
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2018
« Odgovor #213 poslato: 19. Februar 2018. u 21:48 »
Zašto Ec (yr.no) daje za sutra za Valjevo 7C kao najvisu u toku dana? Može li neko da mi objasni ako nije problem..jer ja bih laički rekao da nece preci 2-3,ali eto ako gresim ispravite me i recite zasto 7C?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #214 poslato: 19. Februar 2018. u 21:49 »
Vrlo prosto- model daje proboj istočnog/jugoistčnog vetra koji isfenira grad i okolinu.

U ovakvim situacijama sa ovim tipom košave što više u unutrašnjosti zemlje ideš na zapad to je feniranje veće, odnosno toplije je.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Februar 2018
« Odgovor #215 poslato: 19. Februar 2018. u 22:05 »
Kod mene je trpaona, pa nemam puno vremena za forume, osim gledati to bijelo čudo!
Još 50cm kaže prosjek ensa ECM-a kod mene, sada je na 100+cm akumulacije. Nevjerovatno stalno dizanje, koja dosljednost.
Da EPS je bolji, ciklone oko Itlaije sa više uticaja na Balkan, AC je opet na nekoj distanci, super.
Izgleda da reagira Đenovka na hladnoću? Predaleko je, ali eto kada smo pričali o tome...



Kakav pad NAO!!!!


Možda za Srbiju nije super situacija (nisam pratio kakvo je stanje kod vas nemam toliko vremena), ali za BiH i HR jeste. Nadam da će te i vi proći super.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2018
« Odgovor #216 poslato: 19. Februar 2018. u 22:24 »
Sad kad sam vec u meteo chatu spomenuo neke modele da napisem nesto i u prognozi, zanimljivo mi je.

EC za moj kraj za period ponedeljak/utorak daje oko 5mm kise na 5-6C stepeni, ICON za isti period oko 20mm padavina vecinom snega na temperaturi oko 0C.
GEM do utorka vece prognozira juznoj polovini Srbije snezni pokrivac, eto recimo za Nis oko 10cm snega.
EC tu maltene da ne vidi padavine uz temperaturu od 6 do 12C.

Razlika je evidentna, licno vise verujem u EC nego u druga dva modela. Videcemo ko ce biti blizi ovoga puta...
Sada da se vratim na cetvrtak/petak i moj post vezan za modele i njihovu tacnost.
Evo zasto je EC najcenjeniji model i zasto se njemu ovde najvise veruje. Gore sve pise...

Modeli nisu u stanju da za cetiri-pet dana daju tacnu prognozu tako da ne treba bas da se preterano opterecjemo sta ce biti u periodu posle sledeceg vikenda.
Za vikend nam stize jako zahladjenje(valjda nece omanuti) a posle je sve otvoreno.
Mislim da ce sneznih padavina i pokrivaca biti u citavoj zemlji ali mimo toga nista ne bih prognozirao.

Van mreže rekreativac

  • Poruke: 1
Odg: Februar 2018
« Odgovor #217 poslato: 19. Februar 2018. u 22:28 »
 Kada se moze ocekivati da ce kosava prestati?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #218 poslato: 19. Februar 2018. u 22:30 »
Meni je veoma interesantan EC i njegova visina snežnog pokrivača sutra uveče.  NS  :first:



Visina snežnog pokrivača u sredu ujutru kaže u Bačkoj od 4 do 6cm.



Živi bili pa videli. Ec pokaži se sada.


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #219 poslato: 19. Februar 2018. u 22:56 »
Pa I Gfs Joe vidi slicno Ecu bar u 18z izlazu,sever bi mogao I 10cm da uhvati
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm