Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2018/19  (Pročitano 85423 puta)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #180 poslato: 07. Februar 2019. u 00:19 »
Tačka rose je gledajući GFS u 18 koju predvidja je  sasvim niska uvek duboko ispod nule ali problem je što nema snega da ga ima spustio bi tačku rose još niže i teško da bi plus se probio u prizemlju uz sneg koji reflektuje sunce . Jedino  uz maglu bi bio ledeni dan, bez snega čak i januaru i decembru bez snega ledeni dan teže na - 10,11 možda uz minus - 14,6 po visini da računas za svaki dan. Bez magle ili snega Suština je da nema padavina u dogledno vreme, vide kasnije ali to je na dalekom štapu. Jedino rešenje da nekako sneg padne prilikom prodora hladnog vazduha i dočeka hladnoću. Inace ima da nam bude zanimljivije sa kišom. Nego noćno, jutarnjom suvomrazicom  i čekamo neku priliku ako je bude i  kada je bude. 

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #181 poslato: 07. Februar 2019. u 00:47 »
Pa nažalost kalendar počinje već polako da nam dolazi glave. Iza 15-og februara zna se, počinju problemi..

Čak i mi, koji imamo sreće i provlačimo se u ovim SZ strujanjima kroz iglene uši, nemamo tu šta više da tražimo.

Ovde je konkretno problem što zapravo upad ili prodor ide sa severa/severozapada izvorno, a zatim se izgleda uspostavlja skandi-ruski AC, i onda je potrebno vreme prvo da se zaustavi prizemni dotok sa toplog Severnog mora, a zatim i da malo masa vaduha "odleži" na kontinentu da bi se maksimumi približili nuli.

Druga bi pesma bila da imamo prvo formiranje skandi-ac pa onda s njegovog istočnog/severoistočnog ruba da gotovo hladno jezgro ide kontinentom ka nama, tada bi bez problema utonuli u dubok minus.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #182 poslato: 07. Februar 2019. u 11:31 »
Hm, i dalje mislim da od svega nema nista. Tesko da zima moze da se povrati posle ovakvog knockdown-a....
Na visini -11-12C a u prizemlju temperatura u plusu, cekamo sledecu zimu ipak.  :pleasantry:
U nekom jačem obliku svakako teško kolega Ciklon :) Cenim tvoje mišljenje ovde jer je uvek realno i dosta oprezno sa svakom od najava ;)
Ja sam taj post napisao dok još nista nije bilo u opticaju, sada se eto pojavio taj "klimavi" zimski prodor a Kimi je sve to lepo objasnio gde je zapelo  :grin: Velika je razlika u \  i  / upadima..  Ali ne sumnjam da bi i iz ovoga kao i tokom cele zime izvukli maksimum a maksimum je u ovoj situaciji simbolični sneg od par cm, T oko i malo iznad nule.. Jutarnji umereni mrazevi uz vedre noći itd itd..  :)
Po meni glavna stavka je što proleće ne bi poranilo pa kasnije neki hladniji prodor sve zeznuo kao u nekim prethodnim godinama  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #183 poslato: 07. Februar 2019. u 11:46 »
Evolucija AC: I, / i na kraju -  :)

O kolicina padavina je jos rano ali dobra je ova situacija  :) Steta sto na meteoguruu nema ensa ec-a mada gledam na meteologix-u ne izgleda to bas bajno...  Glavni je na -9 za 15. feb a blizu je i srednjak ali 90% na samo -4C

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #184 poslato: 07. Februar 2019. u 13:20 »
Do negde 13 februara GFS  ensi  su manje više složni za temperaturu po visini  .Posle ide šarenilo očekivano.
Mada za 15 februar prosek i većina  ensa gfs - su dosta hladni.





Zaista metoguru vec neko vreme nema ensa ec primetio sinoć.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #185 poslato: 07. Februar 2019. u 16:26 »
U nekom jačem obliku svakako teško kolega Ciklon :) Cenim tvoje mišljenje ovde jer je uvek realno i dosta oprezno sa svakom od najava ;)
Ja sam taj post napisao dok još nista nije bilo u opticaju, sada se eto pojavio taj "klimavi" zimski prodor a Kimi je sve to lepo objasnio gde je zapelo  :grin: Velika je razlika u \  i  / upadima..  Ali ne sumnjam da bi i iz ovoga kao i tokom cele zime izvukli maksimum a maksimum je u ovoj situaciji simbolični sneg od par cm, T oko i malo iznad nule.. Jutarnji umereni mrazevi uz vedre noći itd itd..  :)
Po meni glavna stavka je što proleće ne bi poranilo pa kasnije neki hladniji prodor sve zeznuo kao u nekim prethodnim godinama  :tu:

Ma ja sam te citirao zbog tvoje prve recenice u postu(klasicno prizivanje), sada ta recenica dobija na tezini kako karte polako pocinju da se menjaju. :D Jeste da je sve u nekoj ranoj fazi ali ipak se nesto desava dok do pre neki dan nije bilo izlaza za koji smo se mogli uhvatiti i reci da ima nade za jos jednu zimsku situaciju.

Ja cu i dalje nastaviti u svom stilu, od zime tu nema nista!  :grin:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #186 poslato: 12. Februar 2019. u 17:40 »
I eto nama na kraju anticiklona dragi kolega Ciklon narednih dana, preko dobrog dela kontinenta.... ali na žalost, sa pozicijom koju nismo priželjkivali, odnosno pozicijom koja nama ništa ne donosi.

Ali ne treba dići ruke, ništa tu još nije gotovo u ovoj sezoni.

Međutim, ono što mora da bude sasvim jasno je to da, ako želimo još neki pravi zimski prodor, on mora da bude potkrepljen sa vazdušnom masom koja ide iz dalekih kontinentalnih oblasti severoistoka ili istoka koje su pod snegom i ledom.

Sve drugo van toga je totalna sprdnja, a tu posebno mislim da ove dominatnne do sada NNW prodore sa malo nižih širina, gde smo se do sada provlačili kroz spominjane iglene uši. Nemamo mi tu s takvim prodorima šta više da tražimo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2018/19
« Odgovor #187 poslato: 13. Februar 2019. u 09:23 »
I nismo imali sa istoka neku hladnu masu. Tek je sada zastupljenije hladjenje tog sektora zbog angaziranijeg prisustva sibirskog vortexa. Jeste da je ubio Scandi+ za drugu dekadu, ali vidjet ćemo hoće li nam pomoći za treću dekadu sa hladnoćom.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018/19
« Odgovor #188 poslato: 28. Februar 2019. u 08:22 »
Nažalost, drugi deo zime ipak prolazi gotovo bez ispaljenog metka, ako izuzmem ovo što smo imali pre par dana.

Šteta, bar kod nas zima je zaista bila veoma dobra u svom prvom delu, da ne kažem jedna od najboljih u poslednje vreme. Nismo tražili mnogo, ili puno od drugog dela zime, dovoljan je bio još jedan  makar nalet hladnoće (tipa nedelju dana) sa konkretnijim snegom da upotpuni lepu sliku, ali...

Baš šteta, nekako uvek se tako uprska.

Međutim, kada se pogleda realno slika za čitavu Evropu, teško je naći nizijski kraj na kontinentu koji je prošao bolje od našeg. To je surova istina. Zaista smo imali puno sreće, da ne kažem više sreće nego pameti sa onim  NW prodorima.

Ne treba otići puno na zapad, samo do zapadnog dela našeg poluostrva da zima ove godine postane teško sr#nje, jer je statistika za Zagreb ili Ljubljanu i više nego bedna. Na zapadu, severozapadu i delu centralne Evrope je što se tiče snega još gore.

Generalno, zima sa puno nekakvih potencijala koji su se provlačili cele sezone, ali opet kada se sve celokupno sagleda ova zima apsolutno ništa bitnije nije dala kontinentu u celini, pogotovo njegovom zapadnom delu. Da nema "sjajnih tačkica" kao što smo mi bila bi bukvalno za zaborav.

I ta hladnoća koja jeste postojala, posebno na visini dominatno je bila sa spomenutog severozapada, odnosno konstantno je bila modificirana iliti ublažena zbog Severnog i  Balktičkog mora. Prava ledara je bila samo ona inverzijska u decembru pod debelim snegom na severu zemlje. Sve ostalo...

Glavna stvar zbog koje je ova zima "pala" je nemogućnost održivog dotoka hladnoće sa severoistoka po kontinentu.

Valjda će još neko dati svoju rekapitulaciju, bilo bi zanimljivo.

Sve ovo pišem, jer se u vazduhu nekako već uveliko sve oseća na proleće, pa bi mi bilo kakav prodor koji bi doneo pokrivač do nizija do kraja marta bio pravi SF.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*