Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 332593 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Automatske meteorološke stanice
« poslato: 01. Mart 2007. u 13:22 »
Zaljubljenici u vremenske prilike čudi me da niko nije započeo priču o automatskim meteorološkim stanicama (AMS) do sada Vidim da se u Hrvatskoj na crometeo forumu mnogo više priča o tome Dobro OK oni i duže rade ali valjda i mi ovde možemo nešto po tom pitanju da uradimo Da li neko od naših članova ima već neku AMS-u i kako je došao do nje Veliki je problem u Srbiji nabaviti i obične instrumente koji su kvalitetniji a kamoli AMS Zato bi dobro došao bilo kakav savet po tom pitanju Vidim da na tržištu EU postoji bogata ponuda AMS-a ali su znatno skuplje recimo od istih u USA  :?:  :!:  :idea:
« Poslednja izmena: 21. Jul 2008. u 20:13 Joe »

Van mreže COJA

  • **
  • Poruke: 1.603
  • Starost: 36
  • Lokacija: Osijek/Gradište
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #1 poslato: 01. Mart 2007. u 19:55 »
Razmisljali smo o tome, ali ovo je jos "mladi" forum, vjerovatno cemo uskoro napraviti mrežu atomatskih postaja. :lol:  :lol:  :wink:

Imamo jos neke planove ubuducnosti, kao npr. napravit site kao sto je napravio crometeo forum.... itd.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #2 poslato: 01. Mart 2007. u 22:44 »
dobro ali niko nas ne sprecava da diskutujemo o ams. Ja sam u Italiji letos gledao neku AMS doduse to je vise neka kucna varijanta, ima TFT displej u boji, neki senzor za napolje, USB za povezivanje sa kompom, jedini je problem sto sam je video poslednjeg dana putovanja, a nije bila bas jeftina.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #3 poslato: 02. Mart 2007. u 02:56 »
Član Srba ima sopstvenu meteorološku stanicu i pokušava da je stavi na net. Bilo je par problema on će vam bolje to reći. Nismo se davno čuli privatno pa ne znam šta se dešava.

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #4 poslato: 02. Mart 2007. u 03:12 »
Ja bih se vrlo rado potrudio da nabavim i instaliram nešto, samo da ne živim u zgradi. :evil:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #5 poslato: 02. Mart 2007. u 09:10 »
Srbo kakvo je tvoje iskustvo Gde si nabavio AMS i koja je cena Da li si uspeo da je prikačiš na net Takve informacije su nam veoma dragocene Ja bih se vrlo brzo uključio u ideju o pravljenju mreže AMS To je super stvar

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #6 poslato: 02. Mart 2007. u 14:13 »
Citat: "Freddy"
Ja bih se vrlo rado potrudio da nabavim i instaliram nešto, samo da ne živim u zgradi. :evil:


Također!

Moja zgrada ima 10 katova i nema šanse da nešto tako uopče probam izvesti!

Meni je sada jedino riješenje kao i dosada,dva termometra na dva prozora,sa sjevera i istoka...planiram još neke sitnice kao kupiti terometar koji bilježi min  i max Temperature,ali po pitanju AMS-a sam nemočan! :wink:

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #7 poslato: 02. Mart 2007. u 23:27 »
Lepo je da se neko i na našem forumu počeo da interesuje o automatskim meteorološkim stanicama.Ono što mogu da kažem je da automa.meteo.stanicu WS 2300 posedujem skoro dve godine.Povezana je na PC tako da neprekidno beleži sve podatke.Tmax,Tmin,trenutnu temperaturu,vazdušni pritisak,vlažnost vazduha,količinu padavina za poslednjih sat vremena,poslednjih 24 sata kao i ukupnu količinu padavina,trenutni smer i brzinu vetra , max udar vetra,tačku rose,temperaturu vetra.Senzori su postavljeni u meteorološki zaklon i sa baznom stanicom su povezani kablom (mogu biti povezani i radio talasima). S obzirom da se meteorologijom bavim više od dvadeset godina i da posedujem sve meteorološke termometre,pisače (termograf,higrograf i barograf) vršio sam upoređenje podataka sa aut.met.stanice sa podacima sa zvaničnih instrumenata i dobijeni rezultati su odlični izuzev relativne vlažnosti vazduha čiji senzor nije baš naj precizniji.Podaci sa stanica preko programa ws win 32 mogu da se prebace na internet i da budu ažurni 24 sata. Ja sam za sada podatke prebaci u grafikon ws win i ostaje mi da ih još prebacim na internet.Bilo bi naj bolje kada bi to moglo pri našem forumu.Ako ne onda ču ih prebaciti
preko web adrese od svoje firme. Ovo je samo jedan deo mojih zapažanja a ako nekog intersuje još nešto tu sam.
Pozdrav svim zaljubljenicima u meteorologiju i prirodu,

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #8 poslato: 03. Mart 2007. u 10:38 »
Super što si se javio Srbo Meni je u ovom trenutku veoma bitna informacija gde si kupio AMS i po kojoj ceni jer sam veoma zainteresovan za kupovinu slične Veliki pozdrav iz Knjaževca

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #9 poslato: 03. Mart 2007. u 21:30 »
Moje izvinjenje zbog ispuštene informacije o tome gde sam kupio i pošto.Stanica je kupljena u Nemačkoj u Conradu.U to vreme 2005god.plaćena je 200 Eur.Danas se može kupiti i za 100 Eur.

Pozdrav iz kišovite Inđije,

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #10 poslato: 03. Mart 2007. u 21:34 »
Citat: "srba"
Ja sam za sada podatke prebaci u grafikon ws win i ostaje mi da ih još prebacim na internet.Bilo bi naj bolje kada bi to moglo pri našem forumu.Ako ne onda ču ih prebaciti
preko web adrese od svoje firme.


Naravno da može pri našem forumu. Planira se i sajt da bude u skorije vreme. Pitaću sve vas šta mislite da bi moglo tu da se nađe. Stavljanje automatskih meteoroloških stanica na našu stranicu bi bila extra ideja.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #11 poslato: 03. Mart 2007. u 23:17 »
Srbo, bilo bi idealno da preko naseg foruma okacis podatke sa tvoje stanice, u svakom slucaju i sajt ce uskoro (malo iznenadjenje), tako da bi to bilo super.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #12 poslato: 03. Mart 2007. u 23:19 »
Možda i ja nabavim AMS do kraja godine.  :)

Bilo bi idealno kada bi na forumu (sajtu) imali podataka sa više stanica.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #13 poslato: 03. Decembar 2007. u 11:54 »
Necete verovati da sam na Beogradskom buvljaku vide jednu AMS no name verovatno kineska. Ali sve jedno bio sam zaprepascen i cena je bila tako nesto slicno u zavisnosti od broja senzora od 200 do 300e.
Licno nisam za te varijante ali ako uzmemo u obzir koliko kostaju profi AMS za neko amatersko bavljenje meteorologijom su super.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #14 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:11 »
Kineska?
Pa još za tu kintu?

 :o

Čuj, za te pare možeš da nađeš nešto kvalitetnije. Evo su ti ostali članovi foruma koji su nabavljali instrumente (TRSTENIK, Boce), pa to znaju. Boce ima sjajnu stanicu koja je prilično zastupljena u mrežama automatskih stanica u svetu (Davis Vantage Pro, ako se ne varam). A vredi uštedeti koju kintu više i nabaviti tako nešto. Ili radiš kako treba, ili ne. U kineske stanice verujem kao u kinesku robu  :lmao:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #15 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:21 »
pa nisam ni ja za kineske
cuo sam da je rhmz dobio neke ams neka fora izajes napolje i procitas temp sa termometra :)))

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #16 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:27 »
Ima Zavod automatske, evo ih na sajtu pa vidi:
http://www.hidmet.sr.gov.yu/ciril/osmotreni/automatske.php
Izlazak napolje na čitanje se radi svuda u svetu, radi poređenja merenja. Preporuka je dve godine uporednog rada, koliko ja znam. Ali u Pančevu nema stanice sa ljudskom posadom, za razliku od Košutnjaka, koji radi radiosondažu i satna merenja od jutra do večeri (možda si bio na praksi tamo, ili možda u Karađorđevom parku, razlikuju se merenja po svom programu rada, ako se sećaš).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #17 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:31 »
ne ne ne
govorim o kineskim AMS koje je zavod dobio kao donaciju od Kineza
ne o onima koje su kupljene od strane zavoda

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #18 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:32 »
A koga imaš u Zavodu? Ja nisam znao za to...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #19 poslato: 03. Decembar 2007. u 12:36 »
idi bre pa mene