Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zemljotresi (2006-2010)  (Pročitano 210887 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #80 poslato: 28. Maj 2008. u 10:27 »
28. maja 2008. godine u 09:47 mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je zemljotres magnitude 2.9 u regionu Perućca. Intenzitet zemljotresa je procenjen na 3-4 stepena Merkalijeve skale. Zemljotres ovog intenziteta ne izazivaj oštećenja na objektima.

Plus sinoć u Vojvodini 27/05/2008 19:13:32.8  2.5 Mokrin region , granično područje

Izvor SZS

Van mreže Max89

  • *
  • Poruke: 32
  • Starost: 34
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #81 poslato: 03. Jun 2008. u 20:35 »
Imam neke informacije da ce se u Junu na podrucju srbije dogoditi zemljotres jacine oko 4 stepena rihterove skale. Moguce je da bude i jaci. Na podrucju Srbije od juce, 2 juna, registrovani su talasi ultraniske frekvencije (moguce dejstvo HAARP-a).
Danas su tokom celog dana detektovani isti talasi. Talasi se periodicno ponavljaju. Za sada se ne zna tacan region na koji su fokusirani. Pokusacu da ovih dana saznam i to. Naravno ostaje nam da vidimo da li je ova pretpostavka tacna. Jun ce pokazati. Ja cu da kopam dalje(samo da me ne uhvate, hehehe). Ameri mora da misle da smo mi jako glup narod.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #82 poslato: 03. Jun 2008. u 20:41 »
Ohoho,zanimljivo.Ne razumem se u tu materiju,jedino teši to što neće biti jak,ako ga uopšte bude.4 stepena po rihteru je zemljotres umerene jačine.
Inače,nekoliko regiona je aktivno u smislu manjih zemljotresa proteklih 6-7 meseci.Istaći ću region oko Priboja i Prijepolja,Beograd tj Sremčica i Vranić,Perućac i planina Tara,Srbija-Rumunija granično područje...Seizmološki gledano,region Čačka je prošle godine bio aktivan,da bi ove sve kulminiralo ove godine potresom od 4.5 stepeni Rs i onda utihnulo.Realno,imamo par kandidata,ali je problem što postoje dve varijante:
a.područje samo daje male zemljotrese bez da bude veći
b.područje daje male zemljotrese oko epicentra budućeg jakog zemljotresa.
Naravno možda ovo bude nenajavljeni potres na području koje mudro ćuti za sada.
Nele,tvoj komentar?
I dobrodošao Max!

Van mreže Max89

  • *
  • Poruke: 32
  • Starost: 34
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #83 poslato: 03. Jun 2008. u 20:53 »
Ovu informaciju mi je rekao ujak koji zivi na Floridi.Slucajno je video Serbia na monitoru.Isprva ga je podsetilo na satelitski snimak pa je prisao da pogleda sta je toliko zanimljivo. Onda video te neke talase i od toga je jedino skontao da su neki ultra niske frekvencije. Povezao je sa HAARP-om pa sam ja malo kopao i saznao da se takvi talasi mogu koristiti kao moderno oruzje za izazivanje prirodnih katastrofa. Kad se obrazujem vise donecu nove updates?

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #84 poslato: 03. Jun 2008. u 20:59 »
O,to je neko provociranje zemljotresa,tako nekako?

Van mreže Max89

  • *
  • Poruke: 32
  • Starost: 34
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #85 poslato: 03. Jun 2008. u 21:02 »
I think so...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #86 poslato: 03. Jun 2008. u 21:38 »
To "oružje" je sve samo ne moderno :)
Zemljotres se svakako može izazvati, to bez sumnje. Šta je tačno u pitanju, teško je reći. Lično sam snimio na prijemnicima ruski "detlić", koji iako nezvanično ostade detalj hladnog rata, još uvek traje.
U pitanju je kontrola svesti pomoću ekstremno niskih frekvencija. Malo eksperimentisanje na narodu, bez da je ono svesno svega toga. Eh, kada pogledam ove nove izveštaje o gladovanju, bacanju hrane, podizanju cena svega i svačega... pomislim, koliko je sve to lepo uklopljeno i koliko se puno radi. Na čiju štetu, to se teško može reći.

Predvideti zemljotres se može, ali uglavnom snažnije zemlje tehnološki, jer je u pitanju snimanje zemlje (ispod površine) satelitima, pa se eventualno mogu videti kretanja magme. Ovo se ne može videti nigde zvanično za sada.
Drugi talasi sem ULF-a i ne mogu biti, jer zemlja radi na tom principu.
Moraću staviti šemu jednog finog seizmografa za ručnu izradu, pa da se obogatimo i ovim u našim merenjima.

A koliko smo pametan narod, govori činjenica da o tome piskaramo, a znamo da javno može o tome da se čita hahaha.... :)

Sačekaćemo talas. Ja ću snimati naravno, pa da vidimo... baš me zanima kakvo će dejstvo potres imati na magnetno polje zemlje (otkrih usput da ostavlja traga, iako ne postoji podatak za sada o tome u knjigama).

U svakom slučaju, ako zemljotres bude prirodan, ne bi trebalo da bude "S" i "P" talasa, već direktan "pogodak". No, videćemo.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #87 poslato: 03. Jun 2008. u 21:39 »
ja se nadam da niste upravu i da nece biti nikakvog jaceg potresa.

Van mreže Max89

  • *
  • Poruke: 32
  • Starost: 34
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #88 poslato: 03. Jun 2008. u 21:44 »
Extra je to. Mislis li da neko osim nas zamlata ovo cita??? Ako cita oci mu se osusile. Hehehe
Sta da ti kazem Nele praticemo,valjda ne bude nista.
Stefano ti bas ne volis zemljotrese?

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #89 poslato: 03. Jun 2008. u 23:09 »
Ma jeste, ne treba nam potres. Neka nastavi ka nekom drugom kraju sveta :)

Ispadoh ja kao Balkanski Špijun hahaha..... :) A da čitaju... pa, prati se sve, naročito ono što je javno. Verovatno ste svi primetili koliko ste u smislu informacija i znanja napredovali od kada koristite internet. Ovo je upravo razlog njegovog nastanka: širiti informacije i znanje, imati uvid u to šta se radi "sa druge strane".
Najveći deo, bar naučnog doprinosa, učinjen je upravo ovako. Nakon izbezumljenih pokušaja amatera da nešto korisno naprave, to se pojavi nakon nekog vremena lepo udešeno i objavljeno od strane onih važećih.

Način da se brzo napreduje - poštujem to svakako.

Haj videćemo što se zemljomrda tiče :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #90 poslato: 08. Jun 2008. u 17:26 »
Jak zemljotres mb 6.2 prodrmao danas Grčku,epicentar Peloponez.Ove godine se Grčka baš trese...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #91 poslato: 22. Jun 2008. u 16:14 »
22. juna 2008. godine u 15:35 mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je zemljotres magnitude 3.1 u regionu Kučeva. Intenzitet zemljotresa je procenjen na 4-5 stepena Merkalijeve skale. Zemljotres ovog intenziteta ne izaziva oštećenja na objektima.

Izvor:SZS
« Poslednja izmena: 22. Jun 2008. u 16:42 pavlovic »


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #92 poslato: 22. Jun 2008. u 17:07 »
Ne samo Grčka, već i dobar deo jedne strane planete, koja kada se uzmu u obuzir njeni oblici u untrašnjosti (tetraedri), govori u prilog (sada već činjenici), da je jedna osetna i velika građevina iznedrila čitav niz problema.

Naime, na jednom forumu koji se ticao podrške Kineskih novih električnih centrala i njihove brane koja je trebala biti najveća na svetu, nakon nekog vremena, pojavili su se Amerikanci i rekli da to može imati katastrofalne posledice po zemlju. Nekolicina nas se pridružila, iako je sav taj trud da se stvar zaustavi, bila komentarisana time da je Američki kontinent zavidan na tehnološki nivo Kine.
Međutim, ako ste se zapitali odakle potresi koji su odneli tolike živote, mogu vam reći pouzdano, da je u pitanju brana, koja ne samo što je bila velika (malo je reći), već su ovaj put istočnjaci zaista preterali u postavljanju Ginisovog rekorda.
Njihova brana je bila toliko velika, da je izazvala pomeranje tektonskih ploča, tim više što je reon osetljiv na promene i disbalans u masi.
Naravno, kako je bilo i očekivati, centrala koja se lepo videla čak iz kosmosa, uništila je samu sebe i hiljade ljudi. Nakon toga, osećaju se posledice po čitavom svetu. Ovo što spominješ je zaista zanimljivo, jer pokazuje neke udarne tačke osnovnog poremećaja, koje su došle longitudama kroz zemlju.

Iako je uzbudljivo biti svedok ovakvih mogućnosti, nadam se da će ubuduće inženjeri više voditi računa o svojim proračunima...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #93 poslato: 22. Jun 2008. u 19:43 »
Iako je Grčka trusno područje ove godine se baš mnogo tresu.
Od početka godine zemljotresi od 6.2,6.9,6.3,5.7,6.4 i juče 5.4,na četiri različita područja:dva na različitim delovima Peloponeza,zatim u moru južno od Peloponeza,pa na Kritu...
Nisam znao za tako izražen uticaj gigantske brane na tektonske ploče,mada ogromna je količina vode i pritisak to...

Evo EMSC-a za današnji zemljotres,blizu je V.Gradišta i Golupca.Tamo je pre par godina bio potres magnitude 4.5.Ipak parametri su se promenili,pa i ja menjam post.Najnoviji izveštaj smanjio magnitudu i malo pomerio epicentar:

Summary:
Magnitude ML 2.9
Region SERBIA
 
Date time 2008-06-22 at 13:35:45.2 UTC
Location 44.57 N ; 21.51 E
Depth 2 km
Distances 77 km NE Kragujevac (pop 149,273 ; local time 15:35 2008-06-22)
22 km SW Moldova noua (pop 13,263 ; local time 15:35 2008-06-22)
16 km NW Kucevo (pop 4,552 ; local time 15:35 2008-06-22)

« Poslednja izmena: 22. Jun 2008. u 21:38 pavlovic »

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #94 poslato: 22. Jun 2008. u 20:44 »
Iako sam citao po netu oko uticaja te brane, oko problema njene tezine itd. rekao bih da je sve to prenaduvano. Kako nije recimo spominjan, a kamoli istrazivan uticaj tezine samog Sangaja iako je u komsiluku, isto u trusnom podrucju. S obzirom da ih interesuje samo tezina jedne brane, rekao bih da ipak zavide kinezima ;D

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #95 poslato: 22. Jun 2008. u 21:26 »
Uh, slika je super! :)
Možda si i u pravu. Nisam siguran da li su radili neku opsežniju studiju toga kasnije, ali mislim da jesu. Jer ta brana je imala više negativnosti. Mislim da je upravo masa na sasvim malom prostoru bila prvi problem, kao i prodiranje vode u podzemlje i širenje tla.
Ko zna. Možda je ipak zavist :) Šta god bilo, ne ponovilo se!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #96 poslato: 23. Jun 2008. u 01:57 »
Cekaj sta, i brana otisla u tom zemljotresu u Kini???

Bodo, mislim da Shangai nije u trusnom podruciju, ispravi me ako gresim.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #97 poslato: 23. Jun 2008. u 11:18 »
Nije otisla brana ali je bilo straha da se nesto moze desiti. Inace, 500 km istocno je Japan, 500 km juzno Tajvan, 1000km zapadno ja brana. Ispada da je cela okolina trusna pa mi je logicno da je i Sangaj. Sad da li sam u pravu, nisam siguran :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #98 poslato: 23. Jun 2008. u 11:56 »
Brana nije pala, ali je ozbiljno oštećena. Mada, kao što kažeš, teško je reći detalje o tome, jer čim se to desilo, Kinezi su se ućutali sa pređašnjim pridikama o tome da li je ona uslovila zemljotres.
Najverovatnije da jeste. Bilo bi lepo da postoji zveštaj o tome negde, ali teško se možemo nadati da će ga biti. Mada, čim su Ameri rekli da je to razlog, znači da su snimali podlogu satelitima.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Zemljotresi
« Odgovor #99 poslato: 26. Jun 2008. u 12:24 »
25. juna u 09 časova i 30 minuta mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala je zemljotres magnitude 2.6 sa epicentrom u regionu Gornjeg Milanovca. Intenzitet ovog zemljotresa je procenjen na III-IV stepena MSK-64 („Merkalijeve“) skale. Potres ovog intenziteta ne izaziva oštećenja na objektima.