Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2023  (Pročitano 49548 puta)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #100 poslato: 17. Januar 2023. u 08:25 »
После оваквог периода задовољан сам макар и остало као ови јутрошњи излази. Декоративно за викенд а онда следеће недеље суво уз 4 5 степени у плусу преко дана. То је што је. Можда и буде неке промене у последњи час

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #101 poslato: 17. Januar 2023. u 08:51 »
Ovo nazovi zahladjenje je i dalje toplo, gde je hladnoca

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #102 poslato: 17. Januar 2023. u 09:03 »
Gfs Glavni je među najtoplijim opcijama oko 23/24 januara prosek mu je i dalje ispod 0°C. međutim bez obzira na to ništa posebno ne očekujem ovde po pitanju snega.

Možda neka kasnije povoljnija prilika da se ukaže, stratosfersko zagrevanje je i dalje aktuelno u trećoj dekadi pa možda naiđu neki bolji dani u Februaru.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #103 poslato: 17. Januar 2023. u 09:14 »
Da, da sve to ide u kontra pravcu od onoga što je potrebno za zimski scenario.
Blata će biti to je sve sigurnije.
Vec sam pisao ovde, kod nas ako ima i najmanje sanse za toplo bice toplo.
Meni je neverovatno da je pola zime otislo a da se vreme nateze za poneki jutarnji minus. Ja ne pamtim blazu zimu bar u mom kraju. Ja mislim da je pretoplo i za mediteran ova nasa zima...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #104 poslato: 17. Januar 2023. u 10:07 »
Pasce dooobra kisa u cetvrtak i petak i to je otprilike to sto znamo ali isto znamo i da nece biti neke velike hladnoce... Juce se ne secam da je bilo ovog podizanja temperature oko 23,4 a eto sada ga ima tako i za na dalje videcemo...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2023
« Odgovor #105 poslato: 17. Januar 2023. u 10:28 »
Novi icon 6z je malo bolji sto se tice hladnoce i izgleda da cemo mi u Bačkoj videti sneg makar na jedan dan i to u subotu na pozitivnoj nuli,pa makar i samo pahulje videli bez pokrivaca.Nadam se pozitivnoj promeni veceras kod drugih modela.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #106 poslato: 17. Januar 2023. u 11:13 »
A ne znam, treba uvek uzeti sa dozom rezerve ta retrogradnja kretanja ciklona, u smislu da krene da se penje sa juga na sever i severozapad. Tako je trebalo biti i sada za vikend pa se od toga odustalo.

Inače, GFS je odličan već za petak, po njemu dotiče dovoljno hladnoće sa zapada da pogotovo zapad i centralni delovi imaju spoj padavina i dovoljno hladnoće.
Novi ICON i GFS su za nijansu hladniji za dalje, očekivano jer su glavni izlazi ponovo bili među najtoplijima za to dalje. Generalno bi samo trebalo izbeći dotok vazduha u prizemlju iz Vlaške nizije gde je jednostavno pretoplo, nema hladnoće. Može se desiti da i pored zatopljenja na visini uz bezvetricu ili severna/severoistočna stujanja na nižem
nivou bude dovoljan i minimalni minus za pahulje. Daleko je to.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #107 poslato: 17. Januar 2023. u 17:23 »
GFS je to pokrenuo sam, delovalo je da usamljen i među samim sobom, ali nešto je namirisao i evo u 12Z polako svi idu u tom pravcu za petak.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #108 poslato: 17. Januar 2023. u 18:17 »
Ma ok sve to al brate dodje do nas ciklon i onda se vrati nazad... :rotf: Ova zima je pokazala sve sto moze da krene lose po nas da ce  to i da se desi...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2023
« Odgovor #109 poslato: 17. Januar 2023. u 18:19 »
Novi operativni GEM 12z je ustvari odlican za zapad Vojvodine.Bilo bi tu snega do kraja januara solidno.Mislim da je ovaj novi izlaz maksimum koji se moze izvuci iz ove situacije.Bas me interesuju njegovi ensembli,ali verujem da je operativni jedna od najhladnijih preturbacija.
Uglavnom uvek bude niza temperatura nego sto gfs prognozira ,gem uvek prikaze da ce biti hladnije nego sto ce realno biti (mada se dosta popravio od pre godinu dana).Verovatno ce biti nesto izmedju ta dva modela.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2023
« Odgovor #110 poslato: 17. Januar 2023. u 18:36 »
Ma ok sve to al brate dodje do nas ciklon i onda se vrati nazad... :rotf: Ova zima je pokazala sve sto moze da krene lose po nas da ce  to i da se desi...
Do sada sam mislio da sam sve video kad ono rikverc ciklon u najnovijim izlazima... :rofl:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2023
« Odgovor #111 poslato: 18. Januar 2023. u 00:11 »
Nije ni čudno da se vraća unazad, kada udara u greben ruskog AC-a od 1050mb. Nema gde poklopljen je AC-om sa svih strana. Ako ništa drugo imaćemo šta da pratimo narednih dana, samo da nije maglustina i sivilo. 20 stepeni, grmljavina, vetar, sneg, kiša......


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.924
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #112 poslato: 18. Januar 2023. u 08:27 »
I na kraju ipak zapadniji položaj, moram da se složim sa Dikile, biće vrlo dinamično, i padaće sneg, verovatno povremeno i zabeleti, ali ono što mi se čini jeste neki trend da modeli uvode nove dobre situacije krajem meseca, drže se pozicije ACa, Sredozemlje je sve vreme aktivno, a tada bi i sa hladnoćom imali bolju situaciju, deluje da bi ovo mogao da bude samo uvod

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #113 poslato: 18. Januar 2023. u 10:10 »
Znamo sta ga vraca unazad al opet moralo li je tako da bude... Da blok na zapadu sve vise izvesniji ali jos uvek daleko...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #114 poslato: 18. Januar 2023. u 10:53 »

[/quote]
Још то не личи на сигурицу по питању снега у низијама, ГФС који је био најгори до јуче сада испаде "најзимскији" у последња два излаза, просеке које је споменуо Кими нису лоши али брину главни излази. Прединамично је зато се модели и даље муче са прогнозама  :grin:
Реално гледано до 25ог ће бити свеопште шаренило, СИ и источније од нас где углавном добијамо хладнији доток овог пута ће бити обрнуто, све је то још увек на климавим ногама  :) Само падање снега, бљузге или који цм на  топло тло вероватно и добијамо али неке праве зиме и снега на сигурном минусу још нема, пратимо даље...
  ^^ Иако сам на прву мислио да сам можда и претерао са датумом јер су неки излази били баш зимски, испаде да бар до 25ог нема ништа од "праве зиме"
Исто тако и за овај сумњиви циклон који се на крају ипак  "забада" у АЦ и враћа уназад, и о томе је још пре неколико дана било говора у овој теми. Увек мора неки фактор Х да упропасти. Реално гледано није било ни неке хладноће на континенту одакле би се довукао неки јачи минус на висини. Резултат свега су само мрвице и неки касно- мартовски мод  :)
Ову промену би окарактерисао као увод и припрему за неку бољу ситуацију у другој половини ове задње декаде. Енси за даље сате су прилично уједначени и у просеку су по оба главна модела на неких -6ц , па уз тај доток морало би да дође и до нове реакције топлог Средоземља  :)


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #115 poslato: 18. Januar 2023. u 11:26 »
Gledam poruke, vi ga upesimistili kao da će od vikenda opet +15 da bude. Treba biti oprezan jer je to i dalje jako čudna putanja, plus glavni izlazi su konstatno najtopliji.

Samo kada bi se otarasili tog proboja košave bespotrebnog koji guraju modeli bilo bi mnogo bolje. Ne kaže niko da će zimulja sa ledenim danima, granično je ovo zna se od početka ali bi ipak mogli nešto niži maksimumi da budu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.694
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2023
« Odgovor #116 poslato: 18. Januar 2023. u 12:37 »
Nakon danasnjeg proleca radovati se nekoj bljuzgi na +2? To vise podseca na neki pocetak marta nakon svega.Zime nema,osim malo u jutarnjim satima i to je to.

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #117 poslato: 18. Januar 2023. u 12:53 »
После екстремно топлог првог дела зиме сигурно долази хладнији период. Да ли ће то задовољити љубитеље праве зиме то у овом моменту нико не може да зна. Ја сам у сваком случају задовољан што ће се температуре вратити у просечне вредности. Е сад било би супер да имамо макар неки хладнији период са леденим данима и снежним покривачем. Али и да не буде. У сваком случају боља је и здравија и бљузга него ово данашње време.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #118 poslato: 18. Januar 2023. u 13:09 »
Pa šta ti očekuješ da dođe sa severozapada Ilke, zna se odakle prava ledara dolazi, sigurno ne odatle. Što kaže Božidar, nakon ove topline bez presedana, samo nek zazimi više koliko bilo.

Red bi bio da zimski režim nastavi i dobar deo februara, kao što je konačno i prošli avgust doneo promenu. Tada bi (predaleki su sati) možda u opticaju bio i pravi zimski prodor sa severa severoistoka povremeno bacajući pogled na skroz daleke sate.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #119 poslato: 18. Januar 2023. u 13:46 »
 ^^ Кад се каже мрвице мисли се на потенцијал, јер је могло много боље да изгледа. Свакако ће наспрам претходне 4 недеље овај продор личити на поларни удар  :grin: Са +15/20ц на +1/+2 ипак је велика разлика  :)
Али фокус  свакако треба да се пребаци на последње дане Јануара, почетак Фебруара, ваљда се тада коцкице боље посложе