Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.  (Pročitano 3179 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.402
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« poslato: 06. Oktobar 2015. u 20:51 »
Oktobar nije mjesec koji je poznat po nestabilnostima, ali umije da iznenadi. Ako pogledamo prosjek broja dana sa grmljavinom u oktobru u Beogradu za prethodnih 10-ak godina, on iznosi ~1, što znači da statistički gledano možemo očekivati jedan konvektivno zanimljiv dan u oktobru. Takav je bio i jučerašnji.

Kada je u pitanju ova sezona, generalno gledano je za zaborav. Pogotovo su podbacili mjeseci od kojih se najviše očekivalo - jun i jul. Završetak ove konvektivne sezone je malo izvukao kompletni utisak. U poređenju sa prethodnim sezonama, zanimljiv je podatak da je ovo tek treća reportaža koju objavljujem ove sezone, poslednja je bila davnog 10. juna.

Modeli su par dana unaprijed namirisali nestabilnosti za ovaj ponedjeljak, ali kao i obično, kako se termin primicao, tako su parametri slabljeni, tako da je bilo pod znakom pitanja hoće li se išta razviti. Noć između 4. i 5. oktobra je ponegdje uglavnom po Banatu donijela razvoje jednoćelijskih oblaka kao uvod u nestabilnosti.

5. oktobra je tokom prijepodneva bilo dosta slojaste oblačnosti, pa razvoji nisu krenuli tako rano. Onda je u poslijepodnevnim satima ugrijalo i sondaža je otkrila sasvim solidne parametre, i termičke i dinamičke. Posebno je zanimljivo bilo izraženo smicanje vjetra po pravcu u smjeru kazaljke na satu, koje pogoduje formiranju jačih oblaka:



Prvi zanimljiviji odrazi na radaru se pojavljuju nakon 14h:



Nad Beogradom za to vrijeme lijepa cumulusijada:







Prvi oblak preko Beograda prolazi oko 15.30h. Kod mene je bilo solidne grmljavine i par kapi kiše. Pljusak je zahvatio usko područje sjevernih dijelova grada i strogog centra.





Pogled na grmljavinski oblak:





Nakon što je prešao preko dijela Beograda, oblak na daljem putu prema Smederevu počinje da jača.



U tim trenucima je tako pozirao. Zasigurno najljepši Cb koji sam uslikao ove sezone i jedan od najfotogeničnijih koje sam ikada uslikao:









Nad Smederevom oblak dostiže maksimalnu refleksivnost i donosi olujno nevrijeme sa krupnim gradom, potpuno nestvarno za ovo doba godine:



A oblak je i dalje pozirao, ovako je u tim trenucima izgledao posmatran iz Beograda:











Drugi Cb, južno od Beograda, nije bio toliko atraktivan ali je imao lijepe kišne zavjese:





Druga tura dolazi uveče. Prostrana linijska oblačnost je preko Srema i Banata došla do Beograda:



Moj dio grada zahvata iznenadni mosunski pljusak. Jako kratko je trajao, ali za nekih 5 minuta je po mojoj slobodnoj procjeni palo isto toliko mm. Da je samo malo duže potrajao bio bi pravi potop. Ovako je radarski snimak izgledao u tom momentu:



Dok je višećelijska oblačnost prelazila preko južnih dijelova grada, stvorili su se odlični uslovi za munjolov sa moje terase.







Ista, samo kropovano:



Kasnije su bile udaljenije i slabije, ali su obasjavale lijepe formacije:









Polako odlazi:



Ukupna količina padavina od pljuskova se značajno razlikovala od jednog do drugog dijela grada, a zanimljiv podatak je da je zvanično palo samo 0.4mm. AMS Karaburma je takođe zabilježila malo, samo 1mm, slično je palo i kod skomimastera u Borči.

Sve u svemu, jedan jako zanimljiv oktobarski dan i jedan od najzanimljivijih ove sezone uopšte. Fotografije drugih članova su više nego dobrodošle u temi. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Blaž

  • *
  • Poruke: 93
  • Starost: 36
  • Lokacija: Slovenija; Tržič (516 m), 12 km od granice sa Republikom Avstrijom
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #1 poslato: 06. Oktobar 2015. u 21:14 »
Super slike i reportaža Miloše. 8) :super:
Lep pozdrav, Blaž

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #2 poslato: 07. Oktobar 2015. u 14:47 »
Fenomenalna reportaza, odlican opis razvoja situacije, a slike su prva liga!   :selam:
Kao sto si napisao kod mene je palo kao i na Karaburmi 1 mm, u toku podneva 0.9 mm a onda i predvece taman toliko da se zaokruzi na 1 mm.
Evo i nekih slika od mene, ako ih je previse slobodno obrisi neke:

Primarna i sekundarna duga

Odlazi i jaca oblak

Ne znam gde mi je samo mozak bio da ne odem biciklom na obliznju cistinu kako bih imao cistiji kadar, al ajde... :D

'Bukti' na sve strane


Dosta kasnije i dalje se odlicno vidi 'gromada'

U isto vreme prema Novom Sadu vire kao percurke

I na kraju zalazak Sunca

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #3 poslato: 07. Oktobar 2015. u 19:40 »
Odlične fotografije i reportaža momci, stvarno lepo iznenađenje nakon toliko propuštenih konvektivnih dešavanja.
Ko bi rekao da će se to, barem na jedan dan, nadoknaditi u oktobru?  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #4 poslato: 07. Oktobar 2015. u 20:30 »
Милоше, па ти си стврно доктор за сликање кумулонимбуса! :) Свака част, фотографије су феноменалне, а поготово оне када се већ смркава па кумулонимбуси попримају ватрене боје, све похвале за слике! Муњолов је такође био добар! Ко би рекао да ћемо имати фантастичне слике кумулонимбуса и муњолов, и то све у једном октобарском дану? :)

Скомимастер, и твоје фотке су врхунске, одлично се види вертикална развијеност ових облака, све је на свом месту, браво! :super:

Ја на жалост нисам био у прилици да сликам, био сам напољу са другом, наравно без било каквог апарата са сликање, а повремено сам имао одличан поглед на ове лепотане. Морам себи да приуштим један фото-апарат и да га носим увек са собом, па да могу да сликам нешто за овакве прилике, да не жалим за пропуштеним. :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #5 poslato: 09. Oktobar 2015. u 00:13 »
Hvala mnogo Miki i Joco.  Da, eto kad vec nije zahtavio sire podrucje grada makar da ispozira lepo Cb, i to je velika stvar posle sezone kakva je bila... :D

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #6 poslato: 09. Oktobar 2015. u 22:05 »
Smederevski Cb je  :cheers:

Lepo ispraćeno, Miloši!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.402
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobarske nestabilnosti u Beogradu - 5. 10. 2015.
« Odgovor #7 poslato: 10. Oktobar 2015. u 11:24 »
Hvala drugari! :) Super što je skomimaster dopunio reportažu, lijepo je da se vidi i kako je iz drugog ugla izgledao taj Cb. :super:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm