Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.  (Pročitano 2731 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« poslato: 20. Maj 2015. u 16:08 »
Prvo da kažem da sam razmišljao da li da otvorim novu temu, ili da jednostavno dopunim reportažu koju su Miki i Joca još sinoć otvorili, ali s obzirom da i oni i ja imamo dosta fotki, mislim da bi bilo previše za jednu temu. Sa druge strane, prođe praktično pola sezone, a da nisam otvorio još nijednu reportažu, a još dok sam fotkao prve munje na Kališu, kroz glavu mi se vrtjelo - konačno reportaža sa munjolovom. :)

Ove sezone nije bilo ništa vrijedno pomena do sada. Možda i najzanimljiviji dan sam propustio početkom maja, mada je i tada Vračar po svemu sudeći zaobišlo ono najzanimljivije, a Miki i Joca su to ovjekovječili fotografijama.
Iako je bilo ukupno 5 dana sa zabilježenom grmljavinom u aprilu i prvoj polovini maja u Beogradu, sve konkretnije je zaobilazilo grad. I svaki dan sa nestabilnostima je imao sjeverozapadno i zapadno strujanje po visini, a poznato je da odatle jako rijetko išta stigne do Beograda.

Period nestabilnog vremena sa južnim strujanjima je konačno počeo 19. maja i već prvi dan je donio zanimljivosti. Tokom dana su se razvoji uglavnom držali planinskih predjela. Sve što je bujalo jugoistočno od grada se brzo raspadalo:





Sondaža je otkrila tipičnu situaciju nestabilnosti sa velikom inhibicijom. Sloj od 850mb do 700mb je bio previše suv i stabilan, dok u višim slojevima nije bilo problema. Zbog velike inhibicije u nižim slojevima atmosfere, bilo je jasno da ovo nije situacija kad će nešto nići nad Beogradom niotkuda, ali da bi dolazak višećelijske oblačnosti sa sobom donio dovoljno vlage u niže slojeve da razvoji krenu.



Oko 19h višećelijska oblačnost prelazi preko Loznice:



Iako je strujanje po visini bilo pretežno južno i jugoistočno, doduše vrlo slabo, ova višećelijska oblačnost se širila kako ka sjeveru, tako i ka zapadu. Vidio sam da ako bude išta u Beogradu ili blizu, da će proći zapadnije, tako da na vrijeme krećem ka Kališu.



Na pravom mjestu u pravo vrijeme, već prve munje koje su uletjale su lijepo izgledale:











Linija se širila ka istoku, s vremena na vrijeme su počinjale krupne kapi kiše i već su krenule da pucaju munje jako blizu:





Udarale su sve bliže:



I na kraju najbolja iz ove prve ture, drmnula pravo u Bežanijsu kosu:



Uskoro kreće kratkotrajan, ali vrlo jak pljusak uz sugradicu i pojačan vjetar, nije palo više od 3-4mm na Kališu. Tad sam se već bio sklonio na sigurno, sačekao da prođe još jedan lagani pljusak i krenuo kući.

Međutim, ni to nije bilo sve za tu noć. Druga tura se primicala polako i sigurno, ovoga puta sa jugoistoka:



Često je sijevalo, uslikao sam jako puno ovakvih udaljenih munja:





Onda bez ikakve najave stiže zvijezda večeri. Gledajući kompletnu fotografiju, sigurno jedna od top 3 koje sam ikada uslikao, pogotovo ako se uzme u obzir svijetleći Cb, formacije, kišne zavjese, i sama jasnoća fotografije. Sve što treba da se vidi je tu:



Nebo su šarale munje raznih oblika:







A onda su krenule eksplozije. Ne volim ovakve fotografije, po kvalitetu znatno zaostaju za ostalima, ali okačiću ih fore radi :)





Znao da će ako budem stprljiv da dođe ona prava. :) I stprljenje se na kraju isplatilo, efetkne za kraj reportaže:



Još jedna slična. Tipičan primjer munja iz uzlazne struje (updraft). One su ovako jasne i razgranate, za razliku od munja iz silazne struje koje nisu ovako jasne i mnogo blješte zbog svjetlosti koja se rasipa po kišnim kapima.



Mnogo je munja udarilo u ta dva sata na teritoriji Srbije:



Druga tura je makar na Vračaru prošla bez kiše. Ukupno je palo 4mm iz prve ture. Sve u svemu, ovo je bila noć munja koja je otvorila nestabilni period koji će trajati i narednih nekoliko dana. Nadam se da će makar neki od tih dana donijeti i konkretnije padavine, kojih nije bilo još od marta.

Nadam se da vam se dopada reportaža, ja sam zadovoljan nebeskom režijom, možda i moj najbolji munjolov od kad sam na forumu zbog raznovrsnosti slika. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #1 poslato: 20. Maj 2015. u 16:13 »
Bravo majstore svaka čast kao i uvek!
Ove eksplozivne što si fotkao, si koristio ISO opcije na minimum (ISO ~100) ili si stavio na ISO automatic? Ne znam jel toliko blješti od blizine ili zbog svetlosnih opcija?

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #2 poslato: 20. Maj 2015. u 21:26 »
Шта да кажем, осим - фантастично, врхунски! Као и увек. ;) Дефинитивно једна од твојих најбољих слика муње до сада, ова са светлећим Цб-ом, и кишним завесама, професионална! :first: :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #3 poslato: 20. Maj 2015. u 22:23 »
Hvala omladino beogradska stormčejserska! :) Sledeći put idemo svi zajedno u munjolov. :)
Miki, kad slikam munje, važno je da ISO i flash stavim na minimum (kod mog aparata 80 i -2), a sve ostalo je proizvoljno. Neke munje su jednostavno previše blizu pucale, da bi fotoaparat to prihvatio, a treba uhvatiti i munju u pravom stadijumu, poznato je da ih ima više.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #4 poslato: 20. Maj 2015. u 23:05 »
Svaka cast na odlicnoj reportazi, profesionalna sto rece Joca. Fantasticne slike munja; definitivno beogradski trio stormcejsera! :D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #5 poslato: 21. Maj 2015. u 01:20 »
dobrodošao nazad! :D
kompletna reportaža, odlične fotke.. na onoj se zaista vidi sve što treba

i slobodno kači i ove koje nas oslepe, gledaj samo kako se vide kišne zavese

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #6 poslato: 21. Maj 2015. u 09:13 »
Odlična reportaža, kao i uvek na pravom mestu Miloše :super:

Kad su munje bliže, trebalo bi smanjiti otvor blende na f8 na primer kako slika ne bi "pregorela", no verovatno tu mogućnost nemaju svi aparati iz osnovnog segmenta :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #7 poslato: 21. Maj 2015. u 21:26 »
Hvala svima! :)

Što se munjolova tiče, ova sezona je već ispunila moja očekivanja, nadam se da će sledeća reportaža biti neka fotogenična olujica. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #8 poslato: 24. Maj 2015. u 21:08 »
Super Miloše, ko čeka dočeka  :super:

Nadam se da vam se dopada reportaža, ja sam zadovoljan nebeskom režijom, možda i moj najbolji munjolov od kad sam na forumu zbog raznovrsnosti slika. :)

Mislim da je ipak 8. jun 2011. još uvek bez premca, što se BG tiče.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #9 poslato: 25. Maj 2015. u 00:00 »
Mislim da je ipak 8. jun 2011. još uvek bez premca, što se BG tiče.

Da, meni su taj dan što si pomenuo i 13. jun 2010. dva nezaboravna munjolova. Nekako je tada sve to bilo novo za nas, veći doživljaj. Imao sam ja kasnije i uspješnih samostalnih munjolova (npr. 29. maj 2013.), ali ipak ništa ne može da zamjeni taj ekipni stormčejs iz starih dobrih dana. Evo tih reportaža da se prisjetimo:

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2401.0

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1954.
« Poslednja izmena: 26. Maj 2015. u 10:43 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Nestabilnosti i veče munja u Beogradu - 19. 5. 2015.
« Odgovor #10 poslato: 25. Maj 2015. u 23:52 »
ali ipak ništa ne može da zamjeni taj ekipni stormčejs iz starih dobrih dana.
Pripreme kod Pavlovića, pa trčanje na Kališ... :super: