Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 238228 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #540 poslato: 30. Januar 2015. u 01:21 »
Taj GfS bas cesto voli da pretupljuje sa tim obnavljanjem i duzim zadrzavanjem centra ciklona uz greben anticiklona koji mu se gura sa zapada.

Zato to sve i crta u 100 i nekom satu.

Realnije je da ce ciklon pre biti primoran da se premesta ka manje gradijentnom polju istocno.

Primera za to koliko ti dusa hoce.Eto ova zimska epizoda krajem decembra.Nije palo 30-40mm snega zato sto se nije desilo prdubljivanje i duze zadrzavanje ciklona u otrantskom zalivu,vec je ciklon bio brze bolje proteran grebenom anticiklona na Bugarsku.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #541 poslato: 30. Januar 2015. u 01:35 »
Potpuno podrzavam @Kimia, jel i ja kazem da GFS preteruje, a kad uzmem u obzir EC, koji je ipak tacniji za nase podrucije. Jel u vec nekoliko izlaza GFS je pao pogotovo sa padavinama, dok je EC ipak pogodjao da nece to biti padavina toliko, oslanjam se na, decembar i pocetak januara kada smo imali jedan zimski prodor, uporedjujuci GFS i EC-je bijo bolji i blizi padavinama. Ima nade za lepu zimu u februaru :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #542 poslato: 30. Januar 2015. u 08:39 »
Problem je trenutno što su gotovo svi GFS ensemlbi prihvatili zapadniju putanju ciklona.



Čak mi deluje da mu se i EC priklonio.


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #543 poslato: 30. Januar 2015. u 08:55 »
Ne znam sta da kazem, ovi modeli mi deluju kao da se neko igra sa nama. Jedan pravi zimski izlaz da se ponadamo necemu i onda iz ilzlaza u izlaz sve gore i gore. Bio sam ubedjen da ce se GFS prikloniti EC-u ali izgleda nista od toga. Prosto je neverovatno koliko malo fali da se sloze karte za zimu ali nece nas pa nece. Prosto mi dodje da jedno vreme vise ne pratim modele ali cim krene novi izlaz ne mogu a da ne pogledam. Izvinjavam se ako sam otisao u off, morao sam nekom da se izjadam.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #544 poslato: 30. Januar 2015. u 10:20 »
Kao sto reče Milos sinoć,uvek toplije varijante imaju prednost. Ne znam vise sta treba da se desi pa da dobijemo zimu,cak i da se Ac postavi nad Skandinavijom opet bi nesto falilo  ;D Jednostavno nikako da se poklope kockice jbg.. Polako ce i potencijali nestajati..

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #545 poslato: 30. Januar 2015. u 10:48 »
Kao sto reče Milos sinoć,uvek toplije varijante imaju prednost. Ne znam vise sta treba da se desi pa da dobijemo zimu,cak i da se Ac postavi nad Skandinavijom opet bi nesto falilo  ;D Jednostavno nikako da se poklope kockice jbg.. Polako ce i potencijali nestajati..

Ma sad će to novi GFS 6Z da popravi !

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #546 poslato: 30. Januar 2015. u 12:11 »
Ovaj ciklon od 4. febraura će istrošiti sav potncijal koji je postojao na početku uspostavljanja bloka na Atlantiku. Sumnjam da će priliv hladnijeg vazduha posle toga uspeti nešto bitno da promeni. Možda i bude kratke epizode sa snegom ali se polako otvara put toplijem vazduhu sa zapada.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.210
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #547 poslato: 30. Januar 2015. u 12:56 »
Nema potrebe zamarati se time sta se crta u 200 i nekom satu,da vidimo sta ce biti sa ovim od srede.

Ja sam i dalje sunnjicav prema ovome sto se crta.I dalje mislim da ce anticiklon to odgurati u malo povoljniji polozaj za nas.

Neverovatno mi je pre svega koliko otopli u spоmenutu sredu i cetvrtak.Imamo plus na visini,ali to je svega oko 2C na 850Hpa.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #548 poslato: 30. Januar 2015. u 13:07 »
Slažem se ali sredu treba obrađivati u temi februar. Ovde je ipak pogled na duže.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #549 poslato: 30. Januar 2015. u 13:41 »
Tako blizu, a opet tako daleko.  :neznam:



Znate ono umalo da dobijem sedmicu na lotou, čovek pored mene dobio.  ???

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #550 poslato: 30. Januar 2015. u 14:13 »
Eh te karte ... kako sam ja primio na takvu GFS kartu za prethodni snegopad krajem decembra prosle godine kada su crtali cak 45 cm snega za moj kraj a palo 15cm. Od tada sa velikom sumnjom gledam na to kao i na vecinu profi prognozera tipa W2U, Yr.no, Meteoblu, itd.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #551 poslato: 30. Januar 2015. u 14:30 »
 ^^ ^^ gfs na sajtu W2U vec desetak dana daje samo oblacno vreme ne dajuci padavine,samo temperaturne podatke za naredne periode :popcorn:


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #552 poslato: 30. Januar 2015. u 14:50 »
Eh te karte ... kako sam ja primio na takvu GFS kartu za prethodni snegopad krajem decembra prosle godine kada su crtali cak 45 cm snega za moj kraj a palo 15cm. Od tada sa velikom sumnjom gledam na to kao i na vecinu profi prognozera tipa W2U, Yr.no, Meteoblu, itd.

Ova karta samo predstavlja trenutni izlaz modela GFS i nikako ne treba da se uzima kao neki reper koliko će snega pasti. Ja na to gledam kao na fitrirane, akumulirane snežne padavine i jako mi se sviđa što model vodi računa i o temperaturi pri tlu na kojoj pada sneg. Nikada neće staviti 5cm za 5mm padavina, ako će padati sneg na +2 stepena.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #553 poslato: 30. Januar 2015. u 15:11 »
Ova karta samo predstavlja trenutni izlaz modela GFS i nikako ne treba da se uzima kao neki reper koliko će snega pasti. Ja na to gledam kao na fitrirane, akumulirane snežne padavine i jako mi se sviđa što model vodi računa i o temperaturi pri tlu na kojoj pada sneg. Nikada neće staviti 5cm za 5mm padavina, ako će padati sneg na +2 stepena.

Ma ok u redu je sve to sto kazes i hvala na pojasnjenju ali samo sam se podsetio tog dana (1 do 2 dana pre snegopada) i na to kako sam bio svima redom rastrubio da ce pasti veliki sneg a ono .... jadac  :-[

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #554 poslato: 30. Januar 2015. u 16:09 »
Što se tiče Beograda (Vračar) najniži stanični pritisak je bio 958hPa tj. sveden na nivo mora to je bilo ~974hPa.
Taj podatak imam sačuvan ali nisam uspeo da pronađem datum ali mislim da je bilo tokom 80-ih godina (20. veka).
Jutrošnji GFS00UTC za petak uveče daje veoma sličan pritisak za BG ali ima vremena da se to još menja...
ECMWF "vidi" malo drugačiju sinoptičku situaciju i najniži pritisak (za područje BGa) ne "spušta" ispod 986hPa (na nivou mora).

Spomenuo sam najniži prit. vazduha za BG pre 6 dana tj. pre nego što je o tome dosta počelo da se piše "u medijima" (da iskoristim popularan izraz) a u delu u kojem sam rekao da mislim da je to bilo tokom 80-ih sam pogrešio: u pitanju je bio decembar 1976.
Ovog popodneva najniži pritisak je, nezvanično, bio 961.6hPa (stanični, za WMO lokaciju 13274 na Vračaru) tj. sveden na nivo mora to je bilo 976.9hPa.
U pitanju je RHMZ-ova AMS (termin 14.42):
Притисак сведен на ниво мора, минимум, у последњих 60 мин.    976.9    hPa

Zaista su izuzetno retke situacije kada je pritisak (sveden na nivo mora) ispod 980hPa.
Da smo na Islandu to bi bio "sasvim običan dan"  ;)
Ova, snegom veoma "siromašna" zima (za sada), će se eto možda upamtiti i po prolasku ove jake depresije "iznad naših glava" -doduše od toga smo samo dobili glavobolju a naravno ne i pravo zimsko vreme.

Srećan rođendan, Joe!
... neka te sneg obraduje za npr. 9-10 dana  :zima1  ;)
Daleko je to... Za sada mogućnost (50-60%) postoji, ništa više od toga...

Prethodno napisano bio značilo da bi Joe mogao (sa šansom 50-60%) da se snegu obraduje 5.-6. februara.
Poslednji numericki modeli kao da žele da onih mojih 50-60% smanje na 5-6%  :cry: ali situacija je jos daleko od "sigurne" nevezano za to što su poslednjih par "run-ova" modela "postavili ciklon" na mesto (tačnije "odredili" putanju) koje nam ne bi donelo sneg.
Mogućnost za makar kratku zimu sa snegom posle 5. februara ipak postoji, da je u ovako složenim situacijama sve jasno 7-8 dana unapred onda se prognoza vremena ne bi zvala "prognoza"  ;)
Pretpostavljam da mnogim "zimoljupcima" moja konstatacija ne znači puno jer su verovatno mnogi ubeđeni da snega neće biti npr. do 10. februara ili da ga neće biti do sledeće zime (prisutan je veliki pesimizam po pitanju bilo kakve šanse za sneg u narednih 10 dana uz brojne "žalopojke" kako će "zapadne komšije" ili maltene svi drugi "proći bolje") a verujem da bi samo jedan, kako bi mnogi rekli "dobar izlaz", naprasno promenio mišljenje.
"Izlaz" nekog modela je dobar ili loš ako se nakon npr. 7-10 dana ustanovi da je spomenuta prognoza i ostvarena (ili uglavnom ostvarena) a nikako se modeli ne mogu nazivati "lošim" i "dobrim" samo na osnovu toga da li neki "izlaz" predviđa sneg ili ne. Npr. u januaru je ECMWF bio odličan sto se tiče prognoze na 500hPa i 10hPa, maltene da nije bilo "izlaza" u kojem se "videlo" pravo zimsko vreme.

P.S. Joe, ako "izvisiš" za sneg 5.-6. februara uzmi u obzir da je u mojoj najavi pisalo "Za sada mogućnost (50-60%) postoji, ništa više od toga..." pa imam "opravdanje"  ;) u vidu onih "presotalih" 40-50%.
« Poslednja izmena: 30. Januar 2015. u 16:39 Profiamater »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.416
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #555 poslato: 30. Januar 2015. u 17:52 »
Još nema hvalospjeva o novom GFS-u? Čudi me, snijeg i to dobar u 180-om satu. Dokle god ima potencijala, makar će u ovoj temi biti zime i snijega, kad već neće napolju. Čekamo EC.  :kafa:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #556 poslato: 30. Januar 2015. u 18:25 »
 ^^
Nada umire poslednja ali pocetak februara zaista ima dobar potencijal koji ce ostati neiskoriscen. :neznam:
Odlican blok na Atlantiku koji ide skroz iznad Islanda, Sredozemlje u kojem bujaju cikloni ali to nije dovoljno.  :neznam:
Novi termin koji postaje zanimljiv je tu oko sledeceg petka-subote, ako se AC ne prosiri prema istoku bice zanimljivo. 
Dugih nedelju dana je (opet)pred nama.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #557 poslato: 30. Januar 2015. u 19:11 »
Sta reci sem nadajmo se bar nekom snegu do kraja februara,potencijala ima ali nije do nasih zelja,nzm citam,gledam danima unazad al opet corak,ipak nadam se ko dete u Africi koje ceka kisu.... :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #558 poslato: 30. Januar 2015. u 20:04 »
EC veceras dosta dobro, osim 5 februara tada bi bilo toplo ali kratkotrajno, cak bi krajnji sever Srbije dobijo sneg i 5 ali daleko je to , jos ce se menjati tu cak mi se cini da je taj ciklon oko 4 pomeren malo istocnije, pa je samim time smanjeno naglo otopljenje za 4, dok ga GFS otopli do cak 10 u plusu.  Bice zanimljivo  cele nedelje pratiti modele.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #559 poslato: 30. Januar 2015. u 20:06 »
Čekamo EC.  :kafa:
Po meni, gledajuci samo sinopticku situaciju EC je veoma dobar za period oko 5. februara. E sad sta ce reci meteogram to cemo videti, on me cesto ubije u pojam...

EDIT: naravno, fali hladnoce a Vojvodini fali i padavina. Drugi delovi Srbije bogati padavinama ali je temperatura previsoka za sneg.