Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2015 - III dekada  (Pročitano 39812 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.280
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #340 poslato: 30. Januar 2015. u 15:54 »
S. Palanka odvratnih 12 C, oblacno, gadan vetar se nadigao, poneki crep odleteo sa komsijskih kuca, 'al zato pritisak i dalje pada... 964 mb  :oboze: davno nije bio toliko nizak  :o
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #341 poslato: 30. Januar 2015. u 16:23 »
Uglavnom oblačno danas uz umeren jugoistočni vetar T 12C.

Ono što je još obeležilo ovaj dan je neverovatno dobra vidljivost.

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #342 poslato: 30. Januar 2015. u 16:38 »
U Vrscu standardno, kad je kosavska situacija u pitanju, vetar je negde od podneva bas pojacao. Udari dostizu do 32 m/s. Tokom prepodneva bilo uglavnom oblacno i suvo, da bi se kasnije skoro potpuno razvedrilo, ali polako pristizu novi oblaci, kao prethodnica ovog sistema iz Bosne i Hrvatske. Trenutno 10 C.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #343 poslato: 30. Januar 2015. u 17:11 »
Duva u Bg,ali ovde na Dorcolu medju zgradama nista posebno.Cini mi se da vec pocinje da slabi.

Sto kaze Kimi duva kosava,ali kako je duvalo prosle godine u ovo doba,ovo je nista.

Da, nije ovo uopšte bila toliko nepodnošljiva košava, pa čak ni meni koji sam na njenom direktnom udaru. Koliko sam pratio, srednja brzina nije prelazila 10m/s, a udari 19m/s. Bio sam u pravu sa prognozom:

Što se tiče Beograda, mislim da košava neće biti ekstremna kao prošle godine u ovo vrijeme. Prošle godine je dan sa najjačom košavom bio 1. februar 2014. kada je tokom većeg dijela dana duvala košava srednje brzine od 12-13m/s sa udarima do 28m/s. Sutra očekujem srednju brzinu od oko 8-10m/s sa udarima do 20-25m/s sredinom dana. Ove zime smo već jednom imali jaku košavu 1. decembra. Tada je srednja brzina bila 10-12m/s sa udarima do 25m/s.

Generalno postoje dvije vrste košave - topla i hladna varijanta. Kod tople (ciklonalne) varijante imamo izobare koje se pružaju u pravcu sjever-jug, odnosno jak gradijent (pad) pritiska u pravcu istok-zapad. Košava tada više vuče ka SSE smjeru i ima fenski efekat. Kod hladne (anticiklonalne) košave imamo izobare u u pravcu istok zapad, odnosno jak gradijent pritiska u pravcu sjever-jug. Tada košava ima više ESE smjer i donosi hladni vazduh iz Vlaške nizije. Iz mog nekog iskustva, ova hladna varijanta košave je obično jača i neprijatnija nego topla varijanta. Kako je u ostalim dijelovima Srbije ne znam, ali u Beogradu sutra ne očekujem ništa što se već nije dešavalo barem par puta u toku svake zime.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #344 poslato: 30. Januar 2015. u 17:13 »
U Paracinu haos, nenormalan vetar nosi krovove sa pojedinih zgrada. Izdato je upozorenje da stanovnistvo bez preke potrebe ne izlazi iz svojh kuca.

Imam i nekih slika, njih cu ubaciti malo kasnije, ovakva kosava dugo nije bila ovde.. Vetar i dalje razvaljuje koliko duva.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #345 poslato: 30. Januar 2015. u 17:23 »
Kolega,sjajna prognoza ! :)

Novo Selo takodje po ocekivanju nista posebno.Nema leba tu od jakog vetra uz juznu varijantu kosave.

Moze ga biti (juznog) neposredno pred front,mada ocekujem tamo jak vetar pri prelasku fronta i okretanju vetra na zapad i jugozapad.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #346 poslato: 30. Januar 2015. u 17:33 »




I jedan snimak lokalne televizije:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=s5H5J8Fm5C0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=s5H5J8Fm5C0</a>

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #347 poslato: 30. Januar 2015. u 17:46 »


Ovo ide ka nama ili gresim? Sta se moze ocekivati, po ovako niskom pritisku?

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #348 poslato: 30. Januar 2015. u 18:48 »
U Ivanjici danas nezapamćeno jak vetar,ja ne pamtim ovakav vetar,za Ivanjicke uslove ovo je fenomen...
Inace upravo je slaba kiša pojačala na umerenu,na Goliji iznad 1400 mnv može pasti dosta snega

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #349 poslato: 30. Januar 2015. u 18:55 »
Udaraju kiša i vetar svoju simfoniju ;D

T=6.9°C
p=976.7 hPa



« Poslednja izmena: 30. Januar 2015. u 19:05 Dejo »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #350 poslato: 30. Januar 2015. u 19:02 »
Što se tiče Beograda (Vračar) najniži stanični pritisak je bio 958hPa tj. sveden na nivo mora to je bilo ~974hPa.

Spomenuo sam najniži prit. vazduha za BG pre 6 dana tj. pre nego što je o tome dosta počelo da se piše "u medijima" (da iskoristim popularan izraz) a u delu u kojem sam rekao da mislim da je to bilo tokom 80-ih sam pogrešio: u pitanju je bio decembar 1976.
Ovog popodneva najniži pritisak je, nezvanično, bio 961.6hPa (stanični, za WMO lokaciju 13274 na Vračaru) tj. sveden na nivo mora to je bilo 976.9hPa.
Zaista su izuzetno retke situacije kada je pritisak (sveden na nivo mora) ispod 980hPa.
Da smo na Islandu to bi bio "sasvim običan dan"  ;)

Prema AMS-Vračar u nastavku popodneva i večeras pritisak se minimalno menjao (u BGu je uglavnom bio oko 977hPa tj. oko 2-3hPa manje nego što se vidi na karti HAMWeather za 18.05h po kojoj je BG negde na 980hPa -ipak je ta karta za celu Evropu i svakako ne može da bude baš sasvim precizna za sve lokacije) i u 19.00 zabeležena je najniža vrednost od 961.3hPa (ili mbar) tj. svedeno na nivo mora to je 976.6hPa. Verovatno će se pritisak još samo minimalno spustiti pa će ovih današnjih ~976hPa biti među danima sa najnižim pritiskom (od kada se uredno beleže zvanični podaci za Beograd).
Vredi spomenuti da je danas "nivo" 850hPa bio na visini nižoj od 1200m -to se zaista veoma retko dešava u našem regionu.

Što se tiče vetra, u Vršcu su udari jugoistočnog vetra dostigli brzinu od 133km/h ali ako to za Vršac i nije nešto previše neobično svakako se nešto slično ne može reći za Valjevo i Sjenicu (kao što je Kimi već spomenuo) gde je "jugovina" bila neobično jaka sa udarima vetra brzine 80km/h.
U Beogradu udari vetra (na Vračaru, svakako ima i specifičnih lokacija sa malo jačim vetrom), do večeras, nisu bili preko 21m/s (76km/h).
« Poslednja izmena: 30. Januar 2015. u 19:24 Profiamater »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #351 poslato: 30. Januar 2015. u 19:55 »
U Knjaževcu u poslednjih sat vremena ima najjače udare vetra, do 12.6m/s.
Na Babinom Zubu takođe pojačao vetar, udari do 20.6m/s, tempeartura na 0°C
Pritisak je još uvek u padu, u Knjaževcu trenutno 981.9hPa uz T=10.8°C


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #352 poslato: 30. Januar 2015. u 20:00 »
Umerena kisa u Vrbasu, radar kaze da ce padavina jos biti.
Temperatura je opala na 5C.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #353 poslato: 30. Januar 2015. u 20:01 »
pocela kisa krupnih kapi, vidim po hrvatskoj niziji ima i snega :popcorn:

Van mreže ladjon

  • *
  • Poruke: 57
  • Starost: 60
  • Lokacija: Novi Sad-Centar
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #354 poslato: 30. Januar 2015. u 20:10 »
Slaba kisa u Novom Sadu,T 10.9°C,pritisak 964 hpa

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #355 poslato: 30. Januar 2015. u 20:21 »
I ovde vetar u pojačanju, jaki udari povremeno.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #356 poslato: 30. Januar 2015. u 20:23 »
Vetrovito i ne tako hladno veče u Beogradu , takt  9.8 °C .
Navlači se oblačnost sa zapada i jugozapada ovde , u toku noći padavine.

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #357 poslato: 30. Januar 2015. u 20:31 »
Ovog trenutka u Banjaluci je poceo da pada snijeg.
Takt 1C, Tmax danasnja 13C.
„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #358 poslato: 30. Januar 2015. u 20:38 »
Što se tiče Beograda (Vračar) najniži stanični pritisak je bio 958hPa tj. sveden na nivo mora to je bilo ~974hPa.
Taj podatak imam sačuvan ali nisam uspeo da pronađem datum ali mislim da je bilo tokom 80-ih godina (20. veka).
Jutrošnji GFS00UTC za petak uveče daje veoma sličan pritisak za BG ali ima vremena da se to još menja...
ECMWF "vidi" malo drugačiju sinoptičku situaciju i najniži pritisak (za područje BGa) ne "spušta" ispod 986hPa (na nivou mora).

GFS od pre 6.5 dana je izuzetno precizno procenio situaciju za danas (što se tiče vazd.pritiska a i za padavine nije bio loš jer ih je davao tek kasno uveče) -prognozirao je za večeras ~974hPa za Beograd a pritisak u BGu je trenutno 974.9hPa (stanični prit. 959.6hPa) i ako ne grešim ovo je dan sa drugim najnižim zvanično izmerenim vazd.prit. u BGu i biće veoma blizu rekordu iz decembra 1976. (današnji min.pritisak će biti 974.x hPa i mislim da će "osvojiti" drugo mesto).

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2015 - III dekada
« Odgovor #359 poslato: 30. Januar 2015. u 20:53 »
^^ Eto makar neki rekordi da padaju. Vjerovatno smo se ponekad zapitali u prošlosti šta bi se desilo kada bi preko Srbije prešao vrlo dubok ciklon kakve smo na sinoptičkim kartama navikli da gledamo uglavnom iznad Islanda ili Velike Britanije. I dobili smo najkraći mogući odgovor - ništa. Malo jačeg vjetra i to je to.

U Beogradu jedan od najdubljih ciklona u istoriji mjerenja nije donio ni mjerljive padavine, što je i dobro jer ih je već bilo previše prethodnih dana. Naprotiv, košava je konačno malo isušila tlo koje je bilo prenatopljeno vodom i potpuno pretvoreno u blato. WRF-NMM je odlično predvidio situaciju sa padavinama.
Košava je i dalje jaka, za nijansu slabija nego sredinom dana. T 10.8°C, Tmax 12.6°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm