Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.  (Pročitano 3656 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« poslato: 29. Januar 2015. u 01:31 »
Proteklih nekoliko dana su bili više mučenje za prave “snegoljupce“ negoli bilo kakav užitak. Vladalo je sivilo (ne pamtim kada sam video Sunce poslednji put), u Beogradu je padala kiša, susnežica i sneg. Bilo je povremeno (pogotovo u višim delovima grada) i zadržavanja snega uz simboličan kratkotrajan pokrivač, ali sve je to bilo dosta „vodeno” na temperaturama u blagoj pozitivi, a često je i intenzitet padavina bio preslab da bi se formirao pokrivač na već ionako kritičnoj temperaturi.  Međutim, sondaža otkriva da je ovih dana nulta izoterma bila uglavnom na 250-300m nadmorske visine, a iznad toga u minusu, što ukazuje na to da je negde počevši od 24. januara popodne, na višim delovima Avale (450-500 m) padao čist sneg na negativnoj temperaturi. Od tada se nakupilo 15ak mm padavina u Beogradu, pa je sve to nagoveštavalo da bi na Avali mogla biti prava zimska idila. Nije Avala mnogo daleko, pa sam sa ortakom krenuo do tamo -  da uživam makar na jedan dan u snežnoj idili (kada već to ne mogu u gradu). I mogu da kažem da sam se prijatno iznenadio stanjem tamo.  :)

Jedan deo fotki je napravljen kamerom sa mobilnog telefona, a drugi aparatom Canon 700d (objektiv ef-s 18-55 mm)  koji je poneo ortak, pa su te slike svakako bolje.

Studentsko odmaralište “Radojka Lakić” u podnožju Avale:

      



Već u podnožju  (oko 250-260 m.n.v.) je bilo kakvog-takvog pokrivača, i drveće je bilo “ukrašeno” snegom:

   

   

   



Klupica pod snegom:

   



Kako sam se penjao ka vrhu (malo prečicom kroz šumu, malo  betonskim  putićem za pešake), visina snežnog pokrivača je postepeno rasla.  Rasla je i količina snega na granama drveća, a prizor je bio sve lepši:

   

   

   

   

   



Putić koji vodi ka vrhu:



 


Sneg se prosto "lepi" za grane:





U najnižem delu (do oko 300m.n.v.) bilo je i blata ispod tankog snežnog pokrivača, sve je bilo nekako raskvašeno. Idući dalje uzbrdo bilo je sve više snega, a zemlja se  postepeno “stvrdnjavala”.  Iznad  400 m.n.v.  je sve bilo zaleđeno, i sneg  je lepo ”škriputao” pod nogama -  pravi zimski ugođaj:




Slike u “makro” režimu fotografisanja:







Ovo su već slike nedaleko od tornja:







Kod Avalskog tornja (oko 440 m.n.v.) bilo je 8-10 cm snežnog pokrivača. Drveće, ljuljaške i klupice u zimskom snu,  sve je  prekriveno  prelepim “belim plaštom”:











Takođe je bitno pomenuti da je iznad 300 m.n.v.  počela “zona” niske oblačnosti, pa je magla bila sve gušća kako sam se kretao uzbrdo, da bi negde oko Avalskog tornja vidljivost bila svega 60-70 m. Ta činjenica je pokvarila uslove za fotkanje, a Avalski toranj se nije video ni u naznakama na nekih 100m udaljenosti.

Na ovoj slici bi trebalo da se vidi toranj, ali o tome naravno nema ni govora :D :






Na još višoj tački, kod platoa gde je parking i autobusko stajalšte  (oko 480 m.n.v.)  snega je bilo 10-12 cm u proseku:













Inače na tom stajalištu saobraća autobuska linija 400, koja u periodu od maja do septembra vozi do vrha Avale, a početna stanica je kod Trošarine na Banjici:







Kod spomenika Neznanom junaku (511 m.n.v. i najviša tačka Avale), magla je bila veoma gusta - vidljivost je bila zaista vrlo mala, najviše do 30-40 metara:













Već se približavalo vreme kada će početi da se smrkava, pa je došao trenutak za lagani povratak nazad…






Toliko od mene u ovoj reportaži, nadam se da će biti još prilika ove zime za ovakve prizore…  :)

« Poslednja izmena: 29. Januar 2015. u 01:51 Srks »

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #1 poslato: 29. Januar 2015. u 06:09 »
Ovo je super Srks, sigurno si uživao u jednom snežno-ledenom-zimskom danu :)  :super:

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #2 poslato: 29. Januar 2015. u 08:43 »
Lepo Srks! Zima na mrvice. :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #3 poslato: 29. Januar 2015. u 11:01 »
Hvala Dejo, hvala Ljubiša!  :)  Zaista sam uživao, u ovakvim zimama svaka prilika mora da se iskoristi.  :D

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #4 poslato: 29. Januar 2015. u 11:33 »
Lepa reportaza Srks. :super:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #5 poslato: 29. Januar 2015. u 11:42 »
Treba vise da se nadamo tome da ne moras da se penjes na Avalu da bi pravio reportazu o sneznoj idili  :D


Prelepe slike  :first:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #6 poslato: 29. Januar 2015. u 12:23 »
Super reportaža Srks! :) Kad gledam slike žao mi je što mi nije bilo ni na kraj pameti da i ja skoknem do Avale neki dan, a sad je već kasno. Šteta što je gore bila tako gusta magla, bile bi još ljepše fotke da je bolja vidljivost.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #7 poslato: 29. Januar 2015. u 13:48 »
Hvala vam ljudi!  :)

Šteta što je gore bila tako gusta magla, bile bi još ljepše fotke da je bolja vidljivost.

Slažem se, zaista su bili dosta loši uslovi za slikanje, pogotovo gore...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #8 poslato: 29. Januar 2015. u 16:08 »
Bravo Srks! Odlicne fotografije i prava zimska idila na Avali.
Kao sto rece Zika nadam se da za sledecu reportazu neces morati da se penjes do Avale.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #9 poslato: 29. Januar 2015. u 16:38 »
 ^^ Hvala Ciklon na lepim rečima! :)  Nadam se i ja da će uskoro biti prilike za snežne kadrove iz mog kraja.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #10 poslato: 29. Januar 2015. u 18:59 »
Свака част на репортажи Сркс! Одлична је, мени је јако занимљиво то када се на сваких 5 минута ходања узбрдо постепено повећава снежни покривач. Ја сам се баш питао како изгледа Авала после ових повремених снежних падавина, пошто је горе био целодневни минус, али ето, имамо ми на форуму људе које не мрзи да оду до Авале и прошетају по зимској идили и поделе то овде са нама ;).

Сад је и мени криво што се нисам натерао да скокнем до Авале, мени и није тако далеко одавде. Али смо зато ја и Мики 25. јануара увече отишли у једну шетњу до Видиковца и спустили се до Кнежевца, код Топчидерске реке. Било је јако занимљиво, чим смо се спустили низ један путић кроз шуму, било је све мање снега. Негде на пола пута, на око 130-140 мнв. полако је нестајао снег, а када смо се спустили скроз до доле, снега уопште није било, а то је на око 80 мнв. За то време, на Видиковцу и Цераку је било око 2-3 цм  снега и била је права идила, баш смо се ја и Мики изнервирали што нисмо понели фото-апарат да забележимо то.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.995
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #11 poslato: 29. Januar 2015. u 19:33 »
Odlične slike Srks  :super:
Juce sam se u ja uverio u snežni granicu počev od GM,preko Rudnika gde je bilo 10ak cm snega,sličan prizor kao i na Avali :) Od Topole,Mladenovca pa sve do Grocke samo dekorativno :)
Inače Avalu lepo vidim sa brda iznad moje kuće,vazdusnom linijom nije daleko :)


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #12 poslato: 29. Januar 2015. u 22:48 »
Risbo i Joco, drago mi je da vam se svidela reportaža!  :)

Одлична је, мени је јако занимљиво то када се на сваких 5 минута ходања узбрдо постепено повећава снежни покривач.

Ortak i ja smo išli kolima namerno samo do podnožja Avale, baš da bismo bili u prilici da slikamo na putu do gore (a i dobro je za kondiciju :D ). Na taj način smo mogli i lepo da ispratimo tu promenu koja se dešavala kako smo se penjali - pri tome mislim na ulazak u vrlo "maglovitu zonu" kao i na porast snežnog pokrivača (što se sve vidi i na fotkama). Ta magla nam nije bila potrebna, jer su gore bili baš loši uslovi za fotkanje...


« Poslednja izmena: 29. Januar 2015. u 23:18 Srks »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #13 poslato: 29. Januar 2015. u 23:25 »
Srks uzivao sam gledajuci ove prelepe snezne slike sa Avale. :super:


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Snežna idila na Avali, 28. januar 2015.
« Odgovor #14 poslato: 29. Januar 2015. u 23:35 »
  ^^ Drago mi je da jesi, Sale!  :zima1