Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1363577 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3300 poslato: 23. Decembar 2017. u 12:44 »
Evo nekih podataka o maksimalnoj visini snežnog pokrivača proteklih zima za Zrenjanin

2009/2010 - 12cm
2010/2011 - 22cm
2011/2012 - 42cm (zvanično, nezvanično 49cm!)
2012/2013 - 38cm ( i to decembar 2012. )
2013/2014 - 12cm
2014/2015 - 19cm (28. decembar 2014. )
2015/2016 - 5cm
2016/2017 - 9cm

Poslednji zvanično izmereni dvocifreni snežni pokrivač u Zrenjaninu je izmeren 3. januara 2015. godine ( 10cm ). Za 11 dana "proslavljamo" tri godine bez snežnog pokrivača većeg od 9cm  :O :cry:
Bez pokrivača većeg od 20cm smo više od 5 godina  :sos:

Čeprkao sam po www.rp5.ru , veoma koristan sajt.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.802
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3301 poslato: 23. Decembar 2017. u 13:04 »
Mrzi me sad da gledam ali mislim da je samo u sezoni 2013/14 Niš imao maksimalnu visinu snega ispod 20cm u svim ostalim godinama (poslednjih desetak) je imao max visinu preko 20cm.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3302 poslato: 23. Decembar 2017. u 15:29 »
Ziko budi jak, izdrzi uz tebe smo :) Pa kad padne sneg od 20cm da castis  ;)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.392
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3303 poslato: 23. Decembar 2017. u 21:36 »
 ^^ ^^

Ma tokom zime ću živeti u Ivanjici i svi problemi rešeni  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3304 poslato: 24. Decembar 2017. u 11:38 »
Kada sam ja pricao da je los znak za zimu neaktvnost nekih clanova, ne zelim sad da imenujem da su to majstoric i crpckiceljak  :grin: ali mislim da znate o kome se radi  :laugh: niste me shvatali ozbiljno ali sada vidite da je to bila veoma dobra analiza i razumna pretpostavka  :D
Nego videh na komsijkom forumu pomenuse 2005. godinu da je tek u drugoj polovini januara zima krenula i evo da se setimo kako je bilo u Nisu te zime, da vidimo da ima nade...  U decembru je valjda 22. bilo 7cm snega...Slike su iz meteoroloskih godisnjaka sa sajta rhmz-a znaci izvor: http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php









Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3305 poslato: 24. Decembar 2017. u 12:18 »
Na ovom forumu povremeno spominjemo prognoze RHMZa, bilo je tu i pohvala ali i kritika što je sve normalno  ;)

Kao primer kako nekada nacionalni hidrometeorološki zavodi imaju pogrešnu prognozu "danas za sutra" za "svoje" područje tj. područje za koje bi bilo logično da su veoma dobri, može da posluži prognoza Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH. U situaciji kada je jasno da će u delovima Republike Srpske danas temp. biti u naglom porastu (nakon jučerašnjih 8C koliko je bilo u Banja Luci) u zvaničnoj prognozi koja je juče rađena, predviđeno je samo 7C za Tmax za danas za Banja Luku! Neko je dakle očekivao da će u Banja Luci danas biti čak malo niža Tmax nego juče...  :O


                        FHMZ BiH

Prognoza za danas zaista nije bila teška i većina automatskih prognoza su lako "uhvatile" ovo otopljenje sa zapada,
evo jučerašnje prognoze kompanije WetterOnline:


                       Vreme&Radar free app

Ne mislim da je ovih 14C "savršena" prognoza, verovatno će maks. temp. biti 16-17C, ali ovu prognozu navodim kao primer koliko je automatska prognoza "juče za danas" bila bolja od one koje je objavio FHMZ a video sam i autom. prognozu koja je juče "imala" 15C za Banja Luku a danas je to podignuto na 16C (što je odlično; ta prognoza je bila bazirana samo na ECMWF-u). Ipak FHMZ je nakon niskih 0C (čak ni Tmin nije bila dobra u prognozi) stavio samo 7C za Tmax što prognozu "danas za sutra" čini izrazito lošom (bias će biti oko 9-10 stepeni što je baš prevelika greška za prognozu za 24h unapred).

Nakon pretežno oblačnog jutra i +5C (temp. je bila +5C od 5 do 8h) posle 9h se brzo razvedrilo pa je već u 11h u Banja Luci (WMO stanica 14542) izmereno 13.4C a u podne je temp. "morala" da dođe do 15C... Naravno, nema samo Banja Luka veliki porast temp. u odnosu na juče, danas će preko 15C biti i u Bijeljini, Brčkom, Gradačcu... a i Bihać će se brzo ugrejati iako je u 11h imao samo 8C pa je u tom terminu bio dosta "hladniji" od prethodno spomenutih lokacija.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3306 poslato: 24. Decembar 2017. u 14:19 »
 ^^
U 14h u Banja Luci je izmereno 17.7C!

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3307 poslato: 24. Decembar 2017. u 15:25 »
Iiii ja obozavam Astaninu arhitekturu taj savremen izgled grada u sred nedodjijee stvarno specificnoo,aa klima je nemam reci,te zime su brutala,nikad ne bi ziveo tamo,smrzavati se tolko bez nagrade u vidu nekog snega primetnog,to 4 meseca mraza,ne hvala,ja volim kombinaciju hladnoce sa snegom,Moskovska klima je mnogo bolja po tom pitanju,kao i Cikago na primer ili Toronto od vecih gradova,i nase su bile extra nekad davno u 20 veku :D
Ni Moskva ni Cikago a pogotovo Toronto ne izdisu s velikom visinom snijega.Toronto je samo jednom imao snijeg veci od 50cm,to je bilo 1999 67cm,to je njihov apsolutni rekord.Od boljih i vecih gradova za tebe bih izdvojio Otavu u Kanadi.Evo visina snijega po godinama za Otavu.


Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3308 poslato: 24. Decembar 2017. u 15:34 »
Mozda bi ti bio zanimljiv Syracuse NY,Americki grad on je mjerio dva puta metarski snijeg 1958 122cm,1966 122cm.I Buffalo Ny,je mjerio dva puta metarski snijeg.A ako volis lijep grad pored mora a sa vecim snjegovima za tebe je Portland Maine prava stvar.Od 1871 tamo je 1893,1894,1920,1923 i 1970 mjeren snijeg veci od metar.A najveci je izmjeren 1923 140cm.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.145
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3309 poslato: 24. Decembar 2017. u 16:15 »
Moze mi neko strucniji objasniti situaciju ovu danas maksimalna je bila 17C a prognoze su bile 11C u cemu je toliko prognoza pogresila i dali posle ovog se uopste vise moze verovati modelima

Послато са SP6.2 уз помоћ Тапатока


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3310 poslato: 24. Decembar 2017. u 16:36 »
Moze mi neko strucniji objasniti situaciju ovu danas maksimalna je bila 17C a prognoze su bile 11C u cemu je toliko prognoza pogresila i dali posle ovog se uopste vise moze verovati modelima

Pogledaj moj komentar poslat u podne -naveo sam primer za jučerašnju prognozu FHMZ BiH za Banja Luku za danas: prognozirana je maks. temp. 7C a bilo je 18C! Ma ko da je radio tu prognozu (a logično bi bilo da to rade iskusni ljudi u FHMZu u Sarajevu) "debelo" je pogrešio jer juče je u B.Luci bilo 8C i za danas je sve ukazivalo na značajan porast temp. Kada se na to "doda" nečije iskustvo za ovakve situacije, onda bi bilo logično da je u prognozi bilo npr. 15C.
Modeli su bili bolji od "ljudske prognoze" (u konkretnom slučaju radi se o prognozi FHMZa za dan unapred, ali ni za naredne dane se nisu proslavili) i uz malo korekcije "na pravu stranu" lako bi se dobila drastično veća temp. od prognoziranih 7C. Sam ECMWF je u današnjoj prognozi imao 16C za Banja Luku, u jučerašnjem "run-u" je imao 14C -ko to pogleda, kao i strujanje i temp. na nekim nivoima nikako neće spustiti temp. na 7C već će ili ostaviti ono što je u modelu ili malo "podići"... Neke automatske prognoze su bile mnogo bolje za Republiku Srpsku i celu BiH, nisam pratio pažljivo šta su davali za Srbiju jer me je zanimalo da ispratim šta se daje za Banja Luku koja je poznata kao lokacija koja u ovakvim situacijama može da ima nagli porast temp. u odnosu na prethodni dan.
Možda će neko ko je pratio prognoze za Srbiju moći da napiše nešto više o tome.

Jedna automatska prognoza koju sam pratio je juče davala 14C za danas za Banja Luku -dakle nije bila odlična ali može da prođe kao "vrlo dobra" (u poređenju sa zvaničnom prognozom FHMZa je bila više nego "vrlo dobra"  ;)). Danas je ta autom. prognoza korigovana na 17C a FHMZ je svoju jučerašnju sa očajnih 7C podigao na 11C pa mi je i ta odluka nejasna, jer makar su danas mogli da konačno shvate da će temp. sigurno otići preko 15C... Druga autom. prog. je juča davala 15C a danas je korigovana na 16C... Dakle nisu sve prognoze bile loše u ovom veoma toplom decembarskom danu u većem delu (ne svuda) BiH/Republike Srpske.


                    Vreme&Radar free app, WetterOnline

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3311 poslato: 24. Decembar 2017. u 19:13 »
Ni Moskva ni Cikago a pogotovo Toronto ne izdisu s velikom visinom snijega.Toronto je samo jednom imao snijeg veci od 50cm,to je bilo 1999 67cm,to je njihov apsolutni rekord.Od boljih i vecih gradova za tebe bih izdvojio Otavu u Kanadi.Evo visina snijega po godinama za Otavu.



Pa dobro Toronto I takav je bolji od nas verovatno poslednjih 10 godina,kazem nasa zima iz 20.veka mi je jako dobra,nema mnogo boljih od velikih metropola,mozda eto kanadske metropole I ceo taj region oko Velikih jezera,Hokaido u Japanu I eventualno taj region oko Moskve u Rusiji,Ali sada smo bas zaostali :(

Jel znas kako mogu doci do tih podataka za visine snega svih gradova?
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3312 poslato: 24. Decembar 2017. u 20:12 »
Vidim da imas isto godina kao i ja :thumbup:
Za svaku drzavu imas posebni hidrometeoroloski zavod i sa razlicit sajtovima.Pokusat cu maksimalno da ti pomognem.E ovako prvo krecem sa Kanadom,ovdje sve sredjeno mozes da nadjes,visine snijega,padavine,temprature,vjetar...za gradove Kanade.Preporucujem ti da pogledas Quebec City (evropski grad u Kanadi)tamo su veliki snijegovi,padavine su dobre,ljetnja nevremena.Grad hladan i snijezan zimi,al ipak dovoljno topal ljeti,prava kombinacija.https://www.weatherstats.ca/
Pod broj 2 idemo sa Amerima.Ukucaš u prvo polje lokaciju koja te interesuje. U izboru za dataset odluči se za daily summaries, a onda izaberi period koji te zanima. Na mapi sa desne strane pojaviće se sve stanice u okolini koje su imale bilo kakva mjerenja u tom periodu, klikni na onu koju želiš i onda obavezno na malom prozoru klik na full details. Otvoriće ti se stranica na kojoj izabereš mjesec i godinu, a onda klikom na view data dobiješ dnevne brojke u .pdf formatu. Nije sređeno kao kod Kanađana, ali možeš naći sve što ti treba. https://www.ncdc.noaa.gov/cdo-web/datatools/findstation
Pod broj 3 ide multipratik :D,na ovom sajtu mozes naci vecinu svjetskih stanica sa dnevnim podacima,tu su padavine,max i min temp,vjetar,trajanje sunceve svjetlosti i visina snijega.Napomena,ovdje su moguce sitnije greske,i na nekim stanicama u odredjenom periodu nema podataka.Al jako koristan sajt.U gornjem uglu imas opciju "Changer de station"tu kucas lokaciju koja te zanima.Evo linka https://www.infoclimat.fr/climatologie-mensuelle/13274/decembre/2017/beograd-belgrade.html
Nadam se da sam ti pomgao,i ako te jos nesto zanima,a da ja to znam slobodno mi se obrati :)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3313 poslato: 26. Decembar 2017. u 13:58 »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.807
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3314 poslato: 26. Decembar 2017. u 14:19 »
Lepo, lepo ...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3315 poslato: 26. Decembar 2017. u 15:05 »
Ljudi bre šta je ovo kakve du ovo karte? Ode zima u ....  :facepalm:
Ostavim vas na desetak dana i sve upropastite.  :grin:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3316 poslato: 26. Decembar 2017. u 15:14 »
Zima su sve slicnije mediteranskim :cf:,za par godina proseci I letnjih i zimskih meseci ce biti takvi da cemo uci u mediteransku zonu dok ce ostatak evrope(sve zajedno sa Rusijom) uzeti nase mesto umereno-kontinentalne,dok ce Ameri uzeti epitet "ruska zima" od Rusa,takve su tendencije za sada :nnc:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3317 poslato: 26. Decembar 2017. u 15:23 »
Jeste bas losa zima i pretpostavio sam da ovo sledi kada je kraj novembra i pocetak decembra imao dobru sinopticku situaciju ali koja nije donela nista konkretno.
Bolje i ovako toplo da bude sa temperaturama oko 10 C nego da padaju one hladne kisetine i blic snegovi.

Dogodice se valjda jednom iznenadjenje pa da zima bude hladna i bogata snegom. Ne zvuci lepo ali mislim da je polovina zime opet otisla u nepovrat...

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3318 poslato: 26. Decembar 2017. u 17:02 »
Ljudi bre šta je ovo kakve du ovo karte? Ode zima u ....  :facepalm:
Ostavim vas na desetak dana i sve upropastite.  :grin:

Sto? Pa imaces dve berbe malina godisnje  :worthy: Dupla lova, para ko pleve  :laie:

A i mi ostali. Juzno voce uvek mnooogo skuplje nego jabuke. Ja bas nesto razmisljam o limunovima  :D Samo se treba preorjentisati.

Jednu maslinu vec imam i mogu vam reci da vrlo lepo gura. Nije unosena u kucu i nista od ovih mrazicaka dosad joj nije smetalo.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3319 poslato: 26. Decembar 2017. u 17:26 »
Zima kod nas je postala kao fudbalski klub Liverpul... Sigurno ce deo clanstva razumeti  :grin: