Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372703 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9060 poslato: 24. Februar 2020. u 13:20 »
Monotonija zato sto ljudi vole sneg...a snega nema a ovo vreme je katastrofa nema sta ni dodati jedvva cekamo da se zaboravi ova sezona...pa mozda kada vreme bude u skladu sa godisnjim dobom ljudi i pconu da kometarisu. MAda je ipak glavni problem sneg...ovde smo da pricamo o snegu, bar zimi :).

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9061 poslato: 25. Februar 2020. u 16:57 »
izgleda da ce opet da budu par dinamicnig dana...inace 2018 je od ovog preoda biio najgladniji deo zime...palo 20cm snega mozda i jace i par dana se sputalo i ispod minus 15....toga biti nece ali jos jedan dva dana sa snegom izgleda da hoce...nadam se odgovoru od strucnih sa foruma da na pohasne sta nas sve ceka do kad i kako..svako dobro...inace te iste 2018 godine je pao sneg i 22marta :) svako dorbo

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9062 poslato: 25. Februar 2020. u 22:47 »
Vidi ga 6 mart ala nam sprema  ciklone na jugu, ako ovo opsate biće tu litara i litara kiše pa i snega. Sličan razvoj daju obadva modela pa je i verovatnoća veća. I potrajaće i nekoliko dana.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9063 poslato: 27. Februar 2020. u 15:06 »
Ovaj talas padavina je vise manje gotov...a sta kaze sledeci? za Sutra?

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9064 poslato: 27. Februar 2020. u 19:05 »
Sledeći hladni i vlažnai talas već prodire na zapad i do jutra u petak zahvatiće i jug i istok Srbije. Kiše i snega će biti manje nego juče i noćas.

Poslato sa jugoistoka.

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9065 poslato: 29. Februar 2020. u 19:44 »
Kad se sad nisam slogirao nikad necu  ;) :grin:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9066 poslato: 29. Februar 2020. u 20:07 »
^^ Da, da. Nije samo ECMWF, svi globalni modeli se tu na tragu ciklona koji bi mogao doneti veoma obilne padavine od srede do petka, za Beograd su uglavnom tuda 40-50mm akumulirano. U sredu bi bila kiša, a u četvrtak uz dalji dotok hladnog vazduha bi moglo i da presneži. O tom po tom, još će to šetati, ali imamo na kartama možda i najzanimljiviju situaciju ove zime. Ne mogu samo ni da zamislim koliko bi se snega akumuliralo na višim planinama ako se ovo ostvari (Kukavica bi išla na preko 2m sigurno).
Nadam se da će se neko ohrabriti i da napiše nešto u prognozama ili ću morati da se vraćam iz "mrtvih".  :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9067 poslato: 29. Februar 2020. u 20:25 »
Meni samo nije jasno zbog čega, ako se postavi neka padavinska ili sinoptička karta nekog numeričkog modela odmah to gura u meteo čet a ne u prognoze ako je i za neki malo dalji period tu su dugoročne.

A tu je sigurno još i gomila kvalitetnih postova zauvek izgubljena ovde, zato su se prognoze i najviše srozale, ako se i potkrade po neki post kome nije mesto u prognozama tu su moderatori da to srede.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9068 poslato: 29. Februar 2020. u 20:40 »
Losmi vrati se mozes i misli svoje da zapisujes tamo verujem da bi bilo svima zanimljivo da citaju, a ja cu ponekad strucno da ubacim kartu sa padavinama  :D
Pratim vec dva dana na kartama dobro izgleda ali sve se plasim da ce da smanje padavine... Al opet imam neki osecaj za 20+mm  :)

Nele odgovor je jednostavan, ovde se lakse razvija diskusija, nema niko da napise kako neki komentar nije za tu i tu temu, znaci nema tog pritiska... A budimo realni moj komentar veceras sigurno nije za prognoze  :D

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9069 poslato: 29. Februar 2020. u 20:50 »
Ne brini ništa Barte za smanjenje padavina. Ovaj ciklon je odavno najavljen od strane pouzdanih izvora.

Crpckomceljak javlja:
Promena vremena od 01. Marta
al nije hteo da mi kaze kakva ?!?!?   :rofl:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9070 poslato: 29. Februar 2020. u 21:07 »
Znaci Gaara da racunamo da je opet imao tacno prorocanstvo...  :hm: 8)
Valjda konacno padne dobra kisa a za sneg ako bude to je bonus  :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9071 poslato: 29. Februar 2020. u 21:47 »
Meni samo nije jasno zbog čega, ako se postavi neka padavinska ili sinoptička karta nekog numeričkog modela odmah to gura u meteo čet a ne u prognoze ako je i za neki malo dalji period tu su dugoročne.
Ovo sam takodje zapazio i mogu reci da je forum oslabljen zbog pisanja u chatu gde realno mesamo sve i svasta. Od kada je otvoren chat prognosticki materijal nam je znatno slabiji.

Nele odgovor je jednostavan, ovde se lakse razvija diskusija, nema niko da napise kako neki komentar nije za tu i tu temu, znaci nema tog pritiska... A budimo realni moj komentar veceras sigurno nije za prognoze  :D
Nije bas tako jednostavan odgovor. Dobili smo na kvantitetu koji nam realno nije nikada bio potreban jer ovo nije forum-tracarenje a izgubili na kvalitetu koji je dominirao godinama.

Sada je vecina clanova u fazonu, pisem u chatu mogu da bupnem bilo sta jer me niko nece opomenuti. Ne mora se dublje analizirati karte i odmeravati tezina onoga sto se napise.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9072 poslato: 29. Februar 2020. u 21:54 »
 ^^ Ima i toga ciklon sto ti kazes, ali i kad ubacim neku kartu ja il kimi  :D u prognozama niko vise nista ne napise...

Sto se mene tice nek pise ko gde hoce, nije nikome ni u prognozama zabranjeno da pise, a sad da zameramo sto neko drugi ne pise, svi trebaju imati kakav takav doprinos  :)

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9073 poslato: 29. Februar 2020. u 21:55 »
Barte imas veliki pozdrav od Crpckogseljaka ..... kaze igraj i ti loto, batali kladionicu ...ahahhhaa :pleasantry:

A sto se tice vremena Crpckiseljak porucuje da do 15.03 imamo "malo zegravanje za nastupajucu poznu zimu" svasta nesto cas kisicu cas neki snegic na planinamama i tako to, a od tog datuma pa nadalje kaze zima uzravaca udarac! Auuuu  :oboze:

Nadam se da ce promasiti ovog puta ....... mada  :hm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9074 poslato: 29. Februar 2020. u 21:58 »
 ^^ Pozdravi i ti mog starog prijatelja i borca za ljudska prava na forumu...  :) Ako on to kaze nema druge nego da poslusam  :innocent: Mozda imao neku viziju da ja osvajam sedmicu kao on  :hm:

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9075 poslato: 29. Februar 2020. u 22:12 »
^^ Pozdravi i ti mog starog prijatelja i borca za ljudska prava na forumu...  :) Ako on to kaze nema druge nego da poslusam  :innocent: Mozda imao neku viziju da ja osvajam sedmicu kao on  :hm:
Hocu naravno LOL  :thumbup: zavisi gde uplatis tiket za loto ..... jel vidis da je Kucevo talicno i kultno mesto i ljud koji zivi tamo je vidovit - mislim na ljud-a Crpckogseljaka
Jel se secas kad je reko da je svima nama ovde na forumu dzaba sto kacimo razne karte i prognoze ovog ili onog naucnog modela?? To je bila njegova najbolja izajava i onaj komentar da ce zima i mraz samo malo da nas "oprlji" .... genijalno  :rotf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9076 poslato: 29. Februar 2020. u 23:09 »
Secam se...   :laugh: A secam se kad je napisao da bi me mlatnuo lopatom kojom cistio sneg jer sam prizivao sneg a kod njega najvise palo... Neko bi se uplasio takvih pretnji ali to je klasicno mlataranje lopatama nesto kao razmena argumenata u diskusiji medju prijateljima...  :laie: To su bila vremena, tad u Nisu valjda 32cm snega  :)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9077 poslato: 02. Mart 2020. u 18:51 »
Evo teksta i objasnjenja kako se prave prognoze .
https://www.b92.net/bbc/index.php?yyyy=2020&mm=03&dd=02&nav_id=1661411
Iz teksta izdvajam - U Velikoj Britaniji, na primer, Meteorološki zavod upravo je obezbedio superkompjuter koji košta 1.2 milijarde funti  :O . Gde li stane sva ta oprema od milijardu i kusur ?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9078 poslato: 03. Mart 2020. u 07:17 »
Da, da. Nije samo ECMWF, svi globalni modeli se tu na tragu ciklona koji bi mogao doneti veoma obilne padavine od srede do petka, za Beograd su uglavnom tuda 40-50mm akumulirano. U sredu bi bila kiša, a u četvrtak uz dalji dotok hladnog vazduha bi moglo i da presneži. O tom po tom, još će to šetati, ali imamo na kartama možda i najzanimljiviju situaciju ove zime. Ne mogu samo ni da zamislim koliko bi se snega akumuliralo na višim planinama ako se ovo ostvari (Kukavica bi išla na preko 2m sigurno).
Nadam se da će se neko ohrabriti i da napiše nešto u prognozama ili ću morati da se vraćam iz "mrtvih".  :)

I nije nam ni čudo što se niko na usuđuje da piše išta u prognozama. Evo od ove moje poruke je u 2-3 dana došlo do totalnog preokreta, pa od 40-50mm koliko su davali modeli od utorka do petka ostade uglavnom 5-10mm prolaznih padavina u sredu. Svakako nije neki deficit sa padavinama i potpuno mi je svejedno koliko će pasti, ovo samo pišem apropo toga koliko su nepouzdani modeli u ovakvim situacijama na duže staze.
Mislim, za četvrtak od potencijalnog snega i u nižim krajevima dođosmo do lepog sunčanog dana uz 15-ak °C Tmax.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9079 poslato: 03. Mart 2020. u 08:07 »
Ništa neuobičajeno što se tiče promena kako se približava termin, ali će jedan dobar deo južne, istočne i deo centralne Srbije ipak dobiti dobru kišu.
Sneg je moguć samo na visokim planinama.
Što se tiče nastavka ove sedmice nastavlja se ciklonska aktivnost na našim prostorima tako da se do nedelje može u nekim delovima skupiti i 50-ak mm padavina.