Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2023  (Pročitano 49585 puta)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #180 poslato: 25. Januar 2023. u 19:52 »
gfs главни је за даље сате чак и за моје стандарде на дужи период исувише оптимистичан :) Плашим се да  је то тешко остварљиво и да ће се кориговати у наредном излазу. Јужни делови Београда би заиста било изненађујуће да немају између 10 и 15 центиметара до суботе ујутру.
Центар од 7 до 10. Северни делови вероватно око 5.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2023
« Odgovor #181 poslato: 25. Januar 2023. u 19:55 »
Losmi a šta bi reko za Niš?
Ja ne znam sta da mislim...

Pa jugoistok definitivno lošije stoji po pitanju padavina, to je jasno gledajući bilo koji model. Kao što je neko već napisao, taj pojas između Kragujevca i Beograda je u centru pažnje. Padavinski prednjači istok, ali je temperaturno graničan. Uzevši u obzir količinu padavina i prognozirane temperature, možda je Valjevo od većih gradova prvi favorit. A ovako ne računajući gradove, viši predeli u Šumadiji i istočnoj Srbiji.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #182 poslato: 25. Januar 2023. u 20:04 »
 ^^ Hvala  :)  Nadam se bar za 6cm snega  ;)
Ali kakvo je pa i temperatura,  nema nista...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2023
« Odgovor #183 poslato: 25. Januar 2023. u 20:53 »
A Sokobanja? Hladninji smo od Nisa, mozda dobijemo neki sneg

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.397
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2023
« Odgovor #184 poslato: 25. Januar 2023. u 21:00 »
Mislim da svako ko očekuje više padavina od ovog ciklona no što nam padavinske karte to crtaju - ima pravo i ima osnova za to. Pogotovo vi južnije, ja sam siguran Bart da ćeš 6cm meriti već posle prvih sati padanja snega kada Niš dođe na red. Zaista mislim da nam na prvi pogled većini deluje kao da ovakav ciklon i ovakva putanja može više dati no što se trenutno očekuje.

Svoju prognozu za Melence ću dati sutra u aktuelnim kada se pojave prvi odrazi na radaru severnije od Beograda, ume to za nas da bude lepa osnova za preciznu prognozu... Ono što je definitivno je da će treći put ove zime padati sneg.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2023
« Odgovor #185 poslato: 25. Januar 2023. u 21:12 »
 ^^
Zika je uvek optimista ..
Ocekujem bar 10 cm do nedelje ujutru  .Modeli visoke rezolucije su dosta poviljni po mene zbog geografije terena  a nema problema i sto se tice  temperature zbog visine.
Mislim da je moguce da ce biti povecanja prognozirane kolicine padavina pred sam pocetak.Modeli su skloni tome.
Za grad iskreno  nisam siguran da dam prognozu u ovom trenutku .Sutra  cu biti sigurniji.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #186 poslato: 25. Januar 2023. u 21:16 »
Moguce Ziko narocito sto sam ja nesto prebacio se da padavine su petak na subotu ono cetvrtak na petak... Posle zbog strujanja kod nas nista... Ali dobro nek zabeli za pocetak i neki mrazic normalan sledecih dana... Realno kako je krenulo mislili smo kraj januara od 10 do 15C...

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 165
Odg: Januar 2023
« Odgovor #187 poslato: 25. Januar 2023. u 21:22 »
Na moju žalost,padavine dobacuju severnije nego što sam očekivao,tako da će i Vojvodina ipak dobiti sneg.
Iskreno se nadam da će se ostvariti otopljenje oko 3.,4.februara,ali to nije za ovu temu.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 236
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Januar 2023
« Odgovor #188 poslato: 25. Januar 2023. u 23:56 »
Ако победи GFS за мало даље сате, добићемо извесну сатисфакцију за све овозимске патње.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2023
« Odgovor #189 poslato: 26. Januar 2023. u 07:16 »
Slozise se dva vodeca modela oko smanjenja padavina, jos je i temperatura sad u plusu, nema tu govora o bilo kakvom pokrivacu, samo raskvasen sneg da zabeli malo. Nece pa nece treba dici ruke od ove zime. Neverovatnno koliko faktora treba da se poklopi da padne sneg u nizim predelima :confused:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Januar 2023
« Odgovor #190 poslato: 26. Januar 2023. u 07:22 »
Ма претерали су са смањењем висине снежног покривача. Сигуран сам да ће то вечерас већим делом вратити. Никад ми неће бити јасно зашто највише брљају пред саму промену :confused:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2023
« Odgovor #191 poslato: 26. Januar 2023. u 08:55 »
Ma biće u narednom periodu onako kako su modeli crtali pre koji dan kada su se i složili, tu je veći problem to što nemamo mraz ovih dana (bar ovde kod kolega južnije je i bilo kakvog takvog minusa ), bolji su uslovi to stoji u odnosu na prošli talas, ali opet će biti kapavac i blato, bar ovde, ali negde očekivano, ja se samo nadam da će konačno malo da stegnu jutra sa nekim pristojnim minusom. Inače moram da primetim kod glavnih izlaza EC i GFS okreću priču u korist zime već nekoliko izlaza kao da AC pozicioniraju bolje pa ne treba iznenaditi i neki jači udar zime ako ovako ostane sa dotokom sa istoka, ali otom potom , dopada mi se ta promena u korist zime koju retko viđam  :)


Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 83
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Januar 2023
« Odgovor #192 poslato: 26. Januar 2023. u 10:46 »
Svi modeli smanjili padavine. Cak i taj potez Bg-Kg sa ovakvom postavkom dobija do 5 cm snega, a do sinoc se crtalo preko 15 cm  :confused:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.213
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2023
« Odgovor #193 poslato: 26. Januar 2023. u 11:09 »
Ja rekoh pobrisa se sve živo kad videh vaše komentare, ono manje više slično što je i sinoć bilo.

GFS mi je najjači, kako samo istraje sa tim jutarnjim talasom, niko ga nije pratio i evo ARPEGE krenu da vraća to.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2023
« Odgovor #194 poslato: 26. Januar 2023. u 14:04 »
Pa da, nema tu nekih većih preokreta u odnosu na juče, osim što su ECMWF i GEM prepolovili padavine, ali poznato je da ECMWF-u nije strano da u poslednjem trenutku pred početak drastično smanjuje padavine.
Takođe je jasno ko dan da su prizemne temperature koje su većina modela davali prenapumpane, prosto ne vidim razlog da uz padavine, debelu oblačnost i bez fenskog vetra temperatura iz čista mira skoči na +2-3°C. Biće to u nižim delovima grada na pozitivnoj, a u višim na negativnoj nuli sve do nedelje.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2023
« Odgovor #195 poslato: 26. Januar 2023. u 14:16 »
Gledajuci sve modele ukupno ,kao i modele visoke rezolucije,koji svi jasno vide vise padavina na severnoj strani Fruske Gore zbog navetrine ,  ocekujem  10 cm kod mene sve nakupljeno do nedelje  ali gradu ako bude i  za statistiku bice dobro ,sve preko toga bi bilo prijatno iznadjenje ..Temperature ce biti blagom  plusu nisu to neke padavine kako sada izgleda. :cf:

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2023
« Odgovor #196 poslato: 26. Januar 2023. u 19:28 »
Najjači utisak mi je prognoza GFS-a u dalekim satima.Kakvo smirivanje Atlantika on vidi i kakav omega bloking,wow.Takvo nesto godinama nismo videli,jos samo da se ostvari. E tada bi nesto pravo zimsko stvarno moglo da se izrodi.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2023
« Odgovor #197 poslato: 26. Januar 2023. u 20:17 »
 ^^  I EC dobar za dalje sate, zapravo pravi zimski, ima i padavina, dal je to već neka reakcija na SSW događaj šta znam.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2023
« Odgovor #198 poslato: 29. Januar 2023. u 23:42 »
Prognoze do pre tri dana su davale siguran sneg iduće nedelje, a malo pre slučajno kliknuh aplikaciju "Vreme" i vidim konstantne pluseve. Snega kao bajagi ima, ali kilavo uz neku kišu ili pljuskovi snega. Izgleda mi da kao da SAD koriste neko "klimatsko oružje" ove zime i to baš iznad Ukrajine koja je uvek bila rezervoar hladnoće za nas, ali tamo je vazduh u ratnoj zoni na jugoistoku non-stop u plusu i to mnogo više nego u Centralnoj Evropi. Kako to da modeli danima i nedeljama budu toliko složni oko svojih crtarija za hladan kraj januara, a kada dodje vreme da se to ostvari sve plavo preko noći požuti. U sredu smo u debelom plusu. Do skoro su bili složni svi modeli za prvi ledeni talas narednog vikenda, a sada je sve to na granici ili čak prilično iznad 0C. Ovako nešto nije bilo ni onih čuvenih blagih zima 2006/07, 2013/14, 2019/20 i prošle 2021/22. Mogu da razumem da blage zime se dešavaju kod nas jer smo blizu Mediterana, ali u stepskom delu Evrope gde je uvek dominirao sibirski AC, e tu meni nisu čista posla, a prognoza polako gubi svaki smisao jer mi sve više liči na čovekovo maslo. :hm: :angry:

Edit: Treba ovo prebaciti u temu za Februar.
« Poslednja izmena: 29. Januar 2023. u 23:58 Stefan Valjevo »