Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101369 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2017
« Odgovor #380 poslato: 11. Januar 2017. u 19:32 »
Za krajnji sever ništa nije rešeno, kod GFS-a u petak posle 19h padavine su zanemarljive, dok kod EC-a tek počinju. Što se vrste padavina tiče to je tek neizvesno, ali svakako da će jači intezitet padavina brže doneti prelazak u sneg.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #381 poslato: 11. Januar 2017. u 20:27 »
Pozlatio se naš WRF da Bog da.  :tu:



Šteta što ništa nije pogodio prethodnih 30 puta.  ::)

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Januar 2017
« Odgovor #382 poslato: 11. Januar 2017. u 20:36 »
 ^^ ^^ jeste joe, da nije pogodio prethodnih 30 puta, ali je sad promenio pricu, do sad je Davao prvo ledenu kisu, pa kisu, dok je snega veoma malo Davao, sad sam bash pogledao prethodni nasf WRF-NMM, ovo sto sam kazao mislio sam na prethodni izlaz,

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2017
« Odgovor #383 poslato: 11. Januar 2017. u 20:44 »
Sa jedne strane su GFS i crnogorski WRF koji drže padavine a sa druge EC i naš WRF koji su maltene suvi. EC nije baš potpuno suv, daje mi nešto malo ledene kiše i oko 4mm u obliku snega tokom noći ka suboti. Videćemo ko će odneti pobedu iz ove neizvesne situacije  :morning:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #384 poslato: 11. Januar 2017. u 20:54 »
Padavinski ovaj nas WRF slican EC-u rekao bih. Neki modeli ocigledno vide znacajno manje padavina za ovaj kraj. Onaj famozni crnogorski WRF potpuno suprotan od naseg, po njemu snezne padavine su dodatno smanjene a kisa "pojacana". GFS konstantno iz izlaza u izlaz vidi par mm kod mene, dok je EC u poslednja dva to znacajno smanjio. Velika neslaganja medju modelima sto se tice padavina, sto se temperature tice to je tu negde kod svih slicno, kako sam i rekao ne bi trebalo da t2m ode preko 3C. Deluje kao da je glavna razlika medju modelima vreme pocetka padavina, cini mi se da je Dejo napisao to, EC daje kakve-takve padavine ali mnogo kasnije nego GFS, tek za petak uvece, pa bi vecina bila u obliku snega, nesto slicno vidi i nas WRF s tim da bi po njemu padavine pocele jos kasnije, tek u noci petak na subotu. Ali i to za ovaj deo Vojvodine. Na primer za Suboticu nas WRF vidi ledenu kisu vec u prepodnevnim satima pa onda kisu sve do ponoci kada bi presla u sneg sto je po meni nerealno, mislim da bi konkretno Subotica posle 19h u petak imala dobre uslove za sneg ukoliko bude padavina.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2017
« Odgovor #385 poslato: 11. Januar 2017. u 21:36 »
Hrvatska i sjeverozapadna Bosna zatrpana sljedeće sedmice. Što istočnije to tužnije. Padavine siromašne.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #386 poslato: 11. Januar 2017. u 21:51 »
Jos je daleko taj termin i postavka ciklona ce se menjati,EC jedine vidi odlazak ciklona previse na zapad,ostali modeli ga drza blize nama pa bismo se i mi ovajdili padavinama od njega.
Valjda ce se EC prikloniti ostalim modelima i pribliziti ciklon blize nama.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #387 poslato: 11. Januar 2017. u 21:53 »
Evidentno je da količina padavina za tu prvu promenu u petak opada, jer se odustaje od scenarija da sekundarni ciklon iz Đenove nastavi da se  spušta  jugoistočno, prateći obalu do juga Jadrana, već se sada izmešta ka Panonskoj Niziji gde se brzo i "izgubi".
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2017
« Odgovor #388 poslato: 11. Januar 2017. u 22:11 »
U sustini taj drugi ciklon sa jugoistoka I istoka Balkana obilne padavine premesta na zapad I severozapad balkana,Vojvodina se ni od jednog nece ovajditii,a I nekako mi se cini da ima najgori polozaj u regionu za snezne padavine :laie:,jedino iz neke abnormalne situacije kao sto je ovaj visinac mi mozemo dobiti kakav takav sneg,tuzno bi bilo nastaviti dugogodisnji period bez velikog snega :(

Ec mizernihh 6mm za sledecuu nedelju Gfs solidnih iako ne odličnih 16mm

Sto se tiče ovog ispala ciklona u petak iskusnije kolege sve su objasnile sve se svodi na spašavanje od kiše i ledene kiše ovde umesto da brojimo 10 ili 15 mm snega

Za dalje Ec potencijalniji vidi ovaj ciklon da odlazi u SPaniju,samim tim blokcina na pravom mestu a nama otvara put za za novu porcijetinu ledare sa severoistoka,strašno je sto sa ovakvom brutalnom postavkom ove zime mi bar 1 zatrpavanje ne dobijemo jer ko zna kad cemo je ponovo imati,no ima jos nade :morning:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Januar 2017
« Odgovor #389 poslato: 11. Januar 2017. u 22:13 »
Имам утисак да положај циклона није толико битан по свом утицају на петак тринаести (ипак је то само један дан) већ на развој догађаја и путању хладног ваздуха током идуће недеље. Како сада ствари стоје, "главни удар" ће ићи преко Пољске, Чешке, Немачке и правац на Француску. Нас ће по том сценарију, овај пут, качити само периферија хладноће. Остаје да се уздамо да ће лептирићи у Канади снажније замахати својим моћним крилима...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2017
« Odgovor #390 poslato: 11. Januar 2017. u 22:22 »
Sad gledam prognozu na madjarskom meteo sajtu, padavine za Segedin su znatno povecane za petak, odavno nisam video takvu prognozu za jug Madjarske, 27mm u petak i jos 3mm u subotu. Nazalost nece tu biti stvaranje nekog posebnog sneznog pokrivaca zbog pozitivne temperature.
WRF Italijanski ide u prilog tome.
Kolege iz Subotice ce sigurno obratiti paznju na ovo pa ce me ispraviti ako gresim negde.

Sto se tice sledece nedelje, puno potencijala sa svih strana ali opet se ne nadam nekom snegu za severne predele.

Van mreže Milos_33

  • *
  • Poruke: 96
  • Starost: 40
  • Lokacija: Beograd (Veliki Mokri Lug)-310 mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #391 poslato: 11. Januar 2017. u 23:21 »
Potpisujem novi gfs za Beograd od ponedeljka ! Ima tu lepih sneznih padavina...


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #392 poslato: 11. Januar 2017. u 23:40 »
Po nobom gfs bi se reklo da bi već oko podneva krajnji severozapad Vojvodine kao i krajnji sever na visini imali pad temperature u odnosu na jutro, tako da ja verujem u prelazak kiše u sneg već od sredine dana u tim krajevima. Kakve god da padavine budu, no videćemo..

Van mreže Zure90

  • *
  • Poruke: 132
  • Starost: 32
  • Lokacija: Tuzla
Odg: Januar 2017
« Odgovor #393 poslato: 11. Januar 2017. u 23:43 »
Hrvatska i sjeverozapadna Bosna zatrpana sljedeće sedmice. Što istočnije to tužnije. Padavine siromašne.

Gorazdanac ssta kazes za tuzlu bil moglo bar nekih 15-20 cm pasti :D

mirec88

  • Gost
Odg: Januar 2017
« Odgovor #394 poslato: 11. Januar 2017. u 23:45 »
a mi na zapadu kako prolazimo?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #395 poslato: 12. Januar 2017. u 00:02 »
Nista se tu posebno nije promenilo ni po novom GFS-u za petak. Hladniji vazduh po visini bi se spustio nad krajnji sever nase zemlje u ranim popodnevnim satima, ali ne bi tako brzo "dosao" do juga pokrajine, tek u vecernjim satima bi minus po visini stigao do Beograda sto je scenario koji smo imali i u prethodnim izlazima. Slazem se da krajnji sever moze da dobije i nesto snega u petak popodne ako bude padavina dok juznije u Vojvodini bude padala kisa ili cak mozda ne bude padalo nista. ;) Za dalje GFS, mogu slobodno reci, odlican, ali nista vise od toga necu govoriti. Rano je. :D
« Poslednja izmena: 12. Januar 2017. u 00:14 Mile94 »

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2017
« Odgovor #396 poslato: 12. Januar 2017. u 07:06 »
Gorazdanac ssta kazes za tuzlu bil moglo bar nekih 15-20 cm pasti :D
10-tak do 15 cm...
Dosta vam je.  :D
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #397 poslato: 12. Januar 2017. u 10:11 »
Polako pocinje da bude "jasnije" sta bismo to mogli sutra da ocekujemo. Temperature u plusu, ledena kisa ujutru izgledna na teritoriji skoro cele Vojvodine, kasnije u toku dana uglavnom slabe padavine osim u Banatu gde moze pasti nesto vise, uglavnom kise. Najmanje padavina sutra u toku dana bi imali zapadni Srem i jugozapad Backe, a nesto vise Banat u prepodnevnim casovima, dok se popodne moze ocekivati nesto vise kise za severnu Backu i Banat uz mogucnost prelaska kise u sneg na krajnjem severu nakon 15-16h, kako sada stvari stoje. Dakle, raniji prelazak kise u sneg moguc sutra popodne, tek na krajnjem severu zemlje, dakle bukvalno mislim na Suboticu i uzu okolinu. Uvece pad temperature pa bi to preslo u sneg i padavine se ocekuju na teritoriji cele Vojvodine sa daljim sirenjem na jug. Kisa bi najkasnije presla u sneg u juznom Banatu sto se tice teritorije Vojvodine. Juznije je malo manje napeta situacija jer ce padavine stici u sklopu hladnog fronta pa bi samo ponegde na pocetku padavina moglo biti susnezice ali bi to brzo okrenulo na sneg. Od jutros mi modeli deluju tako nekako.

Van mreže Zure90

  • *
  • Poruke: 132
  • Starost: 32
  • Lokacija: Tuzla
Odg: Januar 2017
« Odgovor #398 poslato: 12. Januar 2017. u 10:14 »
10-tak do 15 cm...
Dosta vam je.  :D

ihh nikad nije dosta sto vise to bolje :P

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #399 poslato: 12. Januar 2017. u 10:15 »
Po GFS00Z količina snega koja će pasti početkom naredne nedelje na severu Srbije je sve samo nije zanemarljiva



Jedino je problem što je ECMWF skroz suv za isti period.

Što se tiče petka, GFS počeo da crta košavu i u mom kraju.



Razlog je sekundarni ciklon koji je dosta dublji i koji je okrenuo vetar više ka jugoistočnom.
U takvoj situaciji imamo skoro siguran plus, ali moguće da će padavine biti zanemarljive. E sad pitanje je šta je gore za otapanje snega, jak vetar na plusu ili blagi plus i kišica.
Mislim da je jak vetar gora varijanta.