Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ledena kiša, temperaturna inverzija  (Pročitano 26815 puta)

Van mreže Stradivari

  • *
  • Poruke: 366
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #20 poslato: 17. Oktobar 2007. u 21:24 »
Bravo Ivane. Ako je tuča grad, onad čak ni prevodilac ne treba. ;)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #21 poslato: 17. Oktobar 2007. u 21:39 »
Jeste tuca je grad
I meni se svideo tekst

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #22 poslato: 17. Oktobar 2007. u 21:56 »
da, da, sve je jasno!
...samo da preciziramo: šta to beše "solika"? sitan grad /tj. tuča/, a liči na so...?
(u jednom našem rečniku sinonima piše da ta solika "često pada s jakom i naglom kišom")

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #23 poslato: 18. Oktobar 2007. u 00:24 »
da, da, sve je jasno!
...samo da preciziramo: šta to beše "solika"? sitan grad /tj. tuča/, a liči na so...?
(u jednom našem rečniku sinonima piše da ta solika "često pada s jakom i naglom kišom")
'Solika' se na srpskom kaže 'krupa'. U narodu je poznata pod imenom 'babini jarići' ili tako nekako. Zanimljiva pojava, liči na sneg zgužvan u loptice koje odskaču kad padnu i čuje se interesantan šum pri pljusku krupe. U našim krajevima je ima često u martu, kada ima prvih konvektivnih oblaka, a još je hladno (recimo oko +3 do +6 stepeni).
Tačno je i to da krupa (solika) pada uz pljusak kiše. Samo, pljusak nije baš jak kao što ume da bude, već više padne onako iznenada, kad se nebo začas namršti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #24 poslato: 18. Oktobar 2007. u 00:28 »
Ledene iglice i ledena zrna nastaju onda kad tekuće kapi (kiša) padaju kroz hladan sloj i zalede se prije nego dotaknu tlo. Vrlo je rijetka pojava.

Poledica nastaje kad kiša pada do tla, no nije ohlađena na manje od 0˚C, pa se ne zaledi odmah u dodiru s tlom. Ovdje je nužno da je temperatura tla niža od 0˚C, pa će se nataložena voda zalediti naknadno na tlu kad joj temperatura padne ispod 0˚C.
Dve male opaske:
Ledene iglice su često pojava praćena jakim mrazem (ispod -10 stepeni) i mogu se videti kako 'plutaju' po vazduhu, često toliko guste da smanjuju vidljivost i pretvaraju se u maglu radijacionog tipa.
Za poledicu je važno imati u vidu da ona nastaje od ledene kiše, tj. kišnih kapi prehlađene vode. Istina je da se takve kapi mrznu i kad temperatura tla nije nužno ispod nule. Međutim, važno je znati da se sloj leda koji se tako formira brzo topi ako temperatura tla nije ispod nule.
Slažem se da je t jako opasna pojava, ne samo za drumove, već i za bilo kakve puteve, trotoare, ali i za biljni svet koji se nije na vreme spremio za zimski san.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #25 poslato: 18. Oktobar 2007. u 01:21 »
da, da, sve je jasno!
...samo da preciziramo: šta to beše "solika"? sitan grad /tj. tuča/, a liči na so...?
(u jednom našem rečniku sinonima piše da ta solika "često pada s jakom i naglom kišom")
'Solika' se na srpskom kaže 'krupa'. U narodu je poznata pod imenom 'babini jarići' ili tako nekako. Zanimljiva pojava, liči na sneg zgužvan u loptice koje odskaču kad padnu i čuje se interesantan šum pri pljusku krupe. U našim krajevima je ima često u martu, kada ima prvih konvektivnih oblaka, a još je hladno (recimo oko +3 do +6 stepeni).
Tačno je i to da krupa (solika) pada uz pljusak kiše. Samo, pljusak nije baš jak kao što ume da bude, već više padne onako iznenada, kad se nebo začas namršti.

Ma doživeli ste svi soliku. Ja sam je više puta doživeo. Izgleda kao sitne grudvice snega. Odokativno prečnika oko 2mm. Bele je boje. Kao što rekoste odskače o podlogu i mene lično podseća na stiropor samo je teže, čak je i iste veličine. Meni se više puta desio pljusak solike i to takav da se skroz zabeli trava, a par puta se desilo i da pada umeren sneg i onda dodje do pljuska solike i onda opet običan sneg. Nisam ni znao kako se to zove na Srpskom i Hrvatskom ali sam prepoznao o čemu pričate.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #26 poslato: 18. Oktobar 2007. u 01:31 »
Ledene iglice i ledena zrna nastaju onda kad tekuće kapi (kiša) padaju kroz hladan sloj i zalede se prije nego dotaknu tlo. Vrlo je rijetka pojava.

Poledica nastaje kad kiša pada do tla, no nije ohlađena na manje od 0˚C, pa se ne zaledi odmah u dodiru s tlom. Ovdje je nužno da je temperatura tla niža od 0˚C, pa će se nataložena voda zalediti naknadno na tlu kad joj temperatura padne ispod 0˚C.
Dve male opaske:
Ledene iglice su često pojava praćena jakim mrazem (ispod -10 stepeni) i mogu se videti kako 'plutaju' po vazduhu, često toliko guste da smanjuju vidljivost i pretvaraju se u maglu radijacionog tipa.
Za poledicu je važno imati u vidu da ona nastaje od ledene kiše, tj. kišnih kapi prehlađene vode. Istina je da se takve kapi mrznu i kad temperatura tla nije nužno ispod nule. Međutim, važno je znati da se sloj leda koji se tako formira brzo topi ako temperatura tla nije ispod nule.
Slažem se da je t jako opasna pojava, ne samo za drumove, već i za bilo kakve puteve, trotoare, ali i za biljni svet koji se nije na vreme spremio za zimski san.

Zar poledica nije kada pada obična kiša i recimo razvedri se uveče, temperatura padne ispod nule i dolazi do smrzavanja vode na asfaltu ili betonu. Ledena kiša izaziva poledicu ali ako se javi poledica ne mora da znači da je padala ledena kiša ili možda grešim?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #27 poslato: 18. Oktobar 2007. u 09:30 »
Ma doživeli ste svi soliku. Ja sam je više puta doživeo. Izgleda kao sitne grudvice snega. Odokativno prečnika oko 2mm. Bele je boje. Kao što rekoste odskače o podlogu i mene lično podseća na stiropor samo je teže, čak je i iste veličine. Meni se više puta desio pljusak solike i to takav da se skroz zabeli trava, a par puta se desilo i da pada umeren sneg i onda dodje do pljuska solike i onda opet običan sneg. Nisam ni znao kako se to zove na Srpskom i Hrvatskom ali sam prepoznao o čemu pričate.

Bravo, Joe! Skroz tačno! Čak mi se mnogo dopada tvoje poređenje krupe sa stiroporom :), skroz je na mestu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #28 poslato: 18. Oktobar 2007. u 09:36 »
Zar poledica nije kada pada obična kiša i recimo razvedri se uveče, temperatura padne ispod nule i dolazi do smrzavanja vode na asfaltu ili betonu. Ledena kiša izaziva poledicu ali ako se javi poledica ne mora da znači da je padala ledena kiša ili možda grešim?
Nije, Joe. To je zamrznuta voda na tlu, a meteorolozi je ne nazivaju poledicom. Ne nastaje na isti način i ne nalazi se na istim predmetima. Dakle, poledica kao takva je nužno vezana za pojavu ledene kiše.
Znam, izgleda naoko isto, ali nije. Slažem se i da je jednako opasno imati i zamrznutu vodu na tlu i poledicu kao što je opisana. Uzgred, možda si zaboravio (a setio bi se sigurno, jer očekujemo sneg) da se zamrznuta voda na tlu može javiti i kada ima snežnog pokrivača, dnevna temperatura je iznad nule i/ili je sunčano pa se sneg topi, a noću temperatura pada ispod nule. Ista stvar, drugo pakovanje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #29 poslato: 18. Oktobar 2007. u 10:55 »
Zar poledica nije kada pada obična kiša i recimo razvedri se uveče, temperatura padne ispod nule i dolazi do smrzavanja vode na asfaltu ili betonu. Ledena kiša izaziva poledicu ali ako se javi poledica ne mora da znači da je padala ledena kiša ili možda grešim?
Nije, Joe. To je zamrznuta voda na tlu, a meteorolozi je ne nazivaju poledicom. Ne nastaje na isti način i ne nalazi se na istim predmetima. Dakle, poledica kao takva je nužno vezana za pojavu ledene kiše.
Znam, izgleda naoko isto, ali nije. Slažem se i da je jednako opasno imati i zamrznutu vodu na tlu i poledicu kao što je opisana. Uzgred, možda si zaboravio (a setio bi se sigurno, jer očekujemo sneg) da se zamrznuta voda na tlu može javiti i kada ima snežnog pokrivača, dnevna temperatura je iznad nule i/ili je sunčano pa se sneg topi, a noću temperatura pada ispod nule. Ista stvar, drugo pakovanje.

Da da to sam zaboravio kada se topi sneg pa procuri na očišćen put i uveče se zamrzne i to sam mislio da je poledica. Nisam znao da taj pojam predstavlja sasvim nešto drugo

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #30 poslato: 18. Oktobar 2007. u 13:12 »
Ja sam isto soliku/krupu doziveo nekoliko puta, secam se posle prvog snega novembra 1998, takodje secam se marta 2003 pred sneg (prvo pljusak solike pa sneg), i aprila 2003 verovatno iz konvektivnog oblaka, posto se bas zacrnelo, kratkotrajni jak pljusak solike.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #31 poslato: 19. Oktobar 2007. u 09:11 »
Predlažem da i mi, kao i u zvaničnoj meteorološkoj terminologiji u srpskom jeziku, nazovemo ovu pojavu 'krupa'. Ovim ne zabranjujemo soliku, već samo želim da istaknem usvojen termin.
Nego, da nismo pobegli od teme? Ovde piše 'Ledena kiša', pa neka ostane ovako otvoreno, da čeka ledene kiše koje će doći. Biće tu puno zanimljivih priloga...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #32 poslato: 19. Oktobar 2007. u 23:34 »
ne znam "zvaničnu /meteo/ terminologiju", a i pamćenje mi je slabo, tako da ne mogu ništa iz iskustva da potvrdim, ali neke leksikografske definicije na ovu temu smestiću u "jezičke nedoumice"

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #33 poslato: 20. Oktobar 2007. u 12:41 »
Ime ove teme bi izgleda trebalo promeniti sobzirom da više ne pričamo samo o ledenoj kiši i temperaturnoj inverziji.

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #34 poslato: 03. Novembar 2007. u 00:01 »
Ne pamtim kada je ledena kisa pala kod mene poslednji put,ima sigurno bar 10 godina! Nekada je bila mnogo cesca,skoro svake godine bar jednom i nekako se sa setom secam tih padova na ledu,tad sam jos isao u osnovnu skolu! Bolelo je,ali je bilo i smesno kad svi redom popadamo kao snoplje!  ???
Sto se tice krupe,bila je zime 2005/2006 jednom a pre toga stvarno ne bih znao!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Ledena kiša
« Odgovor #35 poslato: 13. Januar 2009. u 01:02 »
Miloše pa zar u Baru nikad nije bilo ledene kiše?
« Poslednja izmena: 13. Januar 2009. u 01:33 Darko_9 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Ledena kiša
« Odgovor #36 poslato: 13. Januar 2009. u 01:19 »
Milose pa zar u Baru nikad nije bilo ledene kise?

Ne... Ni približno... Jednostavno, od kad se vrše mjerenja u Baru, ni jedne sekunde nije blio toplije po visini, nego u prizemlju... :) Vrlo rijetko bude padavina na temperaturi ispod 3C, a kad ih bude, obično bude snijeg ili susnježica... Isto važi i za ostale primorske gradove, kao i za planine... U Podgorici inverzija bude znatno izraženija, i tu je sigurno makar nekad bilo ledene kiše...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Ledena kiša, temperaturna inverzija
« Odgovor #37 poslato: 13. Januar 2009. u 02:13 »
Naravno veoma je logično da se na primorju ne javlja temperaturna inverzija jer do nje dolazi zbog hlađenja prizemlja do kog dolazi usled hlađenja tla. Blizina mora ne dozvoljava hlađenje prizemlja u odnosu na temperaturu po visini jer je more gotovo uvek toplije od temperature po visini u zimskim mesecima. Međutim magla iznad mora nije retka pojava. Može li to neko da pojasni?