Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin  (Pročitano 36355 puta)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« poslato: 13. Novembar 2008. u 15:02 »
Zasto tako? :)
Instrumenti ove stanice su:
Analogni:
Vetrometar tj. anemometar
termometri (2)
Barometar
Kisomer
RH vlaznost vazduha
Senzorski:
temrometar
kisomer
RH vlaznost vazduha
Zagadjenje vazduha
Nestabilnost(mogucnost oluje,nrevemena....)
Evo ali samo dela te male opservatorije koja se nalazi u blizini moje kuce.Donacija je grada,na osnovu projekta,jedan od autora sam bio i ja.Odrzavanje ove stanice je dato meni,i starijem kolegi.Ima jos detalja...ali da vas ne smaram ako vas nesto zanima pitajte  :D

 :idea:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #1 poslato: 13. Novembar 2008. u 15:33 »
Čestitam, Joco, na postavljanju ove stanice! Svaka čast.
Ali, Mali Princ uvek ima šta da pita.

- Šta podrazumevaš pod 'zagađenje vazduha'? Koje parametre tu meri?
- Koja je tačna lokacija stanice? Ako nije problem, idi na Google Earth, ubodi tačku i okači sliku. Samo nemoj da bude sa neke umobolne visine, pa da tačka pokriva ceo Zrenjanin. Zanimaju me objekti oko stanice, kao i rastojanje od sadašnje meteorološke stanice, zbog uporedivosti podataka.
- Kad očekuješ da podaci odatle idu u javnost? Recimo u našu SM bazu, možda AWEKAS, WeatherUnderground ili neku drugu mrežu automatskih stanica? Internet stranica sa podacima direktno sa tvoje stanice?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #2 poslato: 13. Novembar 2008. u 16:06 »
1.)- sumpor-dioksid
- azot-dioksid
- ugljen-monoksid
- aromatična jedinjenja
- suspendovane čestice
2.)oko 6m od magistralnog puta.Okruzena je niskim gradjevinama.Najbliza je udaljenja 15m.
Ima drveca sa juzne strane...svcega 4 m od stanice.Tako da nije bilo uslova za anemometar(to se meri na krovu moje kuce)LOKACIJA JE znaci kod magistralnog puta,ali se zove ZRENJANIN-CENTAR jer je svega 200-300m udaljena od centra.Znaci to sve nije na jednom mestu.Nesto je na mojoj kuci,a nesto kod magistrale ;)
3.)Uskoro nazalost ne.Jer treba nabaviti jos senzora,pa da sve bude automatizovano.a do toga cemo se nacekati,od tad ce biti LIVE podataka.
U izradi je sajt,ali ne sa LIVE podacima.Tu ce biti vrednosti izmerene u nekoliko termina u toku dana.Minimalne-maximalne vrednosti...itd :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #3 poslato: 13. Novembar 2008. u 16:15 »
Hvala ti Joco na prvo setu odgovora. A sad idemo dalje.
Zagađujuće materije se mere na koji način? Kojom metodom? Pretpostavljam da je neka kontinualna merna spravica, ali Teom ili nešto drugo... Aromatična jedinjenja - pretpostavljam da su tu u pitanju benzeni ili tako neki ciklični ugljovodonici. Imaš li spisak koji?

Čitaću sutra, odoh kući sada!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #4 poslato: 13. Novembar 2008. u 16:18 »

oko 6m od magistralnog puta.


Samo 6 m od puta... :?: Auuu, tu može uleteti neka kamiončina... :(

Zar ne može to dalje od puta  :?:
« Poslednja izmena: 13. Novembar 2008. u 16:29 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #5 poslato: 13. Novembar 2008. u 20:05 »
pa nema sanse da se to sad pomera,i ako ima gde ;)...mada mislim da ima malo vise,mozda 8m.


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #6 poslato: 13. Novembar 2008. u 23:18 »
Gde nađoste tu lokaciju za merenja...  :?: Auuu, brate, uz sam magistralni put... ::)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #7 poslato: 14. Novembar 2008. u 07:39 »
ima to sve neke veze.Npr. prvi razlog je zbog merenja zagadjenja....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #8 poslato: 14. Novembar 2008. u 09:27 »
Sve zavisi šta je cilj merenja, amaterko. Put nije nikakav izvor zagrevanja niti prepreka za vetar ili sunce, pa je meteorološka lokacija odlična. Ako je cilj merenje zagađenja vazduha uz put, lokacija je opet odlična.
Lokacija bi bila loša da se meri zagađenost vazduha u gradu. Oni koji postavljaju stanice dovoljno su stručni da znaju te stvari.
Prema opisu lokacije, mislim da je upravo to cilj. Čak i Joca ga je pomenuo. RHMZ Srbije meri koncentracije zagađujućih materija daleko od izvora zagađenja na meteorološkim stanicama. Merenja zagađenja uz izvore zagađenja rade druge, nemeteorološke institucije, kao što su recimo Gradski zavodi za javno zdravlje.
A ako uleti kamiončina, pa što ne gleda gde vozi? Da bi kamiončina uletela 6 metara van puta, mora da ide vrlo neprimerenom brzinom na klizavom putu ili da bude neki takav pičvajz da je polomljena meteorološka stanica stvarno minorna šteta.
I nema potrebe za relokacvijopm stanice. Jednom kad se postavi, to je to. Relokacija je mnogo komplikovanija od samog postavljanja, a najgora varijanta je upravo pomeriti je za recimo dva metra.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #9 poslato: 14. Novembar 2008. u 09:30 »
Bogami dobio si lep komšiluk Joco
Čestitke

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #10 poslato: 14. Novembar 2008. u 13:26 »
Pridružujem se čestitkama. Lepa skalamerija.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #11 poslato: 14. Novembar 2008. u 14:40 »
Hvala
U pravu je ptprince.Mi smo pokusali da vrsimo sto vise merenja na jednom mestu,i odredili ovu lokaciju kao idealnu  :-\
Sto se tice kamiona  :lmao: nema nikakve sanse.Jer je ispred stanice 2,5 metra drvored.Tako da...je prosto nemoguce!
Stanica je ogradjena,i na visokom je nivou bezbednosti.Zaista je sve super...trenutno je aktuelan probni rad.


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #12 poslato: 14. Novembar 2008. u 22:53 »
Sad ne smem da dođem kod tebe u Zrenjanin :( :cry: Ako bih došao, onda ne bih mogao da se odvojim od stanice... :redface:  :P

Ma šalim se  ;) :lmao:, mada tu ima i dosta istine.  :redface: Ja da imam stanicu u svom dvorištu, ne bih iz tog svog dvorišta uopšte izlazio... :redface: Našli biste moje kosti uz instrumente u staničnom krugu... :redface:    :lmao: :lmao: :lmao:

Joco, iskrene čestitke na realizaciji ovog predivnog poduhvata... ;) :) Biće sjajnih rezultata... ;)  :P
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #13 poslato: 15. Novembar 2008. u 00:30 »
zato ti i dodji kod mene!obecao si...pa se i vidimo!
hvala svima na cestitkama,da vidim jos komentara...ajde pisite...bas me zanima ko sta misli! :D

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #14 poslato: 15. Novembar 2008. u 07:43 »

hvala svima na cestitkama,da vidim jos komentara...ajde pisite...bas me zanima ko sta misli! :D

Joco, sudeći po fotografijama, reč je o stanici sa profesionalnim standardima... Čekao si, vazda birao, ali i dočekao! Čestitam ti i neka te u zdravlju posluži, a i nas, sa podacima...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #15 poslato: 15. Novembar 2008. u 17:53 »
Odlično je ovo Joco! Svaka čast! Oprema za poželeti :)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #16 poslato: 15. Novembar 2008. u 18:16 »
treba tu jos kojesta dograditi.Ipak za ovo nemogu reci da je licno moje...tako da ne odustajem od nabavke jos jedne AMS ;)
Tako da ne brinite bice podataka iz Zrenjanina...
Ne bih d akacim podatke cesto,dok je probni rad...okacicu i neke greske do sad sto ih je bilo...pogotovo se odnosi na merenje temp.

Van mreže slovenka

  • **
  • Poruke: 1.872
  • Starost: 38
  • Lokacija: Prebold / Miklavž pri Taboru / Slovenija
  • I Love Winter and Summer!!
    • CIKLON.SI
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #17 poslato: 15. Novembar 2008. u 18:17 »
Pa i ja ne mogu mimo toga da čestitam jocu na stanici! ???
Sve pohvale! :first:
I LOVE WINTER AND SUMMER!!!

CIKLON.SI

http://ciklon.si/

http://ciklon.si/forum/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #18 poslato: 17. Novembar 2008. u 22:36 »
Sutra se postavlja neki akumulator,ciju je ugradnju sredio kolega ;) Ilija Dabic.
Tako da kad nestane struje sto je jakooo jako retko na magistrali AMS ce raditi jos 6h posle nestanka...Stanica je propisno ogradjena,tako da za nivo njene bezbednosti kako god okrenete bez brige ???
Ima jos sitnica da se porade na njoj tokom ove nedelje...bice te blagovremeno izvestavani.Inace ovih dana bice sredjen i "analagoni" deo koji je u blizini moje kuce,i na njoj. ;)

Van mreže dragoljub

  • *
  • Poruke: 115
  • Starost: 64
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mini meteoroloska opservatorija Zrenjanin
« Odgovor #19 poslato: 18. Novembar 2008. u 19:58 »
Pozicija stanice je idealna.Evo nasao sam jos slika u kompjuteru,nzm kako se sin nije setio da okaci neke cisto da se vidi teren,okolina i ta neposredna blizna magistrale  ;)
Inace netreba zaboraviti da je ovde ucestvovao i grad,i ekolozi iz APV.To je ugl. njihovo delo,dok je odrzavanje,merenje itd. predato mom sinu,i Iliji Dabicu.Kao ucesnicima projekta
Inace slikano je mobilnim,pa su slike nesto losijeg kvaliteta.Jer je zumirano na nekim slikama  ;)