Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.  (Pročitano 32384 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« poslato: 03. Septembar 2009. u 15:48 »
Sinoć sam proveo 45 minuta u jednoj lepoj šetnjici svojim krajem. Bilo je vedro i toplo, idealno vreme.
Početkom večeri primetio sam ovaj lep par koji se uzdizao nad gradom.



Mesec u punom sjaju, a Jupiter ispod njega. Praktično egzaktna konjukcija.

Nije ovo nikakva retkost. Dešava se jednom mesečno. Ali, treba pogoditi i prave uslove. Ova pojava je bila vidljiva svima koji su bili na severnoj hemisferi, a okrenuti na noćnu stranu, naravno, tamo gde je bilo vedro.

Malo da 'skinemo prašinu' i sa ovog dela foruma. Ima još postova koji bi mogli da se prebace u ovaj podforum, ali tada ovog podforuma nije ni bilo. Dobro, valja jednom započeti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #1 poslato: 03. Septembar 2009. u 16:22 »
zanimljivo, da li se veceras ponavlja scenario? :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #2 poslato: 03. Septembar 2009. u 19:31 »
šteta što pored toliko gledanja u mesec baš sinoć nisam uradio isto..

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #3 poslato: 03. Septembar 2009. u 21:46 »
danas je isto Jupiter blizu Meseca, ali ne kao juce...
Ono sto mi je danas interesantno a to je da i pored svetlosnog zagadjenja za razliku od drugih zvezda Jupiter se jako dobro vidi..

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #4 poslato: 04. Septembar 2009. u 00:25 »
...i pored svetlosnog zagadjenja za razliku od drugih zvezda Jupiter se jako dobro vidi..

i mesec se fiino video :)

jupiter (ako je to bio on) je bio istocnije tj desno



Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #5 poslato: 04. Septembar 2009. u 06:55 »
Teško je bilo promašiti ga, jer je zaista najsjajniji na nebu. Kao što reče ptprince, ovo nije nikakva retkost. Tokom 24 sata se svakoga dana vidi skoro 5 planeta na nebu, što danju, što noću. S obzirom da ih pratimo obično noću jer su vidljivije, u zavisnosti od dana u mesecu, opet ih bude od jedne do nekoliko, samo je potrebno znati gde gledati.
Što se ovoga tiče, postoji jako fin softver za kompjuter koji se nakon instalacije jednostavno podešava za vašu određenu poziciju na zemlji, kako bi znao da vam prikaže precizno gde se koji objekat na nebu nalazi. Veoma je edukativan. www.stellarium.org

Inače je Jupiter jako veliki izvor radio emisionog zračenja o čemu je bilo reči ranije i njegove "pesme" i poznati tornado, čuju se (kada je ovako lep na nebu), i uz pomoć jednostavnije aparature, na kratkim talasima na radiju.

To je jedina potencijalna planeta koja bi mogla biti lako pretvorena u zvezdu. O ovome se razmišljalo. Tada bismo na nebu imali dva sunca, jedno veliko (ovo sada) i jedno malo (Jupiter). Međutim, disbalans koji bi tada nastao, mogao bi ozbiljno narušiti trenutni u sunčevom sistemu, pa se tako odustalo od bombardovanja Jupitera nuklearkama.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #6 poslato: 04. Septembar 2009. u 09:50 »
To je jedina potencijalna planeta koja bi mogla biti lako pretvorena u zvezdu. O ovome se razmišljalo. Tada bismo na nebu imali dva sunca, jedno veliko (ovo sada) i jedno malo (Jupiter). Međutim, disbalans koji bi tada nastao, mogao bi ozbiljno narušiti trenutni u sunčevom sistemu, pa se tako odustalo od bombardovanja Jupitera nuklearkama.

Ta priča je iskorišćena u Odiseji 2010 Artura Klarka (filmovano je, pa ste videli). Naravno, pitanje je uvek koliko je fikcija (pa makar i naučno zasnovana) bliska realnim mogućnostima. Da se podsetimo, Žil Vern je opisivao putovanje na Mesec, a u stvarnosti (?) se desilo nešto manje-više slično.
Međutim, nisam upoznat sa planovima bombardovanja Jupitera nuklearkama. To bi bilo užasno, en zbog disbalansa, već zbog nadobudnosti čoveka da se meša u prirodni tok stvari. Što se više meša, gore će mu se vratiti.

Bilo je i drugih konjukcija, i biće ih. Moj post samo želi da skrene pažnju na mogućnost kačenja ovakvih postova na našem forumu, a sve u cilju širenja znanja i borbe protiv neznanja i predrasuda. Ali, iako smo odmakli od doba verovanja u veštice (jesmo li?), čovekov mozak nije ništa razvijeniji nego u doba najstarijih nama poznatih civilizacija. Zato, odvojimo neznanje i predrasude i istaknimo poznavanje sveta oko nas.

Boce, izvini za dezinformaciju koju sam ti slao SMSom to veče. Činjenicu sam proverio tek juče, pregledajući efemeride.

i mesec se fiino video :)

jupiter (ako je to bio on) je bio istocnije tj desno



Bodo, jesi li ti ovo snimio, ili si odnekud skinuo? Ako si snimio, svaka ti čast! Odaj nam 'male tajne'... osim one tipa 'treba imati i opermu'. :)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #7 poslato: 04. Septembar 2009. u 14:00 »
pa Pera sada dobacuje do 520 mm :) ali nije sve u tome, neka Pera objasni kako fotka mesec

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #8 poslato: 04. Septembar 2009. u 15:30 »
Prince, ono poslednje je kljucno. Treba ultra zoom, a ostalo je lakse. Posto nemam stativ, obuhvatim drvo levom rukom naslonim aparat na nju, podesim neke sitnice i trudim se da ne disem kad okidam :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #9 poslato: 04. Septembar 2009. u 16:20 »
Prince, ono poslednje je kljucno. Treba ultra zoom, a ostalo je lakse. Posto nemam stativ, obuhvatim drvo levom rukom naslonim aparat na nju, podesim neke sitnice i trudim se da ne disem kad okidam :)

Baš ti je mirna ruka, svaka čast. Ali, stativ je daleko manji problem od zooma.
U svakom slučaju, kad budem više u fotografiji, biće i boljih fotki s moje strane.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #10 poslato: 04. Septembar 2009. u 16:21 »
jupiter (ako je to bio on) je bio istocnije tj desno




znači da sam ga ovaj put video :)

Što se ovoga tiče, postoji jako fin softver za kompjuter koji se nakon instalacije jednostavno podešava za vašu određenu poziciju na zemlji, kako bi znao da vam prikaže precizno gde se koji objekat na nebu nalazi. Veoma je edukativan. www.stellarium.org

zanimljivo, skinuću program

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #11 poslato: 04. Septembar 2009. u 16:28 »
znači da sam ga ovaj put video :)

Da, naravno da si ga video, i da ćeš ga viđati i daje, bar oko 5-6 meseci godišnje.
Inače, lista najsjajnijih objekata na nebu izgleda ovako:
1. Sunce
2. Mesec
3. Venera (trenutno u ulozi jutarnje zvezde, iliti zvezde Danice, jer se vidi pred svitanje - dogodine će to biti večernja zvezda, prva uočljiva po zalasku Sunca)
4. Jupiter (your majesty)
5. Sirius (Alpha Canis Minor, tj. Pseća zvezda, prva zvezda na ovoj listi), istočno od Oriona - vidi se otprilike od novembra do marta svake godine)

jupiter (ako je to bio on) je bio istocnije tj desno

Dok sam pisao ovaj post, primetio sam greščicu na ovom mestu. Desno (što je tačno) je ustvari zapadno.
Večeras će razlika u položajima biti udvostručena od one sinoć (logično).

Odoh na vikend. Pun mi je Mesec svega! ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #12 poslato: 06. Septembar 2009. u 20:04 »
Što se bombardovanja tiče, to bi radilo zasigurno. U doba kada su o tome pričali, nastale su i one priče koje su kasnije osvanule u knjigama i nešto kasnijem filmu Odiseja u svemiru kako si već rekao ptprince. I zaista je malo naučne fantastike, a da nije naučna činjenica (sem zaista preterivanja).
Najveći problem je bio kako odneti nuklearke gore, pa se odustalo, iako niko ozbiljno ne bi to uradio, jer bi time uništili i čitav sunčev sistem.
Nažalost, sve to je iznedrilo niz eksperimenata sa hidrogenskim bombama, a najopasniji od njih se ticao upravo testiranja jedne pozamašne na severnom polu. Njena snaga je bila tolika, da bi upravo našu dragu planetu pretvorila u slično-kratkotrajnu buktinju. Naime, bila je dovoljna da izazove lančanu reakciju gde bi se proces hranio kiseonikom iz vazduha... ukratko, zapalili bismo atmosferu. Iako zvuči kao olakšanje budućim studentima meteorologije (jer u tom slučaju ne bismo imali ovu nauku), jako, ali jako velikim naporima je taj test odložen (čak je i sam Openhajmer preklinjao na kolenima za to).

Taj period (igranja vatrom), bio je prekretnica. U to doba, malo je falilo da nekoliko puta sebi dođemo glave. Na sreću, ništa se nije dogodilo.

Tako da, eto, umesto jupitera, ljudi su želeli da se poigraju "u svom dvorištu", što bi imalo katastrofalne posledice. Zamislimo tek kakav bi nered bio, zapaliti jupiter.

Da, sirijus se lepo vidi. Moja lična želja je alfa kentauri, ali to ostaje predmet zavida svima na južnoj hemisferi...


Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #13 poslato: 07. Septembar 2009. u 08:26 »
To je jedina potencijalna planeta koja bi mogla biti lako pretvorena u zvezdu. O ovome se razmišljalo. Tada bismo na nebu imali dva sunca, jedno veliko (ovo sada) i jedno malo (Jupiter). Međutim, disbalans koji bi tada nastao, mogao bi ozbiljno narušiti trenutni u sunčevom sistemu, pa se tako odustalo od bombardovanja Jupitera nuklearkama.

Na svu srecu, ni sve nuklearke ovog sveta ne mogu da pripale Jupiter.
Nuklearne reakcije u zvezdama zahtevaju odredjen pritisak i temperaturu, sto direktno zavisi od njihove mase. Jupiter, koliko god veliki bio, nema tu masu. U stvari, trebao bi biti 80-100 puta tezi nego sto jeste da bi se nuklearne reakcije u njemu odrzale.
Dakle, dok ne nadjemo nacin da povecamo masu Jupitera, mozemo da ga gadjamo cime ocemo i da nas boli uvo :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #14 poslato: 29. Septembar 2009. u 16:18 »
Večeras ponovo ista konjukcija, ali malo manje intenzivna. Mesec je u drugoj četvrti, a ne verujem da će biti naizgled toliko blizak sa Jupiterom. Uostalom, provirite kroz vaše parče vedrog neba (ako ga budete imali) i uživajte!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #15 poslato: 29. Septembar 2009. u 22:39 »
da, super se vidi :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #16 poslato: 22. Decembar 2009. u 10:05 »
I sinoć pred naoblačenje se mogao lepo videti ovakav susret. Samo, mesec je bio u prvoj četrvti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #17 poslato: 22. Decembar 2009. u 10:42 »
E i ja sam primetio.
Htedoh da ga uslikam ali obaveze mi ne dozvoliše.
Biće prilike samo da se oblaci sklone.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Re: Konjukcija Mesec-Jupiter, 2.9.2009.
« Odgovor #18 poslato: 22. Decembar 2009. u 10:49 »
Aham,videh i ja sinoć kada sam se vraćao iz BG-a,baš je lepo izgledalo dok se nije naoblačilo tamo od Kruševca..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*