Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: 2000-ta godina u Beogradu, sa osvrtom na leto 2000-te  (Pročitano 3278 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
2000-ta godina u Beogradu, sa osvrtom na leto 2000-te
« poslato: 30. Decembar 2006. u 06:18 »
Januar je bio tipicno zimski hladan i snezan, negde krajem januara je prakticno prestala zima u Beogradu. Poceli su dani sa temperaturama iznad 10 C. Secam se da je u januaru bilo bas lepih sneznih dana, secam se jedne setnje bio je prelep zalazak Sunca i uopste posle je bilo prelepo nebo posle zalaska Sunca, jednostavno bilo je prelepo i neopisivo recima. Tog dana nisam nosio kameru sa sobom pa ne znam koji je tacno dan upitanju.

U februaru je bilo cas prolecno toplo (do 19 C) cas je bilo hladnije, 21 i 22.2.2000 su bili jedini snezni dani tog februara i jednog dana se formirao snezni pokrivac, koji je i trajao samo jedan dan.

Od kraja februara do sredine marta bio sam na putovanju u Austriji, Italiji i Francuskoj, te stoga period do 15.3. necu komentarisati, ali su svakom slucaju prva polovina marta bila je relativno topla.

Sredinom marta doslo je do zahladjenja. 17.3.2000 bio je prelep snezni dan. Secam se da sam na Pinku gledao X FILES i sasvim slucajno sam pogledao kroz prozor, kad ono zimska vejavica. Taj dan je bio stvarno prelep ali prelep.
Palo je 4-5 cm snega to vece, samo na travi doduse, secam se da sam se sa najboljim drugarom to vece setao po kraju i da smo komentarisali ovaj martovski sneg, naime neki lik mu je rekao da u martu prosecno ima 3 dana sa sneznim pokrivacem, tako i jeste po statistici sto sam kasnije saznao.
Snega je bilo i 18 i 19.3.2000-te tako da se snezni pokrivac zadrzao 3 dana.
23.3.2000 konacno je stiglo prolece, ali pravo prolece te godine je trajalo jako kratko, svega par nedelja. Secam se vrlo dobro i 29.3.2000 sa drugarom sam isao na sajam automobila, bilo je bas dosta toplo, kasnije sam nasao podatak da je tog dana T.max bila 23.6 C

5.4.2000 krenuo sam kao po obicaju u 7 ujutru u srednju skolu (tad sam bio 2.godina srednje skole), nebo ka centru se crnilo, ali se bas crnilo. Usao sam u gradski bus, posle nepunih 5 min poceo je extra jak pljusak i grmljavina. Bas interesantno, s'obzirom da su ti pljuskovi sa grmljavinom u rano jutro dosta retki. Secam se i reci moje profesorke Geografije Jelene Sremcevic (koju ovim putem pozdravljam :)) kako je "danas bas lepo okupan Beograd ovim pljuskom".
Kao sto sam rekao prolece je te godine jako kratko trajalo.

Mozemo reci da je 12.4.2000 pocelo "leto", tj. poceo je period toplog vremena koji se zadrzao do 1.9.2000.
April 2000-te mi je ostao u najlepsem mogucem secanju. Tad sam prvi put poceo da pratim fenologiju. Prakticno u jednom danu iz jakni krenuli smo da idemo u majcama kratkih rukava i sorcevima.
Ceo april 2000-te maksimalne dnevne temperature su bile oko 25 C, 17.4.2000 je bilo i najtoplije sa 28.0 C.
Secam se da je 24.4.2000 bila i jedna fina oluja. Jednostavno tog aprila uopste nisam imao feeling da je april. Sve je delovalo kao da je leto.

I maj 2000-te je bio topliji od proseka. Secam se tih dana u srednjoj skoli, zezanje samo tako, svima je ocigledno prijalo to sto je leto poranilo... Krajem maja temperature su isle do 32 C.

4.6.2000 je poceo tropski period, pod tim mislim da je retko kada bilo da je T.max ispod 30 C. Trebalo je izdrzati ici svaki dan u skolu kada je T>30 C, maltretiranje u pakleno vrelim gradskim autobusima, pa u ucionici koja je na Suncu svo vreme, ali srecom ja volim leto i vrucine tako da mi to i nije tako tesko palo...

14.6.2000 bio je pakleno vreo dan. Secam se da sam u skolu isao u prepodnevnu smenu, kada sam bio na Trgu Republike, gradski termometar je pokazivao cak 42 C!!! (uvek dodaje 4-5 C vise).
Bilo je stvarno vrelo pa sam pomislio da je stvarno 42 C, ali nije bilo. T.max tog dana bila je 37.2 C, sto je vrlo blizu rekorda za jun koji za Beograd iznosi okruglo 38.0 C. Secam se da sam i te kako zavideo svima onima koji su isli u automobilima sa klimom. Trebalo je nekako doci do kuce pri 37 C.
I ono sto je tog dana stavilo "tacku na i" bila je fenomenalna oluja. Bilo je ogromnih cumulonimbusa, i dobre grmljavine, premda kod mene i nije palo mnogo kise. To je cini mi se bio i poslednji dan skole, sa drustvom sam se to vece setao po kraju, prizor koji sam posmatrao ka centru grada bio je prelep. To se recima tesko moze opisati.
To su bili cumulonimbusi u raspadanju, ali i iz tako raspadnutih cumulonimbusa sevale su munje, okolo njih nebo je bilo svih mogucih boja od narandzaste do plave. Izgledalo je zaista fenomenalno.
Ali zahladjenje jos nije stiglo. Sutradan 15.6.2000 bilo je doduse nesto svezije (T.max 33.4 C) ali je i dalje bilo toplo. I tog dana popodne je bila oluja sa grmljavinom, isto nije palo mnogo kise, ali je bilo jake grmljavine.
Posle tih paklenih dana dobro je doslo 5-dnevno zahladjenje, cisto da se napravi mala pauza od tropskih dana. Do kraja juna zadrzalo se toplo vreme sa 3 jos tropska dana (najtopliji sa 35.9 C), secam se vrlo dobro i mog 17.rodjendana 30.6.2000-te, isao sam na Lido, i uzivao u prelepom zalasku Sunca.

Jul je poceo sa vrucinama, ali najbolji dan je bio ubedljivo 4.7.2000-te kada je T.max u Beogradu bila cak 40.5 C. Tog dana se secam toliko da smo samo bili u zamracenom stanu, i da prakticno niko ziv nije izlazio iz stana zbog vrucine.
Naravno vrucine su se nastavile sa T.max do 35 C, sve do 12.7.2000-te kada je i vrucinama konacno morao doci kraj, ili bar privremeni kraj. Taj 12.7.2000-te, secam se da sam bio u jednom lokalu na Vidikovcu i da sam iz letnje baste posmatrao extra oluju sa odlicnim munjama prema centru grada. Zahladjenje je doslo tog popodneva, a kasnije na vestima sam cuo da je bilo i grada.

Inace leto 2000-te pamtim kao fenomenalno u svakom pogledu. Secam se da nam je te godine HIT bio bazen Tas, kad se setim toga... zezanje do ludila, taj teenage period, ma to je bilo sve u fazonu jednom se zivi.

Usledio je 10-dnevni period bez vrucina. Ali ponovo su dosle vrucine. Secam se 25.7.2000-te i mog celodnevnog boravka na Adi Ciganliji uz 37 C.

Avgust 2000-te je bio jos topliji od jula. Pratkicno svaki dan su bile vrucincine. Kad smo to izdrzali izdrzacemo sve, u periodu 18.8-23.8.2000 bilo je 5 dana sa T.max preko 35 C, tacnije T.max su isle do okruglo 40.0 C. Secam se tog dana kada je bilo 40.0 C to je bio 22.8.2000-te. Secam se da su neki u komsiluku samoinicijativno tog dana merili temperaturu (u svima cuci jedan mali meteorolog :)) i dobili su rezultat od 44 C.
Nije ni cudo. Posto naravno niko od njih nije merio kako treba (na 2m visine u zatvorenim kucicama, u hladu...).
Zahladjenje je doslo postepeno posle tog dana, ali jos uvek su to bili letnji dani, ali bez nekih preteranih vrucina.
Krajem avgusta 2000-te nisam bio u Beogradu, bio sam u Topoli, ali to vece izmedju 31.8.2000 i 1.9.2000 bio je kraj ovog vruceg leta. U fantasticnim olujama te noci, koje su obilovale spektakularnim munjama, ovo odlicno toplo leto se zavrsilo. Tokom noci bilo je i grada.

Do sredine septembra 2000-te bilo je klasicno septembarsko prelazno vreme, mada je bio i jedan hladniji period, kada je na Žabljaku pao i sneg. Period od 17.9-21.9.2000 bilo je zanimljivo vreme, bilo je toplo, 20.9.2000 T.max 31.3 C, a 21.9.2000 T.max 32.1 C, ali ono sto je bilo interesantno je sto je svako popodne bilo pljuskova sa grmljavinom.

Oktobar, i novembar 2000-te su bili topliji od proseka ali bez nekih interesantnih meteo dogadjaja.

9.11.2000 T.max je bila 19.7 C, bilo je nestabilno vreme, tako da je u pojedinim delovima grada bilo pljuskova sa grmljavinom i gradom u popodnevnim satima.

Od 14.11 do 17.11.2000-te bilo je toplo vreme sa T.max do 24 C.

I decembar je bio poprilicno topao. Mislio sam da zima nikad nece ni doci, tacnije "prave zime" te zime nije ni bilo. Prvi sneg je pao tek 23.12.2000-te, ali taj sneg se zadrzao mozda par sati.

I tako se zavrsila i ta 2000-ta meteorološki veoma zanimljiva godina.
« Poslednja izmena: 25. Avgust 2011. u 13:49 Stefano »