Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji  (Pročitano 10801 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« poslato: 17. Decembar 2007. u 18:00 »
Gledam danas neke fotografije kada sam bio mali, i jedan album me je posebno zainteresovao. To su fotografije gde se ja kao jednoipogodisnjak igram u snegu kojeg je bilo poprilicno. To je inace bilo u Topoli kod moje babe. I ja slucajno izvadim jednu od fotki iz albuma, i vidim Mama je napisala "mart 1985". Dovoljno da me zaintrigira!

Dakle, ima li neko podatke iz marta 1985, koliki je to bio sneg u Beogradu i u Sumadiji. Na fotkama deluje da je bilo 30+ cm, a mozda i pola metra. Bas je onako zavejalo poprilicno.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #1 poslato: 18. Decembar 2007. u 10:27 »
Stefano, u mom budžaku podataka nema čega nema!  :P
Elem, mart 1985... pa nema baš puno snega. Ako baš hoćeš da znaš, BGD je imao najviše snega 1. marta, čak 10 cm. To su ostaci od snega iz februara, jer se taj martovski sneg otopio 4. marta. Istina, još jednom je pao 11. marta, čak 3 cm, ali se istopio isti dan. Slično je bilo i u drugim mestima u centralnoj Srbiji. Kragujevac je imao 11 cm, Smederevska Palanka 14 cm, Valjevo i Kraljevo 7 cm itd.
Nego, pamtim zimu 1984/85 jako dobro. Proveo sam je služeći vojni rok u Nišu, ali sam baš tog meseca bio na redovnom odsustvu. Ta zima je 'ujela' u januaru i bila je 'svetska'. Par podataka: Beograd je imao najviše snega 46 cm 10. januara. Tmax su bile jako niske, i do -10.6 (8 i 9 januar), a Tmin ne niže od -15. Sneg se istopio tek 26. januara. Niš: 10. januar 1985 imao je 53 cm snega, a Tmin je 13. januara bila -23.4. Još sam taj dan bio u vojsci i bio sam na redu da čistim sneg u krugu. Teško je razbijati toliki sneg koji se skoro skamenio, a mraz stegao, da do danas nisam boravio na nižoj temperaturi od tih -23. To jutro bilo je jedno od najhladnijih ikada u Srbiji, jer je u Leskovcu bilo -30.3, a u Zaječaru -29.0 (izvor: Meteorološki godišnjak SHMZ za 1985).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #2 poslato: 18. Decembar 2007. u 14:27 »
Da ne otvaram novu temu. Da li znas koliki je rekordni sneg za mart i april za Beograd (a moze i za Srbiju).

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #3 poslato: 18. Decembar 2007. u 15:23 »
Da ne otvaram novu temu. Da li znas koliki je rekordni sneg za mart i april za Beograd (a moze i za Srbiju).
Prema podacima kojim ja raspolažem, najveći sneg u martu u BGDu je 44 cm, izmeren 17.3.1962. Za april je rekord 7 cm, izmeren 14.4.1996. i 17.4.1997.
Interesantno je napomenuti da planine imaju najviše snega u februaru i martu. Tako, martovski rekord na Kopaoniku je 170 cm, izmeren 22.3.2000. i 18.3.2006. Februarski i apsolutni rekord je 198 cm (15-17.2.1984, u vreme Zimske Olimpijade u Sarajevu). Aprilski rekord na Kopaoniku je 160 cm (18.4.1996.)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #4 poslato: 18. Decembar 2007. u 19:32 »
Znas li mozda podatak koliko se zadrzalo 7 cm snega 14.4.1996 i 17.4.1997. Imam podatke da je tog aprila bilo snega u Beogradu, ali nisam znao da se zadrzao. Isto me zanima i taj sneg 17.3.1962 od 44 cm, da li se zadrzao do aprila. Da li mozda imas fotke od tog aprilskog snega? Ja sneg u aprilu pamtim samo 8.4.2003, ali bilo ga je malo, mozda 2 cm i zadrzao se samo to jutro, i prethodno vece.

Hajde kada si vec "tu" da mi kazes i maksimalni sneg u Beogradu u oktobru...

Jednostavno, volim sneg kada mu nije vreme :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #5 poslato: 18. Decembar 2007. u 19:53 »
Tih 7 cm se zadržalo čitav taj dan :) Već sutradan (mislim već popodne) snega nije bilo.
Oktobar u Beogradu i sneg? Samo za tebe: ima jedan (1) dan u istoriji grada sa snežnim pokrivačem u oktobru. To je 30. oktobar 1974., čak 3 cm.
Fotke nemam. Samo podatke. Sorry.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.802
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #6 poslato: 18. Decembar 2007. u 20:24 »
Moji podaci iz 1985 kazuju da se sneg zadržao u Knjaževcu do 10.marta
Najviše ga je bilo 4.marta 20cm
Inače je ta zima bila najbogatija snegom od kako ja znam
Sredinom januara ga je bilo čak 64cm
A najhladniji dan je bio 13.januar sa -22°C
Bila je to izuzetno hladna i snežna zima

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #7 poslato: 18. Decembar 2007. u 22:36 »
Tih 7 cm se zadržalo čitav taj dan :) Već sutradan (mislim već popodne) snega nije bilo.
Eh sta bih dao da se secam te "zimske idile" u aprilu. Prosto mi je nezamislivo 7 cm snega a drvece olistalo, cveca kolkiko hoces, i sneg od 7 cm. Zao mi je sto tada nisam to pratio. Ako neko naleti na neki novinski clanak o tome sa fotkama i slicno, nek postavi link.

Na wunderground.com za stanicu Beograd-Surcin za jedan od tih sneznih dana sredinom aprila 1996 pise da je bilo i grmljavine. Pa ako se neko seca da li je bilo konvektivne oblacnosti, nek pise.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #8 poslato: 18. Decembar 2007. u 23:31 »
Moji podaci iz 1985 kazuju da se sneg zadržao u Knjaževcu do 10.marta
Najviše ga je bilo 4.marta 20cm
Inače je ta zima bila najbogatija snegom od kako ja znam
Sredinom januara ga je bilo čak 64cm
A najhladniji dan je bio 13.januar sa -22°C
Bila je to izuzetno hladna i snežna zima
Skoro da se slažu tvoji i moji podaci. S tom razlikom što se sneg u Knjaževcu zadržao do 5og, a 4og ga je bilo 20 cm. Najhladniji dan, prema podacima za Knjaževac koje ja imam, jeste taj, samo što je bilo -29.5. Međutim, najveći sneg tog januara je, po mom izvoru, bio 11og, 58 cm.
Jeste, ta zima je bila gadna. Kao i mart 1987, ako se sećaš. Ali o tom u nekom drugom postu, u nekoj drugoj temi. OK?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #9 poslato: 19. Decembar 2007. u 01:06 »
Slobodno moze i u ovoj, bas me interesuje kakav je bio mart 1987.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.802
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #10 poslato: 19. Decembar 2007. u 10:17 »
PtPrince ovo je temperatura izmerena kod mene u improvizovanom zaklonu na zidu (tada sam živeo u centru grada) i nije minimalna temperatura nego izmerena u 7h Sećam se da je oblačnost naišla u toku noći i jutra tako da je sigurno minimalna bila niža A stanica koja je u to vreme vršila merenja bila je  na periferiji grada Odakle ti podaci za Knjaževac iz tog perioda Ja iz godišnjaka imam podatke samo 78.godine

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mart 1985... veliki sneg u Sumadiji
« Odgovor #11 poslato: 20. Decembar 2007. u 00:06 »
PtPrince ovo je temperatura izmerena kod mene u improvizovanom zaklonu na zidu (tada sam živeo u centru grada) i nije minimalna temperatura nego izmerena u 7h Sećam se da je oblačnost naišla u toku noći i jutra tako da je sigurno minimalna bila niža A stanica koja je u to vreme vršila merenja bila je  na periferiji grada Odakle ti podaci za Knjaževac iz tog perioda Ja iz godišnjaka imam podatke samo 78.godine
;) Imam ja malo više tih papira. Privatni kanali, druže moj! Ali pouzdan izvor 100%. Godišnjak SHMZ 1985. Postoji, veruj mi, nije urbana legenda. Ali verujem i tvojim podacima, naravno. Pa ti si ih lično beležio, zar ne?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...