Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2008  (Pročitano 114839 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Novembar 2008
« poslato: 17. Oktobar 2008. u 13:18 »
Evo za početak novembra lepih karata
Sve je to daleko ali hajde da zabeležimo  :D
Anticiklon nad Britanskim ostrvima uvek lepe stvari donese (čitaj: SNEG)  :veje





« Poslednja izmena: 18. Oktobar 2008. u 14:30 Joe »

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.454
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Novembar 08
« Odgovor #1 poslato: 17. Oktobar 2008. u 13:28 »
lepo,lepo.. :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 08
« Odgovor #2 poslato: 17. Oktobar 2008. u 13:36 »
Poznajući te, imaš razloga da se raduješ, ali...

Bez ljutnje, ali moram da te malo ispravim. Anticiklon nad Britanskim ostrvima ne donosi padavine, već ciklon nad Balkanom, Egejem ili Mediteranom.
Druga stvar je raspodela baričkih sistema koja jeste često takva da kad je nad Britanijom anticikon, mi imamo neki ciklon koji nam ga daje.
Ovo što si okačio je situacija kada se nalazimo na zadnjoj strani ciklona nad Crnim Morem, dok visinski ciklon i dalje vitla svojim repom po nama. U takvoj situaciji imamo oblačno vreme sa slabim padavinama, uz snažni priliv hladnog vazduha sa severa. Moćni anticiklon nad Britanijom samo pospešuje hladnu advekciju, dok ciklon koji još opstje na istoku polako se popunjava i nestaje.
Dakle, umesto snega, moja je prognoza (ukoliko zaista bude ovakva situacija) oblačno sa slabom kišom, a tek na planinama iznad 1000 metara i snegom, dok će da se zabeli samo iznad 1200 metara. Jak severni vetar će biti u celoj Srbiji, a u Vojvodini i planinama po Srbiji će biti i olujni. Brrr...

Verujem da se sećaš kada sam imao ovakvu diskusiju o prvom snegu sa Joeom (ha, nasmešio se dok ovo čita :lool), gde sam ja slavno puk'o (za narednih pet godina, Joe :glavomozid), a Joe bio u pravu :respekt. Nemam ništa protiv tebe, kolega, da me ne shvatiš pogrešno (sećam se skorih neprijatnih iskustava kada sam ispao ovakav ili onakav :locked:), ali mislim da je sneg u nižim predelima u ovom slučaju sa baš malom verovatnoćom.
Ipak, može se lako desiti da ti budeš u pravu (oh, kako su ovo odmereni tonovi... :P) i da se ponovo izblamiram za prvi sneg :redface: . Takođe se živo sećam velikog snega početkom novembra 1995-te godine, kada sam lično merio (kao i meteo stanice na Vračaru i na Košutnjaku) nekih 40 cm snega...  :vejeUh, to je bilo kao u bajci.
Uostalom, lako ćemo naći ove postove (prvi su u ovoj temi) i kad dođe vreme videti kako je ovo ispalo... Prosto jedva čekam!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Novembar 08
« Odgovor #3 poslato: 17. Oktobar 2008. u 14:01 »
Kolega baš si mu ga dao žešće po analizi

Anticiklon nad Britanskim ostrvima uvek lepe stvari donese (čitaj: SNEG)  :veje
...Anticiklon nad Britanskim ostrvima ne donosi padavine, već ciklon nad Balkanom, Egejem ili Mediteranom.
Druga stvar je raspodela baričkih sistema koja jeste često takva da kad je nad Britanijom anticikon, mi imamo neki ciklon koji nam ga daje.

Možda sam bio nedovoljno jasan ali ko zna malo više o rasporedu baričkih sistema zna šta sam hteo da kažem.
Koristim kratke pauze u radu tako da nemam puno vremena trenutno za detaljisanje.
Ali zato si ti tu kolega  ;)

I sam znaš da za 360 sati sigurno neće biti ovakva situacija :!:
Ja sam ovde samo dao za mene jednu lepu situaciju.  :D
Da li će biti snega u nižim predelima ili tek iznad 1200m kako ti reče meni je u ovom trenutku potpuno suvišno diskutovati.
Nadam se realizaciji ovakvih karata ne zato da bi ispao u pravu (ovo su karte modela a ne moje prognoze :!:) već zato što znaš da sam zimoljubac.
A i polako mu dolazi vreme.  :D


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 08
« Odgovor #4 poslato: 17. Oktobar 2008. u 14:12 »
Naravno, kolega. Još je rano za prognozu za novembarske dane, mada data situacija nije nimalo nemoguća.
Nije ni moja želja da ispadam neki genije, a naročito zato što je sve to tako daleko za pouzdanu prognozu.
Uz dužno poštovanje tebe kao čoveka i snegoljupca, hteo sam da pomenem da tu ima zime, ali sneg je pod znakom pitanja. Čisto sam analizirao datu situaciju, ne želeći da dam prognozu.
Dakle, ljudi, nemojte još najavljivati sneg! Ima vremena, a ima i majstora za zimu koji će to uredno najaviti na vreme. A vreme za sneg se polako bliži... Novembar zaista jeste mesec kada se najčešće javlja prvi sneg.
...
A ko je u pravu? Istina, oni koji uživaju! Dakle, uživajmo!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Novembar 08
« Odgovor #5 poslato: 17. Oktobar 2008. u 14:55 »
Možete vi filozofirati koliko hoćete, ali prelepe karte za gledanje.   :zima  ???
A na kraju će biti.  :suncano

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Novembar 08
« Odgovor #6 poslato: 17. Oktobar 2008. u 14:56 »
Ma GFS ne umije da pogodi ni za 72h, a ne 360h. Lijepe karte, u svakom slučaju, ali mislim da nema smisla da ih komentarišemo sada, jer će se već u narednom izlazu crtati druga priča...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Novembar 2008
« Odgovor #7 poslato: 18. Oktobar 2008. u 14:32 »
Sada se za 1. novembar crta veoma toplo vreme sa temperaturama daleko iznad proseka za pocetak novembra uz prodor toplog vazduha direkt iz Afrike.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Novembar 2008
« Odgovor #8 poslato: 20. Oktobar 2008. u 04:49 »
U pravu si Joe pocetak novembra izgleda topao s temperaturom iznad proseka! tek sredinom novembra ce doci prava jesen kako stvari stoje....

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 2008
« Odgovor #9 poslato: 20. Oktobar 2008. u 09:12 »
A na kraju će biti.  :suncano

I ovde ispada da ćeš biti u pravu! Svaka čast, Joe!

(Sad se setih iz Maratonaca: 'U mene sumnjaš, je li, Laki?')
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Novembar 2008
« Odgovor #10 poslato: 20. Oktobar 2008. u 12:50 »
Posle par toplih izlaza evo ponovo jednog hladnog
a biće tu tek varijacija  :)
a kako reče Joe   
... na kraju će biti.  :suncano
ko će ga znati  :)






Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 2008
« Odgovor #11 poslato: 20. Oktobar 2008. u 14:02 »
Jeste li zapazili kako je sada ciklon na mestu anticiklona od pre nekoliko dana? Ma GFS je čudo...
Ipak, ovakav raspored baričkih sistema je daleko uobičajeniji.

U ovakvom slučaju, treba još samo istok i jugoistok da ima neke padavine, jer bi tako bili pod uticajem odlazećeg ciklona. Ostali deo Srbije bi bio na 'sedlu' povišenog pritiska, uz jutarnje, a ponegde i prepodnevne (čak celodnevne?) magle, sa perspektivom toplijeg vremena.

A kako će stvarno biti na kraju, 'deca bi htela da znaju'. Nemam valjanu procenu...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Re: Novembar 2008
« Odgovor #12 poslato: 22. Oktobar 2008. u 20:22 »
Weather2umbrella tvrdi da ce 1 novembra temperatura pasti na 12 stepeni  :-[

Van mreže Dalton007

  • *
  • Poruke: 78
  • Lokacija: Ruma 45. stepen SGŠ
Re: Novembar 2008
« Odgovor #13 poslato: 22. Oktobar 2008. u 22:44 »
Slazem se sa tobom Darko.I ja sam to video.
Joe, sta bi sa onom toplim prodorom iz Afrike sto si najavio za 1.11.2008?Ako mozes objasni. Da li se tu nesto promenilo?Ako moze voleo bih da cujem i misljenje ptprince? Zvanicne pronoze govore drugacije i to drasticno, a vi ste najvili nesto suprotno?! Ja verujem vama pa bih bio zahvalan na novijem objasnjenju.
I meni ovo odgovara, da strujomeri i gasomeri uspore koliko kod mogu iako znam da nece jos dugo pogotovo jer sam iz Srema.Hvala!

Van mreže Bronki

  • *
  • Poruke: 270
  • Lokacija: Batajnica - Beograd
Re: Novembar 2008
« Odgovor #14 poslato: 23. Oktobar 2008. u 03:19 »
sanse za kisu 1 novembra su 50% prema 50% Joe izgleda da nece biti kako si rekao toplo pocetkom novembra! bice svijezije!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 2008
« Odgovor #15 poslato: 23. Oktobar 2008. u 09:12 »
Joe, sta bi sa onom toplim prodorom iz Afrike sto si najavio za 1.11.2008?Ako mozes objasni. Da li se tu nesto promenilo?Ako moze voleo bih da cujem i misljenje ptprince? Zvanicne pronoze govore drugacije i to drasticno, a vi ste najvili nesto suprotno?! Ja verujem vama pa bih bio zahvalan na novijem objasnjenju.

Daltone, ja sam samo komentarisao prikazani materijal. Još se ne usuđujem za neku konkretnu prognozu.
Modeli često daju potpuno suprotne izlaze za redom, kada su u pitanju tako 'daleki' datumi kao što je 7 do 10 dana unapred. Ja za sada imam samo objašnjenje u tome.
Zimska polovina godine je inače mnogo gadnija za neku pouzdanu prognozu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Novembar 2008
« Odgovor #16 poslato: 23. Oktobar 2008. u 12:56 »
Karte za početak novembra su sve lepše za zimoljupce




Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Re: Novembar 2008
« Odgovor #17 poslato: 23. Oktobar 2008. u 13:51 »
Ljudi, šta ste me napali ja sam govorio šta karte prikazuju i malo se našalio.  :o Da prognoziram se neću usuditi još narednih pet dana jer može toliko toga da se promeni. Karte trenutno crtaju dolazak zime.  1. novembar nije ušao ni u narednih 180 sati prognoze još, a znamo kako se karte menjaju i kada uđu u 180 sati.  :o

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Novembar 2008
« Odgovor #18 poslato: 23. Oktobar 2008. u 13:53 »
Uh, ovo liči na susnežicu i sneg na jugu, a mrrrrraz na severu Srbije.
Ali još ima da se čeka do tada, pa makar i do tog datuma. Deset dana je deset dana...
Ipak, mislim da je to prilično verovatno. Oktobar je bio sa sasvim malo padavina, ali i topliji i vedriji od proseka. Red je da se to 'naplati' u novembru.
Joeu prepuštam prognozu prvog snega. ???

Joe, u pravu si skroz. Ali, moraš da priznaš da majstor ostaje(š) majstor.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dalton007

  • *
  • Poruke: 78
  • Lokacija: Ruma 45. stepen SGŠ
Re: Novembar 2008
« Odgovor #19 poslato: 23. Oktobar 2008. u 18:25 »
Hvala na odgovoru ptprince i Joe.
Joe da li je sve sala sto se tice prognoza ili kada citam na sajtu vas-glavne mogu biti siguran da je neutralno misljenje ili ne? Hvala!